Jump to content



Nά'μαι και εγώ με 939


kbilly13

Recommended Posts

Με υγείες...

Άντε και καλά κλόκια.

Ναι γιατί είναι και πολύ δύσκολο mod.:p

Ευχαριστώ Soler

spresv, αν δεν βαριέσαι, άνοιξε ένα thread και γράψε τα σχετικά σου για τα mods - κυκλοφορούν στο net, αλλά καλό είναι να υπάρχουν και εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν παίζει άλλη ψύκτρα προς το παρόν, αλλά είναι αρκετά πιο κρύος από τους 754, και ο πλαινός 12άρης κάνει καλή δουλειά!

Τώρα είμαι στο 1.60vcore, και ανεβάζω σιγά σιγά hz

Σύντομα θα έχω νεότερα

THOR.. αφού βρω max συχνότητα, μετά θα πετάξω και το 8άρι (ή και το 7... ) στο multi να δω τι γίνεται - αν και όπως είπα, με χάλασε η μη δυνατότητα για extra volts στο chipset... και δεν νομίζω να πάει 355 όπως στην Κ8ΝS pro

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι πιο κρυος απο τον προκατοχο του εισαι σιγουρος???

Μη μου βαζεις ιδεες γιατι δε θελω εξοδα....

Αν και 5 βαθμοι πιο κατω σε 969 Katsumcooled :058: δε θα με χαλαγανε...

Αλλα σκεφτομαι τα διπυρηνα....

Το Vdd @@ρια δεν ειχε βοηθησει την παλια K8NS Pro με τουτη δεν εχω ασχοληθει καθολου.

11 πολλαπλασιαστης και δατς ολ.

Link to comment
Share on other sites

αν και όπως είπα, με χάλασε η μη δυνατότητα για extra volts στο chipset... και δεν νομίζω να πάει 355 όπως στην Κ8ΝS pro

έπεσα πολύ μέσα! η πρώτη απογοήτευση ήρθε...

max fsb ... 285-286!!! τη στιγμή που έπαιζα άνετα 320-350 με την Κ8NS pro (εδώ διαφωνούμε Seankon, τα volts στο chipset με είχαν βοηθήσει... ίσως η διαφορετικότητα των "ίδιων" μητρικών που λέγαμε)

αποτελέσματα:

ο επεξεργαστής θέλει 1,65v για prime stable στα 2400 - καθόλου άσχημα θα έλεγα για +33% σε συχνότητα με τη μαμίσια ψύκτρα.

Οι μνήμες δεν παίζουν 2-3-2-5 στα 219, οπότε τις χαμήλωσα στα 2.5-3-3-7 1Τ.(πολύ μικρή διαφορά σε επιδόσεις, και πάλι καλά... )

Το καλό είναι ότι δεν με προβλημάτισε, ούτε είχα τίποτα παράξενο ή κάποια "περίεργη" συμπεριφορά, με αποτέλεσμα να βρω πολύ γρήγορα τα όρια, και το "sweet spot" λειτουργίας του συστήματος...

updated επιδόσεις...

post-356-1442174047,5502_thumb.jpg

post-356-1442174047,6822_thumb.jpg

post-356-1442174047,7798_thumb.jpg

post-356-1442174047,8379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τον cpu με νεράκι ίσως πάρεις κανα 50 mhz πάνω ακόμη , Αλλά αν έχεις βρεί πραγματικά τα όρια στο mobo και είναι αυτά που αναφέρεις [285-286] , είναι όντως πολύ νωρίς για να βρέι τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είμαστε στο θεωρητικά ναι με απλό BIOS update.

Μάλιστα αν η AMD τα έχει οργανώσει τόσο καλά όσο νομίζω μπορεί οι μητρικές 939 που να μην δέχονται dual cores να είναι μετρημένες στα δάκτυλα και σε όλες η ευθύνη να είναι του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

γιατί εγώ σκοπεύω john_dr να πάω κατευθείαν σε διπύρηνο, αλλά με περιορίζει το ότι έχω agp 6800 gt και δεν μπορώ να πάω σε nforce 4. πίστευα ότι θα βγάζανε αλλά δεν το βλέπω.... Το via που έχω δει με agp & pci-e δεν νομίζω να είναι τόσο καλό και γρήγορο όσο το Nforce.

αν έχετε κάποια άλλη γνώμη........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.