Jump to content



Φαντάσματα, γκαντεμιά, 10δες RMA, ebay, ΑΤΙ, καμιά 250αριά€ χασούρα τα νεύρα μου!


Γιάννης_84

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Επίσης το δοκιμαστικό κατσαβίδι δείχνει ότι τα πάντα είναι γειωμένα σωστά αφού δεν ανάβει όπου κι αν το τοποθετήσω εκτός βέβαια αν το βάλω μέσα στη πρίζα

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος να καταλάβεις αν έχεις προβληματική γείωση είναι να μετρήσεις τις 2 γειώσεις αν είναι σούκο μπρίζα, μια στην τρύπα και η άλλη στο συρματάκι ....

Αν έχεις διαφορά τάσης μεγαλύτερη απο 10 mV μάλλον έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πολύμετρο σήμερα. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς να μετρήσω. Να βάλω τον ένα ακροδέκτη στην τρύπα που δεν ανάβει το δοκιμαστικό και τον άλλον στο ένα από τα δύο σιδεράκια που υποτίθεται ότι είναι γειώσεις; Ή μήπως εννοείς να τους ακροδέκτες στις δύο γειώσεις της πρίζας; Και τι θα μετρήσω; Συνεχή τάση ή εναλασσόμενη;

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις τον ένα ακροδέκτη στην τρύπα που δεν ανάβει το δοκιμαστικό και τον άλλον στο ένα από τα δύο σιδεράκια που υποτίθεται ότι είναι γειώσεις. Θα έχεις κάποια διαφορά αλλά κανονικά δεν πρέπει να είναι μεγάλη.Πάντα στο ρεύμα μετράς ενναλασόμενο ρεύμα. Συνεχές μόνο στο pc όπου έχεις και πολίκότητα...

Άμα μετρήσεις το ρεύμα το ενναλασόμενο πρέπει να έχεις τιμές κοντά στα 220 volt και ίσως λίγο πάνω λίγο κάτω (περίπου 2-3 volt) αργά.

Αν όμως έχεις 232 volt ή 215 Volt τότε έχεις πολύ ασχημη τάση ή ακόμα αν από τα 220 πέφετι στα 216 και ανεβαίνει στα 228 και πάλι πίσω τότε και πάλι έχεις πρόβλημα . Σε αυήν την περίπτωση πάρε από ένα μαγαζί μια μπρίζα προστασίας (10 -15 ευρώ) που προστατεύει από αυξομειώσεις. Το βαζω συνήθως όταν έχω ευαίσθητα μηχανήματα....

Link to comment
Share on other sites

Γαμw την τύχη μου, νομίζω ότι ούτε το πολύμετρο μου τα λέει καλά. Καταρχάς όταν το βάζω στην κλίμακα το 2V AC και οι ακροδέκτες είναι στον αέρα τι πρέπει να δείχνει; Δεν πρέπει να δείχνει 0,000;

Link to comment
Share on other sites

Τη βλέπω τη δουλειά να τ γυρνάω πίσω... Πάντως αν οι ενδείξεις του είναι σωστές έχουμε και λέμε: Τάση πολύμπριζου: 227, τάση μεταξύ τρύπας και γείωσης από 0,4 έως και 0,65. Μιλάμε για μισό βολτ δηλαδή. Βέβαια δεν το εμπιστεύομαι γιατί ακόμα και μεταξύ ακροδεκτών και αέρα με την κλίμακα στα 2V AC πάντα δείχνει κάποια τιμή από 0,004 έως και 0,02 αναλόγως σε ποιο δωμάτιο βρίσκομαι! Δεν είναι κουφό; 30€ το πλήρωσα το γ@μhμένο, κι αυτό σκάρτο βγήκε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι με καινούρια στοιχεία μπας και ξέρει κανείς κάτι παραπάνω. Καταρχάς να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Αποφάσισα ότι ένας σταθεροποιητής επιβάλλεται αλλά ποιον από τους παρακάτω να πάρω και γιατί;

APC SURGE ARREST P5-GR______________________12.98

APC SURGE ARREST P5Τ-GR_____________________17.43

APC SURGE ARREST P5Τ4-GR____________________22.59

APC SURGE ARREST E15-GR_____________________22.59

APC SURGE ARREST E25-GR_____________________25.96

APC ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗΣ ΤΑΣΗΣ 600VA_____________47.38

APC ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗΣ ΤΑΣΗΣ 1200VA____________51.41

Σε τι περισσότερο θα με ωφελούσε ένα UPS εκτός από το 10λεπτο που θα μου έδινε σε πεερίπτωση διακοπής ρεύματος; Επίσης τι παραπάνω κάνουν τα 2 τελευταία και ακριβότερα μοντέλα σε σχέση με τα φθηνότερα;

Η συχνότητα του ρεύματος της πρίζας επηρεάζει τον υπολογιστή αν δεν είναι ακριβώς 50Ηz; Οι σταθεροποιητές κάνουν κάτι για αυτό; Τα UPS;

