Jump to content



Τι σημαίνει τελικά Rock Stable?


lordelesar

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

@phantom Μπορει να φταιει το software και σε αυτο.

Καποτε με τον Mobile barton,ειχα τυχει με ενα mod bios να βγαζω οποιοδηποτε τεστ εκτος απο το Prime95(ολες τις εκδοσεις) και με ενα αλλο Mod bios να βγαζει ολα τα τεστ (και το prime95) αλλα οχι το s&m,ολα τα ιδια μονο το Bios αλλαζε.Οταν το εριχνα το μηχανημα στα default και τα 2 bios ετρεχαν τα παντα.Οτι πιο περιεργο ετυχα σε o/c.

Γι αυτο εδωσα την συγκεκριμενη απαντηση πριν

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι δεν είναι κανόνας. Είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και με γνώμονα αυτή βαδίζω βέβαια.

2) Όχι δεν θέλω να είναι για εμένα. Ο όρος είναι υπαρκτός. Αυτό είναι. Δεν είναι κάτι άλλο. Είναι 1+1=2. Δεν μπορεί να έχει κανείς αντίρηση σε αυτό. Φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να το ακολουθεί. Κάποιος μπορεί να μην έχει πρόβλημα με το να είναι unstable το PC του και κάποιος να έχει.

3) Μα αυτό δεν έχεις καταλάβει. Μαγκιά του να μην τον ενδιαφέρει το ROCK STABLE PC. Όπως και εμένα μαγκιά μου να μην μου αρέσουν τα Unstable PC. Καλό θα ήταν να τρέξει αν τον ενδοιαφέρει να δει το Stability του PC του. Όσο για το phase ok... Μπορείς να δουλεύεις με phase 24/7 και να κάνεις τα παραπάνω stability tests?

To αν θέλει κάποιος να έιναι Unstable ή Stable το PC του είναι υποκειμενικό, το τι είναι όμως Unstable και Stable είναι αντικειμενικό.

panoc πραγματικά βαριέμαι να σου τα ξαναλέω είσαι offtopic και πραγματικά σκέφτεσαι τα δικά σου. pfff.....

Με τον deadlock7 μιλάμε επί του θέματος τουλάχιστον και πραγματικά μπορώ να πω ότι μου θέτει αξιόλογες ερωτήσεις και απαντάει αντάξια σε αυτά που λέμε. Εσύ όμως.... Άστο....

Link to comment
Share on other sites

Για μένα rock stable είναι όταν τρέχω τις εφαρμογές που τρέχω σε καθημερινή βάση χωρίς να έχω προβλήματα.Από εκεί και πέρα γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει αν βγάζει 7 και 107 ώρες orthos από την στιγμή που την δουλειά που θέλω να κάνω την κάνω χωρίς προβλήματα? Θα τρέξω το ορθός και το μεμτεστ για 1-2 ώρες το πολύ να δω ότι δε έχω προβλήματα (Μνήμες, Θερμοκρασία, throtling) και αν δω ότι είναι ΟΚ το αφήνω. Το rock stabble το βλέπεις στην πράξη και με τον καιρό

Link to comment
Share on other sites

panoc πραγματικά βαριέμαι να σου τα ξαναλέω είσαι offtopic και πραγματικά σκέφτεσαι τα δικά σου. pfff.....

Με τον deadlock7 μιλάμε επί του θέματος τουλάχιστον και πραγματικά μπορώ να πω ότι μου θέτει αξιόλογες ερωτήσεις και απαντάει αντάξια σε αυτά που λέμε. Εσύ όμως.... Άστο....

Θα διαφωνίσω παντελώς με αυτό που λες. Ο panoc απλά αναφέρει πως η έννοια "rock stable" εξαρτάται και από το λειτουργικό. Αυτό το είχα παρατηρήσει κ εγώ παλιότερα όταν είχα κάνει μεταβίβαση σε linux. Πως με μεγαλύτερη συχνότητα πετύχαινα σταθερότερο μηχάνημα (boot σε μεγαλύτερα fsb, καθώς και χρήση σε συχνότητες που σε windows crash-αρε).

Άρα σε καμία περίπτωση δεν είναι offtopic, εκτός και αν το thread πρέπει να μετανομαστεί σε "Tι σημαίνει τελικά Rock Stable σε windows"

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι rock stable ενα μηχανημα εξαρταται απο το λειτουργικο και το υλισμικο αυτο ειναι αδιαπραγματευτο.Απο εκει και περα ο καθενας καθοριζει το βαθμο του rock stable για το pc του..

