Jump to content



Εχει παρει κανεις την 7600GT


jara

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Μάγκες η 7600gt ρίχνει στο καναβάτσο 2 χ1600χτ μαζί σε crossfire αλλά χάνει από την χ1800 όταν το 4χΑΑ είναι ενεργοποιημένο. Πάντως μέχρι πριν μια βδομάδα ήμουν έτοιμος να πάρω 6800gs αλλά τώρα πάω για 7600. Περιμένω περισσότερα συγκριτικά. Μου φαίνεται πάντως πως το υπερκλοκάρισμα της είναι μέτριο. Πάντως στο FEAR με 1152x864,4xAA,8xAnisotropic βγάζει 38fps

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν θα ξαναπαρω καρτα με 128Bit controller..

και γω βαρέθηκα τα 128 γενικά :p

απευθείας σε 7900 εγώ, αλλά η 7600GT , είναι πραγματικά ευκαιρία, η nvidia έχει πιάσει το παλμό της αγοράς

Link to comment
Share on other sites

αν σε native αναλυση 19αρας TFT (1280X1024) παιζεις μια χαρα παιχνιδια για 1 χρονο, και εχει 200Ε, δε νομίζω οτι ειναι άσχημα... το θέμα δεν ειναι τα 128 ή 256bit, το θέμα ειναι η επιδοσεις της.

Για τα χρήματα που ζητάει πιστευω ότι ειναι πολύ τίμια αγορά.

Link to comment
Share on other sites

αν σε native αναλυση 19αρας TFT (1280X1024) παιζεις μια χαρα παιχνιδια για 1 χρονο, και εχει 200Ε, δε νομίζω οτι ειναι άσχημα... το θέμα δεν ειναι τα 128 ή 256bit, το θέμα ειναι η επιδοσεις της.

Για τα χρήματα που ζητάει πιστευω ότι ειναι πολύ τίμια αγορά.

panoc, στον επίσημο site η nvidia υποστηρίζει πως οι 7900 θα αξιοποιούν πλήρως τα vista. τι πιστεύεις? να στηριχτούμε στα λεγόμενα της? για dx10 τι γνωρίζεις{release date}?

Link to comment
Share on other sites

panoc, στον επίσημο site η nvidia υποστηρίζει πως οι 7900 θα αξιοποιούν πλήρως τα vista. τι πιστεύεις? να στηριχτούμε στα λεγόμενα της? για dx10 τι γνωρίζεις{release date}?

Για την 7600 στο site tis XFX!

Built for Microsoft® Windows Vista™

NVIDIA's third-generation GPU architecture built for Windows Vista give users the best possible experience with the 3D graphical user interface in the upcoming operation system (OS) from Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Για την 7600 στο site tis XFX!

Built for Microsoft® Windows Vista™

NVIDIA's third-generation GPU architecture built for Windows Vista give users the best possible experience with the 3D graphical user interface in the upcoming operation system (OS) from Microsoft.

ναι αυτό είδα και παραξενεύτηκα! ωστόσο από dx10 τι γίνετε, και πότε θα βγει?

Link to comment
Share on other sites

Για την 7600 στο site tis XFX!

Built for Microsoft® Windows Vista™

NVIDIA's third-generation GPU architecture built for Windows Vista give users the best possible experience with the 3D graphical user interface in the upcoming operation system (OS) from Microsoft.

ναι αυτό είδα και παραξενεύτηκα! ωστόσο από dx10 τι γίνετε, και πότε θα βγει?

αυτα που λενε περι Windows Vista εχουν να κανουν με την υποστηριξη (απο πλευρας επιδοσεων) του 3d γραφικου περιβαλλοντος (aero) που θα εχουν τα vista.

Οποιαδηποτε vga καλυτερη απο 5600/9600 μια χαρα θα το υποστηριζει αυτο.

Ολα αυτα καμμια σχεση δεν εχουν με dx10 κλπ

Αν βγει νεο σετ dx, αυτο θα εχει να κανει με νεα στανταρ στους shaders και θα χρειαζεται υποστηριξη απο νεα σχεδιαση στο hardware για να το υποστηριξει.

Μεχρι τωρα δεν εχω δει πουθενα να αναφερεται για αναμενομενο dx10 , νεες προδιαγραφες κλπ,

πολυ δε περισσοτερο για GPU που θα τα υποστηριζουν.

