Jump to content



S3 VGA συμβατοτητα


Hemispasm1442169066

Recommended Posts

Εχω μια S3 καρτα γραφικων που καθεται (νομιζω 4 ή 8Mb), μπορω να να τη βαλω σε μητρικη 478socket ή θα κανει μπουμ? Με ενδιαφερει απλα να ανοιγει η οθονη, τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα μόνο μια ΑΤi rage 128 έχω δεί 4x και προβληματική με σύγχρονες AGP μητρικές και πάλι λόγω αναποδιάς του pcb. Μόνο στο 2x έχω δει διαχωρισμό στα v του agp. Σα κριτήριο συμβατώτητας το ανέφερα να κάνει γρήγορα τη δουλειά του.

Σε όσα 478 έχω βάλει ασήμβατη vga απλώς δεν έπαιρνε μπρός το μηχάνημα....ανατίναξη μέχρι σήμερα δε μου έχει τύχει....άμα είσαι ο πρώτος τι να πω:(

Edit: Και λίγο ξεσκόνισμα ποτέ δεν έβλαψε :)

http://www.neoseeker.com/Hardware/faqs/kb/10,63.html

Οπότε μένει να μέθεις εαν το agp slot της μητρικής (ανάλογα με το chipset που φοράει) είναι AGP 2.0 compatible (1.5v) και αν η κάρτα το ίδιο.

Όντως το agp accelaration thingy δεν είναι και πολύ καλό κριτήριο για ταρζανιές :023:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια S3 καρτα γραφικων που καθεται (νομιζω 4 ή 8Mb), μπορω να να τη βαλω σε μητρικη 478socket ή θα κανει μπουμ? Με ενδιαφερει απλα να ανοιγει η οθονη, τιποτα αλλο.

Αν ειναι pci η καρτουλα δεν θαχεις προβλημα.Και agp να ειναι δεν νομιζω ναχεις προβλημα.Στη χειροτερη θα ακουσεις το bios να σφυριζει οποτε βγαλτην.

Link to comment
Share on other sites

AGP εινα η καρτα και προβληματιζομαι για την ασυμβατοτητα με τα voltages. Eαν η καρτα ειναι 3.3v το οποιο ειναι αρκετα πιθανο (δε γνωριζω το ακριβες μοντελο) ποσο πιθανο ειναι να προκαλεσει ζημια στη μητρικη? Αυτο ρωταω στην ουσια.

Οπως φαινεται και στο λινκ που εβαλε και ο outlaw και ειναι γνωστο για αυτο και ρωταω

Except in the case of the 8X cards, using the wrong voltage card with the wrong motherboard can result in damage in card and board

Το μονο που ξερω για τη καρτα ειναι οτι πριν απο πολυ καιρο ηταν επανω σε εναν Celeron333MHz.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Guys sorry for reviving this αλλα μιας και εχω περισσοτερες λεπτομερειες ειπα να ρωτησω ξανα: η καρτουλα ειναι η S3 Trio3D/2X (378) και η μητρικη μια Gigabyte Titan 478socket που εχει αυτη τη στιγμη πανω εναν celeron 1800Mhz. Εχω βρει drivers μεχρι και για ΧΡ, γνωριζει κανεις αν ειναι συμβατη τελικα?

edit: Βρηκα και μια μαλλον πιο προσφατη S3 Trio 3D 86C365 (ενω η αλλη ελεγε και 2x με κωδικο 86C362)

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία της κάρτας ώστε να φαίνεται ο AGP κονέκτορας ίσως να λύσει σε ένα βαθμό το αίνιγμα για το αν είναι 2Χ ή 4Χ. Αν είναι 2Χ δεν την βάζεις ούτε για πλάκα σε μητρική που υποστηρίζει 4Χ/8Χ. Το αποτέλεσμα ίσως να είναι πολύ δυσάρεστο.

...αν και από τα links του Γιάννη ίσως να βγάλεις και μόνος σου συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε γνωριζω ακριβως, δεν τον εχω τον υπολογιστη εδω, αλλα απο οτι ειχα δει ειναι μια Gigabyte P4 Titan 478 socket MicroATX με τσιπακι της SIS, υποθετω το 645DX ή το 650.

Γνωριζω οτι αν ειναι 2χ τα voltages ειναι διαφορετικα υπαρχει προβλημα, τα λινκς στο ποστ του Γιαννη ηταν κατατοπιστικα.

Link to comment
Share on other sites

lol τοτε θα πρεπει να παω απο τους γονεις να τσεκαρω ξανα τη μητρικη απο κοντα. thanx :)

btw ποια απο τις 2 καρτες ειναι τελικα πιο προσφατη? Δεν εχω καταλαβει ακομα ποια ειναι καλυτερη. Ουτε απο τα τσιπακια της μνημης μπορω να βγαλω ακρη ποσα Mb ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά αν είναι 650, υπάρχει πιθανότητα να έχει onbord vga (σαφώς καλύτερη απ την s3)....όχι οτι δεν θα το χες δει στο board αλλά μερικοί κουλοί κατασκευαστές καμιά φορά το dsub το δίνουνε με bracket :S

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποια ειναι ακριβως η μητρικη, δεν υπαρχει manual - απλα θα ανοιξω το πυργο να δω το chipset.

Επισης δεν εχω manual για τις καρτες τις VGA, δε ξερω αν η 86C365 2χ ή 4χ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό εδώ η κάρτα σου είναι AGP 3.3 Volts. Αν θυμάμαι καλά τα 8xx chipsets της intel δεν παρέχουν καμμία προστασία από AGP κάρτες που ζητούν voltage μεγαλύτερο από το επιτρεπτό. Στην πραγματικότητα θα το δώσουν με αποτέλεσμα να καεί το Northbridge.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.