Link to comment
Share on other sites

Για μένα rock stable είναι όταν τρέχω τις εφαρμογές που τρέχω σε καθημερινή βάση χωρίς να έχω προβλήματα.Από εκεί και πέρα γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει αν βγάζει 7 και 107 ώρες orthos από την στιγμή που την δουλειά που θέλω να κάνω την κάνω χωρίς προβλήματα? Θα τρέξω το ορθός και το μεμτεστ για 1-2 ώρες το πολύ να δω ότι δε έχω προβλήματα (Μνήμες, Θερμοκρασία, throtling) και αν δω ότι είναι ΟΚ το αφήνω. Το rock stabble το βλέπεις στην πράξη και με τον καιρό

Συμφωνώ απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

Χθες προέκυψε έξοδος και τώρα μπορώ επιτέλους να απαντήσω.

Δεν υπάρχει όρος σε κάποιο λεξικό, οπότε όχι δεν είναι ένας ο ορισμός που ισχύει για όλους.

Εσύ λες ότι 5 ώρες στο orthos είναι αρκετές για να πεις ότι είσαι rock stable. Θα σε πληροφορήσω ότι έχω δει με τα μάτια μου μηχάνημα να πετάει λάθος στις 16 ώρες. Επίσης έχω διαβάσει στα διάφορα fora για λάθη στις 24+ ώρες. Αυτό ήταν ή δεν ήταν rock stable?

Από περιέργεια όταν πήρα τα καινούρια έτρεξα στα defs το orthos για 2 μέρες (48 ώρες) και δεν έβγαλε λάθη. Αυτό σημαίνει σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ότι για κάθε επίπεδο oc θα πρέπει να το τρέχω για 48 ώρες. Άρα εσύ που λες για 5 ώρες, πάλι δεν είσαι rock stable,σωστά?

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι δεν είναι κανόνας. Είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και με γνώμονα αυτή βαδίζω βέβαια.

2) Όχι δεν θέλω να είναι για εμένα. Ο όρος είναι υπαρκτός. Αυτό είναι. Δεν είναι κάτι άλλο. Είναι 1+1=2. Δεν μπορεί να έχει κανείς αντίρηση σε αυτό. Φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να το ακολουθεί. Κάποιος μπορεί να μην έχει πρόβλημα με το να είναι unstable το PC του και κάποιος να έχει.

3) Μα αυτό δεν έχεις καταλάβει. Μαγκιά του να μην τον ενδιαφέρει το ROCK STABLE PC. Όπως και εμένα μαγκιά μου να μην μου αρέσουν τα Unstable PC. Καλό θα ήταν να τρέξει αν τον ενδοιαφέρει να δει το Stability του PC του. Όσο για το phase ok... Μπορείς να δουλεύεις με phase 24/7 και να κάνεις τα παραπάνω stability tests?

To αν θέλει κάποιος να έιναι Unstable ή Stable το PC του είναι υποκειμενικό, το τι είναι όμως Unstable και Stable είναι αντικειμενικό.

1.Εδώ τα βρήκαμε..

2.Εδώ τα χάσαμε.Τί εννοείς.."Δεν μπορεί να έχει κανείς αντίρηση σε αυτό"?

Μήπως να μαστιγώσουμε όσα μέλη δεν συμμορφωθούν με τη γνώμη σου?:079:

3.Κι όμως σε πληροφορώ οτι μπορείς να το έχεις 24/7,άμα θές και να κάνεις τα πάντα στα 4G+..

Για το τελευταίο κομμάτι σου ξαναφέρνω το παράδειγμά μου.Κάποιος που ανοίγει μόνο τον IE για να μπαίνει Internet είναι ή δεν θα είναι σταθερός πιο ψηλά από κάποιον που τρέχει κάθε μέρα,πχ παιχνίδια?Γιατί πρέπει και καλά αν δεν είναι rock stable (με τη δική σου έννοια) να κρασάρει?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εδώ το λειτουργικό που χρησιμοποιεί η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν είναι stable (Windows). Πως θα είναι rock stable ένα υπερχρονσμένο PC?

Πέρα από την πλάκα όμως, ο παραπάνω αστεϊσμός μπορεί να είναι αλήθεια.

Εγώ πιστεύω οτι η έννοια rock stable έχει παρεξηγηθεί. Ακόμα και το hardware στις εργοστασιακές του συνθήκες ίσως να μην είναι rock stable. Σαν υλικό που είναι, έχει φυσικούς περιορισμούς. Άραγε πόσοι έχουν τρέξει στο PC τους όλα αυτά τα προγράμματα σταθερότητας με το harware στα default? Πολύ θα ήθελα να δω ένα super PC (σε deafult) σε μικρό κουτάκι χωρίς καλό εξαερισμό και γεμάτο σκόνη να τραβάει διπλά orthos ή Prime ή δε ξέρω γω τι άλλο για 48 ώρες χωρίς να κολλήσει. Χώρια που και το ίδιο το λειτουργικό μπορεί να μην αντέξει και να σου πετάξει BSOD σε κάτι άσχετο χωρίς να δουλεύει 100%. Και να μην είσαι σίγουρος αν κράσαρε από το overclocking ή απλά η εφαρμογή είναι ΓΤΠΚ (πχ IE ή WMP).

