Jump to content



Τι σημαίνει τελικά Rock Stable?


lordelesar

Recommended Posts

Τι σημαίνει για εσάς rock stable?

Ένα υπερχρονισμένο σύστημα το οποίο μπορεί να τρέξει το Orthos για 5 ώρες σε priority 1 είναι rock stable? Ή πρέπει να τρέξει 5 ώρες σε priority 10?

Ένα σύστημα το οποίο μπορεί να τρέξει με τις ώρες τα πιο απαιτητικά παιχνίδια και εφαρμογές αλλά κολλάει μετά από 3 ώρες στο orthos είναι Rock Stable?

Πείτε τις απόψεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

ROCK Stable είναι να μην φένεται ότι είναι Clock-αρισμένο πέρα από την ταχύτητα το μηχάνημα. Να μην κρασάρει ποτέ λόγω του OC!

Για εμένα με δύο ORTHOS σε priority 10 για πάνω από 6 ώρες και με όλα τα benches και μετά από πολύ gaming και το PC να μην κλείνει για κάποιες μέρες... Τότε είσαι ROCK STABLE.

Δεν νομίζω να κινηθεί πολύ αυτό το TOPIC. Και εγώ είχα ανοίξει ίδιο στο e-pcmag και κάνα όλοι του μπέκα....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μ'αυτή τη λογική με 10 Orthos θα το τεστάρει ακόμη καλύτερα?Νομίζω οτι υπερβάλλεις σ'αυτό το θέμα.Κατά τ'άλλα με βρίσκεις σύμφωνο στα υπόλοιπα,αν κι εμένα δε με καίει καθόλου το rock stable θέμα.

Δε νομίζω οτι είπε κάποιος το αντίθετο μ'εσένα στο άλλο θέμα..πιο πολύ εσύ φάνηκε να διαφωνείς με τ'αποτελέσματα κάποιων.Και ξαναρωτώ αμφιβάλλεις οτι μπορεί ένας επεξεργαστής c2d να είναι rock stable (όπως εσύ εννοείς) στα 4G? (ένα παράδειγμα λέω)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ εν μέρει με τον Lafas1987, ίσως το παράδειγμα του να είναι λίγο υπερβολικό αλλά έχει μία βάση.

Κυρίως γιατί πολλές φορές το κρασάρισμα έρχεται μετά από πολύ ζόρισμα του hardware που πολλές φορές σε άλλες ελάχιστα "ελαφρότερες" εργασίες να μην προκύψει... Με την έννοια ότι rock solid σταθερό σημαίνει ότι ΔΕΝ κρασάρει με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι κακός :p απλα το διαοπυστωσα μετα την αλλαγη των winxp pro sp2 με σε debian.

Στο 1ο pc της υπογραφης μου, ειχα rock stable τα 2,87 με 1,425v (βασιζομενος σε 2πλο spi στα 2,88 απλα δε το περναγε, παραπανω ρευμα βοηθουσε μεχερι τα 2,93), σε debian παω ανετα στα 2,98 με 1,425v και ειδα 3,08 με 1.45v. :)

επι του παροντος ειμαι στα 2,87 και 1,4v...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μ'αυτή τη λογική με 10 Orthos θα το τεστάρει ακόμη καλύτερα?Νομίζω οτι υπερβάλλεις σ'αυτό το θέμα.Κατά τ'άλλα με βρίσκεις σύμφωνο στα υπόλοιπα,αν κι εμένα δε με καίει καθόλου το rock stable θέμα.

Δε νομίζω οτι είπε κάποιος το αντίθετο μ'εσένα στο άλλο θέμα..πιο πολύ εσύ φάνηκε να διαφωνείς με τ'αποτελέσματα κάποιων.Και ξαναρωτώ αμφιβάλλεις οτι μπορεί ένας επεξεργαστής c2d να είναι rock stable (όπως εσύ εννοείς) στα 4G? (ένα παράδειγμα λέω)

