Jump to content



Φαντάσματα, γκαντεμιά, 10δες RMA, ebay, ΑΤΙ, καμιά 250αριά€ χασούρα τα νεύρα μου!


Γιάννης_84

Recommended Posts

Το UPS προστατεύει και από τα βυθίσματα τάσης και όχι μόνο από τις υπερτάσεις, όπως τα πολύμπριζα. Τις περισσότερες βλάβες τις προκαλούν τα βυθίσματα τάσεις πάντως, αφού στιγμιαία αυξάνεται απότομα το ρεύμα που τραβάν οι στσκευές.

Δηλαδή δεν έχει νόημα να πάρω απλό σταθεροποιητή αφού σε πιθανό βύθισμα της τάσης οι συσκευές θα τραβήξουν πολύ ρεύμα και ίσως καεί κάτι σωστά;

Στη λίστα με τους σταθεροποιητές του e-shop που έχω βάλει παραπάνω (#33) έχει και δύο πιο ακριβά μοντέλα. Αυτά θα με καλύψουν για τα βυθίσματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Στη λίστα με τους σταθεροποιητές έχει και δύο πιο ακριβά μοντέλα. Αυτά θα με καλύψουν για τα βυθίσματα;

Ο σταθεροποιητης λεγεται και ψαλιδιστης στα ηλεκτρονικα....

Δηλαδη πες οτι καποια στιγμη @@ριστει η ΔΕΗ κι ανεβει η ταση παραπανω για καποιο λογο απο μια προκαθορισμενη τιμη τοτε αυτος δε θα την αφησει.

Εμενα ειναι μονιμα στα 233 βολτ.

Θα σου προτεινα μια και θα δωσεις καποια χρηματα να παρεις τον 1200VA.

Ετσι κι αλλιως τα 60Ε που κανει περιπου τα αξιζει τουλαχιστον θα παρεις κατι που θα σου μεινει για καιρο.

Aν ομως η ταση της ΔΕΗ πεσει (υποταση) αυτος δεν προκειται να την ανεβασει.

Αλλο πραγμα το UPS κι αλλο o σταθεροποιητης...

Εγω δεν ξαναβαζω UPS που να με πληρωνετε το εχω πει στον "Οδηγο αναφορας" τι επαθα...

Ε αν γινει μια μικροδιακοπη του ρευματος θα χασω καποιες ωρες εργασιας σιγα τα λαχανα....

Μονο να μη γινει οταν αναβαθμιζω το BIOS...

Επισης η ταση μεταξυ μαυρης υποδοχης molex και του σασι του Η/Υ καλο ειναι να εχει μικροτερη τιμη απο τα 30mV.

Πιστευω να εχεις βαλει μονωτικες ταπες στην στηριξη της μητρικης αλλιως υπαρχει κινδυνος για περισσοτερα προβληματα.

Επισης δοκιμασε να αλλαξεις και τη μπριζα του σπιτιου σου.

Εμενα καιτοι ητανε σουκο @@ριζοταν καποια στιγμη την εκανα ΒΑΝ κι εβαλα καινουρια κι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σα να με ρωτας τι διαφορα εχει ενα PSU Enermax 465Watt που κοστιζει 100Ε με ενα no name της ταξης των 50E.

Εσυ Γιαννη αποφασιζεις τι θα αγορασεις βαση των οικονομικων δυνατοτητων σου.

Εγω στη θεση σου θα επαιρνα τον 1200VA.

Αυτη ειναι η αποψη μου την κατεθεσα αλλα δε σημαινει οτι πρεπει να την αποδεχθεις.

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επιμένω και δεν είναι τόσο οικονμικό το ζήτημα αλλά η απορία μου έγκειται στο ότι στο παράδειγμά σου με τα τροφοδοτικά, πρόκειται για θέμα ποιότητας κατασκευής ενώ στην προκειμένη περίπτωση οι φθηνοί σταεροποιητές δεν αναφέρουν καν τα VA άρα υποθέτω ότι οι ακριβοί πρέπει να έχουν εντελώς διαφορετική δομή αφού οι φθηνοί είναι σαν πολύμπριζα και οι ακριβοί σαν ups.

