Jump to content



Φαντάσματα, γκαντεμιά, 10δες RMA, ebay, ΑΤΙ, καμιά 250αριά€ χασούρα τα νεύρα μου!


Γιάννης_84

Recommended Posts

ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ

Μπήκα και σε ένα chatroom με θέμα τα ηλεκτρονικά και βρήκα ένα τσακάλι που μου εξήγησε κάποια πραγματάκια, με έβαλε και έκανα κάποιες μετρήσεις με το πολύμετρο ή του είπα κάποιες που είχα κάνει πρόσφατα, με ρώτησε 2-3 πραγματάκια, κοίταξα προσεκτικά τους πυκνωτές και των δύο μητρικών στις οποίες άφησαν την τελευταία τους πνοή τόσες κάρτες, (οι πυκνωτές φαίνονται μια χαρά χωρίς διαροές) και τελικά κατέληξε στο συμπέρασμα ότι μάλλον η ευθύνη βρίσκεται σε δύο τουλάχιστον εξαρτήματα από τα παρακάτω: μητρική1, μητρική 2 και τροφοδοτικό1, τροφοδοτικό 2 με πιθανότερους φταίχτες τα τροφοδοτικά (και τα δύο ρε γ@μwτο; ) εφόσον οι πυκνωτές των μητρικών φαίνονται σαν καινούριοι. Παρόλο λέει που τα τροφοδοτικά παρείχαν αποδεδειγμένα σταθερές τάσεις υπάρχει περίπτωση να είχαν πολύ <<θόρυβο>> και αυτό μόνο με παλμογράφο μπορούμε να το διαπιστώσουμε (δηλαδή τρέχα γύρευε).

Μητρική1 και τροφοδοτικό1 βρίσκονται σε έναν υπολογιστή ο οποίος αν και δουλεύει κανονικότατα τον έχω εκτός ρεύματος και μ2 τ2 στον υπολογιστή του οποίου η ΑΤΙ μόλις ψόφησε. Οπότε αν δεν βρω ακριβώς τι φταίει θα είμαι με το άγχος ότι κάποια στιγμή η οθόνη μπορεί απλά να σβήσει! Και να πεις ότι έκανα overclocking και @@; Από τότε που κάηκε η πρώτη, όλες οι ρυθμίσεις ήταν σαν καλό παιδί με το βιβλιαράκι και τα pdf manual στο χέρι κτλ αν και έχω στήσει αρκετούς υπολογιστές ώστε να μην τα χρειάζομαι αυτά. Έχω στήσει 50000000 χιλιάδες πισιά φίλων κτλ και μόνο αυτός του δωματίου μου γ@μιέτ@ι ανάποδα τόσο καιρό. Τι να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Ξέχασα να πω ότι και οι γειώσεις είναι μια χαρά, είχαν φέρει ηλεκτρολόγο οι γονείς μου για άλλο λόγο και με την ευκαιρία του είπα και γι' αυτό και είπε ότι είναι μια χαρα οι γειώσεις. Και η συγκεκριμένη πρύζα που είναι ο σταθεροποιητής που πάνω του μπαίνει το πισί ελέγχθηκε και δεν υπάρχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γιαννη εγω θα το παιξω λιγο ακυρος αλλα θα αναφερθω στο προβλημα που εκανε ρεσταρτ το πισι σου.Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και μετα απο πολλα ανακαλυψα πως ηταν ενα στικακι 256 της Elixir ( οτι να ναι... ) το οποιο εκανε την δουλεια ενω φαινοταν να δουλευει ρολοι.Οσο για της καρτες επειδη λες πως το τροφοδοτικο σου βγαζει σωστες τασεις και πως αμα υπηρχε αυξομειωση θα γινοταν αισθητο, τσεκαρε μηπως εχεις σε καποια διπλανη PCI σλοτ καποιο εξαρτημα γιατι αν εχεις ΙΣΩΣ 1% να βραχυκυκλωνει τιποτα απο την καρτα γραφικων σου ( Το εχω παθει και αυτο αλλα το pc δεν εκανε καν ποστ , οποτε η καρτα ζει )

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής ποτέ δεν έκανε restart. Απλά έσβηνε η οθόνη και μετά το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να πατήσω εγώ το reset. Άσε που έχουν αλλαχθεί και οι μνήμες με καινούριες. Τίποτα δεν είναι τόσο κοντά στην κάρτα που να την ακουμπάει

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου ΒΗ6 που είχα βάλει επάνω την 9800 μου, η οποία δεν υποστήριζε 2χ απλά πάταγα το κουμπί (και όχι δεν βγήκε η Φαραντούρη) και δεν έπαιρνε μπροστά κάν. Ούτε ίχνος κίνησης των ανεμηστήρων να πείς οτι έστω προσπάθησε αλλά απέτυχε. Αντίθετα η 9000προ αν και με υποστήριξη 2χ/4χ/8χ δούλεψε κανονικά. Εάν η 9700 AIW υποστηρίζει 2χ δεν βλέπω λόγο να χάλασε απο τα 3.3v ή εάν δεν υποστηρίζει, δεν μπορώ να φανταστώ πως πήρε καν μπρός...

