Jump to content



EVGA 680i + 2 Χ 8800 GTX - Που πήγαν ρε γυναίκα τα λεφτά?


landlover

Recommended Posts

  • Replies 544
  • Created
  • Last Reply
To σύστημα στη τελικά του μορφή θα ψύχει και τις κάρτες αλλά επειδή τα block τους αργούν (περίπου 15 μέρες ακόμα) προχωράμε αρχικά με ψύξη μόνο της cpu.

Τα κομμάτια που επιλέχτηκαν με τη συμβουλή του coolmind φαίνονται στη φωτό 1 (όλα από Plaisio) και είναι

α. Αντλία LAING D5 Vario 830N (παροχή από 650 εως 1500 lt/hour) - φωτό 2

β. Ψυγεία Εxtreme III και Εxtreme I - φωτό 3

γ. Water supply tank "Slot-In 5,25" - φωτό 4

δ. Waterblock EK-Wave LGA 775 Acetal Top - φωτό 4

Εκκρεμεί αγορά connectors και λοιπών υδραυλικών σωληνώσεων.

Y.Γ.- Δήλωση

Αν δεν μείνω ικανοποιημένος από την απόδοση τους άπαντα τα τεμάχια θα πεταχτούν από το παράθυρο.

.

Τρελάθηκα με το block...Πανέμορφο! Περιμένουμε να μας πεις τι λέει από απόδοση. Η αντλία παίρνει ρεύμα από το PSU?

Όταν λες Plaisio εννοείς το γνωστό? Έφερε watercooling parts το Πλαίσιο?? Πόσο σου πήγαν αν επιτρέπεται?

Επίσης αν δεν το έχεις πάρει ακόμα, κοίτα και σε Lian-Li για κουτί. Για ένα pc σαν το δικό σου χρειάζεται κάτι αρχοντικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένα τα κομμάτια υδρόψυξης στο post 356 ποιό διάγραμμα ροής προτείνετε??

.

Ψυγειο --> κυκλοφορητης (αντλια) --> μπλοκ (εισοδος) --> μπλοκ (εξοδος) ---> τανκ ---> ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

το μονο ψυγειακι θα το βαλεις για ψυξη στην καρτα γραφικων?

Δεν εχει παρθεί η τελική απόφαση. Θα εξαρτηθεί και από το διαγραμμα που θα επιλεγεί από αυτά που υποστηρικτικά θα προτείνετε.

Η αντλία παίρνει ρεύμα από το PSU?

Ναί, εξάλου είναι 1 Kw.
Όταν λες Plaisio εννοείς το γνωστό?

To γνωστό και μή εξαιρεταίο. Συγκεκριμένα από plaisio Συντάγματος. Τα παιδιά εκεί, ορισμένα ειδικά, ειναι εξυπηρετικότατα.

Δεν ξέρω αν τα έχει μόνιμα γιατί αυτά έγιναν παραγγελία.

Πόσο σου πήγαν αν επιτρέπεται?

Λησάξατε με τα κόστη. Θα στο στείλω pm

αν δεν το έχεις πάρει ακόμα, κοίτα και σε Lian-Li

Συμφωνώ με την αισθητική σου άποψη αλλά

α. Χωροταξικά το stacker μου κάθησε λίγο καλύτερα

β. Το έχω....ήδη πάρει.

.

Link to comment
Share on other sites

Ψυγειο --> κυκλοφορητης (αντλια) --> μπλοκ (εισοδος) --> μπλοκ (εξοδος) ---> τανκ ---> ψυγειο

Τα ψυγεία είναι δύο. Nα υποθέσω οτι δεν υπονοείς να μπουν σε σειρά.