Φοβάμαι ότι έχω αρχίσει να προκαλώ στους άλλους το συναίσθημα <<ωχ θα μας πρήξει>>, ίσως πρέπει να σταματήσω να ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επιμένω και δεν είναι τόσο οικονμικό το ζήτημα

E τοτε παρε τον 1200! :031:

Με 50Ε που θα γλυτωσεις ουτε να ΨΨΨ δεν μπορεις.....

(αν και παιζεται αυτο αναλογως ταριφας τεσπα).... :082:

Μπουγας RULEZ!

To φθηνο το κρεας λεει η παροιμια το τρωνε οι σκυλοι....

Δε σημαινει ομως οτι πρεπει να σου πιασουν και τον πισινο....

Αυτο εννοω βρε διαολε!

Οπως συγκρινεις @@ροPSU με κατι επωνυμο κι αξιοπιστο ετσι ειναι κι η περιπτωση που ανεφερες.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι θα με ωφελήσει ο 1200 από τον πιο φθηνό των 12 ευρώ;

τα φτηνα ειναι απλες πριζες με surge protector

δηλ υποτιθεται οτι κοβουν τα spikes, τις αποτομες αυξησεις του ρευματος

UPS σημαινει Uninterruptible Power Supply/Source

Δηλ συνεχιζει να δινει ρευμα οταν κοπει η παροχη της ΔΕΗ

υπαρχουν 3 κατηγοριες (απο την απλουστερη και φτηνοτερη προς την ακριβοτερη και πολυπλοκοτερη):

-standby UPS: απλα παρακολουθει την ταση και μολις αυτη πεσει, δινει ρευμα απο την μπαταρια.

-line interactive UPS: παρακολουθει την ταση και τη διορθωνει εντος ορισμενων οριων.

Αν πεσει λιγο, συμπληρωνει απο τη μπαταρια. Αν ανεβει λιγο εχει φιλτρα που κοβουν

-online UPS: δινει συνεχως ρευμα μονο απο τη μπαταρια και ταυτοχρονα την ξαναφορτιζει διαρκως.

Οπως καταλαβαινεις οι απλες πριζουλες surge protector δεν ανηκουν στα ups

ισως ο συνδιασμος των 2 να ειναι το καλυτερο.

Τωρα για ups, τα online δεν ειναι για οικιακη χρηση.

απο τα αλλα 2, προφανως τα line interactive ειναι καλυτερα, και λιγο ακριβοτερα.

βρες ενα καλο τετοιο, και βαλε και ενα surge protector να εισαι διπλά καλυμμενος αν τυχον περνανε τιποτα κεραυνοι απο τις πριζες σου :003:

Link to comment
Share on other sites

Οπως συγκρινεις @@ροPSU με κατι επωνυμο κι αξιοπιστο

Αφού είναι όλα ίδια μάρκα!

Έχω δύο υπολογιστές άρα 2 χ 1200 πάνε τα 100 ευρώπουλα για πλάκα. Εγώ εκεί που κολλάω περισσότερο όμως είναι να καταλάβω τη διαφορά. Τέλοσπάντων αν μου φτάνουν θα πάρω το 1200 αν όχι θα δω. Επίσης θα ήθελα να καταλάβω και τις διαφορές μεταξύ των φθηνών αλλά δεν πειράζει, ας το αφήσω αυτό το κομμάτι.

Μήπως, λέω μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις για το ενδεχόμενο να φταίει η οθόνη με δεδομένα αυτά που γράφω στο 33;

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο τελευταία της λίστας μου (#33) σε ποια κατηγορία ανήκουν; Ρωτάω γιατί το e-shop τα έχει μαζί με τα απλά πολύμπριζα τα οποία τα ανφέρει ως σταθεροποιητές τάσης

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φταίει συγκεκριμένο περιφεριακό [psu-δύκτιο ρευματος κατα την ταπεινή μου γνωμη] , εκτός και αν είσαι τόσο μα τόσο άτυχος,

Εμένα μια 9500np 128mb@ 9700pro μονίμως έχει περάσει πάρα πολλα και δεν λεέι να παραδώσει πνευμα,. Απο τρελα clock εώς λάθος bios flash , μέχρι και βίδα που μου είχε πέσει επάνω της εν ώρα λειτουργίας του πισι και ...