Αν τυχον βγει κατι τετοιο στο μελλον, προφανως οχι μονο η 7600 , αλλα ολες οι 7900/x1900 θα πανε στο ραφι :003: (τουλαχιστον απο αυτους που κυνηγανε την τελευταια λεξη της μοδας :003: )

Link to comment
Share on other sites

Σκ@τα!!!Τι ήθελα και άνοιξα θέμα...:071:

τελειωσαν οι 7600 από eshop!:070: :095:

μη στεναχωριεσαι lol εχει γεμισει κυριολεκτικα ο τόπος ! σε λιγακι θα εχει και αλλες και το eshop σιγουρα

  • Tι ειναι τα ROPs ?
  • Aν καταλαβα καλα, αυτο που συγκρατησα σαν κεντρικη ιδεα ειναι οτι αποδιδει σαν 6800 GS (485+ ΜHz?) - 6800 GT (Ultra?) με FSAA και ΑF, αλλα αποδιδει καλυτερα απο αυτες xωρις FSAA/AF ?

Παντως την βλεπω να γινεται το SLI των φτωχων ... νομιζω ενδεικνυται

Link to comment
Share on other sites

μη στεναχωριεσαι laughing out loud εχει γεμισει κυριολεκτικα ο τόπος ! σε λιγακι θα εχει και αλλες και το eshop σιγουρα

να σε καλά!:039:

ελπίζω αύριο στουρνάρα να βρω...:popworm: :popworm: :popworm:

Link to comment
Share on other sites

excuse me αλλα πολυ ντορος...

128 bit bus width εχει η καρτα, ετσι δεν ειναι?

Δεν μπορει να συγκριθει με καμια 256bus λοιπον (χ800, 6800 , κλπ) ιδιως σε μεγαλες αναλυσεις..

Ετσι λεγαμε και εμεις πριν δουμε benchmarks παιχνιδιων και μη...

Απατασαι φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

και εγω περιμενω να βρω καπου αναλυτικα εξηγηση γιατι συμβαινει αυτο, μεχρι στιγμης δεν εχω καταλαβει πως, εκτος πια και εαν τα νανομετρα μονο και ο χρονισμος ειναι αρκετα να δωσουν τοση διαφορα αναμεσα σε κατα τα αλλα ομοιες υλοποιησεις / τσιπακια (και με 128 bit controller). Οχι οτι δεν πιστευω οτι η 7600 αποδιδει καλυτερα απο τις 6800 GS/GT (ultra?) το αντιθετο, απλα ψαχνω να ενημερωθω πως επιτυγχανεται αυτο.

Για μενα μεχρι στιγμης τα πλεονεκτηματα της εναντι των 6800 GS/GT ειναι οτι συντομα θα ειναι παμφθηνη (πιο φθηνη απο τις 6800 GS) δεν θελει εξτρα ρευμα και για αυτο γινεται ωραιο και φθηνο SLI :040: (και πιθανον να σηκωνει και αξιολογο OC)

(την BFG την ειδατε ? εξισου ωραια με την XFX δεν ερχεται βεβαια εδω μαλλον αυτη η φιρμα)

Kριμα που η 7800 GS δεν βγηκε σε PCIe και μαζικά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αμφιβάλλω αν θα είναι καλές στο oc οι 7600GT όπως δεν ήταν και οι 6600GT. Για να καλύψουν τα λίγα pipes και την έλλειψη 256Bit, τις κλοκάρουν πολύ και είναι ήδη ψιλο-οριακά. Όχι ότι δεν έχω δει και καρακλοκαρισμένες 6600GT αλλά εμένα που έχουν περάσει πολλές απ' τα χέρια μου ήταν όλες εν βρασμώ στα default.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αμφιβάλλω αν θα είναι καλές στο oc οι 7600GT όπως δεν ήταν και οι 6600GT. Για να καλύψουν τα λίγα pipes και την έλλειψη 256Bit, τις κλοκάρουν πολύ και είναι ήδη ψιλο-οριακά. Όχι ότι δεν έχω δει και καρακλοκαρισμένες 6600GT αλλά εμένα που έχουν περάσει πολλές απ' τα χέρια μου ήταν όλες εν βρασμώ στα default.

και γω στην ίδια περίπτωση έπεσα....αλλά οι 7600/7900 δεν είναι με 90nm? δεν υποτίθεται πως θα ανεβαίνουν?

βασικά έχω προσέξεις στις 7900/7600 πως δεν υπάρχουν καν ram heatsinks!!!καλά τόσο καλή είναι η 90nm?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.