Επίσης αν γίνεται το διαγραγραμμα να περιέχει και τις δύο VGA ( Για να μην γίνομαι κουραστικός αργότερα)

Thx

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια προταση ειναι η εξης:

ψυγειο(3πλο)->ψυγειο(μονο)->αντλια->μπλοκ(επεξεργαστη)->μπλοκ (vga)->τανκ->ψυγειο(3πλο)

αν και καλυτερο θα ηταν να παρεις αλλη μια μικρη αντλια και ενα μικρο τανκ και να κανεις ενα κυκλωμα ξεχωριστο με το μονο ψυγειο για την καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια προταση ειναι η εξης:

ψυγειο(3πλο)->ψυγειο(μονο)->αντλια->μπλοκ(επεξεργαστη)->μπλοκ (vga)->τανκ->ψυγειο(3πλο)

.

Thx. ερώτηση:

Δεν θα ήταν θερμοδυναμικά σωστότερο (και αποδοτικότερο) το μονό να μπεί μετα την CPU?

δηλαδή

3πλος εναλλάκτης (επί τω ορθότερον) -> αντλία -> block cpu -> μονός εναλλάκτης -> Υ διακλάδωση -> 2 VGA -> Υ διακλάδωση -> Τανκ -> 3πλό (και κλείνουμε επιτέλους) ??

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δεν ξερω πιο θα ειναι αποδοτικοτερο αν+θεωρητικα νομιζω το δικο σου μαλλον ειναι.εγω σου προτεινα αυτο το σχημα με την λογικη οτι ειναι σαν να εχεις 4πλο εναλλακτη!!(ειδες?δεν το ειπα ψυγειο!!χαχα).ολα αυτα εξαρτωνται+απο την θερμοκρασια!δηλαδη σε καθε σταδιο ποσο ψυχεται+ποσο ζεσταινεται το υγρο..

Link to comment
Share on other sites

Thx. ερώτηση:

Δεν θα ήταν θερμοδυναμικά σωστότερο (και αποδοτικότερο) το μονό να μπεί μετα την CPU?

δηλαδή

3πλος εναλλάκτης (επί τω ορθότερον) -> αντλία -> block cpu -> μονός εναλλάκτης -> Υ διακλάδωση -> 2 VGA -> Υ διακλάδωση -> Τανκ -> 3πλό (και κλείνουμε επιτέλους) ??

εχω την αισθηση οτι αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος ετσι ωστε να μην πηγαινει τελειως καυτο το ωερο απο την cpu στις vga

Link to comment
Share on other sites

....

Φίλε mefistofelis ελεος δηλαδή, γιατί, γιατί ? ?

Μετά το post σου περιέργως και ανεξήγητα : θα βραχυκυκλώσει η αντλία, θα τρυπήσουν τα ψυγεία, θα ραγίσουν τα block και ποιός ξέρει τι άλλο.

Αυτό το avatar και η υπογραφή σου κουβαλάνε πολύ γούρι αδερφάκι μου :055: :055:

Link to comment
Share on other sites

@landlover μην τα μελετάς. Δεν έχεις ιδέα τι μπορεί τι μπορεί να πάθεις. Ένα σου λέω: he can manipulate the gademity:096:

Μιλάω εκ πείρας.

_______________

Σημ. Τι ωραία που ο μεφίστος ειναι απασχολημένος με άλλους. Έτσι μπορεί και να μη προσέξει οτι φτιάχνω νέο σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αφου ακομα δεν εχει γινει το δικο μου πισι ενυδρειο εισαι σε καλο δρομο!!!

To δικό σου θα ΄χει πάθει πλέον ανοσία :055:

he can manipulate the gademity!!!

Αυτό εννοώ

Ο άνθρωπος είναι ένας διαχειριστής της γκαντεμιάς.

Να θυμηθώ οτι με ευχήθηκε και τότε κάπου τα Χριστούγεννα όταν ξεκίνησα να το στήνω??:096:

Καί είδατε λιγούρες!!!

Περιμένω την τελική σας πρόταση - απόφαση ως προς το διαγραμμα για να γίνει το τελικό meeting με τον φίλο που θα με βοηθήσει στο στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις

Παίζει ρόλο αν ο ανεμιστήρας φυσάει προς τον εναλλάκτη ή ρουφάει απο αυτόν?

