Jump to content



Και τώρα κάτι πρωτότυπο: ερωτήσεις σχετικά με CPU :)


bigmouth

Recommended Posts

ελπιζω να βοηθησουμε τον ανθρωπο προσφεροντας αντικειμενικες αποψεις και οχι προσωπικα παθη.

μην μετατρεψουμε και αυτο το thread σε κοντρα Intel vs Amd...

Link to comment
Share on other sites

Aς μείνουμε on-topic παρακαλώ και να βοηθήσουμε τον bigmouth σε αυτό που ζητάει....

Λοιπόν, προσωπικά προτείνω ΑΜD 64 s939 αν θες να κάνεις τα πάντα από τον υπολογιστή σου. Γιατί? Επειδή είναι οικονομικός, είναι κρύος, κλοκάρει καλά χωρίς εξτρά ψύξη, αξιοποιεί καλύτερα την συχνότητα λειτουργείας του και την ισχύ του, έχει πραγματική υποστήριξη 64-bit και είναι εύκολα αναβαθμίσιμος αφού στην μητρική που θα πάρεις τώρα θα μπορέσεις να βάλεις Dual Core επεξεργαστή και να έχεις πραγματικό multitasking.

Aν πάλι θες να κάνεις video-encoding συνεχώς, υπάρχει η λύση ενός Mac G5 ή αν θες να παραμείνεις σε PC ενός P4 (με όσα θετικά και κυρίως αρνητικά που προσφέρει αυτή η επιλογή.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι να πω... ευχαριστώ πολύ για την βοήθεία σας!

Βλέποντας ότι σχεδόν όλοι προτείνετε AMD, ενισχύθηκε η καλή άποψη που είχα για αυτή από πριν και θα "χτυπήσω" έναν 3500+. Αυτό για όλους τους λόγους που αναφέρατε, αλλά και γιατί θα προτιμήσω μια εταιρία που φαίνεται να ορίζει τις εξελίξεις κάνοντας προγραμματισμένα βήματα, από μια άλλη που απλώς προχωράει σε "λίφτινγκ" στους επεξεργαστές της για να μείνει ανταγωνίσιμη, έχοντας πάντα σαν όπλο το όνομα παρά τη χάρη (ελπίζω να μην προσβάλλω τους Intel enthusiasts).

Πριν το ψάξω έλεγα να βάλω Pentium για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (καθώς με Intel μεγάλωσα, όπως σχεδόν όλοι). Εκεί ακριβώς στηρίζεται και η πολιτική της Intel, καθώς έτσι σκέφτεται το 70-80% των επίδοξων αγοραστών Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Α64 φυσικά διοτί είναι καλύτεροι και πιο γρήγοροι, φτηνότεροι και φυσικά... εάν βάλεις NForce4 SLi κτλπ θα έχεις ένα πολύ καλο pc, σε αντίθεση με το intel 915 που είναι πιο αργο απο 865 ή το 925XE που χρυσοπληρώνονται...

Link to comment
Share on other sites

y3k κοπελιτσα μου εχεις amd και δεν το ξεραμε?αν ειναι τοσο καλοι και εισαι πεπισμενη γιαυτο γιατι δεν πηρες κεσυ εναν?

Jimmy κλοκαρει καλα λες?3200 στα 2,5(δεν λεω καλο φαινεται, αν και ασχετος απο amd) αλλα μου φαινεται πολυ καλυτερο το 2,8 @3,8! ακομα και το 2,8 @3,5(που πανε ακομα και οι ποιο μπανανες ιντελ)

Link to comment
Share on other sites

Jimmy κλοκαρει καλα λες?3200 στα 2,5(δεν λεω καλο φαινεται, αν και ασχετος απο amd) αλλα μου φαινεται πολυ καλυτερο το 2,8 @3,8! ακομα και το 2,8 @3,5(που πανε ακομα και οι ποιο μπανανες ιντελ)

Εξαρτάται πως μετράς ένα overclock.

Σε ενδιαφέρει πόσα mhz θα ανέβει , πόσο % θα ανέβει ή ποση δύναμη θα έχει το αποτέλεσμα;

Στο 1ο είναι πάντα μπροστά οι Intel , γιατί απλά τα mhz τους είναι πιο "εύκολα".

Στο 2ο είναι πάντα μπροστά τα "μικρά" μοντέλα , ένας prescott 3.8 ή ένας fx-55 απλά δεν ανεβαίνουν πολύ ποσοστιαία χωρίς extreme μέσα , ένας 3000+ ή ένας P4 2.8 μπορεί να πιάσουν 30-40% (σχετικά) εύκολα.

Στο 3ο , γενικά τα μεγαλύτερα μοντέλα φτάνουν ψηλότερα.

Για μένα μετράει κυρίως το που θα καταλήξει , αν και θα με κολάκευε περισσότερο το να μετράω με άλλο τρόπο (777mhz ή 43.1%).

Και αυτό που είπε ο Jimmy δεν ήταν οτι οι A64 κλοκάρουν καλύτερα γενικά , αλλά οτι κλοκάρουν καλύτερα χωρίς απαιτήσεις σε ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Α64 προτηνω.Ειναι πολυ καλοι στα παιχνιδια και στην καθημερινη χρηση.Shrinking περιπου κανα 25λεπτο απο DVD-9 σε DVD-5.Και DivX κανα μισαωρο 1500bps 1pass 720x560 σε μια δυωρη ταινια.

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν είναι σίγουρο ότι οποιον 939 και να πάρει θα κλοκαρι καλά. αρκετές φορες μου έχει τύχη να διαβάσω για cpu μπανάνες όπως τις λέτε οι πιο πολλοί. εδώ έρχεται η παράμετρος του stepping.

ας πούμε έχω ακούσω ότι cpu φτιαγμένο στις πρώτες βδομάδες του 05 δεν κλόκκαρη καλά. απλά exe το και αυτό στην άκρη του μυαλού σου.

αλλιώς και go προτείνω 939 -για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. σημείωση:παλιότερα είχα P4 και ειδα οντως κάποιες διαφορες κατά την μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι προτιμω να κανω 15 λεπτα παρα 25!η ταινια ειναι ride with the davil ειναι 7,85 και πηγε στα 4,44!τον επεξεργαστη τον εβαλα στα 3,5(αυτη ειναι η αντιστοιχια που λεει η amd,για να μην λετε οτι ειμαι στα 3,8!)οι ρυθμισεις εμειναν οπως τις βαζει μονο του το shrink!!(και δουλευε σε 60% μιας και το ειχα σε normal priority!)

post-842-1442174047,93_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπεις την υπογραφη μου?Βιντεο συμπιεσεις σε ΑΜD

Only for the Brave

Intel καλυτεροι σε Encoding!!!Το ξερω.Αλλα και 35 λεπτα να εκανε δεν θα με χαλαγε.Η ταινια που συμπιεσα ηταν harry Potter and the chamber of secrets 2hours + 33min.Ποσοστο συμπιεσης 66%.Συμπιεση απευθιας απο το DVD(μικροτερη ταχυτητα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.