1) Αν είχα αυτή τη λογική θα άνοιγα 10. Αλλά ανοίγω δύο για καλύτερα αποτελέσματα. Αν ανοίξεις δύο Toast θα δείς ότι το CPU ναι μεν δουλεύει και με τους δύο Cores στο 100%, αλλά η θερμοκρασίες που ανεβάζει είναι πολύ μικρές. Το Toast είναι το χειρότερο πρόγραμμα να μετράει κάποιος της θερμοκρασίες στο PC του. Αν από την άλλη ανοίξεις έστω και ένα Orthos οι θερμοκρασίες αυξάνονται πολύ περισσότερο από ότι με δύο Toast. Θέλω να καταλείξω στο ότι μπορούν να λένε ότι θέλουν τα Windows για το πόσο στρεσάρεται το CPU. Πιστεύω να με κατάλαβες.

2) Πάντα λέω ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι rock stable. Εσύ μπορεί να μην ενοχλήσε από τα restart και άλλα τέτοια. Εγώ όμως ναι. Φυσικά για μένα πιο πολύ μετράει ο Rock Stable και σαν ιδεολογία χαρακτήρα... Oι Rock-Stableres θα με καταλάβουν σε αυτό το σημείο.:033:

3)Μα βλέπω κάποιους και χαίρονται ενώ έχουν το 6300 στα 3.4GHZ και ακόμα πιο πάνω. Όχι δεν το πιστεύω ότι κάποιος είναι σπίτι του και δουλεύει το PC του στα 4GHZ ROCK STABLE.

αφου το ορθος στρετσαρει+τους 2 πυρηνες ποιος λογος να κανεις 2πλο?για εμενα rock stable ειναι 10 ωρες ορθος σε priority 10+ενα s&m.

Δες την απάντηση που έδωσα στον φίλο. Νομίζω ότι θα καταλάβεις.

Εγώ συμφωνώ εν μέρει με τον Lafas1987, ίσως το παράδειγμα του να είναι λίγο υπερβολικό αλλά έχει μία βάση.

Κυρίως γιατί πολλές φορές το κρασάρισμα έρχεται μετά από πολύ ζόρισμα του hardware που πολλές φορές σε άλλες ελάχιστα "ελαφρότερες" εργασίες να μην προκύψει... Με την έννοια ότι rock solid σταθερό σημαίνει ότι ΔΕΝ κρασάρει με τίποτα!

Δες και εσύ φίλε μου στην πρώτη μου απάντηση.

Το ενδεχομενο με αλλο λειτουργικο ενα συστημα oced μη rock stable να γινει rock stable το εχετε σκεφτει?

Δεν είμαστε εμέις οι 4 εδώ που κάνουμε αυτή τη κουβέντα τώρα. Είναι χιλιάδες χρήστες που θα πρέπει να έχουν ένα κοινό σημείο αναφοράς.

Ελπίζω να σας κάλυψα όλους ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε με καλυψες, στο rock stable σε oced μηχανηματα μονο κοινο σημειο αναφορας δεν εχουν... και προς το παρον ειμαστε μονο εμεις οι 4 που συζηταμε.

Αρα ξαναρωταω και ξαναδιατυοπωνω αλλιως την ερωτηση το ενεδεχομενο να μη φταει το hardware οταν ενα συστημα που ειναι oced δεν ειναι rock stable το εχετε σκεφτει?

Link to comment
Share on other sites

1) Αν είχα αυτή τη λογική θα άνοιγα 10. Αλλά ανοίγω δύο για καλύτερα αποτελέσματα. Αν ανοίξεις δύο Toast θα δείς ότι το CPU ναι μεν δουλεύει και με τους δύο Cores στο 100%, αλλά η θερμοκρασίες που ανεβάζει είναι πολύ μικρές. Το Toast είναι το χειρότερο πρόγραμμα να μετράει κάποιος της θερμοκρασίες στο PC του. Αν από την άλλη ανοίξεις έστω και ένα Orthos οι θερμοκρασίες αυξάνονται πολύ περισσότερο από ότι με δύο Toast. Θέλω να καταλείξω στο ότι μπορούν να λένε ότι θέλουν τα Windows για το πόσο στρεσάρεται το CPU. Πιστεύω να με κατάλαβες.

