Jump to content



A64 Winchester stepping+O/C Database


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

Οταν λες καψιμο-στρωσιμο τι εννοεις? Αν δεν τα εχω μπερδεψει εχεις πολυ καλο κομματι και εχεις παει και παραπανω απο 2750+ . Αρα το στρωσιμο σε οφελησε στις μνημες για να 300αρισουν? Χωρις καψιμο-στρωσιμο που εβρισκες τοιχο?? Φανταζομαι οτι μιλαμε για TCCD (και οχι για hynix ετσι?)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SLN ,.δεν ειμαι 1/1 , απλώς με 512 3200 apacer [hynix νομιζω, tccd είναι οι apacer 4000] , oi oποίες μετά τα 300htt κάνουν τα δικά τους , οποτε μέχρι να πάρω μνήμες δεν προσπαθώ καθόλου για πάνω απο τα 300.

Απλώς ήθελα να πώ πως πριν , πήγαινα στα 2.7 με default , και ενώ bencharize , στο τοαστ , επεζε ενδεχόμενο επανεκίνησης [με default ρευμα] ενώ τώρα περνά και απο τοαστ.

Όσο για τις μνήμες , παράδειγμα στα 272*9 είμαι με διαιρετη 166 και οι μνήμες είναι στα 230~μηζ [stable]

Ε στα 300*9 δεν πάνε με 133 [λογικά δεν θα επρεπε ? ] θέλει τον 100, με αποτέλεσμα να bootarw win με μνημεσ στα 150~mhz και να έχω ενα πολύ ωραίο πί 2 sec αργότερο απο τα 272*9/166mem [34sec] στα 300*9/100mem [36sec]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Χθες, στις 01:59]

πολύ καλός. με πόση τάση είσαι 2850?

στο msi 1,55+10% δηλ 1,65

αλλα οσο και να αυξησω ταση παραμενει το ιδιο

Να επισημανω επισης οτι ειναι σταθεροτατος στα 2800

στα 2866 βγαζει , sandra, everest,αλλα δεν νομιζω να ειναι σταθερος γιατι στο 17λοοπ του ΠΙ βγαζει error!

Περισσοτερα τεστ και 32Μ θα σας γραψω οταν μου ξαναερθει(Ειχα σοβαρο προβλημα με μια δφι sli και ενα powersteam 600)

Aλλα οτιδηποτε θελετε και μπορω να βοηθησω just ask;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [27-02-2005 20:05]

Τι μνήμες έχεις ? το ίδιο πρόβλημα έχω και γώ με τον 3.0+ μου. μία μπάινει στα 323*9 μια στα 318 μουλαρώνει .,

Όσο για το θέμα θερμοαγώγιμης πάστας ψηφίζω ceramique , .

Ocz platinum rev2 φιλε μου

Τι μια 295 με 1Τ

μετα 2871Τ:devil: :devil:

εχω δοκιμασει παρα πολλα timmings αλλα κανει οτι θελει

Δεν ειναι λογικο,αλλα με το MSI σταματανε στα 3102Τ

Εν αναμονη της dfi που επιστρεφει απο ΡΜΑ στο τελος της εβδομαδας:upside:

και των UTT,οταν τα παρω θα ποσταρω:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bird

στο msi 1,55+10% δηλ 1,65

αλλα οσο και να αυξησω ταση παραμενει το ιδιο

Να επισημανω επισης οτι ειναι σταθεροτατος στα 2800

στα 2866 βγαζει , sandra, everest,αλλα δεν νομιζω να ειναι σταθερος γιατι στο 17λοοπ του ΠΙ βγαζει error!

Περισσοτερα τεστ και 32Μ θα σας γραψω οταν μου ξαναερθει(Ειχα σοβαρο προβλημα με μια δφι sli και ενα powersteam 600)

Aλλα οτιδηποτε θελετε και μπορω να βοηθησω just ask;) ;)

το καλό με 0450 από ότι έχω δει μέχρι τώρα είναι ότι τουλάχιστον ακούνε στο ρεύμα, ρώτησα γιατί έχω πάρει ένα 0450 TPCW, την προηγούμενη Πέμπτη τον έστησα αλλά έλειπα, όπότε θα ξέρω αποτελέσματα σε λίγες μέρες. εντάξει αν δεν βγάζει βέβαια ούτε spi είναι ασταθέστατος , πόσο μάλλον prime αν και όπως πάει θα καταργηθεί σε winchester ως τεστ σταθερότητας γιατί βγάζει ανεξήγητα αποτελέσματα σε πάρα πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 02:51]

