Jump to content



Πήραμε Φωτιά!!!! - Help


beisnikos_spi

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ακούστε το περιστατικό για να έχετε μια "σφαιρική" άποψη των γεγονότων.

Ένας φίλος μου έχει, ή μάλλον είχε ένα pc pentium 4 3.2GHz prescott, 512 RAM DDR 400MHz, MSI 875 Neo Series motherboard, MSI Ge Force 6800 GT 128MB, τροφοδοτικό 400watts μάρκας "HEC", Nec 3520A, DVD-ROM Pioneer, Sound Blaster Audigy..

Χθες λοιπόν όπως παιζαμε Lineage, κάνει ένα ξαφνικό shutdown.. Δοκιμάζει να τον ανοίξει αλλα μάταια.. Το πρώτο που σκεφτήκαμε ήταν το τροφοδοτικό. Αλλάζουμε τροφοτοτικό, βάζουμε ένα Ζαλμαν 400watt. Συνδέουμε τα απολύτως απαραίτητα για να δούμε αν όντως είχε καεί το παλιό. Βάζουμε το 20πινο, το 4πινο κ το ρεύμα της κάρτας γραφικών στη μητρική κ πατάμε το κουμπί.. Κανένας θόρυβος, μόνο μία φλογίτσα μεγέθους φλόγας ενός αναπτήρα επάνω στην vga!!!!!!! Τραβάμε το ρεύμα για να μην παραγίνει το κακό.....

Από τί λέτε να έγινε αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από που προήλθε το βραχυκύκλωμα. Αν ήρθε απο την μητρική το παραπάνω ρεύμα , μάλλον έχεις χάσει μητρική , κάρτα ίσως κάνα δίσκο κλπ.

Αν ήταν μόνο κάρτα , μάλλον έχεις χάσει κάρτα ίσω και μητρική.

Για αρχή ξυλωσε τα ολα εκτος κυτίου , βάλε την μητρική σε κάποιο χαρτονι και ξεκινα την. Αν έχεις συνδέσει το ηχείο κανονικα 8α πρέπει ν ακουσεις τα beep error για επεξεργαστη , μνημη ή καρτα γραφικών ανάλογα με το τι έχεις αφήσει πάνω. Αν όχι χαιρέτα την.

Link to comment
Share on other sites

Από τι μπορεί να έγινε αυτό?

Άγνωστες οι βουλές των PC ...

Α, ξέχασα να πω ότι ο υπολογιστής λειτουργούσε σε θερμοκρασίες που ξεπερνούσαν κατα πολύ τους 70 βαθμούς...

:107:

Και το άφηνες να συνεχίζει; :017:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απ οτι ξερω τα rescottια αν τα δουν σκουρα βαρανε shout down για να ηρεμησουν τα πραγματα.

Εγω τον δικο μου τον δουλευα ολο το καλοκαιρι σε θερμοκρασιες 72+ 18 ωρες το 24ωρο και μου εκανε το πολυ 3 restart μεσα στο καλοκαιρι,οποτε δεν νομιζω να ειναι θεμα επεξεργαστη απλα η VGA ψηθηκε, η εγινε τιποτα περιεργο και βραχυκυκλωσε.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είχε ένα κουτί περίπου σαν αυτό

Πώς να μην ψηθεί?? Τί να πω παιδιά, δεν ξέρω πως αποφάσισε ο πειρατής του να του δώσει prescott σε τέτοιο κουτί!!

Το άλλο το ξέρετε?? Η μητρική του έλεγε άκυρες θερμοκρασίες... Πχ, χειμώνα σε ρελαντί έλεγε 15 βαθμούς....!!!!

Άντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.