2) Πάντα λέω ότι δεν είναι απαραίτητο να είναι rock stable. Εσύ μπορεί να μην ενοχλήσε από τα restart και άλλα τέτοια. Εγώ όμως ναι. Φυσικά για μένα πιο πολύ μετράει ο Rock Stable και σαν ιδεολογία χαρακτήρα... Oι Rock-Stableres θα με καταλάβουν σε αυτό το σημείο.:033:

3)Μα βλέπω κάποιους και χαίρονται ενώ έχουν το 6300 στα 3.4GHZ και ακόμα πιο πάνω. Όχι δεν το πιστεύω ότι κάποιος είναι σπίτι του και δουλεύει το PC του στα 4GHZ ROCK STABLE.

1.Άλλο το toast κι άλλο το Orthos,όπως είπες κι εσύ.Το διπλό orthos είναι ανούσιο..

2.Δεν συζητάμε αν μας αρέσει ή όχι να είναι rock stable το σύστημά μας,αλλά τί εννοεί ο καθένας με τον όρο αυτό.

3.Δυστυχώς εδώ έχασες όλο σου το δίκιο.Επειδή εσύ δε μπορείς να έχεις rock stable σύστημα τόσο ψηλά,δεν σημαίνει οτι κανείς δε μπορεί..:)

Link to comment
Share on other sites

1) Μα εννοώ ότι δεν σημαίνει ότι επειδή είναι Full LOAD στρεσάρετε και πολύ. Οπότε ανοίγω δύο ORTHOS. Δεν έχω να χάσω κάτι. Ίσα ίσα που προσφέρει σιγουριά.

2) Ένας είναι ό όρος. Η αλήθεια είναι ότι το άρχισε λάθος ο δημιουργός του TOPIC. Δεν είναι για τον καθένα κάτι διαφορετικό. Ή είναι ή δεν είναι. Δεν μιλάμε για το αν μας αρέσουν τα μεγάλα ή τα μικρά βυζιά.

3) Δεν είπα ότι κανείς δεν μπορεί. Δεν έχω δει κανέναν να είναι. Αν έχεις κάποιο link με screenshots όπου πιστοποιούν ότι είναι ROCK STABLE μετά χαράς να το δεκτώ. Μέχρι στιγμής λέω ότι δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

1) Μα εννοώ ότι δεν σημαίνει ότι επειδή είναι Full LOAD στρεσάρετε και πολύ. Οπότε ανοίγω δύο ORTHOS. Δεν έχω να χάσω κάτι. Ίσα ίσα που προσφέρει σιγουριά.

2) Ένας είναι ό όρος. Η αλήθεια είναι ότι το άρχισε λάθος ο δημιουργός του TOPIC. Δεν είναι για τον καθένα κάτι διαφορετικό. Ή είναι ή δεν είναι. Δεν μιλάμε για το αν μας αρέσουν τα μεγάλα ή τα μικρά βυζιά.

3) Δεν είπα ότι κανείς δεν μπορεί. Δεν έχω δει κανέναν να είναι. Αν έχεις κάποιο link με screenshots όπου πιστοποιούν ότι είναι ROCK STABLE μετά χαράς να το δεκτώ. Μέχρι στιγμής λέω ότι δεν γίνεται.

1.Aυτό εννοώ οτι δεν ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία έτσι.Αν μιλούσαμε για διπλό toast ή prime95 θα συμφωνούσα.

2.Πάλι κάνεις λάθος.Για κάποιον που πχ μόνο σερφάρει μπορεί το rock stable να είναι 100MHz πάνω από κάποιον που κάνει βαριές διεργασίες.Σε πληροφορώ οτι κι εκείνου σταθερότατο θα είναι..:p

3.Κοίτα όταν κάποιος μπορεί και κάνει benchmarks στα 5g δε νομίζω οτι χρειάζεται να σου τρέξει όλα αυτά για να δείξει οτι είναι rock stable στα 4g.;)

Link to comment
Share on other sites

1) Παρ'ολα αυτά δεν έχασα κάτι που το έκανα. Πάντα έτσι μετράω για να είμαι σίγουρος.