το καλό με 0450 από ότι έχω δει μέχρι τώρα είναι ότι τουλάχιστον ακούνε στο ρεύμα, ρώτησα γιατί έχω πάρει ένα 0450 TPCW, την προηγούμενη Πέμπτη τον έστησα αλλά έλειπα, όπότε θα ξέρω αποτελέσματα σε λίγες μέρες. εντάξει αν δεν βγάζει βέβαια ούτε spi είναι ασταθέστατος , πόσο μάλλον prime αν και όπως πάει θα καταργηθεί σε winchester ως τεστ σταθερότητας γιατί βγάζει ανεξήγητα αποτελέσματα σε πάρα πολλούς.

Απο που τον αγορασες φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian

το καλό με 0450 από ότι έχω δει μέχρι τώρα είναι ότι τουλάχιστον ακούνε στο ρεύμα, ρώτησα γιατί έχω πάρει ένα 0450 TPCW, την προηγούμενη Πέμπτη τον έστησα αλλά έλειπα, όπότε θα ξέρω αποτελέσματα σε λίγες μέρες. εντάξει αν δεν βγάζει βέβαια ούτε spi είναι ασταθέστατος , πόσο μάλλον prime αν και όπως πάει θα καταργηθεί σε winchester ως τεστ σταθερότητας γιατί βγάζει ανεξήγητα αποτελέσματα σε πάρα πολλούς.

κι εμενα ο δικος μου 0450 tcpw αν και δεν ανεβαινε σχεδον καθολου με default ρευμα(κακαρωνε στα 210) τωρα εχει φτασει 2630 με 1.525βολτ prime stable....ακομα ψηνω ομως....με αυτο το ρευμα εβγαλα pi 1m στα 2740...για να δουμε......

μεχρι ποσο ρευμα λετε να ριχνουμε για καθημερινη χρηση?για αερα και για νερο....

με 1.55 ειναι καλα ή θα μου μεινει ο επεξεργαστης στο χερι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bird

Απο που τον αγορασες φιλε μου?

multirama στο Ηράκλειο δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές σε ετοιμοπαράδοτους AMD επεξεργαστές, ενώ και το πιο μικρομάγαζο έχει μερικά box intel.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Και καλά είσαι φίλε μου, το Multirama Λάρισας δεν έχει τίποτα stock, άντε να έχει κανα αρχαίο 3.2C P4.

Ούτε Καβάλα υπάρχει 939... (σήμερα πουλήθηκε και ο τελευτέος 754) με τα P4 έμεινε στο μαγαζι!

Βάσικα 2 κομάτια(939) που τσέκαρα μεσα στην βδομάδα ήταν βδομάδα 501...

450 δεν έχει έρθει εδώ πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Γιατι κατι μου λεει οτι οτι η νεα παρτιδα θα ειναι E0?

δεν ειναι η μονη λογικη εξηγηση γι αυτην την ελλειψη σε D0?

Μακάρι να δούμε τους Ε0 τόσο γρήγορα... αλλά η έλλειψη πιστεύω ότι οφείλεται στην πολύ αυξημένη ζήτηση σε σχέση με το παρελθόν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Χθες, στις 16:37]

κι εμενα ο δικος μου 0450 tcpw αν και δεν ανεβαινε σχεδον καθολου με default ρευμα(κακαρωνε στα 210) τωρα εχει φτασει 2630 με 1.525βολτ prime stable....ακομα ψηνω ομως....με αυτο το ρευμα εβγαλα pi 1m στα 2740...για να δουμε......

μεχρι ποσο ρευμα λετε να ριχνουμε για καθημερινη χρηση?για αερα και για νερο....

με 1.55 ειναι καλα ή θα μου μεινει ο επεξεργαστης στο χερι?

Τα ιδια αποτελεσματα εχω και εγω με την διαφορα οτι ο δικος μου ηταν ακαφτος!!!!