Από την άλλη, ένα υπερχρονισμένο PC είναι συνήθως πιο προσεγμένο. Έχει καλύτερο τροφοδοτικό, καλύτερο airflow και πιο ποιοτικά components με αποτέλεσμα να αποδειχθεί πιο σταθερό από ένα απλό εργοστασιακό PCάκι.

Προσωπικά, έχω εγκαταλείψει κάθε πρόγραμμα σταθερότητας γιατί έχω απομυθοποιήσει την έννοια rock stable. Από τη στιγμή που κάτι είναι μηχανικό, περνάει ρεύμα (το οποίο ούτε αυτό δεν είναι σταθερό), και έχει ημερομηνία λήξης δεν μπορεί να είναι rock stable. Τουλάχιστον όχι για πάντα. Οι συνθήκες περιβάλλοντος, ο χώρος λειτουργίας και η φυσιολογική φθορά δεν το επιτρέπουν αυτό.

Η ουσία είναι (όταν έχεις υπερχρονίσει) να κάνεις όλες τις εργασίες που κάνεις στο PC σου γρήγορα και άνετα χωρίς αδικαιολόγητα κολλήματα. Πραγματικά αδικαιολόγητα όμως. Τα αποτελέσματα του Prime πχ, δε μου λένε τίποτα όταν δεν βγάζει error για 12 ώρες και μετά μου κρασάρει ο Windows Explorer ή όταν βγάζει error στα πρώτα 10 λεπτά και μετά παίζω Oblivion για 2,5 ώρες χωρίς κρασάρισμα. Κι όμως μου έχει συμβεί.

Ο συνδυασμός hardware software κρύβει πολλές παγίδες... Και καλό θα είναι ναι μην υποτιμάμε τις συνθήκες λειτουργίας.

Εγώ αυτό που θέλω από το PC μου είναι να το ανοίγω και να το κλείνω χωρίς ενδιάμεσες διακοπές. Τώρα αν με το setup που έχω, βγάζει 48ωρα orthos ή όχι, δεν με ενδιαφέρει. Και πιστεύω οτι αυτό το έχω καταφέρει. Αν τώρα για παράδειγμα βάλω να τρέξω ένα Prime μπορεί να κολλήσει σε 20 λεπτά. Δεν με ενδιαφέρει όμως, από τη στιγμή που πάιζω τα παιχνίδια χωρίς να βγαίνει στο desktop, που παίζω με το Photoshop επεξεργαζόμενος 50 φωτογραφίες, που σερφάρω με τις ώρες στο δίκτυο, που το αφήνω ανοιχτό όλη τη νύχτα κατεβάζοντας... ε.... Οpen Source λογισμικό... χωρίς BSOD, γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Με το phase και οταν ηταν στεγνα ακομα τα πραγματα ο 6700 μου ηταν στα 4.013GHz βραχος 24/7 εκανε rosetta@home.Τα phase τα ειχα 24/7 σε 100% load απλα το ρευμα σου ερχετε λιγο παραπανω....

Rock stable για μενα ειναι να τρεχει σε 100% load 24/7 κανοντας καποιο shared computing project και να μη εχει κανενα προβλημα..

doubleprimeas0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

1)

panoc πραγματικά βαριέμαι να σου τα ξαναλέω είσαι offtopic και πραγματικά σκέφτεσαι τα δικά σου. pfff.....

Με τον deadlock7 μιλάμε επί του θέματος τουλάχιστον και πραγματικά μπορώ να πω ότι μου θέτει αξιόλογες ερωτήσεις και απαντάει αντάξια σε αυτά που λέμε. Εσύ όμως.... Άστο....

πρωτα απο όλα θα πρεπει να σου πω οτι θα πρεπει να μαθεις να συζητας με επιχειρηματα αντι να απαξιωνεις του συνομιλητες σου, τουλαχιστον για να γινεις σεβαστος.

Προφανως εμενα δε μπορεις να απαντησεις ανταξια στις δικες μου ερωτησεις/προτασεις και γιαυτο διαλεξες αυτο το δρομο. Ας εχει.

Εγω απλά ειπα οτι ειναι και το software που κανει ενα συστημα rock stable ή μη.

για να σου κανω το θεμα λιγο πιο ευκολο εχουμε και λεμε.

οταν λεμε συστημα τι εννοουμε? φανταζομαι συστημα ειναι ο συνδιασμος hardware και software μαζι.

