Jump to content



Τελικά το RAID-0 είναι περισσότερο trend?


Recommended Posts

Αυτό ακριβώς κάνει το RAID (software) ιδινικό για οικιακά συστήματα που οι χρήστες τους θέλουν επιδόσεις.

Χωρίς χρηματικό κόστος αυξάνουν τις επιδόσεις τους.

Όσον αφορά την ασφάλεια, τα οικιακά PC δεν περιέχουν και τα μυστικά έγγραφα του κράτους. Τίποτα δεν υπάρχει που δεν μπορεί να ανακτηθεί/αντικατασταθεί.

.

Ανάλογα το τι θεωρείς οικιακό σύστημα.

Η πλειοψηφία των επιτραπέζιων συστημάτων που πωλούνται εξυπηρετούν βασικές υπολογιστικές ανάγκες (εφαρμογές γραφείου/Διαδίκτυο/απλές εγγραφές μουσικής/video).

Αυτά θεωρώ οικιακά/εισαγωγικά συστήματα και αυτά κατέχει και η πλειοψηφία των χρηστών ακόμα και αυτού του forum.

Σε αυτά τα συστήματα το RAID είναι ουσιαστικά άχρηστο για τους λόγους που ήδη έχουν αναφέρει άλλοι.

Απλό παράδειγμα:

Δείχνουμε σε κάποιον απλό χρήστη δυο ίδια συστήματα (ένα σύστημα με RAID0 και ένα άλλο με τους ίδιους δίσκους χωρίς RAID) δίπλα-δίπλα και τον αφήνουμε να τα χρησιμοποιήσει.

Μετά του λέμε ποιό θα προτιμούσε ?(ίδιο κόστος)

Αν ήταν τόσο μάγκας που κατάλαβε την διαφορά ταχύτητας και προτίμησε το σύστημα με το RAID0 του θέτουμε το επόμενο ερώτημα.

Με το άλλο σύστημα (το πιο αργό) έχεις ήδη και την δυνατότητα να κάνεις backup χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις κάτι επιπλέον.

Τι λέτε ότι θα προτιμήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
Αυτά θεωρώ οικιακά/εισαγωγικά συστήματα και αυτά κατέχει και η πλειοψηφία των χρηστών ακόμα και αυτού του forum.

Αν θυμάμαι καλά στο παρελθόν και στα παραδείγματα που έχεις εσύ χρησιμοποιήσει το SSD και το stick των 2GB RAM περιλαμβάνονταν στο configuration ή ήταν must για τον απλό χρήστη.

Το επιπλέον κόστος ενός δίσκου, των οποίων οι τιμές πλέον ξεκινάνε μόλις πάνω από τα 30€, το θεωρείς υπερβολικό σαν επιλογή για αύξηση των επιδόσεων σε ένα τυπικό σύστημα?

35€ π.χ. είναι υπερβολή? Διότι για RAID δεν χρειάζεσαι δίσκους των 300€ και βέβαια ούτε έχεις την υποχρέωση να τα βάλεις όλα πάνω στην RAID συστοιχία.

Όσο για το παράδειγμα που αναφέρεις, ο back up δίσκος θα ήταν καλύτερο να είναι κάποιος εξωτερικός δίσκος.

Επίσης δεν χρειάζεται να είσαι μάγκας για να καταλάβεις την διαφορά εκτός και αν δουλεύεις με το notepad.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά... Εδώ πέρα το άρθρο του Anandtech γράφει επί λέξει:

If you haven't gotten the hint by now, we'll spell it out for you: there is no place, and no need for a RAID-0 array on a desktop computer. The real world performance increases are negligible at best and the reduction in reliability, thanks to a halving of the mean time between failure, makes RAID-0 far from worth it on the desktop.

Μετάφραση:

Αν δεν το έχετε "πιάσει" το νόημα ως τώρα, θα σας το πούμε εμείς. Δεν υπάρχει λόγος και ανάγκη για μια συστοιχία RAID-0 σε desktop pc.