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ ότι μπορεί να φταίει το τροφοδοτικό ή οτιδήποτε άλλο αλλά αν ήταν το τροφοδοτικό γιατί καίει μόνο τις ΑΤΙ κάρτες οθόνης και τίποτα άλλο; Δεν είναι λίγο κουφό;

Και εν πάση περιπτώση, δέχομαι ότι μπορεί να είναι το οτιδήποτε αλλά το θέμα είναι να βρω με σιγουριά το φταίχτη ώστε να μην τρέμω όταν θα μπει η επόμενη ΑΤΙ στον υπολογιστή.

Μήπως μπορείτε βρε παιδιά να μετρήσετε τις οθόνες σας όπως περιέγραψα στο #33 για να συγκρίνουμε μπας και βγει κανένα συμπέρασμα; Γιατί αν φταίει η οθόνη τότε και τροφοδοτικό να αλλάξω και ups να βάλω, πάλι μπορεί να γίνει τίποτα και να τραβάω τα μαλλιά μου. Μετά από 4 φορές και τόσο κόπο τρέμω όπως καταλαβαίνετε

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο τελευταία της λίστας μου (#33) σε ποια κατηγορία ανήκουν; Ρωτάω γιατί το e-shop τα έχει μαζί με τα απλά πολύμπριζα τα οποία τα ανφέρει ως σταθεροποιητές τάσης

λεει VA που ισχυουν μονο στα UPS

απο την αλλη ειναι και πολυ φτηνα.

δεν ξερω, ισως να ενσωματωνουν μια υποτυπωδη λειτουργεια UPS με μικρη μπαταρια για λιγα λεπτα

ψαξε στο site της εταιρειας να βρεις λεπτομερειες :003:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα δύο ακριβότερα είναι voltage regulators ενώ τα φθηνά είναι surge protectors οπότε δε μιλάμε για καλό από τη μία και φτηνιάρικο από την άλλη, όπως είπε (απ' ότι κατάλαβα απ' το παράδειγμά του τουλάχιστον) ο MrSeankon αλλά μιλάμε για δύο προϊόντα διαφορετικού τύπου. Πάει αυτό.

Πάντως από το ψάξιμο που έχω κάνει μέχρι τώρα, συμπεραίνω (αν κάνω λάθος παρακαλώ διαψεύστε με) ότι κανενός είδους συσκευή δε θα με σώσει από την κακή γείωση αλλά μόνο από αυξομειώσεις. Άρα;

Το έχω κουράσει πολύ το θέμα και το πρόβλημα είναι ότι στο τέλος αν προσπαθήσω στα τυφλά να λύσω το πρόβλημα υποθέτοντας αυθέραιτα ότι φταίει εκείνο ή το άλλο και αγοράσω διάφορες προσταευτικές συσκευές, να αλλάξω τροφοδοτικό και ξανακαεί καμιά κάρτα, τότε τι γίνεται;

Για αρχή δε θέλω να λύσω το πρόβλημα αλλά να το εντοπίσω με σιγουριά και μετά με σιγουριά να το λύσω βέβαια. Για παράδειγμα σε περίπτωση που είναι η οθόνη αυτή που ταλαιπωρεί και καίει τις κάρτες, τότε όσο τέλειο ρεύμα και να της δώσω, αν έχει κάποια εσωτερική διαροή προς το βύσμα της κάρτας, κανένα ups ή surge protector ή avr+surge protector και κανένα ακριβό τροφοδοτικό δεν πρόκειται να με σώσει. Θα μου πείτε τότε, να αλλάξω και οθόνη και τροφοδοτικό και να βάλω και ups και surge και avr και μόλις έρθουν πίσω τα rma από τις καμένες κάρτες να βάλω τη μία και μόλις περάσει κανά 2μηνο και δεν έχει καεί να πω εντάξει αυτό ήταν το έλυσα το πρόβλημα.