ωραια, υποθετουμε οτι εχουμε τα Α συστημα με 2 λειτουργικα σε 2 partitions του ιδιου δισκου (oced η οχι δε μας ενδιαφερει), στο Α εχουμε win2000 και στο Β winxp.

στο Α τρεχουμε orthos -> περναει, τρεχουμε spi περναει, ολα τα games παιζουν τελεια για ωρες

στο Β τρεχουμε orthos -> περναει, τρεχουμε spi δε περναει, α τα games παιζουν τελεια για ωρες

ακουω λοιπον την αποψη σου επι του θεματος.

- εαν εχεις, μπορεις καλλιστα να σιωπησεις ή απλα να πεις οτι δεν εχεις αποψη επι του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Χθες προέκυψε έξοδος και τώρα μπορώ επιτέλους να απαντήσω.

Δεν υπάρχει όρος σε κάποιο λεξικό, οπότε όχι δεν είναι ένας ο ορισμός που ισχύει για όλους.

Εσύ λες ότι 5 ώρες στο orthos είναι αρκετές για να πεις ότι είσαι rock stable. Θα σε πληροφορήσω ότι έχω δει με τα μάτια μου μηχάνημα να πετάει λάθος στις 16 ώρες. Επίσης έχω διαβάσει στα διάφορα fora για λάθη στις 24+ ώρες. Αυτό ήταν ή δεν ήταν rock stable?

Από περιέργεια όταν πήρα τα καινούρια έτρεξα στα defs το orthos για 2 μέρες (48 ώρες) και δεν έβγαλε λάθη. Αυτό σημαίνει σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ότι για κάθε επίπεδο oc θα πρέπει να το τρέχω για 48 ώρες. Άρα εσύ που λες για 5 ώρες, πάλι δεν είσαι rock stable,σωστά?

To ότι δεν υπάρχει στο λεξικό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει... :111:

Τα Stability programs τα χρησιμοποιούμε πιο πολύ για θέμα χρόνου. Είναι πολύ χρονοβόρο κάποιος Overclocker μετά από ένα βήμα Overclock να παίζει 12ώρα παιχνίδια ή να κάνει τόσες σκληρές εφαρμογές για όσο χρόνο χρειάζεται για να πειστεί ότι το PC είναι R Stable (Μπορεί να περάσει και ένας μήνας). Γι'αυτό το λόγω χρησιμοποιούμε τα Stability Programs. Φυσικά και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου ότι στην πράξη βλέπεις πως πάει το πράμα. Σίγουρα ναι, ok έχω τρέξει τα απαραίτητα προγράμματα για σταθερότητα και ήταν ok, αλλά όσο περνάει ο καιρός βλέπω ότι το PC είναι ROCK STABLE.

1.Εδώ τα βρήκαμε..

2.Εδώ τα χάσαμε.Τί εννοείς.."Δεν μπορεί να έχει κανείς αντίρηση σε αυτό"?

Μήπως να μαστιγώσουμε όσα μέλη δεν συμμορφωθούν με τη γνώμη σου?:079:

3.Κι όμως σε πληροφορώ οτι μπορείς να το έχεις 24/7,άμα θές και να κάνεις τα πάντα στα 4G+..

Για το τελευταίο κομμάτι σου ξαναφέρνω το παράδειγμά μου.Κάποιος που ανοίγει μόνο τον IE για να μπαίνει Internet είναι ή δεν θα είναι σταθερός πιο ψηλά από κάποιον που τρέχει κάθε μέρα,πχ παιχνίδια?Γιατί πρέπει και καλά αν δεν είναι rock stable (με τη δική σου έννοια) να κρασάρει?

1) :038:

2) Δεν μπορεί να έχει κανείς αντίρηση στο τι καλούμε Rock Stable. Σου είπα τι είναι. Όχι δεν τον μαστηγώνουμε, απλά όποιος δεν καταλαβαίνει τον ορισμό είναι περιορισμένης αντίληψης.

3) Ok... Όποτε έχεις κάτι τέτοιο μπορείς να μου το δείξεις. Όχι μόνο εσύ και όποιος άλλος θέλει. Το δικό μου PC είναι διαθέσιμο για όποιον θέλει να το τσεκάρει.

Αν κάτσω εγώ όμως στο PC του και τρέξω κάτι βαρύ θα crash-άρει. Στο έχω πει τρεις (3) φορές τι σημαίνει ROCK STABLE. Έχω περιέργια να δω πόσες φορές θα στω πω ακόμα.

Βρε παιδιά, εδώ το λειτουργικό που χρησιμοποιεί η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν είναι stable (Windows). Πως θα είναι rock stable ένα υπερχρονσμένο PC?

