Jump to content



Οι winchester δεν επιδεχονται extreme ψυξη?


firefox

Recommended Posts

After fiddling with a pair of 90nm 'Venice' samples, the overclockers reckon to have unearthed evidence that the Prince Harry* of chipmaking has cured a bug which afflicting 'Winchester' cores.

The boys booted their Venice 3500+ at temperatures down to -40C, which may be good news for overclockers, though normal folk probably don’t give a toss.

Earlier Winchester CPUs "wouldn’t boot at low temperatures because of a bug with their internal temp probe that is supposed to protect them from working at too high temps. It reads the low temps incorrectly and thinks its actually too hot to run and doesn’t even boot".

δηλαδη αν θελησω να ψυξω τον winchester μου δεν θα τα καταφερω? δεν το καταλαβα αυτο......

Link to comment
Share on other sites

Stock ψυξη.

Δηλαδη απο τη μαμα=AMD.

Λενε κι αλλοι εχω μαμισια ψηκτρα, μαμισια ταση=εργοστασιακο Vcore.

Eννοει οτι η ψηκτρα που δινει η AMD ειναι αρκετα καλης αποδοσης.

Αλλα ποτε ξανα αερας για εμενα!

Νερακι και θα δουμε πιο μετα θα βαλουμε καλυτερο....

Ενας ψυκτης νερου να παμε κοντα στο μηδεν και μετα πολικες θερμοκρασιες!

Οχι αποτομα βηματα!

Ειχα πληρωσει πολλα στο παρελθον και ΓΙΟΚ να ξανακανω @@ριες...

Μπορει να το διορθωσει αυτο η AMD σε μελλοντικα steppings ειδομεν αν και δε ενδιαφερει επι του παροντος!

Link to comment
Share on other sites

Kαλή η stock ψύξη των 939 [απο τις καλύτερες ] αλλά αν ζορίζεις πολύ παραδίδουν πνευμα .

Οσο για τα subzero bug λέγεται το 1.51 το διορθώνει.

K8N Neo2 Platinum (MS-7025) v. 1.5X

AMD Award Beta BIOS

1. Fix Winchester not work subzero

κάτι αντίστοιχο ίσως υπάρχει και για τις mobo σας.

Link to comment
Share on other sites

παραδίδουν πνεύμα? δηλαδή μετά από χοντρό oc δεν τα καταφέρνουν και τα παίζουν? αυτό εννοείς? πρώτη φορα το ακούω αυτό μου φαίνεται. απλά δεν εννοώ γιατί να παράδοση πνεύμα το fan, θα απόδοση ως εκεί που μπορεί και αν δεν μπορεί αν απόδοση άλλο αυτό θα φάνη με άλλους τρόπους στο σύστημα. αλλα η ψήκτρα γιατί να παράδοση το πνεύμα λόγο oc?

Link to comment
Share on other sites

Ο Atari[Xp+] εννοει οτι ειναι πιο ευαισθητοι οι Α64 939 εναντι των προκατοχων 754 οταν κανεις overvoltage στο Vcore.

Για να γινω σαφης οταν δινεις μεγαλυτερες τασεις απο την εργοστασιακη τιμη.

Ενω οι Α64 754 φαινεται οτι ειναι πιο ανθεκτικοι.

Βεβαια οσο ξεφευγεις απο τις προδιαγραφες του κατασκευαστη τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες να παει στα θυμαρακια.

Ο δικος μου Α64 754 λειτουργει απο τον Αυγουστο με ρευματα ανω των 1.700 Volts (πολυμετρημενα) αλλα τωρα μια κι εχω νερο του εχωσα τερμα ρευμα τα 1.852 Volts :118:

Προφανως καποια στιγμη θα ψοφησει αλλα δε με νοιαζει. :059:

Βεβαια δεν κανω 24/7 χρηση.

Δεν εχω 939 να σου μετεφερα εντυπωσεις και δεν προκειται να αποκτησω.

Ομως ρευματα της ταξης μεχρι +5% απο την εργοστασιακη τιμη με μια καλη ψηκτρα ειναι ακινδυνα.

Απο εκει και πανω ρισκαρεις κι οσο ανεβαζεις τον πυχη αυξανονται κι οι πιθανοτητες του μοιραιου.

Link to comment
Share on other sites

Λέω με λίγα λόγια το εξής .

Καλή η στοκ ψύξη αλλά .....

αν απο 1.8ghz [3.0+] 1.4vcore τον πάς 2.8ghz και 1.7vcore , ε τότε τι να σου κάνει η καήμένη η εργοστασιακή ψήκτρα-ανεμιστήρας , θαύματα ? Θέλει νερό εκέι .

Αυτό ενοούσα . Όχι ότι θα καεί και το cpu [σε χοντρό στρεσάρισμα και 24/7 με κανα 1.8 vcore βέβαια όπως ανέφερε και ο de sad ποτέ δεν ξέρεις τι θα πάρεις στο χέρι] .

Γειά σου SIr με τα ωράια σου . :010:

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ηπα και γω μην εννοούσες πως παράδωσει πνεύμα (στην κυριολεξία) η ψήκτρα λέω και γω...

συγγνώμη για την παρανόηση αλλα δεν μπορώ να ξέρω τι έχει δει και τι έχει κάποιος στο μυαλό του...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν πρεπει να υπαρχει.Αν εχεις δει στην oc-database στο vr-zone οι περισοτεροι μην πω ολοι οσοι ειναι πανω απο τα 3Ghz εχουν sub zero temps.Εχωντας σε χρηση Phase change η LN2

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.