Jump to content



Ποιόν Α64 s754;


nicksoti1442169068

Recommended Posts

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω Α64, απλά θα πάει σε mATX κουτί, και μόνο 754 μητρικές έχω δει να κυκλοφορούν εδώ. Συνεπώς, ποιόν Α64 προτείνετε;

Έλεγα για τον 3200+, μιας και έχει αρκετά καλή τιμή, και υποψιάζομαι ότι πάνω - κάτω τα ίδια θα δώσει με τον 3400+. 0 3άρης πιστεύω ότι θα με περιορίσει, επειδή οι μνήμες που τον συνοδεύουν πάνε 235 μαx. Καλά και άντε 235 καλά θα είναι, η cpu θα φτάσει τα 2.35? Γιατί εαν φτάσει, τότε με καλύπτει. Ακούω γνώμες.

Υ.Γ. Εαν γνωρίζει κανείς κάποια 939 μητρική να πουλιέται mATX, ας το σφυρίξει.

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε παίδες πείτε τίποτα, θα είναι η 1η μου με Α64, έχω διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά από 1ο χέρι τίποτα. Και για να πω την αλήθεια, όλα αυτά με ΗΤ bus και σύγχρονα και ασύγχρονα κλπ, με pci lock που πότε δουλεύουν και πότε όχι, σε συνδιασμό με το μικρό OC που υποθέτω θα έχει ένας 754, με ψιλοαποθαρρύνουν. Εναλλακτικά σκέφτομαι κάτι σε Socket 775 με Celeron 330J, που ανεβάζει και τρελά, και θα βγάλει και μια μελλοντική αναβάθμιση σε σειρά 6 P4.

Ά, διάβασα κάπου ότι η Asus Κ8S-ΜΧ με το 760GX κλειδώνει AGP-PCI. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Βλέπω ότι (δικαιολογημένα) όλοι ασχολείστε με 939 cpu's, και έτσι δεν υπάρχουν πρόσφατες πληροφορίες για το overclock των 754. Να υποθέσω ότι έχουν μείνει εκεί κάπου στα 2.3 - 2.4 max με αέρα και normal αέρα οι CG stepping; Κανα νέο stepping υπάρχει; Από έναν 3000+ ας πούμε τι μπορώ να περιμένω κατά μέσο όρο; Και ένας 3400+ , από 2.4 μέχρι που μπορεί να πάει; Εαν πιάνει 2.6 - 2.7 (λέω τώρα), μήπως τελικά αξίζει, και έτσι δεν ρισκάρω καμιά "μπανάνα" 3000+ που δεν ανέβει ούτε στα 2.2; Μπερδεμένα τα έχω λιγάκι, βοηθήστε λίγο να τα ξεμπερδέψω....

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι (δικαιολογημένα) όλοι ασχολείστε με 939 cpu's, και έτσι δεν υπάρχουν πρόσφατες πληροφορίες για το overclock των 754. Να υποθέσω ότι έχουν μείνει εκεί κάπου στα 2.3 - 2.4 max με αέρα και normal αέρα οι CG stepping; Κανα νέο stepping υπάρχει; Από έναν 3000+ ας πούμε τι μπορώ να περιμένω κατά μέσο όρο; Και ένας 3400+ , από 2.4 μέχρι που μπορεί να πάει; Εαν πιάνει 2.6 - 2.7 (λέω τώρα), μήπως τελικά αξίζει, και έτσι δεν ρισκάρω καμιά "μπανάνα" 3000+ που δεν ανέβει ούτε στα 2.2; Μπερδεμένα τα έχω λιγάκι, βοηθήστε λίγο να τα ξεμπερδέψω....

σε εναν φιλο μου που εβαλα Α64 3200+(0.13) τρεχει 2.7 (1,52v) και 230 FSB με αερα αρα αξιζει,οι μητρικες mATX σπανια εχουν πολλες δυνατοτητες o/c.η τελευταια που ειχα ηταν SocketA και τον 2400+ το ειχα 10,5*210 (ΑsRock K7S41GX) ειχε μετριες ρυθμισεις για o/c.ψαξε στο νετ πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση.

