Jump to content



THE DFI NF4 THREAD.....η μητρική που θα συζητηθεί ΠΟΛΥ


TASOS

Recommended Posts

3684 σορρυ λάθος μου.

Επίσης είναι το command rate που παίζει στάνταρ 1Τ και πέφτεις πάρα πολύ αν το έχει 2Τ.Έτσι έχεις ρίξει πάρα πολύ το memory bandwidth και δεν κερδίζεις και ΜΗz στη DFI, άλλες μητρικές έχουν το πρόβλημα με αυτό το timming.

Κοίτα το thread για 2GB database που έχουμε γράψει πολλά για τα UCCC να δείς πως θα τα παίξεις.

Ενα update για το 2Τ.Δοκιμασα ετσι να δουμε με τις χαλαρες RAM ρυθμισεις να βαλω CPC ΟΝ και κερδισα συνεχομενα restart στα windows!!!:109: :109:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

κατσε ρε Τομ... Ή εσυ εισαι μπερδεμενος ή εγω...

Λες "update για το 2Τ"... Το 2Τ ειναι CPC = OFF (ή ακριβεστερα disable) εσυ πού εβαλες CPC = ON?? Μεσα απο τα Windows? ΝΤΕΝ ΚΑΝΕΙ!!

Στο bios φανταζομαι... εβαλες δηλαδη χαλαρες ρυθμισεις και CPC=enable 1T... και δεν εμπαινες win.

οταν λες συνεχομενα restart τι εννοεις? Δεν μπηκε την πρωτη και δεν μπηκε ουτε την 2η ουτε την 3η?? Λογικο...

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε Τομ... Ή εσυ εισαι μπερδεμενος ή εγω...

Λες "update για το 2Τ"... Το 2Τ ειναι CPC = OFF (ή ακριβεστερα disable) εσυ πού εβαλες CPC = ON?? Μεσα απο τα Windows? ΝΤΕΝ ΚΑΝΕΙ!!

Στο bios φανταζομαι... εβαλες δηλαδη χαλαρες ρυθμισεις και CPC=enable 1T... και δεν εμπαινες win.

οταν λες συνεχομενα restart τι εννοεις? Δεν μπηκε την πρωτη και δεν μπηκε ουτε την 2η ουτε την 3η?? Λογικο...

Γιατι που φανηκα μπερδεμενος?Ειπα οτι ολα τα τεστ τα κανω με 2Τ ή αλλιως CPC OFF.Μετα απο ερωτηση του Σπυρου δοκιμασα με CPC ON ή 1Τ να δω τι γινεται.

Το αποτελεσμα ηταν με τις ιδιες υπολοιπες ρυθμισεις στη RAM να κανει συνεχομενα restart στην πρωτη οθονη των windows μετα το welcome.

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό...

έτσι χύμα τα βάζεις χωρίς να κοιτάς memtest?

Στα πορτοκαλί σλοτ δεν παίζεις;

Και επαναλαμβάνω:τα memory timings πάνω κάτω τα ξέρεις.

Το memory controller Πρέπει να ψάξεις τώρα μόνο.

Το tRP σου δε θέλει 0 βάλε 4άρι.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/attachment.php?attachmentid=10473&d=1143975853

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε να βρουμε που τερματιζει ο επεξεργαστης,αλλα στους Α64 παιζει ρολο κι ο controller.Αν τον εχεις τοσο λασκα με μνημη στα 160mhz+cpc 2T,τοτε δεν αξιζει καν να προσπαθησεις(εκτος αν το κανεις για πλακα προκειμενου να βγαλεις ενα μεγαλο νουμερο..εκει αλλαζει το θεμα).Οχι να κανουμε Oc τον επεξεργαστη και το συστημα να ειναι πιο αργο απ'τα default(τροπος του λεγειν παντα)!Πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο να βρεις τα ορια του επεξεργαστη σου με τις μνημες κοντα στα 200+1Τ..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι που φανηκα μπερδεμενος?Ειπα οτι ολα τα τεστ τα κανω με 2Τ ή αλλιως CPC OFF.Μετα απο ερωτηση του Σπυρου δοκιμασα με CPC ON ή 1Τ να δω τι γινεται.

Οκ απλα εγω δεν το καταλαβα ετσι οπως το εγραφες...

My bad :o

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν δουλευει το λινκ Στελιο.Το αλλαξαν στην σελλιδα της DFI.Το βαζω κι εγω αν δεν σε πειραζει.Ουσιαστικα ειναι το beta 0406,οποτε οποιος το εχει ηδη βαλει δεν χρειαζεται να το αλλαξει.

ΕDIT:Επειδη διαβαζω καποια προβληματα με το συγκεκριμενο Bios ισως καλο θα ηταν μην το βαλουμε μεχρι να χρησιμοποιηθει ευρεως.Για πληροφοριες διαβαστε εδω

Expert

DiamondFlash Image: http://www.dfi.com.tw/Upload/BIOS/NF4ED406.exe

Standard .zip: http://www.dfi.com.tw/Upload/BIOS/NF4ED406.zip

Venus

DiamondFlash Image: http://www.dfi.com.tw/Upload/BIOS/NF4VD406.exe

Standard .zip: http://www.dfi.com.tw/Upload/BIOS/NF4VD406.zip

Other LP NF4 boards

DiamondFlash Image: http://www.dfi.com.tw/Upload/BIOS/NF4LD406.exe

Standard .zip: http://www.dfi.com.tw/Upload/BIOS/NF4LD406.zip

Link to comment
Share on other sites

Χμμ το εκανα,αλλα δεν..!Με Mozilla παντα!Καλα παντα αν ανοιξεις τα αρχεια φαινεται διαφορετικος ο κωδικας των beta σε σχεση με τα official.Παντως και στο επισημο forum της DFI εγραψαν οτι ειναι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ το εκανα,αλλα δεν..!Με Mozilla παντα!Καλα παντα αν ανοιξεις τα αρχεια φαινεται διαφορετικος ο κωδικας των beta σε σχεση με τα official.Παντως και στο επισημο forum της DFI εγραψαν οτι ειναι τα ιδια.