Πέρα από την πλάκα όμως, ο παραπάνω αστεϊσμός μπορεί να είναι αλήθεια.

Εγώ πιστεύω οτι η έννοια rock stable έχει παρεξηγηθεί. Ακόμα και το hardware στις εργοστασιακές του συνθήκες ίσως να μην είναι rock stable. Σαν υλικό που είναι, έχει φυσικούς περιορισμούς. Άραγε πόσοι έχουν τρέξει στο PC τους όλα αυτά τα προγράμματα σταθερότητας με το harware στα default? Πολύ θα ήθελα να δω ένα super PC (σε deafult) σε μικρό κουτάκι χωρίς καλό εξαερισμό και γεμάτο σκόνη να τραβάει διπλά orthos ή Prime ή δε ξέρω γω τι άλλο για 48 ώρες χωρίς να κολλήσει. Χώρια που και το ίδιο το λειτουργικό μπορεί να μην αντέξει και να σου πετάξει BSOD σε κάτι άσχετο χωρίς να δουλεύει 100%. Και να μην είσαι σίγουρος αν κράσαρε από το overclocking ή απλά η εφαρμογή είναι ΓΤΠΚ (πχ IE ή WMP).

Από την άλλη, ένα υπερχρονισμένο PC είναι συνήθως πιο προσεγμένο. Έχει καλύτερο τροφοδοτικό, καλύτερο airflow και πιο ποιοτικά components με αποτέλεσμα να αποδειχθεί πιο σταθερό από ένα απλό εργοστασιακό PCάκι.

Προσωπικά, έχω εγκαταλείψει κάθε πρόγραμμα σταθερότητας γιατί έχω απομυθοποιήσει την έννοια rock stable. Από τη στιγμή που κάτι είναι μηχανικό, περνάει ρεύμα (το οποίο ούτε αυτό δεν είναι σταθερό), και έχει ημερομηνία λήξης δεν μπορεί να είναι rock stable. Τουλάχιστον όχι για πάντα. Οι συνθήκες περιβάλλοντος, ο χώρος λειτουργίας και η φυσιολογική φθορά δεν το επιτρέπουν αυτό.

Η ουσία είναι (όταν έχεις υπερχρονίσει) να κάνεις όλες τις εργασίες που κάνεις στο PC σου γρήγορα και άνετα χωρίς αδικαιολόγητα κολλήματα. Πραγματικά αδικαιολόγητα όμως. Τα αποτελέσματα του Prime πχ, δε μου λένε τίποτα όταν δεν βγάζει error για 12 ώρες και μετά μου κρασάρει ο Windows Explorer ή όταν βγάζει error στα πρώτα 10 λεπτά και μετά παίζω Oblivion για 2,5 ώρες χωρίς κρασάρισμα. Κι όμως μου έχει συμβεί.

Ο συνδυασμός hardware software κρύβει πολλές παγίδες... Και καλό θα είναι ναι μην υποτιμάμε τις συνθήκες λειτουργίας.

Εγώ αυτό που θέλω από το PC μου είναι να το ανοίγω και να το κλείνω χωρίς ενδιάμεσες διακοπές. Τώρα αν με το setup που έχω, βγάζει 48ωρα orthos ή όχι, δεν με ενδιαφέρει. Και πιστεύω οτι αυτό το έχω καταφέρει. Αν τώρα για παράδειγμα βάλω να τρέξω ένα Prime μπορεί να κολλήσει σε 20 λεπτά. Δεν με ενδιαφέρει όμως, από τη στιγμή που πάιζω τα παιχνίδια χωρίς να βγαίνει στο desktop, που παίζω με το Photoshop επεξεργαζόμενος 50 φωτογραφίες, που σερφάρω με τις ώρες στο δίκτυο, που το αφήνω ανοιχτό όλη τη νύχτα κατεβάζοντας... ε.... Οpen Source λογισμικό... χωρίς BSOD, γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει?

Συμφωνώ ότι τα Windows δεν είναι ότι πιο σταθερό, αλλά προσφέρουν ότι και να λέμε τρομερές ευκολίες που αν δεν ήταν ο Βασίλης δεν θα θεωρούσαμε κάποια πράγματα δεδομένα.

Αν το PC λειτουργεί κάτω από Default ρυθμίσεις και δεν είναι Stable κάτι δεν πάει καλά. Εννοείτε ότι αν δεν είναι stable δεν το Clock-άρουμε. "Ήταν στραβό το κλιμα το'φαγε και ο γάιδαροσ":040:

Με το phase και οταν ηταν στεγνα ακομα τα πραγματα ο 6700 μου ηταν στα 4.013GHz βραχος 24/7 εκανε rosetta@home.Τα phase τα ειχα 24/7 σε 100% load απλα το ρευμα σου ερχετε λιγο παραπανω....

