Jump to content



Κουφο αλλα ομως αληθινο


SotosLg

Recommended Posts

Βαζω σημερα λιγη Artic silver 5 στον CPU και μπουταρω.Βλεπω ομως οτι δεν μπορω να μπω σε περιβαλλον windows γιατι κανει συνεχεια reboot οταν παω να επιλεξω λειτουργικο που θελω να μπουταρει.Απο εκει και περα δεν μπορω να κανω μπουτ στα παραθυρια αν δεν κατεβασω την συχνοτητα στα 2600.Πριν επεζε μια χαρα στα 2650.Τωρα τι εχει γινει δεν μπορω να καταλαβω.

Για ριχτε καμια γνωμη παιδες....

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεεεε

Παταει απολυτα καλα η ψυκτρα/μπλοκ στη cpu?Πιστευω να τα καθαρισες καλα πριν βαλεις as5 , σωστα?

Η as5 για να πιασει θελει 200 ωρες

Μηπως για αυτο το 200ωρο πρεπει να εισαι με 2600 , μεχρι να στρωσει 100% και μετα να αρχισεις να χώνεις?

ΥΓ Rise and shine Mr.Freeman.Rise and shine!Κορυφαιο το hl2! Το παιζω για 5 φορα!

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεεεε

Παταει απολυτα καλα η ψυκτρα/μπλοκ στη cpu?Πιστευω να τα καθαρισες καλα πριν βαλεις as5 , σωστα?

Η as5 για να πιασει θελει 200 ωρες

Μηπως για αυτο το 200ωρο πρεπει να εισαι με 2600 , μεχρι να στρωσει 100% και μετα να αρχισεις να χώνεις?

ΥΓ Rise and shine Mr.Freeman.Rise and shine!Κορυφαιο το hl2! Το παιζω για 5 φορα!

Δεν ξερω ρε φιλε ειληκρινα δεν ξερω :102:

Link to comment
Share on other sites

SotosLg βιδωσε το μπλοκ οπως σου ειπα MSN........κανε clear bios και ξανακανε το ο/c

Τα εκανα ολα αυτα αλλα τιποτα.Επισης το block μου ΔΕΝ ειναι με πεταλουδες αλλα με παξημαδια.

EDIT.Μηπως αν εσφηγκα τερμα το μπλοκ γινει κατι?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω... αυτό δεν είναι καθόλου κουφό... γιατί το έχω πάθει και εγώ... (το ότι δεν θέλω να σε απογοητεύσω πάει στο ότι εμενα μου έμεινε κουσούρι δεν πέρασε ποτε...)

είχς έναν άθλον 1400 και τον είχα ανεβάσει παρα πολύ για κάνα χρόνο μέχρι που έκανε reboot συνεχεια όταν έμπαινα στα win και μερικές φορες στα Linux... και τώρα δουλεύει το πολύ στα 1.1G και όλα αυτά γιατί ο λεχρίτης στο μαγαζί που τον πήρα έβαλε ελάχιστοι σιλικόνη στον επεξεργασί και δούλευε στους 90-95 βαθμούς όλο αυτό τον καιρό...

Chris

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω... αυτό δεν είναι καθόλου κουφό... γιατί το έχω πάθει και εγώ... (το ότι δεν θέλω να σε απογοητεύσω πάει στο ότι εμενα μου έμεινε κουσούρι δεν πέρασε ποτε...)

είχς έναν άθλον 1400 και τον είχα ανεβάσει παρα πολύ για κάνα χρόνο μέχρι που έκανε reboot συνεχεια όταν έμπαινα στα win και μερικές φορες στα Linux... και τώρα δουλεύει το πολύ στα 1.1G και όλα αυτά γιατί ο λεχρίτης στο μαγαζί που τον πήρα έβαλε ελάχιστοι σιλικόνη στον επεξεργασί και δούλευε στους 90-95 βαθμούς όλο αυτό τον καιρό...

Chris

Καλα και εσυ κανοντας overclocking δεν αλλαξες ουτε παστα ουτε καμια ψυκτρα??!!! :065: :065: :072: ετσι τον αφησες τον κακομοιρο!

Sote νομιζψω ειναι μεχρι να στρωσει η παστουλα!

Και μενα ο p4 2,6c τα ιδια μου ειχε κανει για ενα διαστημα 4μηνων αλλα εφτιαξε μετα απο λιγο καψιμο παλι!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙα το vcore....

