Jump to content



χ1900ΧΤ ή 7800gtx 512?


mellodos1442169067

Recommended Posts

Εγώ θα αγόραζα 7800GTX 512 απλά γιατί οι μνήμες της είναι στα 1.700GHz ενώ στην ATi 1.450. Οτι είναι πιο γρήγορη η Χ1900XT Που το είδατε? Η Χ1900ΧΤΧ είναι 5%-10% γρηγορότερη.

Και εγω ετοιμος ημουν να τσιμπησω την gtx διοτι την βρηκα σε καλη τιμη.Διαβαζοντας ομως καλυτερα τα reviews παρατηρησα πως στα δυσκολα παιχνιδια ακομα και η ΧΤ με φιλτρα on έχει βγαζει πιο πολυ "ψυχη" και ετσι σε συνδυασμο με το οτι ειναι φθηνοτερη μπηκα σε διλλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Εγώ θα αγόραζα 7800GTX 512 απλά γιατί οι μνήμες της είναι στα 1.700GHz ενώ στην ATi 1.450. Οτι είναι πιο γρήγορη η Χ1900XT Που το είδατε? Η Χ1900ΧΤΧ είναι 5%-10% γρηγορότερη.

Νέος βιάζεσαι...

Ίδιες μνήμες φοράνε...1.1ns Samsung έχει και η GTX & η X1900XTX & οι περισσότερες XT.

Ελπίζω αυτό το 5-10% που λες να μην εννοείς στις 1024x768 με Pure Speed ( Med. Detail ) settings και δίχως φίλτρα, γιατί αυτό είναι εντελώς παραπληροφορησιακό.

Όταν αγοράζεις τόσο high end κάρτα, παίζεις στις σωστές αναλύσεις, όχι CPU Limited, και με φίλτρα.

Αν είναι να παίζεις μέχρι και 1280x1024 μακριά από τις 2 high end κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω σε τί αναλύσεις είναι πιο γρήγορη?? Έχεις σκοπό να παίξεις παιχνίδια σε Hi Definision?? Έχεις τέτοιο Monitor ή τηλεόραση?? Το Θέμα για μένα είναι να επενδήσω σε 16Pixel Pipelines+48Pixel Shaders ή σε 24+8??? Για μένα τα 20fps που βγάζει η X1900XTX στο FEAR απο την 7800GTX δεν δικαιολογούνε τους 40 pixel shaders processors που έχει παραπάνω. :039:

Link to comment
Share on other sites

Νέος βιάζεσαι...

Ίδιες μνήμες φοράνε...1.1ns Samsung έχει και η GTX & η X1900XTX & οι περισσότερες XT.

Ελπίζω αυτό το 5-10% που λες να μην εννοείς στις 1024x768 με Pure Speed ( Med. Detail ) settings και δίχως φίλτρα, γιατί αυτό είναι εντελώς παραπληροφορησιακό.

Όταν αγοράζεις τόσο high end κάρτα, παίζεις στις σωστές αναλύσεις, όχι CPU Limited, και με φίλτρα.

Αν είναι να παίζεις μέχρι και 1280x1024 μακριά από τις 2 high end κάρτες.

Ίδιες μνήμες μόνο που στην X1900XTX είναι 2Χ750MGz και στην 7800GTX 512 2X850MHz!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα παραθεσω και εγω τη γνωμη μου:

Το θεμα δεν ειναι μονο η αναλυση του παιχνιδου δηλ 1240Χ1048

ΑΛΛΑ και με τι φιλτρα παιζεις!!!Ειναι αλλιως η εικονα με 6ΧΑΑ και αλλιως

με 2Χ εκει ειναι που η αti δινει ρεστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα παραθεσω και εγω τη γνωμη μου:

Το θεμα δεν ειναι μονο η αναλυση του παιχνιδου δηλ 1240Χ1048

ΑΛΛΑ και με τι φιλτρα παιζεις!!!Ειναι αλλιως η εικονα με 6ΧΑΑ και αλλιως

με 2Χ εκει ειναι που η αti δινει ρεστα!!!!

Φίλε το AntiΑlliazing σε αναλύσεις πάνω απο 1280χ1024 δεν έχει νόημα γιατι τα pixels είναι τόσα πολλά που δεν φαίνεται η διαφορά!! πρέπει να εστιάσεις πολύ ώρα για να το καταλάβεις. Το Antistrofing είναι άλλο θέμα. :026:

Link to comment
Share on other sites

1940x1024 περίπου εκεί δεν θυμάμαι ακριβώς. Εσένα θα είναι συμβατή με HD δηλαδή θα ρίχνει την ανάλυση σε 1280χ1024 για να δεις. Κάτι που δεν το ξεκαθαρίζουνε στους υποψήφιους αγοραστές και νομίζουνε οτι πήρανε HD.

Link to comment
Share on other sites

Οι HD compatible TV(1920χ1080) ειναι ελαχιστες στην αγορα...σχεδον ανυπαρκτες.

Αλλα η ποιοτητατους ασυγκριτη.

Η Χ1χχχ εχουν HDR με antialising ενω η Νvidia δεν υποστηριζει HDR με antialising.

Το High Dynamic Range και το parallax mapping είναι μερικές απο τις διαφορές των Shaders 2.0 με τους Shaders 3 δεν είναι κάτι καινούριο, το πρώτο παιχνίδι που υποστιρίξε HDR είναι το FAR CRY. Παρουσιάστηκε με τους SHADERS 3.0 και την σειρά 6800 (όταν η ATI περιφρονούσε τους SHADERS 3.0). Όπoια κάρτα υποστηρίζει SHADERS 3.0 υποστηρίζει και HDR. Τι σχέση έχει το HDR με το antialising που λες??? :017:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε αυτό που λέτε δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα….στο FEAR όντως δεν δουλεύει το HDR μαζί με το AA to AF δουλεύει. Στο Quake 4 όμως δουλεύει μέχρι 4ΧΑΑ ενώ στις Χ1900 μεχρι 6ΧΑΑ. Άρα αυτό που ισχυρίζεστε δεν ισχύει για όλα τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.