Rock stable για μενα ειναι να τρεχει σε 100% load 24/7 κανοντας καποιο shared computing project και να μη εχει κανενα προβλημα..

doubleprimeas0.th.jpg

Άρα συμφωνείς μαζί μου έτσι? Επαναλαμβάνω ότι το 100% Load δεν ανταποκρίνεται πάντα στην πραγματικότητα.

πρωτα απο όλα θα πρεπει να σου πω οτι θα πρεπει να μαθεις να συζητας με επιχειρηματα αντι να απαξιωνεις του συνομιλητες σου, τουλαχιστον για να γινεις σεβαστος.

Προφανως εμενα δε μπορεις να απαντησεις ανταξια στις δικες μου ερωτησεις/προτασεις και γιαυτο διαλεξες αυτο το δρομο. Ας εχει.

Εγω απλά ειπα οτι ειναι και το software που κανει ενα συστημα rock stable ή μη.

για να σου κανω το θεμα λιγο πιο ευκολο εχουμε και λεμε.

οταν λεμε συστημα τι εννοουμε? φανταζομαι συστημα ειναι ο συνδιασμος hardware και software μαζι.

ωραια, υποθετουμε οτι εχουμε τα Α συστημα με 2 λειτουργικα σε 2 partitions του ιδιου δισκου (oced η οχι δε μας ενδιαφερει), στο Α εχουμε win2000 και στο Β winxp.

στο Α τρεχουμε orthos -> περναει, τρεχουμε spi περναει, ολα τα games παιζουν τελεια για ωρες

στο Β τρεχουμε orthos -> περναει, τρεχουμε spi δε περναει, α τα games παιζουν τελεια για ωρες

ακουω λοιπον την αποψη σου επι του θεματος.

- εαν εχεις, μπορεις καλλιστα να σιωπησεις ή απλα να πεις οτι δεν εχεις αποψη επι του θεματος.

Και πάλι δεν διάβασα όλο το Post σου... διάβασα μέχρι και το "ωραία, υποθέτουμε" και δύο γραμμές πιο κάτω. Ε, ναι σε λίγο θα σιωπήσω... Είναι ανούσιο να μαθαίνεις σε μια κότα μαθηματικά. Φυσικά δεν σημαίνει ότι επειδή η κότα δεν καταλαβαίνει τα μαθηματικά ότι μαθηματικά δεν υπάρχουν.:112:

Και αυτό από το overclocker.com:

Stability testing

Games aren’t good enough to test stability, neither are benchmarking programs, we need something that purely uses ALOT of CPU power to get it done, distributed computing programs like Seti@home, prime 95 and folding at home are fine for these purposes, however if you do not use these you can download Hot CPU tester from http://www.7byte.com/

I recommend running these programs for hours say 12 hours, after those 12 hours and not a single crash I would say your system is stable

There’s nothing worse than a few days from now, doing something vital on your computer, and your CPU starts doing some big number crunching and your computer crashes!

During this "burn in" procedure, take note of what temperatures you are getting; also take not of what the ambient temp is (temp outside the case)

If you are getting temps of say 55c+ with an ambient close to 20c consider some cooling solutions, as when its summer or your air-con fails, you won’t be running overclocked like that!

If you are getting an ambient of say 35c, be cool, you are getting a good temp be happy!

And congrats on your overclock.

Όσοι πάντως έχουν καταλάβει έχουν καταλάβει. Απλά απο κάποιο σημείο και πέρα δεν έχουν από τη φύση τη δυνατότητα να καταλάβουν ή απλός δεν θέλουν. Νομίζω ότι το δεύτερο είναι το μεγαλύτερο ποσοστό. Απαντάω από εδώ και κάτω μόνο σε σοβαρές ερωτήσεις. Αν δεν απαντήσω αγνοώ.........:073:

Link to comment
Share on other sites

1) :038:

2) Δεν μπορεί να έχει κανείς αντίρηση στο τι καλούμε Rock Stable. Σου είπα τι είναι. Όχι δεν τον μαστηγώνουμε, απλά όποιος δεν καταλαβαίνει τον ορισμό είναι περιορισμένης αντίληψης.

3) Ok... Όποτε έχεις κάτι τέτοιο μπορείς να μου το δείξεις. Όχι μόνο εσύ και όποιος άλλος θέλει. Το δικό μου PC είναι διαθέσιμο για όποιον θέλει να το τσεκάρει.

Αν κάτσω εγώ όμως στο PC του και τρέξω κάτι βαρύ θα crash-άρει. Στο έχω πει τρεις (3) φορές τι σημαίνει ROCK STABLE. Έχω περιέργια να δω πόσες φορές θα στω πω ακόμα.