Γύρω στο 1.65 λέει . Τώρα αν βάλεις πολύμετρο 1 θεός ξέρει .

edit . 50 mhz είναι λίγα [και με τις ζέστες που έχουμε τώρα... κοίτα μην πέσεις και πιο κάτω .. . ] ., γιαυτο υπάρχουν πολλοι λόγοι για να είσαι unstable

1. Πολύ μεγάλη ποσότητα thermal = οχι καλή επαφή cpu με block.

2. Απο bios μέσα έχει πειράξει κάτι . vcore- timmings rams - vdimm , κάτι έστω.

3. Psu , δεν ξέρω τι psu έχεις αλλά , , 3-4 ανεμιστήρια να έχεις βάλει ίσως έχεις drop , και να πέφτει και το vcore μαζί .

και άλλα τα οποία θα τα σκεφτείς μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

']ΓΙα το vcore....

Γύρω στο 1.65 λέει . Τώρα αν βάλεις πολύμετρο 1 θεός ξέρει .

edit . 50 mhz είναι λίγα [και με τις ζέστες που έχουμε τώρα... κοίτα μην πέσεις και πιο κάτω .. . ] .' date=' γιαυτο υπάρχουν πολλοι λόγοι για να είσαι unstable

1. Πολύ μεγάλη ποσότητα thermal = οχι καλή επαφή cpu με block.

2. Απο bios μέσα έχει πειράξει κάτι . vcore- timmings rams - vdimm , κάτι έστω.

3. Psu , δεν ξέρω τι psu έχεις αλλά , , 3-4 ανεμιστήρια να έχεις βάλει ίσως έχεις drop , και να πέφτει και το vcore μαζί .

και άλλα τα οποία θα τα σκεφτείς μόνος σου.[/quote']

Tα ανεμιστηρια δε νομιζω τοσο να επηρεαζουν το PSU.Το πιο πιθανο ειναι το block να μην κανει καλη επαφη οπως πριν η να θελει στρωσιμο η παστα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να κάνεις καμμιά πατέντα με κάνα λαμάκι να το βάλεις κάτω από δύο διαγώνια τοποθετημένα παξιμάδια και να δοκιμάσεις να βιδώσεις το μπλοκ έτσι μήπως δεν κάθεται καλά. Ίσως άμα βγάλεις το μπλοκ από το αποτύπωμα της πάστας να δεις αν πάταγε καλά ή όχι. Πάντως οι θερμοκρασιες μας έχουν γονατίσει. Απογοήτευση

Link to comment
Share on other sites

. Ίσως άμα βγάλεις το μπλοκ από το αποτύπωμα της πάστας να δεις αν πάταγε καλά ή όχι. Πάντως οι θερμοκρασιες μας έχουν γονατίσει. Απογοήτευση

Ποσες φορες να το βγαλω δλδ? ΕΛΕΟΣ.... :(

Τωρα 2500 και burn in and out

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εσυ κανοντας overclocking δεν αλλαξες ουτε παστα ουτε καμια ψυκτρα??!!! :065: :065: :072: ετσι τον αφησες τον κακομοιρο!

Σοτέ νομιζψω ειναι μεχρι να στρωσει η παστουλα!

Και μενα ο p4 2,σκ τα ιδια μου ειχε κανει για ενα διαστημα 4μηνων αλλα εφτιαξε μετα απο λιγο καψιμο παλι!

"ψιχτρα" έχει πάνω μια thermaltake... αθάνατο πράγμα... 4 χρονια δουλεύει και άντε να έχει σταματήσει 5-6 μέρες αρθροιστικά... για pasta που να το ξερα... καινούριο ήταν το μηχάνημα δεν το φανταζόμουν... :076:

τέλος πάντων παθαίνουμε και μαθαίνουμε... τώρα τον AMD64 στα 3000 με το που τελειώσω την πτυχιακή και θα μπορώ να παίξω μαζί του θα τον περιποιηθώ κατάλληλος ;)

Chris

Link to comment
Share on other sites

"ψιχτρα" έχει πάνω μια thermaltake... αθάνατο πράγμα... 4 χρονια δουλεύει και άντε να έχει σταματήσει 5-6 μέρες αρθροιστικά... για pasta που να το ξερα... καινούριο ήταν το μηχάνημα δεν το φανταζόμουν... :076:

τέλος πάντων παθαίνουμε και μαθαίνουμε... τώρα τον AMD64 στα 3000 με το που τελειώσω την πτυχιακή και θα μπορώ να παίξω μαζί του θα τον περιποιηθώ κατάλληλος ;)

Chris

Καλα αν περιμενεις απο αυτους που συναρμολογουν καινουρια μηχανηματα να βαζουν και παστες ή εστω θερμαγωγιμα αυτοκολλητακια σωθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.