Και το παλιό τροφοδοτικό και η παλιά οθόνη που θα μείνουν, τι θα τα κάνω; Να τα πουλήσω και να έχω το άγχος μήπως πάρω κάποιον στο λαιμό μου ή να τα κρατήσω (τα έχω πληρώσει και αυτά ρε ****το) και να τα χρησιμοποιήσω κάπου αλλού με την ελπίδα ότι δε θα καεί τίποτα πάλι;

Με λίγα λόγια με τα όσα ξέρω μέχρι τώρα οι παραπάνω λύσεις είναι πανάκριβες και γεμάτες άγνοια. Εγώ όμως θέλω να ξέρω τι μου γίνεται. Τέλος πάντων συγγνώμη αν το ύφος μου φαίνεται περίεργο και εννοείται ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να με βοηθήσει αλλά γράφω εδώ τις σκέψεις μου ελλείψει άλλων επιλογών, οπότε δείξτε κατανόηση και όποιος έχει όρεξη να πάρει το βύσμα της οθόνης του και να το βγάλει την ώρα που ο υπολογιστής και η οθόνη είναι σε λειτουργία και να κάνει τις μετρήσεις που έκανα κι εγώ στη δική μου ώστε να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα και να βγει πιθανόν κάποιο χρήσιμο στοιχείο, ας το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

... όποιος έχει όρεξη να πάρει το βύσμα της οθόνης του και να το βγάλει την ώρα που ο υπολογιστής και η οθόνη είναι σε λειτουργία ....

:103: :107: :103: :107: Ψάχνεις για παλαβούς;

Ποιός θα θέλει να το κάνει αυτό και μετά να κλαίει κάποιο part από το PC του; :051:

Σαν τον άλλον, που πήγε και κάρφωσε ένα dimm μνήμης με το PC σε λειτουργία . :101:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις για παλαβούς;

Ποιός θα θέλει να το κάνει αυτό και μετά να κλαίει κάποιο part από το PC του;

Μα αυτό δεν είναι καθόλου επικίνδυνο. Αλλά αν φοβάται κανείς μπορεί απλά να σβήσει τον υπολογιστή χωρίς όμως να πατήσει το κουμπί της οθόνης και όσο η οθόνη βρίσκεται σε αναμονή, βγάζεις τότε το βύσμα και μετράς. Με κλειστό τον υπολογιστή δηλαδή. Απλά το έγραψα έτσι για να είναι σαφές ότι η οθόνη δεν πρέπει να είναι τελείως σβηστή.

Σαν τον άλλον, που πήγε και κάρφωσε ένα dimm μνήμης με το PC σε λειτουργία .

Εντάξει είπαμε δεν είμαι και ηλίθιος

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να αλλάξει την μπρίζα να έχεις καλύτερη γείωση. Αυτό ούτως η άλλως πρέπει ν αγίνει. ΑΚαι πρίν αρχίζεις να δίνεις λεφτά εδώ και εκεί πάρε μια απλή μπρίζα με surge protection από κάποιο μαγαζί με ηλεκτρολογικά ήδη να καλύτερέψεις την κατάσταση. Απλά πράγματα. Τα υπόλοπα θα σε συμβούλευα να τα κάνεις μόνο αν ήσουν σε περιοχή κοντά σε βιομηχανική ζώνη ή νοσοκομείο όπου συνηθως παρουσιάζονται μεγάλες διακυμάνσεις ρεύματος. Αν δεν είσαι σε αυτήν την περίπτωση τότε είναι έξοδα΄''Πολυτελείας'' με την έννοια όχι ότι είναι άχρηστα αλλά δεν θα έχεις το προσδοκόμενο όφελος σε σχέση με τα λεφτά που θα έχεις δαπανήσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο εφιάλτης επέστρεψε! Άλλη μία ati κάηκε τη στιγμή που διάβαζα κάτι σελίδες περί πιγκουίνου και δικτύων. Απλά η lg έσβησε. Ο υπολογιστής έπαψε να απόκρίνεται και μετά την επανεκκίνηση άκουσα το γνωστό πλέον μπιπ επαναλαμβανόμενο που σημαίνει <<μ@λάka πάει κι αυτή η κάρτα ψόφησε!>>.

