Jump to content



AMD 64 3200+?


S0ldi3R

Recommended Posts

Ναι ρε συ αυτή είναι η βλακεια μετα απο 2-3 μέρες απο τότε που το αγόρασα έμαθα ότι υπάρχει 64-bit σε socket 939.. αλλα γιατί είναι πια τόσο μεγάλη κουταμάρα?

Link to comment
Share on other sites

S0ldi3R, κατ'αρχην καλοριζικο το συστημα σου. Κατα δευτερο, μη μασας... τα πραγματα που πηρες μια χαρα θα κανουν τη δουλεια που θες.

Αφου δεν ηξερες οτι υπαρχει η πλατφορμα 939, σημαινει (στο περιπου) οτι δεν την χρειαζοσουνα.... διαφορες μεταξυ 754 και 939 υπαρχουν (μικρες), κυριως ειναι η δυνατοτητα μελλοντικης αναβαθμισης της 939 (σε επεξεργαστη).

Κοιτα να χαρεις το συστημα σου..και γω 754 εχω και ειμαι μια χαρα..απλα βαλε μια καλη καρτουλα γραφικων (πχ 6600 GT) και εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι οι περισσότερες κάρτες δεν οφελούνται καθόλου από την παραπάνω μνήμη εκτός αν μιλάμε για τις πολύ ακριβές. Αυτά που πρέπει να έχεις υπόψη για να έχεις καλή κάρτα, είναι pipelines, χρονισμοί πυρήνα και μνήμης και δίαυλος μνήμης και μετά όλα τα άλλα. Προσωπικά δε σου προτείνω καμία ΑΤΙ αν μιλάμε για κατηγορία τιμής κάτω από τα 300 ευρώ εκτός ίσως από την Χ800GT εάν και εφόσον έρθει στην ελλάδα και κάνει και κάμποσο λιγότερο από την 6600GT της nVidia. Από εκεί και πέρα μπορείς να πας σε 6600GT (8pipes καλοί χρονισμοί) την οποία βρίσκεις ακόμα και με 175 (αλλά φτωχό μοντέλο με μόνο 1 έτος εγγύηση) ή σε 6800 απλή (12 pipes σαφώς ανώτερη κάρτα από οποιαδήποτε 6600GT) η οποία στα μαγαζιά ξεκινάει από 210.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα εκανες τραγικο λαθος και το 939 απο το 754 εχει μεγαλες διαφορες με πρωτη και σημαντικοτερη την υποστηριξη Dual Channel Ddr!Αν αχολεισαι με παιχνιδια τοτε εκανες τραγικο λαθος!Οσο για το Pci-E να ξερεις οτι τωρα που ωριμασε εχει μεγαλες διαφορες απο το Agp το οποιο πεθανε και γι'αυτο ο φιλος μας ο Γιαννης προσπαθει να πουλησει την κορυφαια 6800!Ξερεις τι καρτες βγαινουν η' ετοιμαζονται να βγουν σε Pci-E??Δεν θελω να σε αποθαρρυνω πεςρισσοτερο!Πουλησε τα οσο προλαβαινεις αν δεν μπορεις να τα γυρισεις πισω!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα εκανες τραγικο λαθος και το 939 απο το 754 εχει μεγαλες διαφορες με πρωτη και σημαντικοτερη την υποστηριξη Dual Channel Ddr!Αν αχολεισαι με παιχνιδια τοτε εκανες τραγικο λαθος!Οσο για το Pci-E να ξερεις οτι τωρα που ωριμασε εχει μεγαλες διαφορες απο το Agp το οποιο πεθανε και γι'αυτο ο φιλος μας ο Γιαννης προσπαθει να πουλησει την κορυφαια 6800!Ξερεις τι καρτες βγαινουν η' ετοιμαζονται να βγουν σε Pci-E??Δεν θελω να σε αποθαρρυνω πεςρισσοτερο!Πουλησε τα οσο προλαβαινεις αν δεν μπορεις να τα γυρισεις πισω!!