Το δοχείο πρέπει απαραιτήτως να βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο του κυκλώματος? (εξαερώσεις - πλήρωση με υγρό κλπ)

Αν οι εναλλάκτες τοποθετηθούν στη βάση του κουτιού (εννοείται οτι θα εξασφαλιστεί επαρκής απόσταση από το δάπεδο) λογικά οι ανεμιστήρες τους θα πρέπει να φέρνουν αέρα στο εσωτερικό του κουτιού ή δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο και μπορεί να γίνει το αντίθετο?

Αν ενας εναλλάκτης τοποθετηθεί κάθετα παίζει ρόλο αν εισαγωγές - εξαγωγές είναι πάνω ή κάτω?

Εννοείται για να μην το επαναλαμβάνουμε συνέχεια οτι ευχαριστώ οποιονδήποτε φίλο μπαίνει στο κόπο να γράψει τη γνώμη του

Link to comment
Share on other sites

To γνωστό και μή εξαιρεταίο. Συγκεκριμένα από plaisio Συντάγματος. Τα παιδιά εκεί, ορισμένα ειδικά, ειναι εξυπηρετικότατα.

Δεν ξέρω αν τα έχει μόνιμα γιατί αυτά έγιναν παραγγελία.

.

Ποια παλιόπαιδα είναι εκεί:021: :021: :021:

Τα έχει μόνιμα πλέον τα κομμάτια

Link to comment
Share on other sites

Ποια παλιόπαιδα είναι εκεί:021: :021: :021:

Εγώ Αρτέμης Μάτσας δεν είμαι, για να δώσω ονόματα και διευθύνσεις.

Το μονο ψυγειακι το θεωρω μη επαρκες για τις 2 καρτες.

Στην θεση σου θα επαιρνα αλλο ενα διπλο και μια αντλια για ξεχωριστο κυκλωμα για τις καρτες

Τη κρατάω τη συμβουλή σου αλλά σε αυτή τη φάση θα ξεκινήσουμε να δοκιμάσουμε τη συμπεριφορά του με το υπάρχον.

Ομως το μονό δεν θα σηκώσει ολόκληρο το βάρος των καρτών αλλά σαν τμήμα και του υπόλοιπου συστήματος. (Βοηθούμενο και από το τριπλό).

Μή ξεχάστούμε - περιμένω τις απαντήσεις σας στο post 376!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις

Παίζει ρόλο αν ο ανεμιστήρας φυσάει προς τον εναλλάκτη ή ρουφάει απο αυτόν?

Το δοχείο πρέπει απαραιτήτως να βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο του κυκλώματος? (εξαερώσεις - πλήρωση με υγρό κλπ)

Αν οι εναλλάκτες τοποθετηθούν στη βάση του κουτιού (εννοείται οτι θα εξασφαλιστεί επαρκής απόσταση από το δάπεδο) λογικά οι ανεμιστήρες τους θα πρέπει να φέρνουν αέρα στο εσωτερικό του κουτιού ή δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο και μπορεί να γίνει το αντίθετο?

Αν ενας εναλλάκτης τοποθετηθεί κάθετα παίζει ρόλο αν εισαγωγές - εξαγωγές είναι πάνω ή κάτω?

Εννοείται για να μην το επαναλαμβάνουμε συνέχεια οτι ευχαριστώ οποιονδήποτε φίλο μπαίνει στο κόπο να γράψει τη γνώμη του

Συνηθως οι ανεμιστηρες στον εναλλακτη φυσανε προς αυτον.Βεβαια εχω δει να βαζουν ανεμιστηρες+απο τις 2 πλευρες.την μια πλευρα να φυσαει προς αυτον+την αλλη αντιθετα.

Το δοχειο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι στο ψηλοτερο σημειο,εξαρταται απο το δοχειο.

συνηθως βαζουν τους ανεμιστηρες να φυσανε προς τα μεσα με τον εναλλακτη στον πατο του κουτιου γιατι ο κρυος αερας βρισκεται στα χαμηλα.

Αν παλι μπει καθετα δεν παιζει κανενα ρολο πως θα μπουν οι εισαγωγες+εξαγωγες του εναλλακτη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.