Jump to content



AMD Athlon 64 3500+ Winchester


Borg

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Borg [12-01-2005 02:19]

Κάτι άσχετο με το θρετ αυτό

υπάρχει κανένα λινκ με info για τα steppings 939 , επίσης από πού φαίνεται στα steppings αν είναι Winchester η Newcastle ?

Βρες το 30430.pdf στο site της AMD.

Για να μην ψάχνεσαι όμως οι βασικότερες διαφορές είναι οι εξείς

Athlon 64 3500+ Newcastle: Single-channel (προσπέλαση μνήμης), waffer 0.13΅ (θερμαίνεται περισσότερο) Πάνω στο επεξεργαστή θα βρείς αυτά τα στοιχεία: ADA3500DEP4AW

Athlon 64 3500+ Winchester: Dual-channel (προσπέλαση μνήμης), waffer 0.09΅ (θερμαίνεται λιγότερο) Πάνω στο επεξεργαστή θα βρείς αυτά τα στοιχεία: ADA3500DIK4BI

Αναλυτικότερα

Athlon 64 3500+ Newcastle

OPN: ADA3500DEP4AW

Revision: CG

Process: 130nm or 0.13΅

Clock Frequency: 2.2GHz

Socket: Socket 939

Package: O΅PGA

Cache L1 Instructions: 64KB

Cache L1 Datas: 64KB

Cache L2: 512KB

HT Bandwidth: up to 8.0MB/s

Memory Bandwidth: up to 4.0MB/s

Total Banddwith: 12.0MB/s

Memory Channel: Single-channel

Die Size: 144mm²

Transistors:68.5million

Operating voltage:1.50V

Multiplier:11

Temp Case Max:70°C

Thermal Design Power:89W

Die Technology:SOI

Made in:Fab30

Athlon 64 3500+ Winchester

OPN: ADA3500DIK4BI

Revision: D0

Process: 90nm or .09΅

Clock Frequency: 2.2GHz

Socket: Socket 939

Package: O΅PGA

Cache L1 Instructions: 64KB

Cache L1 Datas: 64KB

Cache L2: 512KB

HT Bandwidth: up to 8.0MB/s

Memory Bandwidth: up to 6.4MB/s

Total Banddwith: 14.4MB/s

Memory Channel: Dual-channel

Die Size: 83mm²

Transistors: 68.5million

Operating voltage: 1.40V

Multiplier: 11

Temp Case Max: 65°C

Thermal Design Power: 67W

Die Technology: SOI

Made in: Fab30

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα πολύ καλά το ποστ, νόμιζα ότι όλοι οι 939 είναι dual channel, αλλά εδώ λέιε ότι οι newcastle είναι single. Kαι ο αριθμός τρανζίστορ φαίνεται πολύ μικρός...Σε εμένα το Everest μου βγάζει 105,9 εκατ. τρανζίστορ

Memory Channel:Single-channel

Transistors:68.5million

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16 [Σήμερα, στις 18:11]

Δεν το κατάλαβα πολύ καλά το ποστ, νόμιζα ότι όλοι οι 939 είναι dual channel, αλλά εδώ λέιε ότι οι newcastle είναι single. Kαι ο αριθμός τρανζίστορ φαίνεται πολύ μικρός...Σε εμένα το Everest μου βγάζει 105,9 εκατ. τρανζίστορ

Memory Channel:Single-channel

Transistors:68.5million

Οι Athlon 64 3500+ Newcastle είναι single channel

Τώρα όλοι θα τρέχουν να ξεφορτωθούν τους Newcastle ADA3500DEP4AW.

H AMD ούτε κουβέντα για αυτά. Μόνο στα πολύ ψιλά γράμματα θα το βρείς και μετά από πολύ ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

που τα βρηκες αυτα;

http://www.amdboard.com/athlon_64_3500.html

μηπως εδω;

http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/30430.pdf

το 30430.pdf που λες πιο πανω, ειναι αυτο;

AMD Athlon 64 Processor Power and Thermal Data Sheet

δε βρηκα να λεει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό με τα single- dual channel?

νομίζω ότι το 940/939 έχει έξτρα καταχωρητές (registers)

για το dual channel, γι'αυτό και τα έξτρα pin, και δεν εξαρτάται από το

μοντέλο-επίπεδο ολοκλήρωσης (0,13/0,09μm).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 18:22]

Οι Athlon 64 3500+ Newcastle είναι single channel

Τώρα όλοι θα τρέχουν να ξεφορτωθούν τους Newcastle ADA3500DEP4AW.

H AMD ούτε κουβέντα για αυτά. Μόνο στα πολύ ψιλά γράμματα θα το βρείς και μετά από πολύ ψάξιμο.

939 και single channel??? Σίγουρα όμως.... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 19:59]

939 και single channel??? Σίγουρα όμως.... :p

Μπορεί να μην είναι σωστή η πηγή μου αλλά μέχρι τώρα όλα τα νούμερα που έλεγξα ήταν ΟΚ.