Περιορισμένης αντίληψης θεωρείται αυτός που δε δέχεται άλλη γνώμη εκτός της δικής του και νόμίζω πως αυτό μόνο εσύ το κάνεις απ'την αρχή που ξεκίνησες να ποστάρεις στο άλλο θέμα.Θα ήταν θεμιτό να μην συνεχίσεις τέτοιους χαρακτηρισμούς..εξάλλου κουβέντα κάνουμε!:111:

Link to comment
Share on other sites

Aν και δε καταλαβα που συμφωνουμε εμενα τα PC μου ειναι παντα σε 100% load 24/7 συνεχεια τους λιωνω το κορμι...

http://www.boincsynergy.com/stats/boinc-stats.php?id=79829&project=rah

Το ΗΟΤ CPU tester δεν ειναι οτι ποιο ζεστο για c2d το ΤΑΤ της Ιntel μαλιστα.

Αυτο που βλεπω παντως ειναι να συνεχιζεις με διαφορες φραστικες επιθεσεις που τις βρισκω περιττες.......

Link to comment
Share on other sites

Λολ...

Τι μπορεί να μάθει κανείς τλκ για το τι σημαίνει rock stable...

Αν δεν βγάζει 720 ώρες 4πλο Orthos Priority 10 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ:101: :101: :101: :101:

Φυσικά και η σταθερότητα εξαρτάται και απ το λειτουργικό...

Το λειτουργικό είναι αυτό που κάνει την διαχείρηση πόρων του συστήματος...άμα δεν το κάνει σωστά...ούτε στα default δεν θα είναι σταθερό το σύστημα..

Οπότε αν το Linux διαχειρίζεται καλύτερα τους πόρους λογικό το βρίσκω να έχουμε περισσότερα mhz σταθερά εκεί..

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ σε 32bit/64bit με τα 64bit-α να με αφήνουν να παίζω πιο ψηλά...

Για μένα rock stable είναι αύτό που ότι του ζητάω το κάνει και δεν κλ@νει...

Με λίγα λόγια συμφωνώ με κάποιο προλαλήσαντα...

Άμα με αυτά που του κάνω δεν κρασάρει τι με νοιάζει αν δεν βγάζει και 1 δευτερόλεπτο orthos....

Ξεχνάμε το bug που είχαν κάποια prime και δεν παίζανε σε Α64?

Παίζει ρόλο και ο σχεδιασμός του προγράμματος σταθερότητας έτσι...

Προσωπικά, έχω εγκαταλείψει κάθε πρόγραμμα σταθερότητας γιατί έχω απομυθοποιήσει την έννοια rock stable. Από τη στιγμή που κάτι είναι μηχανικό, περνάει ρεύμα (το οποίο ούτε αυτό δεν είναι σταθερό), και έχει ημερομηνία λήξης δεν μπορεί να είναι rock stable. Τουλάχιστον όχι για πάντα. Οι συνθήκες περιβάλλοντος, ο χώρος λειτουργίας και η φυσιολογική φθορά δεν το επιτρέπουν αυτό.

Πρώτα απ όλα είναι όλα ηλεκτρονικά πάνω στην μητρική και όχι μηχανικά(HDD Drives etc) εκτός απ τα φρουφρούρια που σημαίνει ότι θεωρειτικά δεν έχουν χρόνο ζωής αρκεί να χρησημοποιούνται σωστά και να μην υπάρχει αστοχεία υλικού...

πχ

Ένας πυκνωτής για να εξασφαλιστεί η αθανασία του(εφ όσον δεν έχουμε αστοχία υλικού) πρέπει να είναι rated για τα 2πλάσια βολτ απ όσα θα περνάνε και δεν ξεπερνάμε τις προδιαγραφές θερμοκρασίας

@Lafas1987

Μαν...υπάρχει κανονηκότατα C2D @ 4GHz rock solid stable με phase...μην σου πώ ότι με cascade πάνε στα 4.5g...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν διάβασα όλο το Post σου... διάβασα μέχρι και το "ωραία, υποθέτουμε" και δύο γραμμές πιο κάτω. Ε, ναι σε λίγο θα σιωπήσω... Είναι ανούσιο να μαθαίνεις σε μια κότα μαθηματικά. Φυσικά δεν σημαίνει ότι επειδή η κότα δεν καταλαβαίνει τα μαθηματικά ότι μαθηματικά δεν υπάρχουν.:112:

συμφωνω , μονο που εδω δε μιλαμε για κοτες και προβατα, σε σενα προσπαθω να μαθω "μαθηματικα". κριμα γιατι εξαρχης φαινοταν να εχεις καποιες βασικες γνωσεις η τουλαχιστον προυποθεσεις για επικοδομιτικη συζητηση.

