Jump to content



A64 Winchester stepping+O/C Database


greekfragma

Recommended Posts

Σκοπος αυτου του θρεντ ειναι να μαζεψουμε ολους τους Winchester και την εβδομαδα παραγωγης τους σε μια κατασταση ωστε να δουμε ποιες εβδομαδες ειναι μπανανες και ποιες διαμαντια............

Οποιος ποσταρει να δινει υποχρεωτικα CPU-Z/CBID κλπ screenshot και μια φωτο του επεξ αν ειναι δυνατον με το Heatspreader οσο το δυνατον πιο ευαναγνωστο......ΜΟΝΟ RockStable......Επισης να αναφερεται η ψυξη και η μητρικη......συμπληρωματικα σχολια δεκτα με οτι θελετε να τονισετε.

αυτα απο μενα.......περιμενω τα ποσταρισματα σας.(ισως να ειναι λιγο φτωχο το θρεντ μιας και τωρα κυκλοφορησαν αλλα οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο)

:book:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

Ας ξεκινησω Α64 3200+ week 0447

Mobo:GA K8NS-Ultra

Memory:KHX3000/BH-6 και A-DATA PC4000/Hynix D43

Photo του cpu δεν βαζω γιατι βαριεμαι να λυσω ολο το συστημα!!!

Εννοειται οτι συστημα ειναι stable!!!

Aυτα προς το παρον

post-799-1416071576,3055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Winchester 3500+ (OEM) @ 2695Mhz (245χ11) (1.5Volt)

Gigabyte K8NS Ultra-939 (F4 bios)

To pc έτσι είναι σταθερότατο... ειμαι με ΝΕΡΟ... και είναι βρομάδας 433... το υπόληπο στέπινκ την κυριακή που θα το λύσω;)

Για φωτό του cpu δεν το βλέπω(η κάμερα είναι τελείως γ.τ.π.)

Σύντομα και καλήτερα;)

post-1666-1416071576,3438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ''παγωμενε'' αρκετα καλα πηγε ο ''παλιος''...............εκει τερματιζει με 1.5 ρευμα?????με πολλαπλασιαστη 10χ και με διαιρετη στις μνημες(φανταζομαι τερματιζεις εκει) δοκιμασες τι κανει ο μεμ κοντρολλερ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Hellrider, το θέμα είναι να μας δείξεις την μέγιστη συχνότητα στην οποία είσαι σταθερός με μαμά τάση. Μέχρι εκεί ανεβαίνει ο 3200+;

Δηλαδή εγώ να μην ποστάρω καθόλου?

Με μαμά τάση μονο νορμαλ τον έπαιξα! Μετά τον πήγα στα fsb220 με 1.425:slap:

Χαμηλότερ fsb (201-219) μόνο για να τρέξω memtest τις μνήμες στα 2225...

Καλήτερα είναι πηστέβω να ποστάρουμε που είμαστε MAX σταθερoί 24/7 ασχέτος τάσης...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

μπραβο ''παγωμενε'' αρκετα καλα πηγε ο ''παλιος''...............εκει τερματιζει με 1.5 ρευμα?????με πολλαπλασιαστη 10χ και με διαιρετη στις μνημες(φανταζομαι τερματιζεις εκει) δοκιμασες τι κανει ο μεμ κοντρολλερ?????

Βασηκά μέχρη 235 με 1.45 ήμουν σταθερός αλλά όχι και βράχος...

Μετά 240 με 1.475 σταθερός...

Αλλά 245 με 1.475 δεν αντέχει ούτε τέταρτο ενώ με 1.5 δεν καταλαβένει τίποτα!

Δεν το έχω δοκημάση για σταθερότητα ποιο πάνω...

Το TheLab PiFast και το Super Pi 32MB με 245 στα 1.5volt το έβγαλα το ένα μετά το άλλο.

Οι τημές της τάσης που αναφέρω είναι αυτές που έδωσα από το bios...

Με τις μνήμες ασχολήθηκα αλλά όχι και πολύ, αυτή τη στηγμή είμαι 2.5 3 3 7 με 2.7volt με τα tccd (pqi) ίσως να παίξουν και με 2.6!?!(θα το δοκημάσω απόψε αλλά δεν έχω και πολλές ελπήδες)...

2-2-2-5 έπεξαν με 2.6volt μέχρη τα 213ΜHz ενώ με 2.7volt δεν δοκήμασα...