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη ότι το 939 είναι σαφώς καλύτερη επιλογή από το 754 αλλά τυχαίνει να έχω και 939 και 754 τα οποία αγόρασα πρόσφατα και δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα περιγράφετε. Πήρε πισί ο άνθρωπος και πέσατε να τον φάτε ότι τα λεφτά που έδωσε πήγαν χαμένα. Ναι το 754 δεν έχει dual channel αλλά σε όσα παιχνίδια έπαιξα στα πισιά μου δεν είδα καμία διαφορά εξαιτίας του dual channel. Από τα 512 στο 1 γίγα είδα διαφορές στο φόρτωμα αλλά από dual σε single δεν είδα τίποτα. Για real world μιλάω πάντα όχι για benchmarks. Όσο για pci-e vs agp που είναι οι διαφορές; Με το μικροσκόπιο τις ψάχνω και δεν τις βρίσκω. Μη λέμε και βλακείες. Ακόμα και το agp4x προς το παρόν δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το pci-e. Όσο για τις κάρτες, που κάνω λάθος; Δεν είναι κορυφαία η 6800 δηλαδή; Συμβουλεύετε έναν αρχάριο να γυρίσει πίσω αυτά που αγόρασε για να πάρει καλύτερα. Μέχρι εδώ οκ ας πούμε εφόσον δε θα ζημιωθεί. Αλλά και να του λέτε πούλα τα για να πάρεις 939 δεν είναι λίγο επιπώλαιο; Τη χρηματική διαφορά που θα χαθεί εφόσον θα πουληθούν ως μεταχειρισμένα εσύ θα του την πληρώσεις; Τις διαφορές που αρχικά δε θα φαίνονται ποιος θα του τις δείξει; Αν δε μετράνε τα pipelines στις κάρτες τότε τι μετράει; Η ποσότητα της μνήμης μήπως; Ας γελάσω.

Και τέλος πάντων δε συμμετέχω άλλο σε αυτή τη συζήτηση και από την αγγελία μου για την πώληση εξαιρώ και τον χρήστη S0ldi3R ο οποίος και να μου τη ζητήσει την κάρτα δε του την πουλάω γιατί δε γουστάρω να λέγεται το οτιδήποτε. Εσείς συνεχίστε να του βγάζετε από τη μύτη το πισί που μόλις αγόρασε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε Γιαννη (είσαι και συνονοματος) αυτο το PC είναι το 5ο που έχω σπίτι.... και δεν νομιζω οτι είμαι αρχάριος αλλα δεν είμαι και επιστίμωνας και για αυτό ρώτησα άν ο CPU είναι καλος. Δεν ασχολούμε με παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν που και που καμια dotA και World of Warcraft... δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με τον 754socket μιας και δεν έχω τεράστιες απαιτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

OK το παίρνω πίσω το αρχάριος, απλά δεν ήξερες περί 939. Εγώ ίσα ίσα είπα ότι ο επεξεργαστής σου είναι μια χαρά και ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Απλά πήγα να βοηθήσω όταν πήγε η κουβέντα στις κάρτες γραφικών και έκανα και λίγο χιούμορ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί να τα γυρίσει πίσω ας τα κρατήσει να τα χαρεί. Συμφωνώ σε όλα με τον Γιάννη.

Το 754 είναι μια χαρά. Ο λόγος που το "θάβουμε" εδώ και 1-2 χρόνια είναι διότι εδώ και 1-2 χρόνια "πεθαίνει". Το dual channel στις μνήμες δεν θα του λείψει ιδιαίτερα όσο π.χ. το 1GB μνήμης και οι dual core επεξεργαστές δεν θα του λείψουν καθόλου μέσα στον επόμενο χρόνο μιας και οι τιμές τους είναι ακόμα πολύ υψηλές. Μάλιστα με την αγορά που έκανε εξοικονομεί και χρήματα μιας και του ήρθε ο συνδυασμός κάρτας/cpu φτηνότερα ενώ μπορεί να πάρει και AGP 6800 με 200€ που δεν νομίζω να παίρνει αντίστοιχη PCI-E.

Πάντως Γιάννη μάλλον παρεξήγησες τον Άρη. Αυτό που λέει είναι ότι κάρτα AGP σήμερα πωλείται πολύ δύσκολα αν αυτή έχει ένα κάποιο κόστος. Σε αυτό που κάνει λάθος είναι ότι πιστεύει ότι δεν πωλείται λόγο διαφοράς στις επιδώσεις ανάμεσα σε AGP και PCI-E. Η αλήθεια είναι ότι δεν πωλείται διότι όλοι σκέφτονται ότι το AGP απλά δεν έχει περιθώρια εξέλιξης.

Το να βλέπω πάντως να απαξιώνεται το 754 για ένα απλό dual channel είναι υπερβολή. Αν το 754 είναι 10% ποιο αργό λόγο dual channel μην ξεχνάτε ότι είναι και ανάλογα ποιο φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

OK το παίρνω πίσω το αρχάριος, απλά δεν ήξερες περί 939.Απλά πήγα να βοηθήσω όταν πήγε η κουβέντα στις κάρτες γραφικών και έκανα και λίγο χιούμορ.

