Jump to content



Σημερα το βραδυ λεω να κλεισω τον υπολογιστη....


vazelo1442169074

Recommended Posts

Eιναι λιγο οff topic αλλα επειδη τρωω παραξενα κολληματα σχετικα με τις συνεπειες της ηλεκτρομαγνητικης στον ανθρωπο, θα το πω....

Δεν ειναι και λιγακι επικινδυνο να εχεις συνεχεια ενα pc ανοιχτο 24/7 στο δωματιο σου; Περα απο τον κινδυνο να καει, δεν εκπεμπει και ενα ποσοστο ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας; Προσοχη δεν μιλαω για το monitor αλλα μονο το case. Τι εννοω; Εγω πχ εχω εναν Athlon στα 1,8Ghz. Τα 1,8 αναφερονται στην συχνοτητα λειτουργειας του CPU ή εκπεμπεται απο την CPU 1,8Ghz ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια οπως ειναι τα 1,8Ghz της cosmote που εκπεμπουν τα κινητα;;;; Ειναι λιγακι ως πολυ ηλιθια η απορια μου, αλλα περα απο το μονιτορ το case σαν case τι ποσοστα ηλεκτρομαγνητικης εκπεμπει -περα απο τα στανταρ του τροφοδοτικου- και κατα ποσο επιβλαβες ειναι για τον ανθρωπινο οργανισμο να εχει στον χωρο του ενα μηχανημα 24/7 ανοιχτο;;;;; Το μονιτορ επαναλαμβανω θεωρειστε το κλειστο......

Μην με κραξετε αγρια :)...........

αμα βρεις κατι σχετικο στο web ριξε κανα λινκ

πραγματικα πολυ ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

το pcιακι εχει να κλεισει πανω απο 1 χρονο λογω seti,boinc και δεν συμμαζευεται....

σε αυτο το διαστημα δουλευει τελειως απροβληματιστα.Οπως ειπαν και τα παιδια:

ενα pc με αξιοπιστο,οχι κατ' αναγκη μεγαλης ισχυος τροφοδοτικο, UPS και καλη ψυξη δεν εχει να φοβηθει 24/7 λειτουργια...

ΥΓ

το βραδυ κοιμαμαι σε αποσταση οχι μεγαλυτερη των 3 μετρων απο το case...

(οι δυο 12ρηδες με τσιτωναν στην αρχη ειναι αληθεια αλλα πλεον το συνηθισα)

Link to comment
Share on other sites

Eιναι λιγο οff topic αλλα επειδη τρωω παραξενα κολληματα σχετικα με τις συνεπειες της ηλεκτρομαγνητικης στον ανθρωπο, θα το πω....

Δεν ειναι και λιγακι επικινδυνο να εχεις συνεχεια ενα pc ανοιχτο 24/7 στο δωματιο σου; Περα απο τον κινδυνο να καει, δεν εκπεμπει και ενα ποσοστο ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας; Προσοχη δεν μιλαω για το monitor αλλα μονο το case. Τι εννοω; Εγω πχ εχω εναν Athlon στα 1,8Ghz. Τα 1,8 αναφερονται στην συχνοτητα λειτουργειας του CPU ή εκπεμπεται απο την CPU 1,8Ghz ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια οπως ειναι τα 1,8Ghz της cosmote που εκπεμπουν τα κινητα;;;; Ειναι λιγακι ως πολυ ηλιθια η απορια μου, αλλα περα απο το μονιτορ το case σαν case τι ποσοστα ηλεκτρομαγνητικης εκπεμπει -περα απο τα στανταρ του τροφοδοτικου- και κατα ποσο επιβλαβες ειναι για τον ανθρωπινο οργανισμο να εχει στον χωρο του ενα μηχανημα 24/7 ανοιχτο;;;;; Το μονιτορ επαναλαμβανω θεωρειστε το κλειστο......

Μην με κραξετε αγρια :)...........

αν βαλεις ηλεκτρομαγνητοσκοπιο(τι ειπα τωρα?.. :119: ) διπλα στο pc σου οταν λειτουργει ακους τους ηχους που ακους οταν το κινητο σου ειναι κοντα σε ραδιοφωνο και σε παιρνουν τηλεφωνο..μονο που ειναι πολυ μεγαλυτερης εντασης.Με λιγα λογια βγαζει "πραμα"

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα ρε παιδια κατα ποσο φουσκωνουμε τους λογαριασμους της ΔΕΗ με το pc συνεχως ανοικτο??

off topic:Τι ειναι folding,seti,boinc που αναφερονται πιο πανω?

