Jump to content



Προβλημα με SoundStorm


MADKiller7

Recommended Posts

Γεια σε ολους.Μπαινω στο κυριος θεμα κατευθειαν.

Πηρα μια μεταχειρισμενη DFI LanParty Ultra B,την εβαλα πανω ολα ωραια και καλα.Σημερα πηγα να δω μια ταινια,πουθενα ο ηχος,ουτε απο audio cd-mp3-divx-vcd-games-win-απλα δεν επεζε.Αρχισα τα τεστ εδω και 6 ωρες,εχω ειχω απο mic,line in,center/bass,rear out αλλα δεν ακουγεται τιποτε απο το Line out.Ρωτησα τον πρωην κατοχο και μου ειπε οτιι επαιζε μια χαρα.

Ακουω προτασεις/ιδεες.

ΥΓ. ΕΠΕΙΓΟΝ

Link to comment
Share on other sites

win2000pro SP4,εχω δοκιμασει nforce drivers 4,27 και 5,10.τελικα μαλλον ειναι hardware προβλημα.μολις τελειωσα εγκατασταση των XP στον δευτερο δισκο και παλι δεν εχει ηχο το Line out.

Επισης δοκιμασα περιπου 10 διαφορετικα bios,modded+official,και απειρες ρυθμισεις.

Αξιζει να παρω μια καρτα ηχου και να την βαλω,η να βαλω πισω την ASUS που ειχα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κάποιο jumper που χρειάζεται να ρυθμιστεί ανάλογα ή καποια ρύθμιση στο βιος;; έχει επιλογή για ρύθμιση των εξόδων, αν πχ θα χρησιμοποιούνται 5.1 κανάλια κτλ;

Την έχω ξεχάσει την μητρική πλέον και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλα έχω την εντύπωση πως έχει τέτοιες ρυθμίσεις για τον ήχο στο βιος...πειραματίσου λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Αααα.... ναι... σωστός ο Vgiozo ...

Και εγώ την είχα πατήσει έτσι. Είναι πίσω πίσω κάτι set of jumpers ... Γύρω στα 5-6 ζευγάρια. Εκεί τα αλλάζεις άν θες να οδηγήσεις το audio μπροστά στις τρύπες του κουτιού.

Δες το.

Link to comment
Share on other sites

Hidden

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ νομίζω...αν και δεν θυμάμαι καλά, νομίζω πως η μητρική έχει 3 σειρές jumper για τον ήχο...κοίτα μήπως τα έχεις πειράξει... (έχω την εντύπωση πως οι βραχυκυκλωτήρες μπαίνουν στις 2 αριστερές θέσεις...κάτι τέτοιο...)

Link to comment

@apotsi δεν ειχα PC να μπω ιντερνετ και να δω αυτο που προτεινες,δυστηχως το ειδα στην πορεια,αλλιως θα ειχα γλυτωσει πολυ χρονο

Τελικα ηταν αυτο με jumperakia,αλλα δεν ειναι ξεχωριστα στην μητρικη.η βαση του front audio στην μητρικη ειναι αυτη που χρησιμοποιειται για jumperakia.Δεν αναφερεται στο manual ουτε στην σελιδα της DFI.και στο νετ δεν βρηκα τιποτα μιας και εψαχνα για προβλημα.

Αρχισα να ψαχνω κατι τετοιο οταν θυμηθηκα μια ASRock μητρικη που ειχα παρει καποτε,και με το που την εβγαλα απο το κουτι επαιζε μονο το ενα ηχειο.Ο προηγουμενος κατοχος δεν το ειχε παρατηρησει αυτο μιας και ειχε το FrontX πανω που κανει την ιδια δουλεια με τα jumperakia>

ΥΓ.Πολυ κουραση (και νευρα) ρε παιδια,μετρουσα με πολυμετρο,ξαναεκανα τις κολλησεις πισω για τον ηχο (μπας και ετυχσ σε ψευτο-κολληση),αλλαζα και σημερα drivers,ρυθμισεις κλπ.

Σας ευχαριστω ολους :023: :038:

Link to comment
Share on other sites

Οκ , μιας και λύθηκε το πρόβλημα ( έστω με πολύ πόνο και έρευνα) το θέμα κλειδώνει εδώ. Για παραπάνω σχόλια επί του θέματος μπορείται να το κάνετε στην ανάλογη κατηγορία...ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.