Jump to content



Prometeia+A64


ThorLite

Recommended Posts

Τhanks TASO και εγω πιστευω οτι εχει ακομα καθως ακομα δεν εχω βρει το σωστο VCore για τα 3GHz τωρα τρεχω superpi 32M με 1.71V ειναι στους -11 σε load.Το -26 ειναι σε idle σωστα και ακομα χαμηλοτερα παει κι ολας.Tωρα στα 3GHz ο memory controller ζωριζεται παραπανω απο οτι βλεπω και μερικα απο τα δευτερα timings θελουν αλλαγες οπως τα strengh ta Max Async latency και το Read Preamble........χμμμ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

τα +10 στην dfi στο extreme τα ειχε μετρησει καποιος με θερμομετρο καλό να είναι υπο το μηδεν (δεν θυμαμαι ποσο αλλα μειων πάντος). Εμένα -23 idle και +10 και βάλε σε fpu test s&m . Σε pi γυρω στα 0 με +2 αν θυμαμε καλα. Clawhammer(3500+ κομμένος fx) 2980 MHz και 1,9 vcore. Γυρω στα 200 watt δηλαδη ειμαι. Παντος Γιώργο φοβερό tuning έκανες στο Promie. Άλλωστε όπως σου έχω πει και παλιότερα το έχεις σπουδάσει εσύ πια το Προμι :) To vapo ls ειναι πολύ πίσω σε θερμοκρασίες τελικά ακόμη και από ένα regassed mach 1.

Link to comment
Share on other sites

Venice? Δεν σφαξανε μια χαρα ειναι ο newcastle μου να μπλεξω με cold bug και αλλες ιστοριες φρικης.Ο 3500+ βλεπω αν μου κανει παρεα αρκετο καιρο ακομα ελπιζω δηλαδη τωρα προς το παρον θα το αφησω για λιγακι στα 3020 οπως ειπα πριν στοχος μου ειναι τα 3080 με 3100 οχι οτι τωρα ειναι αργο δηλαδη.........LOL

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν τιθεται ζητημα ταχυτητας απλως...περιεργειας.

Αναρωτιεμαι που θα μπορουσε με αυτη τη τερατωδη ψυξη που εχεις να φτασει καποιο καλο κομματι venice.

Κατα τα αλλα το τωρινο pc ειναι υπερβολικα γρηγορο και νομιζω δεν θα εχεις προβλημα για αρκετο καιρο.

Αλλα ειπαμε το overclocking ειναι η τεχνη του να κυνηγας αποδοση που δεν υπαρχει στην αγορα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

και γω μια απο τα ιδια. Τον δικο μου 3500 nc τον πήγα λίγο πάνω από τα 3 giga και για 24/7 στα 2950. Δεν τον αλλάζω τον γερόλυκο με venice παρά μόνο με dual core κατά τον Σεπτέμβρη πλευρά αν πέσουνε βέβαια και οι τιμές. Πρέπει να είμαστε αρκετά τυχεροί για να πετύχουμε venice που πάει στα 3 giga και αν βαλεις το cold bug που σε μερικούς υπάρχει καλύτερα να αράξουμε στα σίγουρα. Πάντος αυτός ο κομμένος fx 3500+ (CAAC) που έχω μόνο με phase παλεύεται από πλευρά θερμοκρασίας για ψηλά o/c. Με νερό πήγαινε στα 2700 με 1.64 και 50 βαθμούς σε full load (transit ψυγείο με 2*120fan ,l30,11 block) και αυτό το χειμώνα κιόλας με θερμοκρασία δωματίου 20 με 22 βαθμούς!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.