Ο δικός μου 3000+ με default τάση τα 1.5V τελικά δεν αποδείχτηκε και τόσο καλός όσο νόμιζα στην αρχή μιας και πάει μέχρι 233Χ10=2330MHz error free.

O 3200+ τουλάχιστον τα 2400 - 2500 τα έχει. Τώρα για μητρική που να κάνει καλό overclocking και να είναι και mATX κάπως δύσκολο. Αν βρεις καμιά με NVidia chipset.

Link to comment
Share on other sites

O 3200 δεν έχει μέγιστο πολ/στή 11, οπότε 11χ230=2530; Ρωτάω μήπως κάτι μου διαφεύγει.

ουπς σορρυ παιδια μπερδεψα 2 ατομα,με 3400+ ειναι αυτος που ηθελα να πω,αλλος εχει τον 3200+ που λαθος ανεφερα και τρεχει πιο χαμηλα.ο ειναι 3400+@2,7GHz

Link to comment
Share on other sites

ουπς σορρυ παιδια μπερδεψα 2 ατομα,με 3400+ ειναι αυτος που ηθελα να πω,αλλος εχει τον 3200+ που λαθος ανεφερα και τρεχει πιο χαμηλα.ο ειναι 3400+@2,7GHz

Σιγά δεν τρέχει τίποτα, απλά επειδή δεν είμαι πολύ εξοικιωμένος με Α64, είπα μήπως κάτι μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι η καλύτερη αγορά είναι ένας 3000+. Πολύ καλή απόδοση ακόμα και σε default ενώ διατίθεται σε καλή τιμή. Από τη στιγμή που αναφέρεις mATX που de facto αποκλείει "extreme" καταστάσεις λόγω έλλειψης χώρου και απαιτήσεων πιστεύω ένας 3000+ θα σε υπερκαλύψει. Τον κλοκάρεις και λίγο αμα θες και έχεις την απόδοση ενός 3400+ αρκετά πιο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Παρήγγειλα σήμερα την Asus Κ8S -MX, στα 73 ευρώ, και ως αύριο - μεθαύριο που θα έρθει θα σκεφτώ για CPU. Κοιτάω και σε μεταχειρισμένη, απλά επειδή το ΦΠΑ το γλιτώνω, μάλλον σε καινούρια θα πάω 3000+, εκτός κι αν προκείψει καμιά καλή περίπτωση.

Α, αν και ελαφρώς off topic, αλλά για να μην ανοίγω άλλο thread, εναλλακτική περίπτωση είχα την Asrock K8 upgrade 760G. Στο μοναδικό review που βρήκα, έφτασε 252 "fsb", που με υπερκαλύπτει. Από την άλλη, η Asus κλειδώνει AGP-PCI σίγουρα, διότι κατέβασα το manual και είδα την επιλογή στο bios, και έχει ελαφρώς καλύτερο southbridge, και 1x pcie. Την προτίμησα λοιπόν, απλά με τις Asus είχα στο παρελθόν μόνο άσχημες εμπειρίες, με την Asrock καμία. Και στο internet δυστυχώς για την Asus δεν βρήκα σχεδόν καμία πληροφορία, πέρα από κανα δυό προβληματάκια ασυμβατότητας με 6800. Επειδή αμφιταλαντεύομαι ακόμα, μήπως εγκαίρως αλλάξω την παραγγελία μου, ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε γνώμη όσον αφορά τις άνω μητρικές, ή την Asrock σαν εταιρία γενικότερα. Δεν είναι τόσο για τα 70 ευρώ που θα δώσω, όσο για τις καταστάσεις RMA που πραγματικά σιχαίνομαι!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά και ελπίζω να μην έγινα πολύ κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τελικά τα πήρα τα πραγματάκια, την Asus και έναν 3000+, σύνολο 202 ευρώ.

Default τα έχω όλα τώρα, να στρώσει λίγο η μητρική που δεν μου γεμίζει και το μάτι, άσε που είχε και 4 πυκνωτές στραβωμένους σε ίδια κλίση, κάποιος φαίνεται την είχε πιάσει άγαρμπα αλλά τέσπα αφού δουλεύει δεν το ψάχνω.

