Jump to content



Nά'μαι και εγώ με 939


kbilly13

Recommended Posts

Μετά από απροβλημάτιστη συμβίωση για αρκετό καιρό με S754, μου δόθηκε η ευκαιρία και έκανα τη μετάβαση σε 939 με (πραγματικά) πολύ μικρό κόστος.

Νέο mobo, η Gigabyte K8NS Ultra-939 (βεβαίως!) και ένας 3000+ CBBID 0504 winchester.

Ξεκινάω με τα αρνητικά (θεωρητικά τουλάχιστον)

σε σχέση με την Κ8ΝS pro, η 939 δίνει χαμηλότερα ρεύματα αφενός (max vmem 2.75!), ενώ και οι γραμμές 3.3v και 12v παίζουν χαμηλότερα, αφαιτέρου δε, παρατήρησα και αστάθεια στο vcore (ειδικά σε idle) εκεί που η k8ns pro ήταν ΒΡΑΧΟΣ!

ΕΛΛΕΙΨΗ ρύθμισης Vchipset! - τη θέση του πήρε το vagp...

Oι μνήμες θα μπορούσαν να έχουν λίγο μεγαλύτερο κενό μεταξύ τους... ή ακόμα καλύτερα το D.C. να ήταν στις θέσεις 1+3

Στην ΠΡΑΞΗ όμως, δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα ως τώρα, ενώ η μητρική αποδεικνύεται ΤΑΧΥΤΑΤΗ!

Ακόμα καλύτερη "απόκριση", περισσότερα και πιο ομαλά fps στα games...

Φοβόμουν επίσης ότι δεν θα παίξει τα UTT ούτε στα 200 με 2.75v και 1Τ - διαψεύστηκα! φαίνεται να τα πάει πολύ καλά παρά το χαμηλό vmem...

Aλλη εντύπωση, ο πάρα πολύ καλός εξοπλισμός (π.χ dual lan, gigabit lan, IEEE1394b, silicon sata-raid controller, dual bios, 8channel audio δίνοντας μαζί και το (extra) audio combo Kit) και όλα αυτά σε πολύ χαμηλή τιμή

Δίνω και κάποια ενδεικτικά benchmarks να πάρετε μία ιδέα ως τώρα...

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το 35sec Spi στα μόλις 2345Μhz και με τις μνήμες στα μόλις 213!

post-356-1442174041,8475_thumb.jpg

post-356-1442174041,9366_thumb.jpg

post-356-1442174042,001_thumb.jpg

post-356-1442174042,0376_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο temps πως τα πας?

Πάρα πολύ καλά - 26 idle, και κάπου 40 βαθμοί σε prime!

Eίναι σαφώς πιο κρύοι οι winchester, αλλά έχω και πολύ καλή κυκλοφορία αέρα μέσα στο κουτί... Κανένα πρόβλημα, παρά τη μαμίσια ψύκτρα!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλά - 26 idle, και κάπου 40 βαθμοί σε prime!

Αχ βαλε νερακι να το ευχαριστηθεις αγορι μου! :038:

1.744 Volts πολυμετρημενα 32 βαθμοι το Prime95 με 21 βαθμους στο δωματιο στα 2550MHz... :031:

Παντως με χαλασε αυτο που μου ειπες οτι δεν παιζουν τεραβολτ :065:

Μαλλον ημουνα τυχερος με την πρωην K8NS Pro αλλα την RMA :063:

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και την έψαξες πολύ την πλατφόρμα 754 πες ακριβώς τις διαφορές που διαπιστώνεις σε επίπεδο ταχύτητας σε ίδια ΜΗΖ και ό,τι άλλο

Όπως είπα δεν έχω ασχοληθεί και πολύ, αλλά πέρα από τα benchmarks που είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερα, η διαφορά φαίνεται και στα games, και στην "απόκριση", τα windows και όλα τα προγράμματα μπήκαν πιο γρήγορα, και "ανοίγουν" πιο γρήγορα - μία πρώτη αίσθηση είναι αυτή, καθώς ασχολούμαι περισσότερο με tests, και αναζήτηση ορίων ακόμα... ;)

το dual channel και ο 128bit memory controller, φαίνεται πάντως, ότι ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ!