H αύξηση των επιδόσεων σε πραγματικές εφαρμογές είναι αμελητέα στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (απορία: δηλαδή στην χειρότερη τι γίνεται?) και σε συνδυασμό με την μείωση της αξιοπιστίας (λόγω της μείωσης κατά 50% του MBTF) κάνει το RAID-0 να βρίσκεται πολύ μακρυά από το σημείο να αξίζει να υπάρχει σε desktop.

Μιλάμε ότι απαξιώνει το Raid-0 Ε-ΝΤΕ-ΛΩΣ (και δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητήσει κανείς αυτό που λέω, ειδικά αν διαβάσει τα bold).

Αν έγραφε στο δικό μας forum ο τύπος που έκανε το review θα έλεγε ότι το RAID-0 είναι άχρηστο! Και δεν μιλάμε για ένα απλό benchmark, αλλά για κοτζάμ άρθρο που αναλύει ΓΙΑΤΙ το RAID-0 δεν αξίζει τον κόπο.

Παρόλα αυτά διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι εδώ είναι υπέρ του RAID-0.

Και ερωτώ... Ας πούμε ότι ήμουν εντελώς άσχετος με το θέμα... Δεν νομίζετε ότι ένας υποψήφιος αγοραστής θα είχε μπλέξει;

Link to comment
Share on other sites

@Candyman

Το ίδιο έλεγαν και στο storagereview. Εμείς εδώ μέσα ξέρουμε καλύτερα όμως από ότι φαίνεται. Μάλλον ο Έλληνας αρέσκεται στις λεπτομέρειες (άλλη παροιμία λέγανε στο χωριό μου αλλά μάλλον θα την κρατήσω για αργότερα)

Link to comment
Share on other sites

Και ερωτώ... Ας πούμε ότι ήμουν εντελώς άσχετος με το θέμα... Δεν νομίζετε ότι ένας υποψήφιος αγοραστής θα είχε μπλέξει;

Δεν θα είχε μπλέξει, απλά θα αγόραζε ότι του έλεγε το κατάστημα και το κατάστημα θα του έλεγε θα σου βάλω και δεύτερο σκληρό (για να πουλήσω μια και οι σκληροί έχουν πέσει) για να έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα στο άνοιγμα π.χ. του Winamp.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο παρελθόν και στα παραδείγματα που έχεις εσύ χρησιμοποιήσει το SSD και το stick των 2GB RAM περιλαμβάνονταν στο configuration ή ήταν must για τον απλό χρήστη.

Το επιπλέον κόστος ενός δίσκου, των οποίων οι τιμές πλέον ξεκινάνε μόλις πάνω από τα 30€, το θεωρείς υπερβολικό σαν επιλογή για αύξηση των επιδόσεων σε ένα τυπικό σύστημα?

35€ π.χ. είναι υπερβολή? Διότι για RAID δεν χρειάζεσαι δίσκους των 300€ και βέβαια ούτε έχεις την υποχρέωση να τα βάλεις όλα πάνω στην RAID συστοιχία.

.

Ιδού η Ρόδος (το ερώτημα το έχω θέσει παραπάνω). Θέλεις κι άλλο pollάκι ή δεν σου φτάσαν τα προηγούμενα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχουμε επιχειρήματα επιστρατεύουμε την ειρωνεία?

No problem από μένα αλλά ας μην βγούμε off topic.

@Candyman

Ο Anand έβγαλε κάποια συμπεράσματα και κάποιοι χρήστες κάποια άλλα. Δεν έχει νόημα να βγάλουμε λάθος τον έναν ή τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το τι θεωρείς οικιακό σύστημα.

Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος:

Αυτό ακριβώς κάνει το RAID (software) ιδανικό για οικιακά συστήματα που οι χρήστες τους θέλουν επιδόσεις.

Χωρίς χρηματικό κόστος αυξάνουν τις επιδόσεις τους.

Μισό λεπτό ρε παιδιά... Εδώ πέρα το άρθρο του Anandtech γράφει επί λέξει:

Μετάφραση:

Αν δεν το έχετε "πιάσει" το νόημα ως τώρα, θα σας το πούμε εμείς. Δεν υπάρχει λόγος και ανάγκη για μια συστοιχία RAID-0 σε desktop pc.

