Jump to content



Ερώτηση για video capture


Rayden

Recommended Posts

Hi!

Παιδιά, απευθύνομαι σε όσους έχουν ασχοληθεί με ψηφιοποίηση video από αναλογική πηγή και τη μετατροπή του σε DVD.

Χρησιμοποιώ το video-in της VGA μου (χρησιμοποιεί κάποιο Philips chip) για να μεταφέρω τανίες από μια βιντεοκάμερα (κλασική VHS) στο PC και από εκεί σε DVD.

Το "πρόβλημά" μου είναι το εξής:

Το capturing γίνεται άνετα σε όποια ανάλυση θέλω και φυσικά επιλέγω την 720x576 που είναι η προτεινόμενη για DVD (ίσως υπερβολική για VHS αλλά δεν πειράζει).

Το πρόβλημα το μεγάλο είναι στο frame rate. Το πρότυπο PAL που έχουμε στην Ελλάδα είναι στα 25fps και σε αυτό είναι και το ψηφιοποιημένο video -δεν αλλάζει όταν ψηφιοποιείς από VHS οπότε δε μπορώ να βάλω μεγαλύτερο. Το κακό είναι πως όταν το βίντεο αυτό παίξει -μέσω DVD- σε μια κλασική τηλεόραση, η κίνηση είναι εμφανώς πιο σπαστή και πιο κουραστική απ' ότι αν συνδέσεις τη βιντεοκάμερα απ' ευθείας στην TV.

Υποψιάζομαι ότι αυτό οφείλεται στο interlacing, καθώς η ταινία είναι με αντίστοιχο τρόπο γραμμένη και στη βιντεοκάμερα. ΜΕτατρέποντάς την όμως σε MPEG, το DVD player ουσιαστικά αποκωδικοποιεί οκόκληρο το frame και το απεικονίζει. Έτσι, ενώ με την interlaced απεικόνιση είμαστε στα 50Hz (το frame rate ομως είναι ακόμα 25) στο DVD είμαστε πραγματικά 25 με αποτέλεσμα να βλέπουμε αυτό το "σπάσιμο".

Να σημειώσω ότι το capturing γίνεται χωρίς συμπίεση, οπότε δεν τίθεται θέμα lost frames. Κατόπιν περνάω ένα deinterlace filter και κωδικοποιώ σε MPEG.

Το capture και το encoding έγινε με διάφορα προγράμματα, νομίζω το καλύτερο είναι το Mainconcept.

Δοκίμασα να το κάνω και με NTSC (έπαιξε!) που είναι 30fps αλλά τα ίδια...

Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος (φίλτρο?) που να εξομαλύνει κάπως την κίνηση και στα MPEG movies?

:help:

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε παίδες. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Έχω μεταφέρει πολλές φορές video από TV Tuner ομως.

To interlacing δεν έχει σχέση με το πρόβλημα που παρουσιάζεις και γι'αυτό όταν βάζεις το φίλτρο δεν γίνεται τίποτα. Ιnterlacing έχεις όταν βλέπεις οριζόντιες γραμμές κατα τη διάρκεια κίνησης στη σκηνή.

Τα video καλό είναι να γράφονται σε 25fps για να στα παίζει και σωστά το dvd.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις encoding κατά τη διάρκεια του capture?

Επειδή κάνεις capture χωρίς συμπίεση χρειάζεσαι γρήγορο σκληρό (7200rpm) με μεγάλο buffer (8MB και καλύτερα 16MB).

Τέλος μήπως μια video-capture καρτούλα σε σώσει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mobster [Χθες, στις 23:07]

To interlacing δεν έχει σχέση με το πρόβλημα που παρουσιάζεις και γι'αυτό όταν βάζεις το φίλτρο δεν γίνεται τίποτα. Ιnterlacing έχεις όταν βλέπεις οριζόντιες γραμμές κατα τη διάρκεια κίνησης στη σκηνή.

Τα video καλό είναι να γράφονται σε 25fps για να στα παίζει και σωστά το dvd.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις encoding κατά τη διάρκεια του capture?

Επειδή κάνεις capture χωρίς συμπίεση χρειάζεσαι γρήγορο σκληρό (7200rpm) με μεγάλο buffer (8MB και καλύτερα 16MB).

Τέλος μήπως μια video-capture καρτούλα σε σώσει;

Φίλε μη μπερδεύεσαι! :confused: Το deinterlace το εφαρμόζω καθαρά και μόνο για να εξαφανίσω τα αντίστοιχα artifacts (δηλ. οριζόντιες γραμμές στα σημεία που έχει κίνηση) και για κανέναν άλλο λόγο.

Αλλά το interlacing σαν τεχνική στην TV ενδεχομένως (και το τονίζω ενδεχομένως) ευθύνεται για το φαινόμενο της σπαστής κίνησης. Κει εξηγούμαι καλύτερα:

Η εικόνα στην TV όπως φαντάζομαι ξέρετε εμφανίζεται ως διαδοχικά πλέγματα των μονών και ζυγών οριζόντιων γραμμών. Το κάθε ένα δηλ. συμπληρώνει το άλλο. Και κάθε φορά που κάτι αλλάζει, αυτό είναι ουστιαστικά η μισή εικόνα με την άλλη μισή να αλλάζει στο επόμενο στιγμιότυπο. Αυτή η διαδικασία γίνεται με ρυθμό 50Hz. Συνεπώς, το μάτι επειδή κατά κάποιο τρόπο "ολοκληρώνει" την εικόνα, δεν αντιλαμβάνεται τα artifacts που φαίνονται στο MPEG αλλά παρατηρεί διπλάσιο frame rate!

