Jump to content



EVGA 680i + 2 Χ 8800 GTX - Που πήγαν ρε γυναίκα τα λεφτά?


landlover

Recommended Posts

Εντυπωσεις σε λιγες μερες γιατι τελικα οντως ειχαν προβλημα τα 2 γιγα που πηρα στην αρχη, τα τωρινα τα αναγνωριζει ως SLI ready και εστειλα πισω τα παλια για αντικατασταση!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 544
  • Created
  • Last Reply
Αρη μου θελω και κατι απο'σενα, μπορεις να μετρησεις με everest η nTune τη θερμοκρασια της μητρικης σου? Φυσικα να μου πεις και τι θερμοκρασια εχει το δωματιο που το εχεις, ψιλοψηνομαι να παρω το stacker 832 γι'αυτο ρωταω. :035:

Αυτη τη στιγμη το δικο μου με θερμοκρασια δωματιου 28 η μητρικη πιανει 34-36 καμια φορα..

Mε θερμοκρασία δωματίου 24 βαθμούς έχω

στις κάρτες μέχρι 68 βαθμούς

και μέχρι 42 system.

Η μέτρηση έγινε από nVidia monitor.

Υψηλότερες από αυτές που μου γράφεις αλλά πιθανόν να φταίει οτι τα έχω στριμώξει όλα εσωτερικά όπως επίσης οτι ο αέρας από όλα τα ανεμιστήρια των ψυγείων έχει ροή προς το εσωτερικό μιά και αυτά είναι εσωτερικά.

Πάντως το κουτί πιστεύω οτι είναι μια από τις καλές επιλογές που κυκλοφορούν και κατασκευαστικά και σχεδιαστικά.

Εσύ αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω την γκαντεμια μου πια! Ουτε στο σπιτι του Μητσοτακη να γεννηθηκα! Βαζω τα 2 εξτρα GB ram και τα windows μου βλεπουν μονο τα 2300!!! τα αλλα 1796 που πηγαν?? ΟΕΟ!! Το BIOS μου τα βλεπει κανονικα... προβλημα των Windows μαλλον.. φτου!

Link to comment
Share on other sites

Windows 32bit ? Κανονικά μέχρι 3,5GB βλέπουν, αν θυμάμαι καλά.

Εξω την μνήμη των καρτών αρα στη περίπτωσή μας εξω 1,5 GB από τις δύο 8800 GTX.

Αρα τα 32 Bit XP ή Vista μπορoούν να υποστηρίξουν max άλλα 2 GB σε RAM.

Ασχημα τα νέα για τον φίλο μας.

Αν όμως θυμάμαι καλά κάπου μέσα σε αυτό το thread έιχα ρωτήσει για παραπάνω μνήμη και είχε δοθεί η απάντηση reptile. (Για να πώ την αλήθεια δεν είμαι και σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη των VGA δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο στην μνήμη RAM του Η/Υ.
Δεν παίζει...

Εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά το link που επισυνάπτει o reptile ... παίζει.

Αν δεν σας κάνει κόπο ρίχτε του μια ματια και πείτε μας γιατί το θέμα είναι σοβαρό και η γνώμη σας μετράει

Various devices in a typical computer require memory-mapped access. This is known as memory-mapped I/O (MMIO). For the MMIO space to be available to 32-bit operating systems, the MMIO space must reside within the first 4 GB of address space.

For example, if you have a video card that has 256 MB of onboard memory, that memory must be mapped within the first 4 GB of address space. If 4 GB of system memory is already installed, part of that address space must be reserved by the graphics memory mapping. Graphics memory mapping overwrites a part of the system memory. These conditions reduce the total amount of system memory that is available to the operating system.

The reduction in available system memory depends on the devices that are installed in the computer. However, to avoid potential driver compatibility issues, the 32-bit versions of Windows Vista limit the total available memory to 3.12 GB. See the "More information" section for information about potential driver compatibility issues.

If a computer has many installed devices, the available memory may be reduced to 3 GB or less. However, the maximum memory available in 32-bit versions of Windows Vista is typically 3.12 GB.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά το link που επισυνάπτει o reptile ... παίζει.

Αν δεν σας κάνει κόπο ρίχτε του μια ματια και πείτε μας γιατί το θέμα είναι σοβαρό και η γνώμη σας μετράει

For example, if you have a video card that has 256 MB of onboard memory....

Κάνει αναφορά σε μητρικές που έχουν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών η οποία τραβάει μνήμη από τη διαθέσιμη του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Το λεει ξεκαθαρα, "onboard". Τεσπα παιδες οπως και να εχει το θεμα ας ξεχασουμε τα 4γιγα οσο δουλευουμε με 32μπιτ μηχανακια. Οταν με το καλο μεταβουμε στα 64 (οπου θα αναβαθμισουμε και παλι hardware, σιγουρα) μπορει να εχουμε και 24 και 32 γιγα και ποιος ξερει τι αλλο... Ελπιζω οχι προβληματικα windows παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας δώσω τη βοήθεια του κοινού

496 posts και 16.812 views αναφέρονται σε αυτό το εργαλείο.

Ψάξτε, κοντά είστε.....:033: :057: :001: :)

Μή το πάρετε στραβά πλάκα κάνω.

Απλά με τη βοήθεια του Τάσου κάνάμε κάτι fine tuning στο <<εργαλείο>>

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.