Jump to content



A64 Winchester stepping+O/C Database


greekfragma

Recommended Posts

Με τις ίδιες τάσεις με χτές, έτρεξα 8Χ315 Prime για 24 ώρες χωρίς λάθος, ενώ το SuperPi βγαίνει στα 35 δευτερόλεπτα. Όπως λέει και ο enduracell, είναι θέμα τάσης, δε νομίζω να βγάλω σταθερά τα 325 με τάση 1.55+10% = 1,705 θεωρητικά αλλά 1.63-1.64 στην πραγματικότητα...

post-2152-1416071694,4858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

enduracell, θα σε φάω ζωντανό. Πάνω που είχα αποφασίσει να πάρω άλλο κομμάτι, έδωσα full τάση και δείτε το αποτέλεσμα. Δεν είναι βέβαια σταθερός εκεί. Τώρα τον καίω στα 2560 με επίσης full τάση (1.55V +10%). Σαν να μην έδινε παραπάνω τάση η μητρική παρα μόνο μετά τη χρήση ποσοστών.

Θα τρελαθώ πάντως, δεν την γλυτώνω. :blink:

post-1166-1416071698,2057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τί να κάνω; Να τον αλλάξω; Είναι από τα μεγαλύτερα διλλήματα που έχω περάσει στη ζωή μου! Τώρα είναι με 1.55V + 8%.

ΥΓ: Έπαιξα Colin MCrae2005 στη συγκεκριμένη συχνότητα και ακούω κάτι τσικ τσικ από τον ήχο. Τί λέτε να φταίει; Λόγω μεγάλου HTT μήπως;

post-1166-1416071698,6305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα τσικ σικ που κανει στον ηχο ,τα κανει και σε μενα (το κολιν 2004 ομως) , και απο οτι εχω δει , ειναι απο τις καλυτερες ενδειξεις οτι πρεπει να κατεβασεις τη cpu , κει που μου εκανε τσικ τσικ δεν εβγαζε και s&m ,ενω μολις τον χαμηλωνα λιγο ,επαιζε κανονικα ο ηχος και περναγε s&m χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...

Ημουνα στα 2450 με 1.475. Κολλαει το stress prime, δινω 1.5. Τρεχει sp για κανα 3ωρο που ελειπα με τον... troubleshooter, ολα καλα, παω να ανοιξω media "playa" για να δω ενα επεισοδιο του 24 και χτυπαει το prime σε 3λεπτα. To κλεινω, το ξανανοιγω, μαζι με τον playa και χτυπαει στα καπακια!!

Δινω 1.525, ανοιγω prime + playa.... χτυπαει μετα απο 20λεπτα (οχι μετα απο 3').

Ωπα λεω... εδω ειμαστε!

Δινω 1.55....τρεχει prime + playa....κανονικα... Το αφησα overnight σε prime (priority 6) +3dmark2001 (benches only) και το εβγαλε κανονικα. Τωρα που εφυγα του εβαλα τα ιδια αλλα 2470@1.55.

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο περα απο prime + 2k1 για ταυτοχρονο τρεξιμο ελεγχο σταθεροτητας? Απ' οτι φαινεται το prime απο μονο του δεν κανει "γρηγορη" δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο 0451 πήγε μέχρι 2504MHz σταθερά με 1.55V + 8.3% από bios. Έβγαλε το S&Μ εκεί.

Σήμερα δεν άντεξα και πήρα από το πλαίσιο αυτόν της φωτογραφίας. Πρώτος σταθμός τα 2250MHz. Μέχρι τώρα φαίνεται σταθερός εκεί, μία ώρα prime έχει τρέξει ήδη. Θα ποστάρω όταν ανέβω περισσότερο. ’ντε να δούμε τί κάνει και η 0502 εβδομάδα. Ο πρώτος θα είμαι.

Είμαι άπληστος τελικά. :D

post-1166-1416071698,9996_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το καινούριο φρούτο φαίνεται να είναι λίγο καλύτερο από το παλιό. Μέχρι τώρα είμαι όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

Θέλω να σημειώσω κάτι σχετικά με τη μητρική. Έχω παρατηρήσει ότι κάνει λίγο έως πάρα πολύ undervoltage. Όταν π.χ. δίνω 1.4V, τότε δίνει 1.36V περίπου. Όταν δώσω 1.45V, τότε δίνει 1.4V περίπου. Όταν δώσω 1.5V, τότε δίνει 1.42V περίπου και όταν δώσω 1.55V, τότε ζήτημα αν δίνει παραπάνω απ' ότι πριν. Αν όμως παίξω με τα ποσοστά, τότε όντως η μητρική δίνει παραπάνω τάση. Αυτό το διασταυρώνω και με το γεγονός ότι ο επεξεργαστής είναι σταθερός έτσι. Στη φωτογραφία είμαι με 1.45V + 5%. Αν δώσω 1.55V + 3% τότε δίνει λιγότερη τάση.