Folding - SETI - BOINC

Όσο για το ρεύμα, εξαρτάται τι τρέχεις.Εάν πχ έχεις πολλούς ανεμιστήρες που τραβάνε ρεύμα + άλλα καλούδια θα καις κάμποσο.Εάν έχεις τα βασικά, με κλειστή φυσικά την οθόνη, καις λίγο.Εγώ με το laptop, καιω ακόμα πιο λίγο, γιατί τρέχουν πιο λίγα πράγματα (+ Pentium M) :112:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα πραγματα δεν ειναι και τοσο καλα.... Απο οτι διαβασα στο διαδικτυο (δυστηχως ξεχασα την διευθυνση) ειδικα οι επεξεργαστες ανω των 2,0 Ghz ειναι πολυ χειροτεροι απο τους μικροτερους και το ποσοστο ηλεκτρομαγνητικης που μπορουν να εκπεμψουν ειναι τρεις φορες μεγαλυτερο απο απο την συχνοτητα που δουλευουν!!!!!!! Δηλαδη μπορει να φτασει η ακτινοβολια μεχρι και τα 6Ghz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενταξει δεν ειναι τοσο μεγαλη η ισχυς αλλα σιγουρα δεν ειναι αμελητεα, ποσο μαλλον απο την στιγμη που θα ειναι 24/7 το pc ανοιχτο.... Δηλαδη φευγει και εκει πραμα καργα... Τα κουτια πρεπει να ειναι εξαιρετικης ποιοτητας για να πουμε οτι κατι κοβουν..... Τα απλα ειναι αστα να πανε. Και φυσικα ουτε λογως να γινεται για τα διαφανα. Συμφωνα με μελετες καλο θα ηταν να ειμαστε σε αποσταση μεγαλυτερη απο 1 περιπου μετρο απο την CPU, (3 feet) και αν σκεφτεις οτι συνηθως το κουτι ειναι και σε σαφως πιο κοντινη αποσταση απο τα καλαμπαλικια μας που λενε και στο χωριο μου, οπως καταλαβαινετε υπαρχει θεμα.....................

Εχω την εντυπωση οτι το συγκεκριμενο θεμα ειναι αρκετα σοβαρο, δεδομενου οτι ολοι τα ριχναμε στις οθονες ενω γινεται και απο την μοναδα ζημια.... Θα συνεχιζω να το ψαχνω, και σας προτεινω να το κοιταξετε και εσεις γιατι δεν τα πολυβλεπω και πολυ καλα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

παντως ασχετα με crash ktl και ας εχω αφησει υπολογιστη ανοικτο μεχρι και 27 μερες

και εχω και ups πιστευω οτι ο κινδυνος φωτιας ειναι υπαρκτος κυριως λογω ζεστης

αν δεν ειναι κανεις στο σπιτι γραφειο, π.χ. τωρα διακοπες δεν θα επερνα ρισκο να μεινει ανοικτος για 10 μερες μονος του

Link to comment
Share on other sites

Βρε loner. Είσαι σίγουρος ότι τα GHz είναι μονάδα έντασης? Διότι έτσι όπως το γράφεις αυτό καταλαβαίνω.

Aπο οτι διαβασα φιλε μου, εκπεμπεται απο την cpu ΗΜ αυτης της συχνοτητας. Δεν γνωριζω σε ποια ενταση, παντως εκπεμπεται.... Το ξερω οτι φαινεται παραξενο. Kαι εμενα μου φαινεται "καπως" δεδομενου οτι ουτε πομπος ειναι ουτε δεκτης η cpu. Tα Hz λογικα αναφερονται στον κυκλο εργασιων της cpu. Κι ομως αλλα λενε στο διαδικτυο επι του θεματος.....

Θα ψαξω καλυτερα αυριο και αν βρω θα δωσω links.....

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να λέμε ένα είναι το σίγουρο... Επειδή τρώμε καθημερινά την ακτινοβολία της αρκούδας γενικώς, είναι λιγάκι ηλίθιο να έχουμε το pc μας δίπλα στο κρεβατάκι μας και να καμαρώνουμε ότι δεν το κλείνουμε ποτέ... Επειδή έχω προσωπική εμπειρία στο φιλικό μου περιβάλλον, μην ξεχνάτε και τα θέματα επιληψίας στα παιδιά. Ένας φίλος μας έχει γυρίσει όλο τον κόσμο και παντού του λένε ότι ο γιος του απόκτησε τις κρίσεις λόγω της οθόνης του pc.

Έπειτα, εκείνη την έρμη την ενεργειακή εξοικονόμιση; Την ξεχνάμε; Εντελώς αμερικανάκια έχουμε γίνει; Αν είναι έτσι, ας βάλουμε air conditioning και στο πατάρι ...

Δεν είμαι αρνητικός στη χρήση των PC.... Το αντίθετο μάλλον. Αλλά προσπαθώ να κρατώ το μηχανάκι κλειστό όποτε μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μεγαλο δικιο σε αυτο που λες. Εδω μιλαμε ομως οτι ακομα και κλειστες να ειναι οι οθονες γινεται ζημια..... Ενταξει με 2-3 μηνες δεν γινεται και τιποτα πιστευω. Αλλα αν το εχεις συνεχεια........... Οπως και να εχει, εγω προσωπικα το βραδυ αν δουλευει το PC κοιμαμαι σε αλλο δωματιο.

Ένας φίλος μας έχει γυρίσει όλο τον κόσμο και παντού του λένε ότι ο γιος του απόκτησε τις κρίσεις λόγω της οθόνης του pc.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.