Seankon, από ότι έχω δει - δυστυχώς - οι 939 είναι άλλη φάση, καθώς πρέπει να είναι αναίσθητοι στο extra vcore... θα δείξει.. :017:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη κι οι 754 γενικα δεν ακουν πολυ απο τα τεραβολτ οπως οι Barton βεβαια ο δικος μου εχει αποδειχθει σκυλι αντοχης....

ΓΚΡ βλεπω οτι ειναι πιο κρυος ο 939???

ΓΚΡ να παρω κι εγω 939 και να τον κανω Katsumcooled?? :116:

Aλλα σκεφτομαι τα διπυρηνα εκει θα ειναι η καλυτερη αλλαγη... :098:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πάντως το 939! Επόμενη αναβάθμιση τον επόμενο χειμώνα - μην τρελλαθούμε :D

Αντε να αλλάξω κάποια στιγμή μνήμες για υψηλό 1:1 και καμμιά ψύκτρα προς το καλοκαίρι... δεν σκέφτομαι ούτε θέλω να αλλάξω τίποτα άλλο μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

κοίτα... για 939 και agp, δεν έβλεπα άλλη λύση - άντε και την Msi

και παρόλο που φοβήθηκα λίγο στην αρχή με αυτά που είδα, καλή μου βγαίνει και αυτή!

Να σου πω την αλήθεια, τον επεξεργαστή φοβάμαι περισσότερο... δεν τα βλέπω νά'ρχονται τα 2400 Jimmyyyyy....

Link to comment
Share on other sites

Aν και... Gigabyte ρε αδερφέ????? ;)

Απο το στομα μου το πηρες!!!! :D:D:D:D

Με γειες ρε... booster-akos παιζει ή θα πας για μοντα? Οντως πολυ καλο το 35αρι στα 2350... Με εβαλες σε σκεψη να τρεξω κι εγω... αλλα απο την αλλη καπου εκει θα παιζει κι εμενα φανταζομαι. Οριακα πιανω 32@2540 ...33@2500 οποτε καπου τοσο βγαινει....

κοίτα... για 939 και agp, δεν έβλεπα άλλη λύση - άντε και την Msi

Να σου πω κι εγω δεν θα πηγαινα σε MSI. Μαλλον καλα εκανες...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι πιθανότητες να ανέβεις ψηλά με κομμάτια μετά τα 0450 είναι μάλλον μικρές. Πάνως με 35s στα 23++ είσαι πολύ καλά. 35s βγάζω εγώ στα 2500 (ΗΤΤ=250 ΡΑΜ=208) και 2,5-3-3-7 1Τ.

Τον δικό μου τον πήγα και 2700 αλλά δεν είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σταθερός. Ίσως να φταίει και η μητρική που είναι παραφορτωμένη και γενικά η παλαβομάρα της ΑSUS.

Link to comment
Share on other sites

Με γειες ρε... booster-akos παιζει ή θα πας για μοντα? Οντως πολυ καλο το 35αρι στα 2350... Με εβαλες σε σκεψη να τρεξω κι εγω... αλλα απο την αλλη καπου εκει θα παιζει κι εμενα φανταζομαι. Οριακα πιανω 32@2540 ...33@2500 οποτε καπου τοσο βγαινει....

ευχαριστώ SoLoN!.. αντί για όλα αυτά λέω να χτυπήσω τίποτα GSKILL TCCD αργότερα... ;)

Πιο πολύ εντύπωση μου έκανε το ότι οι μνήμες είναι μόνο 213...

Που να είχα και 260 1:1!

Αλλά και συ! 32 στα 2540? μάλλον για 9*282 1:1 το κόβω ε?....

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα βρε... :)

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε MSI. Δεν νομίζω ότι υστερεί σε σχέση με DFI ή Giga γενικά.

Ευχαριστώ john

Yστερεί στα volts, και σε overclocking αποτελέσματα κάτω από συγκεκριμένες όμως συνθήκες.. είναι σίγουρα πιο extreme η dfi, αλλά θεωρώ πιο "σίγουρη" επιλογή τη Giga και πιο "εύκολη" σε απαιτήσεις...

Άσε που δεν βγάζει η DFI, 939 με agp... αλλιώς μπορεί και να τη δοκίμαζα

Επι του παρόντος, είμαι πολύ ευχαριστημένος ήδη, και αυτό είναι που έχει πιο πολύ σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.