Η μονη διαφορα ειναι οτι οτι μου βγαζει PI 1m στα 2820 30 sec και τον δουλευα καθημερινα στα 2-3-5-3 me CPU sta 1,475 11x255fsb kai max θερμοκρασια full load48-49

απροβληματιστα!!!!

οταν ανεβαζα τα volt max 1,55+13% το μονο που κερδισα ηταν max 2866!!!!παντα με αερα:...:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σας ηρθα και εγω στην "σκοτεινη" πλευρα...

Αφου εχω λιωσει δεκαδες P4 ειπα να δω τι παιζει και στην αλλη μερια της δυναμης...

Εχω κρατησει 2 P4 2.8 σπιτι , ο ενας με chiller στα 4 24/7 stable και ο αλλος 3,6 stabe on air.

ΚΑΙ ΛΕΜΕ... πηρα και εναν Athlon64 3500+ , Αλλα με την μιτρικη Asus A8v , η μητρικη απο μονη της ειναι πεδεμος σκετος... αλλα εδω και 4 μερες που την εχω βρηκα τα κουμπια της και ειμαι ποια σταθερος σε στοκ τουλαχιστον!!

Μην μου πειτε οτι δεν θα παω πουθενα με αυτην, γιατι ειναι revision 2 με working AGP locks και στα δεκαδες thread που διαβασα κανει καλο oc απλος εχει πολλες ιδιοτροπιες!! Αν τις περασεις σηκωνει FSB μεχρι 280+ οποτε με τον πολ/στη 11 του 3500+ πας κοντα στα 3 θεοριτικα.

ΠΡΩΤΕΣ παρατηρησεις απο την μεταβαση στον Α64, αυτο που λεγατε λιγο ποιο πριν στο ποστ για "ελαφροτητα" των windows οντως ισχυει, νοιοθω σαν να αντδραει σε αυτο που του λεω ΠΡΙΝ πατησω το κουμπι του mouse. ΤΕΛΕΙΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ στα windows και δεν εβαλα ΚΑΝ τα 64 beta , απλα ΧP εχω... Μαλλον ειναι λογο του memory controller που βρισκετε στο cpu.

ΑΠΤΗΝ ΑΛΛΗ ομως το HyperThreading φανηκε σε 1-2 στιγμες που benchara. Το συστημα κολουσε να ανταποκριθει, ενω αυτο σε P4 το εχω ξεχασει εδω και 1,5 χρονια..

ΕΠΙΣΗΣ φενεται οτι εχω το προβλημα με το prime. ΔΕΝ βγαζει PRIME ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΤΟΚ. ΑΛΛΑ την τελευταια εκδοση του prime, αυτη που διαλεγεις το τεστ. Ολες τις παλιες τις βγαζει ανετα. Το SuperPi μια χαρα, folding 24/7 ... μονο το τελευταιο ΡRIME οποτε ειναι υπαρκτο προβλημα.

Ανεβαζει θερμοκρασια και σε στοκ με την μαμα ψυκτρα, 35 idle 48-52 full load. Πρεπει να του παρω μια καλη ψυκτρα, πριν του βαλω την υδροψυξη ή το chiller... ;-)

Δεν δοκιμασα τιποτα απο OC γιατι ειχα τα προβληματα με το PRIME σε στοκ και νομιζα οτι ηταν ελατοματικοσ ... Το ΣΚ που θα εχω χρονο θα τον λιωσω..ΕΠισης τον πηρα second hand οποτε παιζει να ειναι και παλια βδομαδα. Θα το κοιτακσω μολις του βγαλω την ψυκτρα, απο κανα προγραμματακι δεν παιζει να δω βδομαδα ε?

Link to comment
Share on other sites

Χθες προλαβα και εκανα καποια τεστ.

Με default ρευμα παει μεχρι ~2460 (απο 2200) , με 1.6 απο το bios (αλλα asus δινει 1.62 idlle 1.54 load) παει 2600 , ποσο λετε ν αανεβσω την ταση για καθε μερα? Ειναι Newcastle οχι Winchester, οποτε η ταση τοθ ξεκιναει απο 1.5

Η μαμα ψυκτρα δεν τραβαει παντος, πρεπει να του παρω αλλη. Το δωματιο μου ειναι κολαση απο την ζεστη λογο των 3 PC και ανεβαζει ο καημενος 55+ , ειναι και επιρεπης στην ζεστη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.