Αν υπάρχει κάποιο site που να έχει κάτι διαφορετικό από αυτά που βρήκα παρακαλώ δώστο μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 21:29]

Μπορεί να μην είναι σωστή η πηγή μου αλλά μέχρι τώρα όλα τα νούμερα που έλεγξα ήταν ΟΚ.

Αν υπάρχει κάποιο site που να έχει κάτι διαφορετικό από αυτά που βρήκα παρακαλώ δώστο μας.

Υπάρχουν αρκετά άτομα εδώ μέσα με 3500+ που μπορούν να στο επιβεβαιώσουν. Και στην τελική αυτή είναι και η διαφορά 754 με 939...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 19:45]

που τα βρηκες αυτα;

http://www.amdboard.com/athlon_64_3500.html

μηπως εδω;

http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/30430.pdf

το 30430.pdf που λες πιο πανω, ειναι αυτο;

AMD Athlon 64 Processor Power and Thermal Data Sheet

δε βρηκα να λεει κατι τετοιο.

Που βρήκα ποιά;;;

Η ιστοσελίδα που δίνεις είναι καλή και την έχω δει ήδη αλλά πουθενά δεν έχει διαφορετικά στοιχεία από αυτά που έδωσα. Έχουμε δυο διαφορετικούς επεξεργαστές με το ίδιο όνομα Athlon 64 3500+. Αυτό είναι παραπλανητικό εκ μέρους της AMD και καλό θα είναι να προσέξουν όσοι έχουν διαβάσει διάφορες συγκριτικές δοκιμές και τρέξουν να αγοράσουν ... τελικά πατάτες.

Το 30430.pdf AMD Athlon 64 Processor Power and Thermal Data Sheet έχει αναλυτικά στοιχεία για την τάση λειτουργίας και για τη διαφορετική θερμική συμπεριφορά των δύο επεξεργαστών. Από αυτό πήρα κάποια από τα στοιχεία που έγραψα αλλά όχι όλα. Εξάλλου για overclocking η θερμική συμπεριφορά δεν είναι που μας ενδιαφέρει κυρίως;

Link to comment
Share on other sites

Οι 939 ενσοματώνουν 128bit memory controler ενώ οι 754 64bit...

’ρα οι 939 παίζουν με Dual-channel και οι 754 με Single-channel.

Απορία: Εφόσον το 3500+ είναι prrating και πραγματική έχει 2200 αν βάλω έναν με πραγματική 2200Mhz (3500+) 939 με μία μνήμη (single) και έναν 2200Μhz(3200+) 754 με μία (single) τότε δεν έχουν την ίδια απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 21:33]

Υπάρχουν αρκετά άτομα εδώ μέσα με 3500+ που μπορούν να στο επιβεβαιώσουν. Και στην τελική αυτή είναι και η διαφορά 754 με 939...

Νομίζω ότι η διαφορά (τα εξτρα pins) οφείλεται στην ενσωμάτωση του controller (αντί να είναι στο northbridge της μητρικής). Τώρα αν ο ενσωματωμένος controller έχει και δυνατότητα για διπλάσια διαμεταγωγή είναι άλλη ιστορία. Τη διαμεταγωγή τη μέτρησες; Εϊναι πράγματι διπλάσια;

Πάντως δες και αυτή τη θέση.

http://www.hothardware.com/viewarticle.cfm?articleid=613&cid=1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 22:03]

Νομίζω ότι η διαφορά (τα εξτρα pins) οφείλεται στην ενσωμάτωση του controller (αντί να είναι στο northbridge της μητρικής). Τώρα αν ο ενσωματωμένος controller έχει και δυνατότητα για διπλάσια διαμεταγωγή είναι άλλη ιστορία. Τη διαμεταγωγή τη μέτρησες; Εϊναι πράγματι διπλάσια;

Πάντως δες και αυτή τη θέση.

http://www.hothardware.com/viewarticle.cfm?articleid=613&cid=1

Επειδή είμαστε αρκετά :OT: θα πρότεινα να σταματήσει αυτή η ιστορία εδώ. ΔΕΝ υπάρχουν 939 single channel επεργαστές και η διαφορά σε επιδόσεις ανάμεσα σε Newcastle και Winchester οφείλεται σε άλλους λόγους.-

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 22:09]

Επειδή είμαστε αρκετά :OT: θα πρότεινα να σταματήσει αυτή η ιστορία εδώ. ΔΕΝ υπάρχουν 939 single channel επεργαστές και η διαφορά σε επιδόσεις ανάμεσα σε Newcastle και Winchester οφείλεται σε άλλους λόγους.-

Έχετε δίκιο για τη διαφορά 64 -128 Bits DDR SDRAM για 754pin - 939pin

Πράγματι δεν υπάρχουν 939 single channel επεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.