Link to comment
Share on other sites

Καημένε Γιάννη!

Πάντος πολύ γνοστός μου φαίνεσαι !!! τι περιοχή μένεις???!!! Ο Ανδρέας είμαι με θυμάσαι??? Που είχα αγοράσει Geforce2 PCI 32MB??? Τον Celeron τον 2,8???? Την Tyan Trinity S370 με το BX!!!! :004:

-----------

Τέλος πάντών όποιος και να είσε πρέπει και να σε βοηθήσω!!!

Λοιπόν εφόσον τσεκάρησες την MOBO τι AGP η καθεμία τσέκαρες?

1.Είταν ανάγκη να πάρεις τροφοδοτικό LC και δεν έπερνες κανένα Chieftec 350άρι!

Εστω! :110:

2.Όσο για το ρέυμα σπίτι σου καλό θα ήταν ένα UPS! Όπος λένε και οι άλλοι . Συμφονω 1000% διοτι και να σου μίνει στο χέρι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε κανένα πολύ καλο PC το καλύτερο που έχεις! π.χ. εγώ ποιο καλο PC απο τον Pentium 3 δεν έχω αλλα κατα τα άλλα UPS έχω βάλει 1200άρι μάλιστα! και σ'αυτό έχω δύο οθόνες πέρα απο την μονάδα!Και όταν μου κλίνει το ρέυμα δέν έχω το ανχος οτι θα χαλάσουν οι δίσκοι! ειδικά ο ELITE!

3.Ήταν ανάγκη να βάλεις ATI?! και απόσο κατάλαβα υποθέτω 9700/9800Pro

Γιατι δεν έβαζες καμία 9200SE όπος έχω και εγώ??Λες και έχεις Pentium 4 800άρι κάνεις!! Το οτι οι κάρτες σου λένε για 2χ και η ΜΟΒΟ μην το παρακάνουμε βάζοντας 9700!!!Κατα τα ψέματα και η δικιάμου είναι AGP 2x και έχω δύο οθόνες στην ίδια κάρτα και δέν έχω κανένα απολίτος πρόβλημα! Η υπερβολή συνήθος δεν σε βγάζει και σε καλό!

Ξανασκέψου αυτά που είπα και εγώ λέω να αγοράσεις πρώτα το τροφοδοτικό και μετα κάρτα γραφικών 9200 και όλα θα σου παίζουν ρολόι!

Άλλα εγω λέω οτι φτέει κατα 80% κάρτα γραφικών και η MOBO διοτι δεν θα είναι συμβατα μεταξύ τους! Είναι μπέρδεμα!!!!! :confused::confused::confused::confused::confused: ΑΑΑΑΑΧ Ζαλίζομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το εξής ?

Ποιά ακριβώς μοντέλλα της ATI χρησιμοποίησες (και σου κάηκαν) ?

Το γράφω παρακάτω αναλυτικά.

Αν η ATI 9700 AIW ήταν πάνω στην ABIT BH6.....δέν χρειάζεται και πολύ σκέψη για το λόγο που κάηκε.

ABIT BH6...AGP rev1.0 (1x,2x) 3.3volt only.

Όλες οι κάρτες βασισμένες στο 9500 και 9700 υποστηρίζουν κανονικότατα το agp2x και τα 3,3v και δεν έχουν κανένα λόγο να καούν μετά από μήνες κανονικής λειτουργίας. Οι μισές κάρτες μου έχουν καεί στην bh6 που είναι agp2x 3.3v αλλά οι άλλες μισές στην gigabyte 6VTXE-A που είναι agp4x 1.5v.

Έχουν ψοφήσει οι εξής κάρτες: 2x 9500 pro, 2x all in wonder 9700 pro, 1x 9700 pro, all in wonder 9800 pro και η μόνη που δικαιολογείται είναι η πρώτη 9500προ γιατί από τότε έκανα ότι ήταν δυνατόν και με τα βιβλιαράκια των προδιαγραφών και των requirements στο χέρι.

Η μόνη φορά που παραβίασα τις προδιαγραφές ήταν με την πρώτη κάρτα στο bh6 αλλά από τότε δεν το ξαναέκανα.

