Jump to content



NTLDR is missing Press Ctrl+Alt+Del to restart


geovol

Recommended Posts

Παιδιά ξαφνικά απέκτησα αυτό το πρόβλημα. Όχι ακριβώς ξαφνικά!

Έχω στο σύστημα μου τα εξής.

2xsata σκληρούς

1 ide σκληρό συνδεδεμένο με ένα dvd writer

και πήγα και έβαλα και ένα dvd και ένα cdwriter σε άλλο κανάλι ide

και ξαφνικά

NTLDR is missing

Press Ctrl Alt Del το restart

Τι κάνουμε??

Έπαιξα με το βίος αλλα τίποτα.

τα βγάζω από τι θήρα ide , και ποτε λειτουργεί και ποτε πάλι το μήνυμα.

τι κάνουμε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δες το boot order σου.

Όταν βγάζεις τον IDE bootarei κανονικα?

Αν δεν κάνει πάλι boot τότε πρέπει να μπεις με το cd των windows σε repair console (μην ξεχάσεις να φορτώσεις με F6 raid drivers) και να δώσεις την εντολή fixmbr

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δες το boot order σου.

Όταν βγάζεις τον IDE bootarei κανονικα?

Αν δεν κάνει πάλι boot τότε πρέπει να μπεις με το cd των windows σε repair console (μην ξεχάσεις να φορτώσεις με F6 raid drivers) και να δώσεις την εντολή fixmbr

ποτε μπουταρει ποτε οχι.

πηγα στο repair console γραφω την εντολη αλλα δεν κανει κατι

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο δίσκος που έκανε boot δεν είναι ποια master οπότε δεν είναι ο πρώτος που ξεκινάει. Φρόντισε να είναι master και όχι auto ενώ δώσε επιλογές στα άλλα να είναι αντίστοιχα.

Μάλλον οIDE δίσκος είχε το λειτουργεικό από ότι καταλαβαίνω γιατυό και αυτά τα πρόβλήματα.Κοίτα στο βοοτ τι διάταξη τα δίνει και ποιο λεει primary...

Link to comment
Share on other sites

αυτος που εχει το λειτουργικο ειναι σατα. αυτα που συνδεω και εχω προβλημα ειναι το dvd & το cdwriter με το ide.εχω μια δισκετα που εφτιαξα με ενα αρχειο fixdtldr και ετσι μπαινω μεσα στα windows. κανω οτι λεει τις οδηγειες αλλα τιποτα. μαλλον δεν γλειτωνω το φορματ???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλημερα σας, εχω επισης το ιδιο προβλημα ( ntldr is missing press ctrl+alt+del to restart ), καταφερα να βαλω το CD και να κανει boot απο εκει, αλλα δε μπορει να γραψει τα windows, & επισης δε μπορω να το γυρισω σε καμια περιπτωση σε περιβαλλον dos. Ουτε δειχνει τπτ στην αρχη το pc. Μολις ανοιγει ή μπαινεις στο bios η δειχνει κατευθειαν μια γραμμη να αναβοσβηνει και πεταει καπακι το ntldr is missing press ctrl+alt+del to restart. Ξερει κανεις τι παιζεται;

Υ.Γ. Ενα 2ο προβλημα ειναι οτι κατα την παραλιγο εγκατασταση των windows ΧΡ (τα 7 δε τα διαβαζει καθολου για να τα κανει εγκατασταση) μετα απο λιγη ωρα αρχιζει και σβηνει απο μονος του. Υπαρχει περιπτωση υπερθερμανσης λογω βρωμας στην ψυκτρα; Ευχαριστω εκ'των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

oxi φιλε δεν ειναι θεμα θερμοκρασίας κατι δεν κάνεις καλά!!!!

Να σου πω την αληθεια, ο υπολογιστης ειναι ενος φιλου (οι δικοι μου δουλευουν ολοι αψογα) που ειχε καποια προβληματα και μου τον εδωσε μηπως μπορεσω να του τα διορθωσω. Ενα απο αυτα ηταν και αυτο που εγραψα, και ρωτησα συγκεκριμενα για την ψυκτρα επειδη την ειδα που η μιση ειναι λες και εχει πιασει πανω,,,, δεν ξερω τι. Ενα ασπρο σα σοβας ειναι :) που θα μπορουσες να πεις οτι μοιαζει με διαβρωση .Αλλα εκτος αυτου υπαρχει και το προβλημα του οτι δε μπορω να μπω σε περιβαλλον dos να του δωσω π.χ. να κανει setup απο καποιο δισκο. Ενδεχεται να προλαβω το "ntldr is missing press ctrl+alt+del to restart" για 2" το πολυ αν μου γραψει να πατησω ενα κουμπι (press any key κ.λ.π.) για να τρεξει απο το CD ή DVD που υπαρχει μεσα. Αλλά πάλι και εκει, διαβαζει μονο cd με windows XP, και δε διαβαζει κανενα απο τα 3 cd που εχω με windows 7. Προσπαθησα να εγκαταστησω εστω τα XP οποτε να διαβαζει ολους τους δισκους και να τρεξω ετσι τα windows 7, αλλα δε μπορει να τελειωσει η εγκατασταση αφου υπαρχει και το προβλημα του να σβηνει συνεχεια ειδικα επειτα απο καποια ωρα.

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασίες εχεισ το Bios?σου εχω στειλει και pm!και γιατι δεν δοκιμαζεις πανω με ενα δισκο που ξερεις οτι σιγουρα δουλευει να περασεις τα windows?

και καταρχήν γιατι hardware μιλάμε δωσε μας μια περιγραφή!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.