Jump to content



x1800 xt 512 MB H geforce 7800gtx 256 MB


ioadia1442169087

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το ποιά κάρτα να αγοράσω ανάμεσα στην x1800 xt 512 MB και στην geforce 7800gtx 256 MB.Τιμές δεν ξέρω αλλά απο επιδόσεις απ΄ότι είδα στο τομς χαρντγουεαρ η 7800gtx 256 MB υπερέχει ξεκάθαρα.

Και απορώ γιατι μια κάρτα όπως αυτη τησ ΑΤΙ με 512 ΜΒ να υστερεί απο μια κάρτα με 256 ΜΒ.

Σίγυρα βέβαια θέλω να πιστευω ότι σε ποιότητα εικόνας η

ατι υπερέχει,όπως επίση και σε οδηγούς,αλλα το δίλημμα είναι μεγάλο.

όποιος είναι ευκαιρος και γνωρίζει επι του θέματος ας βοηθήσει?(αν γνωριζει κανεις και που κυμαίνονται οι τιμές τους ακόμα καλύτερα).

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το review του Toms Hardware ειναι λαθος . Ειχε βαλει driver πολυ παλιους για τις ΑΤΙ με αποτελεσμα τα αποτελεσματα να ειναι λαθος.

Ενω δηλαδη υπηρχε εδω και καιρο ο 5.11 , ο Θωμας εβαλε τους 5.10 που εθαβαν τις ΑΤΙ . Η υποστηριξη στη σειρα Χ1Κ00 ειχε ξεκινησει απο τους 5.11 και μετα .

Απο τις καρτες που προτεινεις , σαφως και η ΑΤΙ ειναι πολυ καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω την 7800 gtx μόνο και μόνο επειδή είμαι nvidiaκιας.Αντικειμενικά ωφείλω να παραδεχτώ την Χ1800 στην ποιότητα απεικόνισης αλλά σε θέμα απόδοσης αν ενδιαφέρεσαι για benches εκει έχω την εντύπωση ότι υπερέχει η nvidia

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω την 7800 gtx μόνο και μόνο επειδή είμαι nvidiaκιας.Αντικειμενικά ωφείλω να παραδεχτώ την Χ1800 στην ποιότητα απεικόνισης αλλά σε θέμα απόδοσης αν ενδιαφέρεσαι για benches εκει έχω την εντύπωση ότι υπερέχει η nvidia

κάνεις λάθος .... η ati είναι πιο γρήγορη απο την 256 Gtx.....

Link to comment
Share on other sites

προτείνω ΑΤΙ, γιατί τα 512 και η ποιότητα απεικόνισης που προσφέρει η εταιρία πραγματικά τη κάνουν ακαταμάχητη. Ωστόσο πρέπει να είσαι έτοιμος να τα σκάσεις σε σχέση με την 7800gtx, αφού διαφέρουν κατά τουλάχιστον 100 ευρώ

ενδεικτικά :

7800GTX

X1800XT 512

Link to comment
Share on other sites

Εκεί αν όχι σε απεικόνιση σε απόδοση υπερέχει σίγουρα η nvidia

Δεν υπερεχει η Nvidia . Κανε οσες δοκιμες θελεις με τις 2 καρτες . Μονο σε opengl παιχνιδια θα χασει η ΑΤΙ .

Ουτε φιλτρα ΑΑ/ΑF εχει καλα η 7800 , ουτε κλοκαρει οπως η X1800 . Μην τα κοιτας ολα χωρις φιλτρα και στα 1024χ768 ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπερεχει η Nvidia . Κανε οσες δοκιμες θελεις με τις 2 καρτες . Μονο σε opengl παιχνιδια θα χασει η ΑΤΙ .

Ουτε φιλτρα ΑΑ/ΑF εχει καλα η 7800 , ουτε κλοκαρει οπως η X1800 . Μην τα κοιτας ολα χωρις φιλτρα και στα 1024χ768 ...

Εαν αναφέρεσαι στην gtx 512 σε ότι συγκριτικό έχει βγει έως τώρα ως αναφορά το 3dmark ειναι παντα μπροστά και στα games βάσει ότι διαβάζουμε στα forum και διάφορα site

Link to comment
Share on other sites

Εαν αναφέρεσαι στην gtx 512 σε ότι συγκριτικό έχει βγει έως τώρα ως αναφορά το 3dmark ειναι παντα μπροστά και στα games βάσει ότι διαβάζουμε στα forum και διάφορα site

Για τη 256αρα GTX ρωταει το παιδι . Οχι για την 512αρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορείτε να μου δώσετε κάποια links με συγκριτικά όπου να φαίνεται η υπεροχή των ΑΤΙ x1800xl/xt έναντι των nvidia 7800gt/gtx γιατί κι εγώ είχα την εντύπωση ότι η ΑΤΙ χάνει στα περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και οι 2 κάρτες πολύ καλές είναι ... επιλέγεις και παιρνεις [κρίνοντας απο τιμή και τι γουστάρεις εσυ γενικότερα] , τωρα αν η μία βγάζει 240fps και η άλλη 256,6789 δεν πιστεύω να καταλάβει τπτ το μάτι σου .

[off topic ] Που είναι ρε παιδιά αυτη η ποιότητα απεικόνισης της Ατι που βγάζει μάτια και εγώ δεν την έχω δει ακόμη ? [off]

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αν δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στις τιμες των καρτων θα σου προτεινα την χ1800χτ!

']Φίλε και οι 2 κάρτες πολύ καλές είναι ... επιλέγεις και παιρνεις [κρίνοντας απο τιμή και τι γουστάρεις εσυ γενικότερα] ' date=' τωρα αν η μία βγάζει 240fps και η άλλη 256,6789 δεν πιστεύω να καταλάβει τπτ το μάτι σου .

[off topic '] Που είναι ρε παιδιά αυτη η ποιότητα απεικόνισης της Ατι που βγάζει μάτια και εγώ δεν την έχω δει ακόμη ? [off]

Αν και δεν εχω δει την χ1χχχ σειρα πως ανταποκρινεται θυμαμαι οτι τα προηγουμενα μοντελα ειχαν καλυτερη ποιοτητα απεικονισης!!
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με x1800xl μονο βελτιωση στην ποιοτητα απεικονισης δεν ειδα.Εξηγω :στο pes5 το γρασιδι ειναι καπως παραξενο,τα διχτυα δεν φτιαχνουν με τιποτα.Επισης στο quake4 crasharei μερικες φορες και δεν με αφηνει να βαλω πανω απο 4ΑΑ.Ακομη στο ΚΟΤΟ2 εχει μεν λυθει το προβλημα με το 1fps αλλα στη λιμνουλα στον dantooine φαινονται μικρα τετραγωνακια (οπως με την 9800pro) τα οποια με την 6600gt δεν φαινονταν.Τελος παλι στο pes5 τα πιξελιασματα δεν φευγουν τελειως με 6AA 16AF.ΕND.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.