οπως και να εχεις εφοσον δεν εχεις αποψη επι του θεματος τοτε εισαι εν μερη -και μονο εν μερη- γνωστης του αντικειμενου που συζητας και δυστυχως δεν εχεις διαθεση ουτε για μθηση ουτε για συζητηση.

Ξερεις... η ημιθαμεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια λεει ο λαός μας.

Ας εχει :)

2) Δεν μπορεί να έχει κανείς αντίρηση στο τι καλούμε Rock Stable. Σου είπα τι είναι. Όχι δεν τον μαστηγώνουμε, απλά όποιος δεν καταλαβαίνει τον ορισμό είναι περιορισμένης αντίληψης.

? Παρακαλω? από ποτε ο ορισμος αυτος εγινε καποιο standar? Απο ποτε εσυ εχεις δίκιο? και τελος ποιος ειπε οτι εχεις το δικαιωμα να εκφραζεσε ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις... η ημιθαμεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια λεει ο λαός μας.

OFF TOPIC

O λαός μας; Η παροιμία είναι αρχαιοελληνική. Δεν έχει σχέση ο "λαός" μας με εκεινους τους ανθρώπους! Εκτός αν βλεπεις εσύ κοινά στοιχεία που εγώ δεν διακρίνω. Αν ναι θα σε θερμοπαρακαλούσα να μου τα υπογραμμίσεις!!!!

ON TOPIC

Νομίζω ότι υπάρχει μια μερική επίθεση προς τον Lafas1987 και γι'αυτό εκφράζεται έτσι (χωρίς να σημαίνει ότι έχει δίκιο να εκφράζεται έτσι). Διακρίνω μια υποκειμενικότητα που με στεναχωρεί ιδιαίτερα, και δυστυχώς παρόμοιο φαινόμενο έχω ξαναδεί στο φορουμ. Δεν θέλω να ρίξω λάδι στην φωτιά, ΚΑΛΩ τους ΠΑΝΤΕΣ να ηρεμήσουν!

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Candyman γνωριχζω πολυ καλα τη ριζα της φρασης, εγω ομως οπως και πολλοι αλλοι τη χρησιμοποιουν ακομα εξου και το "λαός μας"

για το δευτερο σκελος θα σου απραθεσω οτι ειπε ο deadlock7 στο φίλο μας

"Περιορισμένης αντίληψης θεωρείται αυτός που δε δέχεται άλλη γνώμη εκτός της δικής του και νόμίζω πως αυτό μόνο εσύ το κάνεις απ'την αρχή που ξεκίνησες να ποστάρεις στο άλλο θέμα."

Θα σε παραπεμψω να ξαναδιαβασεις τις απαντησεις του φιλου μας που απευθυνονται στο προσωπο μου και να μου πεις ποιος ειναι αυτος που δειχνει ασεβεια,εκφεδονιζει ειρωνικα σχολια και υπονούμενα και στη συνεχεια θα ακουσω τη παρατηρηση sου. Διαβασε και τις δικες μου απαντησεις που ομολογουμενως περιεχουν μια δοση πικριας και "εχθρικης αντιμετωπισης" που ομως δικαιλογειται (κατ'εμε) απο τη σταση του φιλου μας στο προσωπο μου.

τελος για να σταματησει εδω και να μη συνεχιστει το θεμα γιατι και αυτο off topic ειναι, μη ξεχνας οτι ειμαστε ανθρωποι και οχι robot. Εαν καποιος/οι εχει παραπονο απο τη ΔΟ μπορει καλλιστα να την εκφερει στους admins/webmasters.

Link to comment
Share on other sites

Panoc: Το παίρνεις πολύ προσωπικά. Νομίζω ότι απλά πρέπει να πέσουν οι τόνοι.

Εχω διαβάσει τις απαντήσεις του Lafas και δεν είπα ότι έχει δίκιο, έλεος το είδες! Να το:

χωρίς να σημαίνει ότι έχει δίκιο να εκφράζεται έτσι

Απο κει και πέρα νομίζω ότι μερικοί εδώ (δεν μιλάω προσωπικά ΟΥΤΕ έχω σκοπο να κατονομάζω άτομα, κυρίως γιατί θεωρώ ότι είναι περιττό) τον αποπήρανε ιδιαίτερα. Καινούργιος είναι στο φόρουμ στο κάτω κάτω. Έχω την εντύπωση πως μερικοί εδώ νομίζουν ότι είναι στρατός και ότι ισχύει το "παλιός" και "νέος".

Δεν θέλω να επεκταθώ, είμαι και εντελώς off topic και δεν θα κάνω άλλο ποστ εδώ μέσα για το θέμα. Απλά υπογραμμίζω μερικά πράγματα...

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.