Jump to content



Motherboard Updates for AMD 64 X2


Indiana

Recommended Posts

το καλό site anadtech έβγαλε άρθρο για την υποστήριξη των 939 μητρικών καρτών για τον καινούριο AMD 62 x2.

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2457

γνώμες.....

αυτό που παρατηρώ είναι ότι δεν βλέπω motherboard nforce 3 ultra......

πιστεύω ότι απλώς δεν ασχολήθηκαν με αυτές

και όμως ασχολήθηκαν..... διαβάστε αυτο το κειμενάκι...

.

Those with motherboards based on the earlier nForce3 chipset may not be so lucky - as we could not find a single motherboard based on nForce3 with an available x2 BIOS. We are told nF3 support for x2 is coming, but it is definitely coming more slowly. This means most Socket 939 boards with AGP video may not be supported right now with an x2 BIOS upgrade. We say most, because the new ULi 1689 chipset does support both AGP and x2, and some of the older but popular VIA AGP boards have x2 BIOS updates available.

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Απλά υπάρχουν προτεραιότητες. Οπότε πρώτα θα τσεκάρουν τα BIOSes για τις νέες και τις ακριβές μητρικές και μετά για τις υπόλοιπες. 1-2 ομάδες προγραμματιστών θα έχουν για όλα τα BIOSes των μητρικών όχι μία για κάθε μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το VIA Κ8Τ800προ δεν ήταν και τόσο κακή επιλογή σε σχέση με τον nForce3 ε?

Ακούς indiana? Άντε, με γεια η nF3 DFI.... :096:

σε αυτή την περιπτωση μπορώ να πω μπράβο στην Via....

περιμένουμε και βλέπουμε....

μου φαίνεται θα πάω σε nforce 4...........

Link to comment
Share on other sites

σε αυτή την περιπτωση μπορώ να πω μπράβο στην Via....

περιμένουμε και βλέπουμε....

μου φαίνεται θα πάω σε nforce 4...........

Πάντως το λάθος της πάλι το έκανε με το Κ8Τ890.

Περίμενε λοιπόν πότε θα της κάτσει της DFi να υποστηρίξει Dual Core σε μια καινούρια "παλιά" μητρική.

Αν πας όμως σε nForce4 τι θα την κάνεις την 6800GT?

Θα κρατήσεις την MSI?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το λάθος της πάλι το έκανε με το Κ8Τ890.

Περίμενε λοιπόν πότε θα της κάτσει της DFi να υποστηρίξει Dual Core σε μια καινούρια "παλιά" μητρική.

Αν πας όμως σε nForce4 τι θα την κάνεις την 6800GT?

Θα κρατήσεις την MSI?

η 6800gt είναι galaxy......ξέρω εγώ θα την δώσω......

τι να κάνω αδιέξοδο......

εσύ τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

η 6800gt είναι galaxy......ξέρω εγώ θα την δώσω......

τι να κάνω αδιέξοδο......

εσύ τι προτείνεις?

Άσε τι προτείνω εγώ.... Είμαι ειδική περίπτωση.

Έδωσες τόσα χρήματα για την 6800GT σε AGP. Έπρεπε να το περιμένεις.

Στην τελική, γιατί δε μένεις όπως είσαι?

Ώσπου να δούμε φθηνούς Dual Core έχουμε καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Άσε τι προτείνω εγώ.... Είμαι ειδική περίπτωση.

Έδωσες τόσα χρήματα για την 6800GT σε AGP. Έπρεπε να το περιμένεις.

Στην τελική, γιατί δε μένεις όπως είσαι?

Ώσπου να δούμε φθηνούς Dual Core έχουμε καιρό...

τι να κάνουμε πάντα θα πέφτω μέσα στις προβλέψεις που κάνω? :110: :110: :110:

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το VIA Κ8Τ800προ δεν ήταν και τόσο κακή επιλογή σε σχέση με τον nForce3 ε?

