Jump to content



7800 σκίζει ή μου φαίνεται;


Γιάννης_84

Recommended Posts

Έριξα μια ματιά στο anandtech.com σε κάτι μετρήσεις της 7800 και μπορώ να πω ότι η καρτούλα σκίζει. Έχω περιέργεια να μάθω τι θα κάνει η ΑΤΙ δεδομένου ότι η nVidia λέει ότι θα έχει υψηλή διαθεσιμότητα αμέσως. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Η 7800 λέει για 2 λόγους:

ι) Αν τα benchmarks είναι έγκυρα τότε μιλάμε για πάνω από 35% άυξηση στο 3dmark05 από μια 6800Ultra

και

ιι) Η τιμή των €700 αναμένεται να πέσει γρήγορα και δεν είναι ακριβότερη της 6800Ultra όταν πρωτοβγήκε

Η 7800 δεν λέει για άλλους δύο λόγους:

ι) Δεν είναι ΤΟΣΟ πιο γρήγορη από μια Χ850 και το R520 ίσως να την ξεπερνάει κατά πολύ

και

ιι)Δεν αποτελεί μια ΝΕΑ γενιά καρτών γραφικών αφού δεν αλλάζει DirectX ούτε OpenGL αλλά απλά αποτελεί μια βελτίωση (πιο πολλά Pipes κλπ) σε ποσότητα και ΟΧΙ σε ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, οχι και σκιζει....Δεν εχει σημαντικα καλυτερες επιδοσεις απο μια η 2 6800ultra και οι driver της ειναι ακομα χυμα....Ασε να ερασει λιγος καιρος...

με 2 7800.....???? σημαντική διαφορά.....

η 7800 είναι ισοδύναμη και καλύτερη απο 2 6800 ultra όπως λες.....

αλλά για να κάνουμε συζήτηση, θα έπαιρνες μία 7800 ή 2 6800 ultra sli?.....

@jimmyfox

υπάρχουν βελτιώσεις στην ποιότητα...... με τα lights κ.λ.π

όπως και να το κάνουμε 24 pipelines...έχεις μεγαλύτερη δυνατότητα να επεξεργαστείς περισσότερα γραφικά...

βλέπε και το screenshot tou unreal 3......

καταπληκτικό!

Link to comment
Share on other sites

Παρτε μια λιστα με μερικα reviews για 7800gtx

X-Bit labs Article

Anandtech Article

Tom's Hardware Article UPDATED

OPPAINTERs GeForce SLI Setup

iXBT Russian Review

HEXUS.net Preview 14 pages

nV News Article

Beyond3D Review

HotHardware GeForce 7800 GTX and 7800 GTX SLI

Neoseeker GeForce 7800GTX Preview

TweakTown: nVidia’s next big thing – GeForce 7800 GTX

δεν τα εχω δει ολα αλλα η μεγαλη διαφορα μονο σε 3dmark υπαρχει , ακομα σε games εκτος dedicated ειναι χαμηλοτερα απο οτι περιμενα .

Link to comment
Share on other sites

Σε ολους θα ειναι games η χρηση της ρε Σωτο. Εκτος κι αν εννοεις και τα benchies...

Οσοι θελουν επαγγελματικα, θα παρουν μια opengl καρτα που θα ριχνει στ'αυτια στην 7800...

Link to comment
Share on other sites

όχι εννοώ κάποια χρήση που να δικαιολογεί τα λεφτά της. (π.χ. rasmol :D)

ναι οι άλλες (quadro) έχουν κάποια extra στα opengl, γενικά κάποια απ' αυτά ξεκλείδωναν κάποτε;) τα core ίδια είναι λογικά.

πάντως για gf6 και μετά δεν έχω κοιτάξει τι παίζει... άλλωστε θα περιμένω για την 7600:D

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που βλέπω εγώ στα περισσότερα review είναι οτι χρησιμοποιούν πολύ μικρές αναλύσεις.

Περιμένατε να δείτε βελτίωση στα 1024x768?

Πάτε στου anand να δείτε , η συγκεκριμένη κάρτα αντέχει να παίξει σχεδόν τα πάντα σε 2048x1536 (ήμαρτον παναγία μου).

Λογικό δεν είναι να είναι cpu limited χαμηλότερα?

Και σε αυτά τα χοντρά ζόρια είναι πολύ γρηγορότερη από οτιδήποτε άλλο.

Ακόμα και από 2 ultra σε SLI.

Link to comment
Share on other sites

Πάτε στου anand να δείτε , η συγκεκριμένη κάρτα αντέχει να παίξει σχεδόν τα πάντα σε 2048x1536 (ήμαρτον παναγία μου).
Και σε αυτά τα χοντρά ζόρια είναι πολύ γρηγορότερη από οτιδήποτε άλλο.

Ακόμα και από 2 ultra σε SLI.

Ακριβώς αυτό είναι που με εντυπωσίασε και μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ότι βγαζουν καλό ειναι για να πεφτουν και οι τιμές απο τα προυγούμενα!!!;)

Μακάρι να ήταν έτσι ακριβώς.

Στο e-shop μια MSI6600GT που ζαχαρώνω έχει κολλήσει στα 216ευρώ και δεν λέει να πάει παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο apocalypse δεν μπορεις να συγκρινεις 2 καρτες οι οποιες θεωρουνται ''ναυαρχιδες'' στις χαμηλες αναλυσεις για να δεις ποια ειναι η δυνατοτερη.

Στις υψηλες αναλυσεις με ultra high λεπτομερειες θα δεις ποια ειναι η καλυτερη. Αλλωστε ποιος ο λογος να τις αποκαλουν ''ναυαρχιδες'' εαν δεν βπορουν να ανταπεξελθουν στα δυσκολα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Tα 550ευρώ είναι παρα πολλά όταν μπορεις να βρείς μια ULTRA με 350ευρώ η διαφορά απόδοσης δεν είναι τόσο μεγάλη για να δικαιολογεί τα 200ευρώ παραπάνω...

To λες και το ξαναλες... Που'ναι αυτη η ultra με τα 350 ευρω? Γιατι η φτηνοτερη που βρηκα εγω ειχε 462€...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.