2) ROCK STABLE ειναι ενα μηχανημα που οτι σταθερότητα εχει στα default,οτι προγραμμα και να τρεξεις για να το δεις αυτο,την εχει και o/ced. (MADKiller7)

Το παραπάνω είναι ορισμός. Δεν έχει για εμένα για εσένα και για τον δίπλα. Ή είναι ή δεν είναι. So simple.

3) Καλό θα ήταν να τα τρέξει δεν έχει να χάσει κάτι. Σίγουρα ένα Ghz κάτω είναι πολύ. Δεν είπα όμως σου λέω και πάλι το αντίθετο. Δεν έχω δει κανέναν χρήστη να δουλεύει το PC το 24/7 στα 4GHZ και ROCK STABLE.

panoc είτε το θέλεις είτε όχι υπάρχουν κάποιοι άγραφοι κανόνες. Δεν μπορώ εγώ να σου βγάλω ένα score στο PI σε άλλο λειτουργικό και να το post-άρω ότι έχω πιο γρήγορο ή πιο αργό PC. Σημείο αναφοράς εδώ είναι το λειτουργικό. Και όχι δεν είμαστε 4. Το διαβάζουν και άλλοι το TOPIC και παρ'ολα αυτά καλό είναι να κουβεντιάζουμε με κοινό σημείο αναφοράς και όχι σαν πηγαδάκι.

Link to comment
Share on other sites

παλι κανεις λαθος, στο παραδειγμα μου σημειο αναφορας ειναι το ιδιο hardware που εχω ;)

και κανεις και παλι λαθος οταν μιλας για ταχυτητα, δεν αναφερομαστε σε ταχυτητα οποτε τοτε θα ηταν οντως σημειο αναφορας και το λειτουργικο. Αναφερομαστε σε rock stable pc, που σημαινει οτι εχουμε το hardware το ιδιο και αλλαζουμε τις παραμετρους του συστηματος ειτε αυτες αφορουν το hardware ειτε το software.

Μς τη δικια σου λογικη δε θα επρεπε να συγκρινουμε εαν εχουμε διαφορετικο bios η κλοκαρουμε τη ATI μας με διαφορετικο προγραμμα.

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

προς το παρον το θεμα το διαβαζουν πολλοι, αλλα εμεις που συζηταμε καθοριζουμε τις βασεις. Εαν καποιος θελει να τις αλλαξει δεν εχει παρα να ποσταρει. Δεν ειμαι πολιτικοι να μιλαμε εκ' μερους ολων...

Link to comment
Share on other sites

1) Παρ'ολα αυτά δεν έχασα κάτι που το έκανα. Πάντα έτσι μετράω για να είμαι σίγουρος.

2) ROCK STABLE ειναι ενα μηχανημα που οτι σταθερότητα εχει στα default,οτι προγραμμα και να τρεξεις για να το δεις αυτο,την εχει και o/ced. (MADKiller7)

Το παραπάνω είναι ορισμός. Δεν έχει για εμένα για εσένα και για τον δίπλα. Ή είναι ή δεν είναι. So simple.

3) Καλό θα ήταν να τα τρέξει δεν έχει να χάσει κάτι. Σίγουρα ένα Ghz κάτω είναι πολύ. Δεν είπα όμως σου λέω και πάλι το αντίθετο. Δεν έχω δει κανέναν χρήστη να δουλεύει το PC το 24/7 στα 4GHZ και ROCK STABLE.

1.Σύμφωνοι,απλά το έγραψα,γιατί το αναφέρεις σαν όρο στο rock stable σύστημα.

2.Αυτό θές να είναι για εσένα σταθερό?Καλώς,πάντως κάποιοι έχουν και θα έχουν διαφορετική άποψη.

3.Καλό θα ήταν να τρέξει για ποιόν?Για σένα που σ'ενδιαφέρει να έχεις σταθερό μηχάνημα.Για τον άλλον που τον καίνε μόνο τα Benchmarks δεν έχει καμιά σημασία πίστεψέ με..

Κρίμα που δεν έχω το Phase πάνω στο σύστημα για να καλύψω τις αμφιβολίες σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.