Jump to content



EVGA 680i + 2 Χ 8800 GTX - Που πήγαν ρε γυναίκα τα λεφτά?


landlover

Recommended Posts

Αγαπητε Landlover, δεν αφηνεις προς το παρον τα waterblocks για τις καρτες? Ηδη αυτες οι καρτες σε SLI ειναι υπεραρκετες για να παιζουν τα παντα!! Εγω εβαλα 2ο ψυγειο αλλα σκοπος ηταν να ψυξω μονο τον επεξεργαστη μιας και για εκει προοριζεται το extreme overclock. Το να overclockαρισεις τις καρτες το βρισκω too much ασε που θα χασεις σε αποδοση ψυξης απο τη στιγμη που το νερο θα θερμαινεται απο 3 σημεια και οχι απο ενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 544
  • Created
  • Last Reply

mike thx

Reptile έχουν παραγγελθεί και είναι στο δρόμο αλλά άμεσα θα παίξει μόνo CPU.

Καί επειδή είναι καλύτερα

"δέκα μέτρα μία κόβε" και όχι το αντίθετο Reptile εχεις στείλει καθόλου φωτό της δικής σου υδρόψυξης?? Αν ναι που ? αν οχι μπορείς σε παρακαλώ να κατεβάσεις δυο τρεις προκειμένου να σιγουρευτώ οτι όπως τό έχω σκεφτεί περπατάει?? (Το λέω γιατί έχουμε παρόμοια κουτιά και λοιπά συμπράγκαλα)

Τηχ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και αρκετά συμμαζεμένο.

Ομως θα προσπαθήσω να τα βολέψω όλα εσωτερικά.

Βλέπεις εγώ έχω και ένα πιτσιρικά που δεν τό΄χει σε τίποτα να περάσει τις σωλήνες για χειρολαβές και να τραβήξει κανά δυό.

Τηχ πάντως για την άμεση ανταπόκριση.

Στο δικό μου το τριπλό θα μπεί 99% δάπεδο και το μονό μπροστά καθετο.

Εξετάζεται χωρίς πολλές πιθανότητες και η περίπτωση να μπει το τριπλό εκεί που καθεται κανονικά το τροφοδοτικό.

Είδωμεν.

Σύντομα θα ανεβάσω φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινάμε σιγά σιγά και Π.Β.

Στη φωτό 1 έχουμε αφαιρέσει από το stacker οτι μπορεί να αφαιρεθεί το έχουμε τουμπάρει και αφαιρούμε ξεβιδώνοντας την βάση έχοντας χαράξει από πριν στον πάτο.

Ετσι θα δουλέψουμε χωρίς κίδυνο να τραυματιστεί η βάση.

Με πατρόν που βγάζουμε από τον εναλλάκτη μεταφερουμε στον πάτο το σχήμα του με προσοχή στη χάραξη των αυτιών στήριξης.(φωτό 2)

Η δομική ακαμψία του stacker δεν επηρεάζεται από την επέβαση στο πάτο.

Τσεκάρουμε οτι δεν έχουμε κάνει καμμιά μ@λ@ια - φωτο 3 (είπαμε "δέκα μέτρα μία κόβε")

Ταιριάζουμε τις τρύπες που θα βιδωθεί και κόβουμε βάσει της χάραξης ωστε η τρύπα του πάτου να αντιστοιχεί στο μέγεθος του εναλλάκτη. (Τρύπα υπάρχει μαμά στο κουτί αλλά είναι μικρότερη από την επιφάνεια που θέλουμε).

Αν όλα γινουν σωστά θα πρέπει να δείχνει κάπως έτσι - φωτό 4

Φίλοι μου αν δείτε οτι κάπου πάω για στραβή ειδοποιήστε εγκαίρως να προλάβουμε το κακό.

post-5847-1442174620,5542_thumb.jpg

post-5847-1442174620,6431_thumb.jpg

post-5847-1442174620,7234_thumb.jpg

post-5847-1442174620,8042_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και καλά τα συστήματά σας,

Αλλά μιά ερώτηση ρε παιδιά. Τι οθόνες έχετε για τις κάρτες γραφικών σας που διαβάζω? π.χ. 8800 GTX SLI.

Είναι εμφανή η διαφορά ποιότητας εικόνας δύο 8800 GTX SLI με ΜΙΑ 8800 GTX??? Εγώ την δικιά 8800 GTX την λειτουργώ με μία 24" Dell UltraSharp Widescreen 2407WFP και είμαι τριςευτιχισμένος και δεν βλέπω κάποιο νόημα για μία δεύτερη 8800 GTX. Διότι πολύ απλά σε ανάλυση 1920χ1200 και όλα τα εφε ενεργοποιημένα η ΜΙΑ κάρτα μου πετάει.

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

φιλε landlover αντε με το καλο να πανε ολα καλα!βλεπω εκανες καλη δουλεια με την υδροψυξη+τα καλωδιακια!!αντε να τελειωσεις και με το νεο ψυγειακι+τα vga block+θα εισαι τζιτζι!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και καλά τα συστήματά σας,

Αλλά μιά ερώτηση ρε παιδιά. Τι οθόνες έχετε για τις κάρτες γραφικών σας που διαβάζω? π.χ. 8800 GTX SLI.

