Jump to content



Geil value kit VS Kingston Value


jara

Geil Value or kingston Value?  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Είμαι σε δίλημμα για αγορά 2x1024 ddr ram για ASus a8n-sli premium...

Δεν σκοπεύω να κάνω ο/c.

Η διαφορα που βλέπω ανάμεσα στις 2 μνήμες είναι ότι οι geil έχουν heat spreader και βγαίνουν σε σετάκι με αναγραφόμενα timings.

Η διαφορα στην τιμή είναι ελαχιστη.

Το pc θα χρησιμοποιηθεί για games, video editing, audio production κτλ.

Τι προτείνεται από τις 2?:100: :100: :100:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

geil: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554962

kingston: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554764

Link to comment
Share on other sites

Οι geil πολλες φορες εμφανιζουν προβληματα ασυμβατοτητας με nf4 μητρικες.Για intel θα τις προτεινα ανετα.

Πλακα πλακα, οι μνημες kingston ειναι συμβατες σχεδον με οτι κινειται στον πλανητη,ασχετως o/c,επιδοσεων κτλ.

Προτεινω kingston.

Link to comment
Share on other sites

μετα από kingston 2x512 έβαλα geil 2x512 όλες value. Το έχω ευχαριστηθεί δεόντως και δε το μετάνιωσα ούτε στιγμή, και φυσικά εννοείται πως δε μου έχουν εμφανίσει κανένα πρόβλημα και τα χω αφήσει για αρκετή ώρα memtest. Υποτίθεται πως ανεβαίνουν και πιο εύκολα. Geil από μένα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μου αρέσει στις geil είναι πως έχουν ψήκτρα οποτε αν βάλω κάποτε 4gb δεν θα βράζουν η μια διπλα στην άλλη...

Πως μπορώ να βεβαιωθώ πως είναι συμβατές με την μελλοντική μητρική μου?

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να βεβαιωθεις μονο απο αλλους που εχουν την ιδια μητρικη και τις ιδιες μνημες και ισως απο κανενα review ή και forums!

Kαι εγω θα σου προτεινω kingston αφου δεν θελεις overclock!

Και σιγα ψυκτρες στις μνημες μπορεις να βαλεις και εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι geil value που εχω ειναι μια χαρα με την dfi ultra-d.Δεν υπηρχε ιχνος ασυμβατοτητας.Μπορω να πω οτι περισσοτερα βρηκα με τις gskill HZ,παρα με τις geil value!Eπισης για τα χρηματα τους αξιζουν,αφου πιανουν χαμηλα timings(δυσκολο για 2*1gb Kits),εστω κι αν δεν φτανουν τα ιδια Mhz με τις αλλες(βλεπε Uccc,micron)

Link to comment
Share on other sites

Για normal χρηση προτεινω Kingston.

(Τις ριχνεις τεραβολτ,τις καις,τις φτιαχνεις,δουλευουν,κλοκαρουν καπως,δουλεψαν σε nf2 που δεν μπορουσα να βρω μνημες να αρεσουν στην μητρικη,αυτη η γνωμη απο μενα τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε φτηνές, απλά με τη συμφωνία ότι αν δεν κάνουν στη μητρική σου να τις πάς πίσω. Γι αυτό φρόντισε, το κατάστημα που θα πας, να έχει πάνω από 1 τύπο μνήμης.

Θα σου πρότεινα trascend από Πλαίσιο, καλή μάρκα, ποτέ δεν είχα πρόβλημα,ανεξαρτήτως τι chip φοράνε (νομίζω όχι UCCC πλέον), είναι φτηνές, και το κατάστημα ευέλικτο σε θέματα αλλαγής. Τα heatspreader και λοιπά κόλπα μην τα λαμβάνεις υπ΄όψιν, μόνο εμφάνιση δίνουν, εφ' όσον θα τις δουλέψεις default.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι οι Geil εχουν προβλημα συμβατοτητας με μητρικες nf4.Τις εχω δει σε 2 μητρικες με nf4 (chaintech vnf4 ultra και ASUS A8N5-X) κ ειναι μια χαρα.Τις μνημες αυτες εχω κ γω κ δεν εχω κανενα παραπονο.Στις προτεινω γιατι δε συμπαθω τις kingston κ επειδη ισως στο μελλον θελησεις να ασχοληθεις λιγο με o/c...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι οι Geil εχουν προβλημα συμβατοτητας με μητρικες nf4.Τις εχω δει σε 2 μητρικες με nf4 (chaintech vnf4 ultra και ASUS A8N5-X) κ ειναι μια χαρα.Τις μνημες αυτες εχω κ γω κ δεν εχω κανενα παραπονο.Στις προτεινω γιατι δε συμπαθω τις kingston κ επειδη ισως στο μελλον θελησεις να ασχοληθεις λιγο με o/c...

ολη η σειρα value της Geil δεν παιζει σε DFI με nf4...:D

αυτό που μου αρέσει στις geil είναι πως έχουν ψήκτρα οποτε αν βάλω κάποτε 4gb δεν θα βράζουν η μια διπλα στην άλλη...

Πως μπορώ να βεβαιωθώ πως είναι συμβατές με την μελλοντική μητρική μου?

me 2.65 καμια μνημη δεν βραζει...:D

μετα από kingston 2x512 έβαλα geil 2x512 όλες value. Το έχω ευχαριστηθεί δεόντως και δε το μετάνιωσα ούτε στιγμή, και φυσικά εννοείται πως δε μου έχουν εμφανίσει κανένα πρόβλημα και τα χω αφήσει για αρκετή ώρα memtest. Υποτίθεται πως ανεβαίνουν και πιο εύκολα. Geil από μένα.

oi σειρες value ειναι ολες value.....δεν υποτιθεται οτι ανεβαινει καμια περισσοτερο...εχουν ολες τσιπακια του κιλου...και αποψη μου...οτι οι value kingston ειναι οι καλυτερες....μετα απο τις value twinmoss με τα utt εννοειται....αλλα δεν υπαρχουν πια...:D

Link to comment
Share on other sites

Για το τριτο δεν ξερω γιατι δεν εχω δοκιμασει πολλες.

Για το δευτερο συμφωνω.

Για το πρωτο διαφωνω καθετα!Εμενα τ'αποτελεσματα ειναι με dfi nf4+geil value.Πληρως συμβατα..μαλιστα περισσοτερο απο τις gskill hz(οπως εγραψα παραπανω..)

Link to comment
Share on other sites

ολη η σειρα value της Geil δεν παιζει σε DFI με nf4...:D

me 2.65 καμια μνημη δεν βραζει...:D

oi σειρες value ειναι ολες value.....δεν υποτιθεται οτι ανεβαινει καμια περισσοτερο...εχουν ολες τσιπακια του κιλου...και αποψη μου...οτι οι value kingston ειναι οι καλυτερες....μετα απο τις value twinmoss με τα utt εννοειται....αλλα δεν υπαρχουν πια...:D

ίσα ίσα , είχα δει σε λινκς πως οι DFI δε παίζουν με corsair value/kingston,επίσης οι kingston που χα δεν ανέβαιναν πάνω από 210, χωρίς να χω δοκιμάσω τις geil ακόμα, χειρότερες δεν είναι! από τότε που άλλα και μνήμη΄/μητρική δεν είχα κανένα πρόβλημα{1+μήνας} εν αντιθέση με τότε με τις kingston DFI που από το καλοκαίρι τραβιόμουν!

GEIL από μένα....έχω δει και reviews για τις δικές μου , αρκετά καλές θα λεγα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.