Επίσης θέλω να σημειώσω ότι ο Winchester έχει πάρα πολύ καλή αίσθηση στα Windows, και η multithreaded αίσθηση είναι επίσης πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τους K7. Μάξιμουμ θερμοκρασίες έχω δει 55C μέσω του S&M. BOX ψύξη και χωρίς θερμοαγώγιμη πάστα, μόνο αυτή που είχε η ψύχτρα πάνω της. Τον συνιστώ σε όποιον θέλει να πάρει τώρα μηχάνημα.

Πάντως έχω σχεδόν ανέβει 40%! Μην είμαστε και πλεονέκτες. Αυτά από μένα.:daisy:

post-1166-1416071702,2475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Θέλω να σημειώσω κάτι σχετικά με τη μητρική. Έχω παρατηρήσει ότι κάνει λίγο έως πάρα πολύ undervoltage. Όταν π.χ. δίνω 1.4V, τότε δίνει 1.36V περίπου. Όταν δώσω 1.45V, τότε δίνει 1.4V περίπου. Όταν δώσω 1.5V, τότε δίνει 1.42V περίπου και όταν δώσω 1.55V, τότε ζήτημα αν δίνει παραπάνω απ' ότι πριν. Αν όμως παίξω με τα ποσοστά, τότε όντως η μητρική δίνει παραπάνω τάση. Αυτό το διασταυρώνω και με το γεγονός ότι ο επεξεργαστής είναι σταθερός έτσι. Στη φωτογραφία είμαι με 1.45V + 5%. Αν δώσω 1.55V + 3% τότε δίνει λιγότερη τάση.

απλα μην πιστευεις το CPUz για VCore... δειχνει whatever ... ;)

το μονο ισος καλο που ειχε το MSI ηταν το σταθερο του VCore

Link to comment
Share on other sites

esdee, πιστεύω το CPUz επειδή όπως είπα όταν το CPUz έλεγε παραπάνω τάση, όντως ο επεξεργαστής ήταν σταθερός ενώ παρόλο που έβαζα 1.55V, το CPUz έλεγε 1.42V και όντως ο επεξεργαστής δεν ήταν σταθερός.

Μόνο όταν χρησιμοποίησα τα extra ποσοστά κατάφερα να ανέβω πάνω από 2350ΜΗz περίπου!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ, κανε το εξης ...

δοκιμασε αλλη μια φορα τις ρυθμισεις (1.55 κατα CPUz που εισαι σταθερος και 1.42 που δεν εισαι) αλλα μετρα με ενα πολυμετρο και τις πραγματικες τασεις

μπορεις να τις μετρησεις με ενα πολυμετρο απο το πυκνωτη που λειπει αριστερα του socket του CPU

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 23:25]

το μονο ισος καλο που ειχε το MSI ηταν το σταθερο του VCore

το δικο σου μπορει, το δικο μου το μετραγα συνεχεια για να καταλαβω τι κανει.

καποια στιγμη βρηκα τη σχεση αναμεσα σε αυτο που βαζεις στο bios, σε αυτο που δειχνει το cpuz και αυτο που δειχνει το πολυμετρο.

Link to comment
Share on other sites

το σταθερο δεν εχει να κανει με το τι δειχνει το CPUz και τι εχεις βαλει απο το BIOS, εχει να κανει με το αν παιζει το Vcore σε Idle η οταν laodαρει

(και εκει ειχα fluctuate ελαχιστο περιπου 0.002V)

ειχα σαν κανονα,οτι εχω περιπου 0.05V πανω απο το CPUz και επεφτε αρκετα μεσα.

To πολυμετρο ειναι must οταν νομιζεις οτι γινονται τετοια κουλα (αλλα να βαζεις απο BIOS τελιως αλλα να δειχνει το CPUz και σε αλλα Volt να εισαι σταθερος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 16:03]

0451 3200 δοκιμασε κανεις?

ας μας πει τα συμπερασματα του...

2500-2550 με 1.55-1.6 απολυτα σταθερα.... prime+3dmark2001+S&M+πι 32Μ

απο κει και περα αρχιζουν τα δυσκολα...

δεν εχω καταφερει να τρεξω pi 1M οταν εδωσα για πλακα 1.65-1.7 στα 2600. Δεν το παλεψα παντως και πολυ για κατι τετοιο μια που ακομα και να τα επιανα δεν θα εμενα με την στοκ ψυκτρα σε αυτα τα βολτ :)

Το βραδυ αμα "καιγεσαι" ποσταρω ολα τα voltage-speed απο τα 2200-2500.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μπορω να κρατησω εναν CBBID 0451FPCW για μενα και να μην τον δωσω σε αυτον που τον παραγγηλε, παραγγελνοντας αλλον γι αυτον, αλλα δε νομιζω να αξιζει...

...μαλλον θα κανω υπομονη κανενα μηνα για venice Σολωνα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.