Jump to content



My PCs


y3k

Recommended Posts

Τα δυο μου pc:

PC1:

Gigabyte 8IPE1000G Rev4.0

Celeron 2,4

Kingston 256DDR400

Asus MX4000 Magic 128mb

SoundBlaster AudigyES

350Watt

20GB rpm 5400

40GB rpm 7200

CD_RW 52.24.52 Samsung

DVD_Rom

Hitachi CM621F

Logitech Net Keyboard

SunnyLine Red optical mouse

PC2:

Gigabyte 8IPE1000G Rev3.0

Celeron D 2,53

Kingston 256MB DDR400

Abit ATi 9200Se/DT 128MB

300Watt

20GB rpm 7200

DVD-rom

Philips 107E6

Sunnyline Black Optical mouse

soon another celeron D με MSI 865Neo2PFISR

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος , έ και καμμιά - δυο φωτό από

SuperPi 1M, SuperPi 32M ,Sandra, PiFast, System Stability Tester ,Metabench, RarBench , Cpu Mark2 ,3DMark01, 3D Mark03 , 3DMark05 ,PcMark 04 ,Cpu-z , Speedfan , WCPUID , Everest ,FAD cpu rating ,FAH benchmarking result ,PctBench , Right MarkCpu bench ... (μαμώτο φτηνά τη γλιτώνεις ,δε θυμάμαι όλα τα άλλα.)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος , έ και καμμιά - δυο φωτό από

SuperPi 1M, SuperPi 32M ,Sandra, PiFast, System Stability Tester ,Metabench, RarBench , Cpu Mark2 ,3DMark01, 3D Mark03 , 3DMark05 ,PcMark 04 ,Cpu-z , Speedfan , WCPUID , Everest ,FAD cpu rating ,FAH benchmarking result ,PctBench , Right MarkCpu bench ... (μαμώτο φτηνά τη γλιτώνεις ,δε θυμάμαι όλα τα άλλα.)

Τον ξεγανωσες ρε shumi για φαντασου το παλικαρι να ειχε 5 pcs!lol

Link to comment
Share on other sites

Δε μου έρχονταν άλλα ρε παιδάκι μου.

Τώρα που το ξαναβλέπω τα sunnyline ποντίκια δεν τα είχα ξανακούσει.

Προφανώς ο φίλος Υ3Κ έκανε την κίνηση να πάρει πολύ οικονομικά πακέτα από το να πάρει ένα πανάκριβο μηχάνημα. Γλιτώνει μπόλικα από ακριβές μνήμες, ακριβά τροφοδοτικά ,επεξεργαστές, ψύξεις,... Πολύ σωστός. Αν ξέρεις από λίνουξ ,δεν κάνεις τον κόπο να τα βάλεις σε

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είμαι παλικάρι αλλα παλικάρισσα.

2. Δεν είναι τόόόόσο οικονομικά οσο φαίνονται 820ε το 1 και 550 το 2 (σε λίγο +300ε λόγω αγοράς tft) μαζί με ups, οθώνη, case κτλπ... ( είδαμε και σύστημα των 1000ε... lol ;) )

3. δεν έχω μανία με celeron απλά εχω δουλέψει και με prescott και δε παρατήρισα μεγάλες διαφορές ωστε να αξίζει να δώσω τα διπλάσια λεφτά για cpu προτιμώ 30c 100% usage παρα 50-60 χεχεχε

4. δεν δίνω φωτογραφίες των μωρών μου να μην τα ματιάξετε :Ρ

5. beches έχω το SiSoftware Sandra αλλά που να το ψάχνω στα cd τώρα :Ρ

6. ααα!!!, το επόμενο σύστημα θα είναι Celeron64 (αν βγεί) ή 939 (μάλλον)

Link to comment
Share on other sites

εδώ έτρεξα linux σε P4 Willamette 1.5 και σε 733 celeron & QDI Adv. 10F και πήγαν τέλεια... τι νομίζεις πως είναι τα linux? Windows ?:p Δέν έχω κανένα παράπονο απο τα pc μου σε αντίθεση με διάφορους γνωστούς μου που έχουν διάφορα παράπονα απο Prescott (478) Επιδή είναι φτήνα δεν σημαίνει πως είναι χααααάλια, εάν βάλεις P4 Prescott 3.0 η κάρτα γραφικών 6600 κτλπ να το το 1200αρι ευρώ, αλλα θα έκανα βλακεία, Games δεν παίζω...μονο κανένα mp3 ακουω. Το θέμα είναι να κάνεις pc για τα μέτρα σου... αλλίως μπαίνεις σε περιττά έξοδα για πράγματα που δεν θα σου χρειαστούν... :-)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Όταν φτιάξεις και το τρίτο pc σου, κράτησε χώρο για linux partition και στα τρία, και έλα να τα ξαναπούμε διεξοδικά. Αν θέλεις κοίταξε και αυτό μέχρι τότε:

http://openmosix.sourceforge.net/

Δεν είναι distro. Παίζει παντού.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Όταν φτιάξεις και το τρίτο pc σου, κράτησε χώρο για linux partition και στα τρία, και έλα να τα ξαναπούμε διεξοδικά. Αν θέλεις κοίταξε και αυτό μέχρι τότε:

http://openmosix.sourceforge.net/

Δεν είναι distro. Παίζει παντού.

τελειωμενεεεε:D. κι εγώ το σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο για δοκιμή, αλλά τα χρειάζομαι τα pc. εντούτις παίζει ένα cluster-knoppix που ίσως αξίζει δοκιμής.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, και τι να το κάνω το OpenMosix? πές μου 1 παράδειγμα που θα μου φανεί χρήμο αυτό? ( Εάν κατάλαβα καλα θέλει 64bit εμείς προς το παρον έχουμε μόνο 32 ;) )
βασικά διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τι είναι clustering και μετά αποφάσισε αν αξίζει.

το ntua πάντως έφτιαξε ένα "super pc" πρόσφατα:D

Link to comment
Share on other sites

ΞΑΝΑρωτάω, θα μου φανεί χρήσιμο εμένα αυτό?΄;)

Προς το παρόν υπάρχει μόνο σε 32 bits και όχι σε 64. Σε τι θα σου φανεί χρήσιμο;

Αν κάνεις compile τον kernel σε 5 λεπτά αντί για 20 χρησιμοποιώντας εν παραλλήλω την υπολογιστική ισχύ και των τριών pcs που έχεις πως θα σου φαινόταν;

Να μπορείς να διαχειρίζεσαι και τα τρία pcs σαν ένα που θα έχει υπολογιστική ισχύ το άθροισμα και των τριών μαζί; Αν το κάνεις θα έχεις μακράν το ισχυρότερο σύστημα εδώ μέσα, και άσε τους άλλους να κάνουν overclocking για να σε φτάσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.