Άντε να βγάλω άκρη τώρα με τους Άγγλους του overclockers.co.uk για αντικατάσταση.

Στην πρώτη που κάηκε είπα φταίει το ανεβασμένο fsb χωρίς διαιρέτη, στη δεύτερη είπα να αλλάξω μητρική, στην τρίτη άλλαξα και τροφοδοτικό, στην τέταρτη έβαλα και σταθεροποιητή τάσης (και προς τα πάνω και προς τα κάτω σταθεροποιεί και είναι και surge protector), άλλαξα και την CRT με την LG1730S το κουτί επίσης έχει αλλαχθεί, ο σκληρός τα cdια μνήμες. Τι θα γίνει ρε γαμwtο; Δεν αντέχω άλλο! Δεν έχω άλλα λεφτά ούτε καν για τα μεταφορικά της αποστολής για αντικατάσταση!

Τι σκ@τά συμβαίνει και καίγονται οι ΑΤΙ κάθε 2-3 μήνες μετά από κανονικότατη λειτουργία και χωρίς κανένα σύμπτομα αστάθειας, κανένα artifact κτλ;

Και μόνο στον υπολογιστή του δωματίου μου. Ο άλλος στο σαλόνι που κάθε φορά έχει περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά γιατί δεν έχει πάθει τίποτα; (κάτσε να χτυπήσω ξύλο γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τέτοια γκαντεμιά)

Σηκώνω τα χέρια ψηλά! Η υπομονή μου, παρ' ότι γαϊδουρινή, εξαντλήθηκε!

Πριν λίγο καιρό είχα αποφασίσει να επιβληθώ της καταστάσεως και έκανα εκστρατεία αγορών με ότι λεφτά μπόρεσα να μαζέψω, συν του πατέρα μου συν τα αδέρφια μου με σκοπό να κλείσω το κουτί του υπολογιστή και να μη χρειαστεί να το ξανανοίξω. Τώρα είμαι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Να ξαναλλάξω μητρική και τροφοδοτικό; Εκτός του ότι δεν έχω λεφτά, δε νομίζω να αξίζει τον κόπο να τα σκάσω και να ξαναλλάζω με την ελπίδα ότι ο υπολογιστής δε θα μου σβήσει ξαφνικά μετά από κάποιους μήνες. Να μείνω χωρίς υπολογιστή; Και όλα τα λεφτά που σκάσαμε οικογενειακώς πρόσφατα; Να πουλήσω ότι μπορώ; Πόσα θα πιάσουν; Ούτε τα μισά από αυτά που έσκασα προσφάτως. Κι αν αρχίσω να πουλάω τι θα αγοράσω με αυτά τα λίγα λεφτά που θα πάρω; Τίποτα. Το πολύ πολύ να χτίσω κανένα συστηματάκι με sempron αλλά ούτε 1,5 γκίγκα μνήμη θα έχω ούτε αθορυβο υπολογιστή όπως τώρα.

Τα νεύρα μου!

Είμαι σίγουρος ότι αν διαβάσω αργότερα τις μαλ@κίες που γράφω τώρα θα μουτζόνωμαι στον καθρέφτη αλλά τώρα είμαι στον κόσμο μου! Με το ζόρι κρατιέμαι να μην τα σπάσω όλα. Τέσπα αν οι υπεύθυνοι νομίζουν ότι έχω ξεφύγει τελείως ας μου το πουν να κάνω αλλαγές αλλά αργότερα γιατί τώρα σκοτώνω άνθρωπο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.