Ακούς indiana? Άντε, με γεια η nF3 DFI.... :096:

νευτυχως ηταν μια απο της λιγες φορες που ειχα επιτυχημενη αγορα.

τωρα indiana αν δεν θες εσυ την 6800gt,μπορεις να μου την δωσεις:p

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος πετάει την 6800 να τον βοηθήσω... Έχω λίγο χώρο στην αποθήκη μου. Πάντως θέλω να πιστεύω ότι η ΒΙΑ θα βγάλει το αντίστοιχο του 890 που να υποστηρίζει Χ2 και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είναι η πρώτη 64 μητρική μου. Καλά μου πάει η ΒΙΑ ως τώρα γιατί να αλλάξω?

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

πριν λίγες μέρες δε λέγαμε ότι η ΒΙΑ έκανε την πατάτα της με το να μην έχει προβλέψει υποστήριξη Χ2 στο 890?

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2457&p=6

...

"...

In general, motherboards based on the nForce4, VIA K8T890, Uli1689, SiS 756, and ATI Crossfire AMD will likely already have a BIOS released that will work with x2 processors or one will be coming shortly. Those with motherboards based on the earlier nForce3 chipset may not be so lucky - as we could not find a single"

...

Τελικά τι ισχύει?

Όχι ρε μαμώτο άρχισα να ζαχαρώνω....

http://forums.anandtech.com/messageview.aspx?catid=29&threadid=1545591&STARTPAGE=1

"It has proper working PCI locks" ... ... ... "My mem runs at 2.95, but u can select 3.2V. "

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.52420

ABIT AX8 115 τελική...

ΚΡΙΜΑ , το είδα χτες ότι τε4λικά η ΒΙΑ έχει δηλώσει ότι δεν πρόκειται με τίποτα να υποστηριχτούν Χ2 στο υπάρχον 890 (θα βγει Α έκδοση) απλά δεν είχα κουράγιο να το ποστάρω..

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη παρτίδα K8T890 είναι προβληματική.

Όσοι πρόλαβαν και έφτιαξαν τέτοιες μητρικές απλά έχουν προβληματικό εμπόρευμα ήδη στην αγορά.

Ο μόνος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα είναι αυτό της Abit.

Βγάζουμε νέες μητρικές με τα "διορθωμένα" K8T890 και τις ονομάζουμε rev2.0 για να ξεχωρίζουν από τις άλλες.

Τις μητρικές με το πρώτο rev του Κ8Τ890 απλά δεν τις σώζει τίποτα και σίγουρα όχι ένα απλό ΒΙΟS update, αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι η ΑΒΙΤ που έχει το eshop δεν είναι rev2 ε? ΑΝ και να ήταν σιγά να μην το γράφανε ...Εδώ για το κιουτέκ έχουνε βάλει χαμηλότερα ρεύματα στο site τους το είπα και τους το έγραψα και δεν ασχολήθηκε κανείς.

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα πρέπει να βάλεις το τελευταίο bios που υποστηρίζει τους Χ2

http://www.gigabyte.com.tw/Motherboard/Support/BIOS/BIOS_GA-K8NXP-9.htm

Είτε χρειάζεται, είτε όχι, εγώ το έβαλα πάντως

Βάλτο και εσύ, να είσαι "έτοιμος"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω το k8t890 proII της Albatron.Εχει και μια αλλη πλακετα(Mpower την λενε) η οποια ειναι καμμενη αλλα η μητρικη δουλευει και χωρις αυτην!Εχω τον 3000+ και στην αρχη πηγαινε απο 1.8 μεχρι 2Ghz!τωρα ανεβαινει μεχρι τα 1900 το πολυ!Εχω αναβαθμισει τα ios αλλα τιποτα!Μηπως ειναι απο αυτα τα πρωτα???http://www.albatron.com.tw/english/it/mb/specification.asp?pro_id=186

Υπαρχει και το pro σκετο!Εγω εχω το proII!!ΜΠορειται να βοη8ησεται??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.