Ναι όντως δεν ήξερα ότι ο AMD 64bit κυκλοφορούσε όταν τον αγόρασα είδη σε 939 αλλα τι να κάνουμε και στο φινάλε βρε αδερφε αμα δεν με ικανοποιεί τον πουλάω... Όσο για τις κάρτες εχω μπερδευτεί δεν ξέρω σκεύτομαι να πάρω απο την 6series αλλα ποιά την 6600GT ή την 6800? ζητάω γνώμες και διαφορές... :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε μια χαρά θα σου είναι το 754, αυτό δεν είπα και πριν; Κι ο john_dr το ίδιο είπε και συμφωνώ με ότι άλλο είπε. Δεν έγινε και τίποτα που δεν πήρες 939.

Όσο για τις κάρτες, το θέμα είναι πόσα λεφτά διαθέτεις. Αν διαθέτεις 300+ ευρώ τότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα μια 6800GT όπως αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519433 που έχει 3 χρόνια εγγύηση ή μία X800XL μόνο αν τη βρεις λίγο φθηνότερα απ' ότι η 6800GT.

Αν δίνεις κάτω από 300 ευρώ τότε σου προτείνω την Asus V9999GT (είναι μεταξύ 6800 απλής και 6800 GT σε επιδόσεις) ή ακόμα πιο φθηνά μία απλή 6800 (210 ευρώ) και για κάτω από 200 ευρώ σου προτείνω 6600GT (185 ευρώ) και για ακόμα χαμηλότερα (130 ευρώ) αν βρεις καμιά X700Pro AGP ή ακόμα χαμηλότερα (μη δώσεις πάνω από 100 ευρώ) μία απλή 6600. Στα 150 ελπίζω να παίζει και η ATI X800GT όταν έρθει Ελλάδα. Απ' ότι είδα δεν είναι άσχημη και αυτή.

Πρόσεξε γιατί υπάρχουν πάμπολλες κάρτες που ενώ είναι ακριβότερες από άλλες, είναι και πολύ κατώτερες σε επιδόσεις. Για κάθε τιμή μπορείς να βρεις κάρτες που αξίζουν και άλλες σε ίδια ή και μεγαλύτερη τιμή που να είναι κατώτερες όχι μόνο σαν απόδοση/κόστος αλλά και σαν άμεση σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να πει κανεις κατηγορηματικα αν εκανες βλακεια η οχι. Εξαρταται...

το 754 με το 939 δεν εχουν τιποτα ουσιαστικες διαφορες σε επιδοσεις, μονο το dual channel στη μνημη το οποιο διπλασιαζει μεν τις επιδοσεις των μνημων αλλα στην τελικη αποδοση του συστηματος μικρο ρολο παιζει.

Θα σου πω τι εχασες και τι κερδισες :

Εχασες :

5% επιδοσεις

Αναβαθμισημοτητα

λιγοτερη δυνατοτητα Overclocking, αφου και ο επεξεργαστης ειναι πολυ παλιος αλλα και η μητρικη που διαλεξες δεν βοηθαει

Κερδισες :

Χρηματα

Τωρα κρινε μονος σου. Αν εισαι απο αυτους που παιρνουν 1 PC κατηε 4 χρονια για να κανουν τη δουλεια τους και να παιζουν και κανενα παιχνιδακι αλλα συμβιβασμενοι και με τις δυνατοτητες του συστηματος τους (ειδικα μετα τα πρωτα 2 χρονια) τοτε πραγματικα δεν εχασες τιποτα και καλυτερα που κερδισες μερικα λεφτα να τα ξοδεψεις σε οτι αλλο τραβαει η ορεξη σου και προφανως σε νοιαζει περισσοτερο απο το PC.

Απο την αλλη, αμα ηθελες πραγματικα να ασχοληθεις με το PC, σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις πολυ και θα θες να προσθεσεις πραγματα μελοντικα, να αλλαξεις επεξεργαστη/καρτα γραφικων κλπ τοτε εκανες μεγαλη βλακεια.

Εσυ ξερεις τι πραγματικα θες, εσυ κρινε λοιπον αν εκανες βλακεια η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαλλον παραξηγηθηκα αλλα δεν ημουν και σαφης!Απλα το agp δεν βελτιωθει αλλο αν και θα μπορουσε αλλα το PCI-E ηδη εδειξε καποιες αρετες του,πχ. sli,turbocashe και κατι αλλα που ετοιμαζονται!Αν κρατησεις το 754 ,το οποιο το εχω κι εγω σαν δευτερο συστημα και μαλλον εκανα λαθος για τις επιδοσεις διοτι μιλησα κυριως μελλοντικα,παρε την 6800 χωρις δευτερη κουβεντα!!Μην κοιταξεις καμια αλλη καρτα!Εγω αυτην θα επαιρνα κι αυτην ψαχνω αλλα σε pci-e πια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.