Επίσης, κάνει τίποτα ο σταθεροποιητής ή το ups για τη γείωση; Ρωτάω γιατί ο Greek με συμβούλευσε να μετρήσω τη διαφορά δυναμικού μεταξύ της γείωσης της πρίζας και της τρύπας στην οποία δεν ανάβει το δοκιμαστικό και μου είπε ότι θα έπρεπε να βγαίνει το πολύ 10 mv (για AC μιλάμε πάντα) ενώ εμένα μου έβγαινε έως και ένα volt! Ο σταθεροποιητής ή το UPS μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτό;

Επίσης έκανα κάποιες μετρήσεις με το πολύμετρο. Έχουμε και λέμε:

Καταρχήν η 5άρα και η 12άρα μου φάνηκαν σταθερότατες στο power supply test του S&M και στο prime95 και γενικά ότι κι αν έκανα στον υπολογιστή, η 12άρα δεν καταλάβαινε τίποτα και ήταν ακίνητη στα 12,06 ενώ η 5άρα στη χειρότερη περίπτωση έπεφτε στα 4,98 από 5,01. Άλλες τάσης όπως vAGP (η οποία θα έπρεπε να με ενδιαφέρει πάρα πολύ), 3,3 κτλ δε μέτρησα γιατί ψιλοφοβάμαι λόγω πάρκινσον στα χέρια (πλάκα κάνω απλά δεν έχω σταθερό χέρι :) ) αλλά αν χρειαστεί θα τα μετρήσω κι αυτά.

Επισυνάπτω ένα σχεδιαγραμματάκι του βύσματος της οθόνης στο οποίο έχω κυκλώσει τον ακροδέκτη. Συνέβησαν τα εξής: Πήρα το πολύμετρο και με τον επιλογέα του στα 2V AC μέτρησα όλους τους συνδυασμούς ζευγαριών των ακροδεκτών του βύσματος της οθόνης και σε όλα τα ζευγάρια έβγαινε το ίδιο δηλαδή ,004 όσο ακριβώς δείχνει το πολύμετρο και όταν είναι στον αέρα οι ακροδέκτες του. Όταν ένας από τους δύο ακροδέκτες του βύσματος ήταν το κυκλωμένο, αντί γι ,004 έδειχνε ,270. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό αλλά ίσως θα μπορούσατε κάποιοι να κάνετε ανάλογες μετρήσεις για να συγκρίνουμε. Μακάρι να μπορεί να γίνει αυτό και μακάρι να καταλήξω στο ότι φταίει η οθόνη για να μου φύγει τουλάχιστον το άγχος. Επίσης μέτρησα τα ζευγάρια στα 2V DC και όλα μου έβγαιναν 0 εκτός αν στο ζευγάρι υπήρχε το κυκλωμένο οπότε έβγαινε πάλι διαφορετικό αλλά δε θυμάμαι πόσο και βαριέμαι να το ξανακάνω. Μου έκανε εντύπωση στη DC μέτρηση ότι αν άλλαζα την πολικότητα του πολυμέτρου η μέτρηση αντί να βγαίνει αρνητική με ίδια απόλυτη τιμή, έβγαινε πάλι θετική με διαφορετική απόλυτη τιμή.

Αν μπορείτε σας παρακαλώ κάντε κι εσείς καμιά ανάλογη μέτρηση μπας και βγει κανένα συμπέρασμα. Παραθέτω και μερικές παραπομπές που βρήκα από λίγο ψάξιμο:

http://www.avforums.com/forums/archive/index.php/t-123717.html

http://www.monitorworld.com/faq_pages/q17_page.html

http://www.acl.co.uk/pinouts.htm

http://www.nullmodem.com/HD-DB-15.htm

http://www.electronic-engineering.ch/microchip/datasheets/pinout/pinout.html

http://connectors.globalspec.com/Industrial-Directory/15_pin_d_sub_cable

Για σύγκριση έκανα μετρήσεις και στην άλλη μου οθόνη αλλά αυτή είχε διαφορετική διάταξη στους ακροδέκτες. Έλειπε το προτελευταίο καρφάκι από τη δεύτερη σειρά και είχε 5 αντί για 4 καρφάκια στην πρώτη σειρά. Πάντως και οι δύο οθόνες έχουν 14 συνολικά καρφάκια αντί για 15.

Τώρα δε θυμάμαι τι άλλο ήθελα να γράψω αλλά αν θυμηθώ θα επανέλθω. Απαντήστε σε ότι μπορείτε γιατί καίγομαι.

dsub15.bmp

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την πιο φθηνή. Αλλά προτού το κάνεις , ρώτα και σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρολογικών υλικών για μπρίζα προστασίας (όχι πολύμπριζο , αλλά κάτι σαν αντάπορας όπου την βάζεις πάνω στην μπρίζα και΄πάνψ σε αυτήν το υπάρχον πολύμπριζο).Μπάς και είναι πιο φτηνό.....

Link to comment
Share on other sites

Σε τι περισσότερο θα με ωφελούσε ένα UPS εκτός από το 10λεπτο που θα μου έδινε σε πεερίπτωση διακοπής ρεύματος;

Το UPS προστατεύει και από τα βυθίσματα τάσης και όχι μόνο από τις υπερτάσεις, όπως τα πολύμπριζα. Τις περισσότερες βλάβες τις προκαλούν τα βυθίσματα τάσεις πάντως, αφού στιγμιαία αυξάνεται απότομα το ρεύμα που τραβάν οι στσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.