Jump to content



CPU για heavy excel calculations


gto234

Recommended Posts

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι σε αυτόν με celeron 2.4Ghz κάνει 6:20 λεπτά και εμένα σε AthlonXP 2.09Ghz κάνει 5:10 λεπτά.Πάντως κάλα τα πάει το laptop,ε;Ισως είναι ότι έχει 1ΜΒ cache.Μάλλον Α64 είναι η λύση!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Ναι, φαίνεται ότι η cache κάνει τη διαφορά, γιατί υπήρχαν και Α64 με παραπάνω MHz που έκαναν παραπάνω χρόνο. Κοίτα όμως ο Α64 που θα πάρει να είναι καλύτερα με 1ΜΒ cache.

Link to comment
Share on other sites

εγώ 5 λεπτά με

CPU Intel 3ghz 800mhz fsb Northwood

2 dim 512 [1gb] ram ddr-3200 πλαίσιο [δε ξέρω μάρκα]

Maxtor 160gb Σκληρός

msi ti 4800 se agp8x

herolchi 475W

albatron px865 pe pro 2

μπας και παίζει ρόλο το office?

έχω το professional 2003 με όλα τα updates κλπ δλδ το τελευταίο.

:010: :010: :010:

Link to comment
Share on other sites

Το office 2003 με ενσωματομένο το sp1 χρησιμοποιήσαμε.Καλό θα ήταν να μην τρέχετε κάτι βαρύ από πίσω γιατί η cpu πηγαίνει ούτως ή άλλως στο 100% όταν υπολογίζει αρα αν υπάρχει και άλλο πρόγραμμα που την χρησιμοποιεί δεν έχει νόημα.Το folding δεν χρησιμοποιεί 100% την cpu?Αν μπορείς ξανακάνε το τέστ στον mobile χωρίς να τρέχει τίποτα στο background.Οσο για τον Ιντελ στα 3Ghz τι να πω!πρίμενα καλύτερα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φαίνεται ότι η cache κάνει τη διαφορά, γιατί υπήρχαν και Α64 με παραπάνω MHz που έκαναν παραπάνω χρόνο. Κοίτα όμως ο Α64 που θα πάρει να είναι καλύτερα με 1ΜΒ cache.

Δεν νομιζω να βρίσκει κανείς εύκολα Α64 1mb πλέον.

Πάντως παρατηρώ μεγάλες σχετικά αποκλίσεις στις μετρήσεις που δίνουμε, υπέρ του Α64 πάντως είναι το σίγουρο. Δεν το περίμενα πάντως τέτοιες διαφορές υπέρ του Α64, Δεν ξέρω μήπως οι Prescott έχουν άλλη άποψη, αλλά δεν το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το office 2003 με ενσωματομένο το sp1 χρησιμοποιήσαμε.Καλό θα ήταν να μην τρέχετε κάτι βαρύ από πίσω γιατί η cpu πηγαίνει ούτως ή άλλως στο 100% όταν υπολογίζει αρα αν υπάρχει και άλλο πρόγραμμα που την χρησιμοποιεί δεν έχει νόημα.Το folding δεν χρησιμοποιεί 100% την cpu?Αν μπορείς ξανακάνε το τέστ στον mobile χωρίς να τρέχει τίποτα στο background.Οσο για τον Ιντελ στα 3Ghz τι να πω!πρίμενα καλύτερα αποτελέσματα!
Το έτρεξα χωρίς folding και το τελείωσε σε 5 min.Άρα δεν υπάρχει διαφορά με ή χωρίς folding.Περίεργο.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μήπως οι Prescott έχουν άλλη άποψη, αλλά δεν το νομίζω.

Οι νέοι Prescott με τα 2ΜΒ ίσως να τα πηγαίνουν καλύτερα λόγο μεγάλης cache, αλλά αμφιβάλλω για αυτούς με το 1ΜΒ μιας και οι επιδώσεις τους είναι παραπλήσιες των Northwood.

Αλλά και σε αυτή τη περίπτωση οι νέοι Prescott είναι πανάκριβοι σε σύγκριση με τους αντίστοιχους Α64.

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω και ένα νέο δικό μου @10X250 ασύγχρονα, timmings 2,5-3-3-7. Στα 2 και 33. Δηλαδή 17% κάτω με 25% overclock ασύγχρονα, λογικό. Υποθέτω με Winchester σύγχρονα και dual, θα πηγαίνει αρκετά πιο κάτω, του JimmyFox ας πούμε πήγε 2 και 27.

Nα κάνω λοιπόν μια πρόχειρη υπόθεση ότι default οι Α64 νορμάλ τιμής, θα κυμαίνονται από 3 και 15 ο 2800+ εως και περίπου 2 και 30 ή και πιο κάτω ο 3500+ default. Τεσπα νομίζω με τους A64 έχουμε καταλήξει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.