Πρώτες εντυπώσεις ανάμεικτες. Γνωστά στους περισσότερους, αλλά ας πω κι εγώ σύντομα:

Πραγματικά η cpu "σπέρνει", δεν το περίμενα να βγάζει με τα πάντα στο bios default 18200 3dmark 01 με την 5900xt, και με sis chipset μάλιστα, τη στιγμή που ο P4 μου 13χ243 dual channel 1000 πιο κάτω, έστω και με χάλια timmings! Επίσης παρατήρησα πολύ μεγάλη διαφορά στη συμπίεση μεγάλων αρχείων. Ά, και το cool&quiet έξοχο επίσης!

Το "ανάμεικτες" το έγραψα, διότι τρέχοντας στο background full scan antivirus και μια συμπίεση μεγάλη, ο Opera την άκουγε λίγο, ενώ και στη σύνδεση-αποσύνδεση του USB modem μου το σύστημα έκανε στιγμιαία ψιλοκοληματάκια, με λίγα λόγια αμέσως παρατήρησα την έλλειψη του ΗΤ που είχα συνηθίσει..... Με λίγα λόγια Τype-R o A64, Μercedes ο P4. Tέλος πάντων το περίμενα κάτι τέτοιο, έτσι κι αλλιώς θα παραμείνει και ο P4, οπότε θα έχω από όλα τα καλά γερός να' μαι!

Νάστε καλά παιδιά και αύριο μεθαύριο που θα δω τι δίνει από πούσο η μούφα Asus τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις full scan antivirus και μεγαλη συμπιεση ταυτοχρονα για ποιο λογο για να ταλαιπωριες τον σκληρο δισκο αδικα που δεν πιστευω να παιζει καποιο ρολο η CPU πολυ απλα βαλτα και τα δυο απο τον Task Manager στο low αν και ο δισκος φταιει,για το USB δεν πιστευω οτι επαιζε καποιο ρολο το HT τα chipset μπορει........

Link to comment
Share on other sites

'Οπως καταλαβαίνεις το ξενύχτησα απόψε, αναμενόμενο....

Το full scan το έκανα διότι απλά εγκατέστησα 1η φορά το antivirus, και είχα σερφάρει και αρκετά πριν.

Και συμπίεση διότι ήθελα να χωρέσω ένα μεγάλο folder με προγράματα, ταινίες κλπ που είχα από τον δίσκο του P4 στον εξωτερικό να τα πάρει γνωστός μου - είχα δηλ 3 δίσκους πάνω, το scan ήταν ston 1o, συμπίεση από 2ο ->εξωτερικό.

Μην νομίζεις, δεν είναι σπάνιες καταστάσεις οι παραπάνω, και εκεί το ΗΤ βοηθάει στην "αίσθηση" πιο πολύ. Δεν του δίνω βέβαια περισσότερη αξία από όση έχει, θα προτιμούσα ας πούμε σε περίπτωση που βιαζόμουν, όπως πριν ο γνωστός μου, να τελειώσει μια μεγάλη συμπίεση νωρίτερα κι ας μην είχα "αίσθηση".

Για το low priority το έκανα φυσικά, και θα το κάνω σε τέτειες περιπτώσεις, εαν δεν βαριέμαι.

Άντε να δούμε από αύριο πόσο θα ανέβει η cpu, αν και τα πυκνωτάκια της Asus "σφυρίζουν" ελαφρώς σε full load ήδη, αναμενώμενο, η 3η Asus που μου το κάνει, τέσπα θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε από αύριο πόσο θα ανέβει η cpu, αν και τα πυκνωτάκια της Asus "σφυρίζουν" ελαφρώς σε full load ήδη, αναμενώμενο, η 3η Asus που μου το κάνει, τέσπα θα δείξει.

γιαυτο φταιει προφανως η δεη στην περιοχη σου

:021: :021: :021: :035: :035:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με έχει εκπλήξει είναι αλήθεια η θερμική συμπεριφορά του Α64. Και θεωρούσα τους Northwood κορυφή σε αυτόν τον τομέα. Σε default μάλιστα με undervoltage το cool&quiet είναι παντελώς άχρηστο! Για όσους δεν έχουν υπ' όψην, ας δουν τη φωτό....

post-173-1442174006,4632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.