Pokemon Πατήσια μένω αλλά αυτό για την Tyan κτλ δε μου λένε κάτι. Αν θες στείλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

OK τώρα τί συστημα έχεις? Γιατί δεν παίρνεις PSU η UPS αφού ότι και αν βάλεις θα καεί οπότε???

Πάντος έτσι που καταλήγεις! Δεν ξέρω αν τα MOBO είναι OK! αλλα προηγείται το ρευμα εφόσον είσαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

ακομα κι ετσι αν ειναι, μετα απο τοσα λεφτα σε καρτες, γιατι δεν παιρνεις μια πιο συγχρονη μητρικη?

ετσι κι αλλιως ειναι ο ενας υποπτος, αλλαξε την και βλεπεις

την ΒΗ6 την παροπλισες, ή τη χρησιμοποιεις στο αλλο pc που δεν καιει τις vga?

(και τι vga βαζεις εκει?)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε στο παρακάτω link...όλο το άρθρο....και βγάλτε τα συμπεράσματα σας σχετικά με το agp και τις τάσεις λειτουργίας.

http://www.hardtecs4u.com/reviews/2001/agp4x_e/

Το διάβασα προσεκτικά όλο το άρθρο και τα updates και εξακολουθώ να μην βρίσκω εξήγηση στο πρόβλημά μου. Η ΑΤΙ είναι ξεκάθαρη για το voltage της κάθε κάρτας της καθώς επίσης και η Gigabyte και Abit για το agp voltage της κάθε μητρικής.

ακομα κι ετσι αν ειναι, μετα απο τοσα λεφτα σε καρτες, γιατι δεν παιρνεις μια πιο συγχρονη μητρικη?

ετσι κι αλλιως ειναι ο ενας υποπτος, αλλαξε την και βλεπεις

την ΒΗ6 την παροπλισες, ή τη χρησιμοποιεις στο αλλο pc που δεν καιει τις vga?

(και τι vga βαζεις εκει?)

Γιατί η σύγχρονη μητρική θέλει και σύγχρονο επεξεργαστή, και σύγχρονες μνήμες. Κάθε φορά που μάζευα λίγα λεφτά έπαιρνα και κάτι. Αν ήξερα το μέλλον θα είχα κάνει υπομονή και θα έπαιρνα καινούριο υπολογιστή.

Η BH6 είναι σε ένα στημένο υπολογιστή ο οποίος έχει έναν άδειο δίσκο που περιμένει να του βάλω λειτουργικό. Προς το παρόν φοβάμαι να τον βάλω σε λειτουργία με αυτά που έχω τραβήξει. Πάντως ένα κνόπιξ που του δόκίμασα, μια χαρά μπούταρε.

Το θέμα είναι ότι οι πιθανοί φταίχτες σε κάθε περίπτωση είναι δύο: μητρική και τροφοδοτικό. Ε λοιπόν και τα δύο έχουν αλλαχθεί. Από αυτά τα 4 αναγκαστικά πρέπει τουλάχιστον 2 να έχουν κάποιο μυστήριο ελάττωμα το οποίο καίει ειδικά τις κάρτες γραφικών. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι θόρυβος των τροφοδοτικών και αυτό γιατί ασυμβατότητες προδιαγραφών κτλ είναι καρατσεκαρισμένο ότι δεν υπάρχουν. Αν δεν είναι θόρυβος τότε μόνο φαντάσματα μπορεί να είναι.

Αν κάπου κάνω λάθος πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Ψηλοπαράλογα πράγματα αλλα τέλος πάντων το τροφοδοτικο το δοκίμασες σε άλλο PC?

Το έκανες ποτέ OVERLOAD συνδέοντας 12-14 σκληρούς CD-ROM και μετά να δείς τι γράφει το βολτόμετρο??? Σε εμένα μου πούλησαν μία μούφα 400άρα την έκανα OVERLOAD και δέν σήκονε πάνω απο 4 δίσκους και 3 CD-ROM οπότε άκυρον!Επιστροφή!

Εγω θέλω να σηκώνει τουλάχιστον 5 δίσκους και 4 CD/DVD +ΜΟΒΟ + CPU + RAM + SCSI!! Και ο "Εξυπνος μαγαζάτορας" μου λέει : Πάρε ένα q-tek 550W! εγω τη τα τον κάνω , να τον βρίσω???To q-tek τόσο μ@@@@α είναι πια! Αν είναι πείτε ΝΑΙ η ΟΧΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς αλλά δε μπορώ εύκολα να βγάλω συμπεράσματα αφού ούτως ή άλλως το κακό συμβαίνει μετά από καιρό και απροειδοποίητα.

Το κουφό είναι ότι δεν έχω βρει μια ίδια περίπτωση σε άλλον ώστε να υπάρχει μια σύγκριση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.