Στο MPEG όμως φαίνονται διότι εκεί δεν έχουμε interlacing! Το κάθε καρέ δημιουργείται εξολοκλήρου (απ' τον αποκωδικοποιητή) και κατόπιν απεικονίζεται, στα 25 fps φυσικά!

Προσοχή, δεν έχει καμμία σχέση το γεγονός ότι η ίδια η τηλεόραση εξακολουθεί να μην καταλαβαίνει τη διαφορά στα inputs και να λειτουργεί σε interlace mode! Έχει να κάνει με τον τρόπο που μεταδίδεται η πληροφορία από την πηγή στην TV! Η βιντεοκάμερα δηλαδή, φαίνεται ότι μεταδίδει καθαρά interlaced πληροφορία, κάτι που δεν ισχύει για την περίπτωση του αποκωδικοποιημένου MPEG.

Όσο για την κωδικοποίηση απευθείας, ασφαλώς και τη δοκίμασα (σε χαμηλότερη ανάλυση όμως γιατί θέλει και ισχυρή CPU) και το αποτέλεσμα ακριβώς το ίδιο. Αναμενόμενο γιατί όπως είπα δεν έχω dropped frames σε καμμία περίπτωση...

Έχω πάντως την εντύπωση πως για να σε ενοχλήσει το αποτέλεσμα πρέπει να δεις κάτι που έχει γίνει capture από κάμερα (δηλ. από μια πηγή με πολύ μικρότερη σταθερότητα εικόνας απ' ότι μια εκπομπή στην TV - ίσως αυτό εξηγεί γιατί από TV tuner δεν υπάρχει τόσο έντονο πρόβλημα!)

Τεσπα παίδες, ελπίζω να βρούμε καμμια λύση αν και το βρίσκω χλωμό... Θα δοκιμάσω με μια καλή κάρτα capture σε κάποιο γνωστό και θα σας πω τις εμπειρίες μου...

:flower:

Link to comment
Share on other sites

στην οθόνη πιο φαίνεται καλύτερα?

και το dvd interlaced σήμα έχει.

κανονικά δεν θα πρεπε να χεις πρόβλημα σε συμβατική τηλεόραση

EDIT: έχεις δοκιμάσει να μην περάσεις το deinterlace φίλτρο?

μπορεί στην οθόνη να έχεις artifact, αλλά στην τηλεόραση μάλλον θα σου παίζει κανονικά.

τα προβλήματα ποιότητας υπάρχουν όταν προσπαθείς να κάνεις το ανάποδο από αυτό

που κάνεις εσύ, οπότε δεν είναι λογικό να έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 01:24]

στην οθόνη πιο φαίνεται καλύτερα?

και το dvd interlaced σήμα έχει.

κανονικά δεν θα πρεπε να χεις πρόβλημα σε συμβατική τηλεόραση

EDIT: έχεις δοκιμάσει να μην περάσεις το deinterlace φίλτρο?

μπορεί στην οθόνη να έχεις artifact, αλλά στην τηλεόραση μάλλον θα σου παίζει κανονικά.

τα προβλήματα ποιότητας υπάρχουν όταν προσπαθείς να κάνεις το ανάποδο από αυτό

που κάνεις εσύ, οπότε δεν είναι λογικό να έχεις προβλήματα.

Αν αναφέρεσαι στην οθόνη του PC και στο preview video (δηλ. χωρίς να γίνεται capture) έχω την εντύπωση ότι φαίνεται όπως το video. Θα έλεγα λογικό, εφόσον η οθόνη παίρνει ψηφιοποιημένο σήμα και είναι και non-interlaced.

Ασφαλώς και θα βγάλει interlaced σήμα και το DVD. Αλλά σημασία έχει τι "πλέκεται" στο σήμα αυτό! Απ' ότι φαίνεται στο σήμα TV έχουμε διαδοχικά frames σε κάθε πλέγμα, ενώ στο dvd πλέγματα του ίδιου frame! Αλλά επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό θα το εξακριβώσω... :tomato:

Πάντως είχα δοκιμάσει και χωρίς το deinterlace filter και μία από τα ίδια (αλλά με χειρότερη πχιότητα!!! :cool: )

Πάντως αν δε φταίει αυτό, τι στο καλό φταίει??? :blink:

Αρχική απάντηση από Mobster [Σήμερα, στις 03:00]

To TV tuner έχει video in και πέρασα βιντεοκασέτα από εκεί. δεν είχα πρόβλημα :hmm:

Φίλε, όντως :hmm: !!!

:upside:

Keep searching... :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι καρτες γραφικων δεν εχουν και τα καλυτερα VI.

καλυτερα να δοκιμασεις καμια καρτα τηλεορασης.

Εγω ειχα δοκιμασει το Ulead Dvd Workshop και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Δοκιμασε διαφορα framerates.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.