H μητρηκή έχει πολλές επιλογές για τις μνήμες και θέλει πολύ ψάξημο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

επειδη εχουμε τις ιδιες μνημες και σκοπευω να χτυπησω δφι νφ4 και εναν 3200γουινι με ενδιαφερει παρα πολυ το τι θα κανεις.περιμενω νεα σου

Παρόλο που οι Α64 έχουν ενσοματωμένο τον memory controller ρόλο παίζει και το Μ/Β... Στο MSI από'τι λεχω δει πάνε λίγο καλήτερα τα tccd!

Aν έχεις καθόλου χρήσημα τεστ και συμπεράσματα από την εμπηρία σου με τις μνήμες στήλτα με π.μ.!:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

:OT: για δωσε κανα link (το ss3 δεν με εντυπωσιαζει αλλα ο νεος mem controller ακουγεται ενδιαφερον)για ποτε περιπου μιλαμε?:OT:

http://www.theinquirer.net/?article=20780 :D

Link to comment
Share on other sites

Κατα τις 4 τα ξημερώματα το ανέβασα στα 250 fsb και πήγα να τραβήξω ένα 32ΜΒ αλλά με έκοψε... νόμηζα ότι ήθελε τάση το cpu αλλά τελήκα αλλάζοντας τα timings στις μνήμες από 2.5-3-3-7 1Τ (250Mhz 2.7volt) με 1 λάθος σε 4ωρο mem test, με 2.5-3-3-8 1Τ (250Mhz 2.7volt) KANENA λάθος σε 7 ωρο mem test έπαιξε μια χαρά....

Αργά το βράδυ θα το βάλω πάλη για 32ΜΒ να δώ αποτελέσαμτα...

Πάντος τώρα είμαι σταθερός με 250fsb και 1.5volt από το bios (f4)...

post-1666-1416071578,3419_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aντε αρχιζουμε να ανεβαινουμε σιγα-σιγα!!!

Βασικα δεν περιμενα οτι σε αυτη την συχνοτητα θα ημουν με μονο 1.425 απο bios!!!

Oi μνημες ειναι τα ΒΗ-6 στα 200 με 5-2-2-2 περνωντας 10ωρο memtest με δυο λαθη!!!

Χρειαζομαι ενα maximizer!!!

post-799-1416071578,3876_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι ... με αερα ειναι (λιγο κρυος βεβαια) δεν ξερω για θερμοκρασιες γιατι το screenshot ηταν απο 2k3 οπου ειναι γυμνο για bench (δεν ειχα ουτε MBM ουτε speedfan)

κοιτα τα score μου σε 32ΜΒ και σε thelab_pifast (οχι 1mbspi γιατι δεν επεσα με το χτρα κρυο κατω απο τα 30sec) για να δεις max bench speeds

ενδεικτικα εβγαλα και 1mbspi στα 2820 με το proccess timer να λεει 29.8χχ και το superpi εβγαζε 30 ακομα.

αν επαναλαβω τα bench με τα UTT θα κατεβω πολυυυυ κατω!

24/7 τρεχω μονο default γιατι το τελευταιο που θελω ειναι εστω και 1/100000000000

να φαω κανα restart με το VStudio ανοιχτο την ωρα που κανω την πτυχιακη :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

...το screenshot ηταν απο 2k3 οπου ειναι γυμνο για bench...

κοιτα τα score μου σε 32ΜΒ και σε thelab_pifast (οχι 1mbspi γιατι δεν επεσα με το χτρα κρυο κατω απο τα 30sec) για να δεις max bench speeds

Αξήζει να βάλω 2ο λειτουργηκό μονο για bench? Έχω μια Beta xp 64bit, λες να δώ διαφορά?

Αχ αυτά τα UTT.... (θέλω και εγώ!)

Link to comment
Share on other sites

εντελος για μενα αξιζει. Να κανεις και 1-2 tweaks που υπαρχουν για επιδοσεις κτλ κτλ

Εχω ενα DVD με 4ghost απο w2k3 (32bit) , winxp(32bit) , winxp(beta64bit) , w2k)

τα 64bit κανουν το 32MB spi να πεταει,

Τα δικα μου bench ειναι ολα σε w2k3 32bit

δεν εχεις παρα να δοκιμασεις βεβαια ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.