Οχι παντα ... Μπορει να συμβαινει αρκετες φορες , οπως αλλες φορες δε συμβαινει .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα το νέο βιος χθες, προτού αφαιρεθεί απο τη λίστα (είχε ήδη διατεθεί και αφαιρεθεί απο τη λίστα άλλη μια φορά) και δουλεύει μια χαρά προς το παρόν...δεν έχω ζορίσει καθόλου τη μητρική βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα εξης 2 προβληματα:

1)Τυχαινει καποιες φορες να μπαινω στα Windows με αλλες ρυθμισεις απο αυτες που εχω στο ΒΙΟΣ.Ετσι προεκυψε και εκεινο το περιεργο 0 που εβγαινε στο tRP.Ειχα 4 στο ΒΙΟΣ και στα Windows εβγαζε 0.Αυτο ομως δεν το κανει στανταρ.

2)Επισης δε ξερω τι να κανω με τους διαιρετες.Υπαρχει κανεα ΒΙΟΣ με διαιρετη 4/5 η 8/10??Εχω βρει μετα απο μερικες μερες τεσταρισματος του CPU οτι εχω μαξ FSB κοντα στα 320-324.Ομως οι κοντινοτεροι διιαρετες που βολευουν βγαζουν RAM στα 243 (πολυ χαμηλο) ή 270 (πολυ υψηλο).Τι κανω τωρα?Θα αναγκαστω να ριξω τις μνημες στο 243 η να ριξω το συνολικο OC του CPU μου??:120: :120:

Ολα αυτα με το "απαγορευμενο" N4D704-1

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα με βοηθησει κανεις ρε παιδες με τα 4 GB?Δεν θελω o/c απλα να το κανω να ξεκιναει το ρημαδι...Η μητρικη μου ειναι η UltraD ενω τα 4gB ειναι ολα Transcend UCCC ολα τα chip ιδιας εβδομαδας.Αυτο που θελω να επιβεβαιωσω ειναι μονο εαν δεν κανω κατι καλα εγω η να στειλω την μητρικη απο κει που ηρθε...Το bios σιγουρα δεν παιζει ρολο αφου εχω βαλει ολες τις ρυθμισεις(διαιρετες 2Τ klp)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με memtest και prime δεν τα παει καλα ο οπτερον μου, οπως και ο athlon μου που ειχε ανεβει ομορφα και εκεινος.Τρωω τρελλα error παρολο που βαζω χαλαρες ρυθμισεις.

Ωστοσο στα windows (που στην τελικη αυτα εχουν σημασια) τα παω καλυτερα.

Εχω καταληξει σε καποιο cofiguration που φαινεται οτι παω καλα.2916 me 324 fsb, 1,56 vcore, RAM: 265 me 2,7 vdimm. Βγαζει 32pi, τα κλασσικα τεστ του 3dmark06 και επισης 30 λουπες τα 2 cpu test που εχει.Eτρεξα και OCCT το τεστ mode οπως και 100 loops στο CPU burn in του Sandra. Ola kala

ΠΡοτεινετε κατι που να τεσταρει μαζι cpu+ram.Δεν εχω κανενα game να δοκιμασω δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω προβλημα με cold boot.Οταν ανοιξω το πρωι το pc με διαιρετη 166, το pc κολλαει την ωρα που εχει τη μαυρη οθονη με τη κινουμενη μπαριτσα απο κατω, πριν μπει στα windows.

Αν βαλω διαιρετη 100, τοτε μπαινει μια χαρα στα ΧΡ.Αν μετα στο επομενο boot, βαλω τον διαιρετη στα 166 που το εχω κανονικα, τοτε μπαινει 1 χαρα και ολα ειναι καλα.

Εχει τυχει σε κανεναν αλλο αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε να τρέχει το Lobby για 24 ώρες λοοπ 3dMark2001se.

Mάλλον θέλεις βοήθεια από κοντά γιατί όλο κουλά βλέπω και δε μου αρέσει.

Κατέβασε το Α64 Info και πόσταρε εικόνα.

Σαν αυτή που έχω εγώ:

post-33-1442174361,1137_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε να τρέχει το Lobby για 24 ώρες λοοπ 3dMark2001se.

Mάλλον θέλεις βοήθεια από κοντά γιατί όλο κουλά βλέπω και δε μου αρέσει.

Κατέβασε το Α64 Info και πόσταρε εικόνα.

Σαν αυτή που έχω εγώ:

Οντως κανει διαφορα αλλa μαλλον ειναι θεμα ρυθμισεων.Δε εξηγειται αλλιως.

Πριν με καμια δυναμη δεν ετρεχα benchs με Dram Bank Iterleave--> Enabled.

Μολις εβαλα το Dram Data Drive Strength sto Level 1, τρεχω ολο το μεσημερι 3Dmark 06 διαφορες λοοπες και ολα βγαινουν σφαιρα.

Μονο το Aquamark δε μου τρεχει.Φορτωνει και στο κεντρικο μενου το mouse pointer τρελαινεται και κανει τα δικα του.Κριμα και μου αρεσε σαν 3d bench.

Ναι και 1 εικονα πως ειμαι τωρα.

post-19-1442174361,3938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.