Jump to content



Μέγιστη ανάλυση βίντεο σε ψηφιακές βιντεοκάμερες


sa1901

Recommended Posts

Τελικά αγόρασα την Canon MV850i. Δεν την έχω δουλέψει πολύ ακόμα και έκανα μόνο μία δοκιμαστική εγγραφή μέσα στο σπίτι την οποία έβαλα να παίξει και στην τηλεόραση.

Το αποτέλεσμα με απαγοήτευσε. Έψαξα στο manual και είδα ότι η μέγιστη ανάλυση που υποστηρίζει είναι 320x240 !!! Είναι δυνατόν; Και μένετε ικανοποιημένοι από αυτό;

Θα ήθελα πολύ να έχω κάνει κάτι λάθος και να με διορθώσετε... :087:

Ποια είναι η μέγιστη ανάλυση βίντεο που σηκώνουν οι δικές σας βιντεοκάμερες;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα βρε Στέλλα διότι βιαστικά που κοίταξα γράφουν

Camcorder Sensor Resolution 800 Kpix

Camcorder Effective Video Resolution 400 Kpix

και άρα το effective είναι τουλάχιστον 768x512 ανάλυση.

Μήπως το video out που παίρνεις στην TV με απευθείας σύνδεση είναι αυτό που δίνει η κάμερα στην LCD οθονίτσα της

Viewfinder Resolution 113,000 pixels

δηλαδή κάτι παραπάνω από 320x240.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα βρε Στέλλα διότι βιαστικά που κοίταξα γράφουν

Camcorder Sensor Resolution 800 Kpix

Camcorder Effective Video Resolution 400 Kpix

και άρα το effective είναι τουλάχιστον 768x512 ανάλυση.

Μήπως το video out που παίρνεις στην TV με απευθείας σύνδεση είναι αυτό που δίνει η κάμερα στην LCD οθονίτσα της

Viewfinder Resolution 113,000 pixels

δηλαδή κάτι παραπάνω από 320x240.

Όχι Γιάννη. Το μέγιστο που μπορεί να τραβήξει η κάμερα είναι 320x240. Και αυτό ακούγεται αστείο. Είναι σαν παιχνίδι για παιδιά. Αυτό το πράγμα δεν έπρεπε να πουλιέται. Τόσο τραβάει και η ψηφιακή φωτογραφική μου μηχανή. Κοροϊδία σκέτη...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα κατι δεν εχεις ρυθμισει απο το μενου,δεν μπορει......η δικια μου mvx200i βγαζει μια χαρα αναλυση!βεβαια μην περιμένεις και πολλα πραγματα κατευθεια στην τηλεόραση!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα κατι δεν εχεις ρυθμισει απο το μενου,δεν μπορει......η δικια μου mvx200i βγαζει μια χαρα αναλυση!βεβαια μην περιμένεις και πολλα πραγματα κατευθεια στην τηλεόραση!

Δηλαδή αν την περάσω στο PC και την γράψω σε DVD θα δείχνει καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

αν δουλεψεις με καλο προγραμμα και αφιερωσεις καποιες ωριτσες το αποτελεσμα θα σε ενθουσιασει standar! :)

Μακάρι να είναι έτσι. Γιατί αν είναι τόσο καλή όσο η LG1915, η οποία επίσης προτείνεται ως η καλύτερη αγορά, σε ένα μήνα θα την βρείτε στις αγγελίες πώλησης... :096:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι. Γιατί αν είναι τόσο καλή όσο η LG1915, η οποία επίσης προτείνεται ως η καλύτερη αγορά, σε ένα μήνα θα την βρείτε στις αγγελίες πώλησης... :096:

:077: Γιατι σε ενα μηνα ? μεγαλη καθυστερηση :036:

Link to comment
Share on other sites

συγκρινεις ανομοια πραγματα.τελος παντων,να βοηθησω ηθελα αλλα οκ!

Φυσικά και μίλησα για ανόμοια πράγματα. Αλλά δεν τα συγκρίνω. Άλλο ήταν το νόημα της πρότασης.

Σ΄ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου.

Υ.Γ. Το προηγούμενο δεν πήγαινε για σένα, που μετά είδα ότι έχεις την εν λόγω οθόνη. :D

:077: Γιατι σε ενα μηνα ? μεγαλη καθυστερηση :036:

Ένα μήνα λέω, γιατί θα λείψω αρκετά εκτός Αθηνών και γιατί πρέπει να κάνω και κάποιες δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Aν οντως βγαζει μονο 320x240 ειναι τραγικο η Sony DCR-HC17E μου που πηρα και εγω για τις διακοπες και στην TV βγαζει αψογη εικονα και αυτο ειναι ενα capture που εκανα απο τα DVD των διακοπων........

snapshot200509041425135fo.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

το 320*240 ειναι γελoιο. μιλαμε για 76.800 pixels

τοτε τι το θελει το 400Κ CCD ?

που CCD 800Κ εχει, και χρησιμοποιει μερος του (τα 400Κ) για το βιντεο

ολες οι ψηφιακες βιντεο-καμερες 720*576 τραβανε απόσο ξερω.

αλλωστε και το DV avi αρχειο που παραγεται μετα απο τη μεταφορα στο pc, τετοια αναλυση εχει.

Τελος, ψαξε τις ρυθμισεις της καμερας, της συνδεσης και της τηλεορασης.

Αλλα δεν εχει νοημα να πιστευει κανεις οτι μετατρεποντας το σε DVD θα δει καλυτερη εικονα στην τηλεοραση απο οσο μπορει να του δειξει η ιδια η καμερα.

(μονο αν πχ ειναι σκοτεινη ληψη και περασει κανενα φιλτρο φωτεινοτητας ή αλλη παρομοια επεξεργασια)

Link to comment
Share on other sites

το 320*240 ειναι γελιο. μιλαμε για 76.800 pixels

τοτε τι το θελει το 400Κ CCD ?

που CCD 800Κ εχει, και χρησιμοποιει μερος του (τα 400Κ) για το βιντεο

ολες οι ψηφιακες βιντεο-καμερες 720*576 τραβανε απόσο ξερω.

αλλωστε και το DV avi αρχειο που παραγεται μετα απο τη μεταφορα στο pc, τετοια αναλυση εχει.

Τελος, ψαξε τις ρυθμισεις της καμερας, της συνδεσης και της τηλεορασης.

Αλλα δεν εχει νοημα να πιστευει κανεις οτι μετατρεποντας το σε DVD θα δει καλυτερη εικονα στην τηλεοραση απο οσο μπορει να του δειξει η ιδια η καμερα.

(μονο αν πχ ειναι σκοτεινη ληψη και περασει κανενα φιλτρο φωτεινοτητας ή αλλη παρομοια επεξεργασια)

Συμφωνω κατι αλλο παιζεται δεν γινεται να ειναι μονο 320χ240........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.