Είναι εμφανή η διαφορά ποιότητας εικόνας δύο 8800 GTX SLI με ΜΙΑ 8800 GTX??? Εγώ την δικιά 8800 GTX την λειτουργώ με μία 24" Dell UltraSharp Widescreen 2407WFP και είμαι τριςευτιχισμένος και δεν βλέπω κάποιο νόημα για μία δεύτερη 8800 GTX. Διότι πολύ απλά σε ανάλυση 1920χ1200 και όλα τα εφε ενεργοποιημένα η ΜΙΑ κάρτα μου πετάει.

Φιλικά

Γιώργος

Δεν είναι θέμα ποιότητας αλλά ταχύτητας ;)

Αν διαβάσεις παραπάνω ο landlover θέλει το σύστημα για FSX το οποίο και 4 8800 να μπορούσες να βάλεις, στο full δεν παίζει.

Επίσης για τους περισσότερους από εμάς, είναι χόμπυ, και στο χόμπυ συμβιβασμοί δεν χωράνε (εκτός από την τιμή αγοράς :()

Link to comment
Share on other sites

Πάμε συνέχεια.

Αναποδα οπου φαίνεται η τελική θέση των ανεμιστήρων του 3πλού - φωτό 1

Στη φωτό 2 φαίνεται ο πάτος μετά τα κοψίματα με τους ανεμιστήρες στη θέση τους.

Στη φωτό 3 το απίστευτα βολικό συρτάρι της μητρικής ιδιαίτερα σε φάσεις μαστορέματος οπου χρειάζεται να την μπαινοβγάζεις για τις μετρήσεις. Το βάλε βγάλε διαρκεί οσο κάνουμε να ανοίξουμε ένα συρτάρι και όλα αυτά με ασφάλεια για τα κομμάτια που βρίσκονται σε αυτό.

Τελικά είδα οτι με παίρνει να βάλω το ψυγείο εσωτερικά αν γύριζε η μητρική με τις κάρτες προς τα πάνω. Πανεύκολο λόγω της συρταρωτής σχεδίασης.

Οταν πήρα το κουτί δεν περίμενα να βολέψει τόσο αυτή η δυνατότητα.

Ετσι φτάνουμε στη φωτό 4.

Η μητρική έχει μπει στη θέση της με τις κάρτες να κοιτάνε προς τα πάνω.

Δεν φαίνεται κάτι να εμποδίζει τις διαδρομές των σωληνώσεων. (Εννοείται οτι αυτό το ελεεινό καλώδιο της X-Fi θα αντικατασταθεί με ένα πιό καλαίσθητο)

Το μονό έχει μπει με τον ανεμιστήρα του μπροστά πιάνοντας 3 θέσεις 5,25.

Μένουν άλλες εξι όπου: μία για το DVD, μία για την X-Fi, μία για το panel (ρυθμιστικά ανεμιστήρων - θερμοκρασίες), μία για το δοχείο (ελληνιστί τανκ) και δύο για τους raptor.

O τρίτος δίσκος θα μπεί στο χώρο πάνω από το PSU.

post-5847-1442174621,5221_thumb.jpg

post-5847-1442174621,6697_thumb.jpg

post-5847-1442174621,7541_thumb.jpg

post-5847-1442174621,8569_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

off topic αλλα πιστευει κανεις πως αν βαλω ενα τριτο Ραπτορακι να εχω μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα?

Καλα με τετοιο συστημα εχει ....μεινει σε raptor 36? Γιατι δεν παιρνεις 2*150 με 16 ΜΒ μνημη να πεταξει πιο πανω το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλα με τετοιο συστημα εχει ....μεινει σε raptor 36? Γιατι δεν παιρνεις 2*150 με 16 ΜΒ μνημη να πεταξει πιο πανω το συστημα?

Δεν πηρα αυτους γιατι θα μου περισσευαν πολλα GB και ηθελα καπου να ψαλιδισω τις τιμες, αλλα τωρα που το λες το σκεφτομαι.. θα κανουν ομως καλυτερη δουλεια αυτα τα 16ΜΒ cache σε σχεση με τα 8?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηρα αυτους γιατι θα μου περισσευαν πολλα GB και ηθελα καπου να ψαλιδισω τις τιμες, αλλα τωρα που το λες το σκεφτομαι.. θα κανουν ομως καλυτερη δουλεια αυτα τα 16ΜΒ cache σε σχεση με τα 8?

Μα και ο ραπτορ ο 36αρης 16ΜΒ εχει cache

Link to comment
Share on other sites

Μα και ο ραπτορ ο 36αρης 16ΜΒ εχει cache
Δεν πηρα αυτους γιατι θα μου περισσευαν πολλα GB και ηθελα καπου να ψαλιδισω τις τιμες, αλλα τωρα που το λες το σκεφτομαι.. θα κανουν ομως καλυτερη δουλεια αυτα τα 16ΜΒ cache σε σχεση με τα 8?
Καλα με τετοιο συστημα εχει ....μεινει σε raptor 36? Γιατι δεν παιρνεις 2*150 με 16 ΜΒ μνημη να πεταξει πιο πανω το συστημα?

Παιδιά μήπως το παρακάνετε με τα off-topic:001: :001:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.