H αύξηση των επιδόσεων σε πραγματικές εφαρμογές είναι αμελητέα στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (απορία: δηλαδή στην χειρότερη τι γίνεται?) και σε συνδυασμό με την μείωση της αξιοπιστίας (λόγω της μείωσης κατά 50% του MBTF) κάνει το RAID-0 να βρίσκεται πολύ μακρυά από το σημείο να αξίζει να υπάρχει σε desktop.

Μιλάμε ότι απαξιώνει το Raid-0 Ε-ΝΤΕ-ΛΩΣ (και δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητήσει κανείς αυτό που λέω, ειδικά αν διαβάσει τα bold).

Αν έγραφε στο δικό μας forum ο τύπος που έκανε το review θα έλεγε ότι το RAID-0 είναι άχρηστο! Και δεν μιλάμε για ένα απλό benchmark, αλλά για κοτζάμ άρθρο που αναλύει ΓΙΑΤΙ το RAID-0 δεν αξίζει τον κόπο.

Ναι ωραία, και?

Το anandtech εκφέρει μια άποψη. Δεν σημαίνει οτι είναι και σωστή ή αποτελεί αξίωμα.

Εμένα τι να μου πει που έχω τόσα χρόνια RAID και το χρησιμοποιώ κάθε μέρα?

Αυτά που γράφω τα αμφισβητείς? Ή δεν τα παίρνεις στα σοβαρά γιατί δεν είμαι το Anandtech?

Τα οφέλη του RAID-0 είναι ξεκάθαρα και μη αμφισβιτήσιμα:

1) Ταχύτερη διαμεταγωγή μεγάλων αρχείων

2) Χαμηλότερος απαιτούμενος χρόνος φόρτωσης λειτουργικού/παιχνιδιών/βαριών εφαρμογών (αλλά και ξεφόρτωμα)

3) Αισθητή μειώση encoding ταινιών και συμπίεσης αρχείων (αφού το κομμάτι αρχείου που συμπιέζεται κάθε στιγμή φρενάρεται λιγότερο από τη χαμηλή σε σχέση με τον επεξεργαστή/μνήμη ταχύτητά του)

Όπως βλέπεις, μιλάω για καθαρά καθημερινές εργασίες και αγνοώ παντελώς τα benchmarks.

Για το θέμα της ασφάλειας μίλησα προηγουμένως και ανέφερα λύσεις για βέλτιστη ασφάλεια και όσον αφορά το κόστος, είναι πολύ απλά μηδενικό. Με τους δίσκους που ήδη κάποιος μπορεί να έχει, στήνει RAID χωρίς να χάνει GB.

Επίσης, θεωρείς τυχαίο που όλοι όσοι είναι υπερ του RAID-0 έχουν ήδη RAID-0 και εξακολουθούν να έχουν RAID?

Στην τελική, "ανάγκη" δεν έχουμε τίποτα. Ούτε εσύ έχεις ανάγκη το SLi με τις 2 7900. Το έκανες όμως, ακόμα κι αν καταναλώνει διπλασιο ρεύμα, ακόμα κι αν σου σκλαβώνει τη μισή μητρική, ακόμα κι αν δεν βλέπεις αύξηση επιδόσεων στα παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν SLi, ακόμα κι αν η 8800GTS 640 ή η επόμενη 8900 πχ θα κοστίζει λιγότερο από τις 2 7900 θα είναι ταχύτερη και θα παίζει παιχνίδια που εσύ πολύ απλά ΔΕΝ θα μπορείς να παίξεις (DX10).

Τουλάχιστον οι δίσκοι και το RAID θα σου μείνει, και θα σε ωφελεί εκεί που καμμιά άλλη αναβαθμιση δεν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα raid έχω στήσει όλο κι όλο και έχω μείνει εντυπωσιασμένος. Και σε καμία περίπτωση δεν νιώθω ανασφαλής αφού παίρνω backup απ το raid όπως θα έπαιρνα αν είχα και 1 δίσκο. Πρέπει να παραδεχτώ όμως ότι το έστησα διότι μου "έκατσαν" 2 ολόιδιοι δίσκοι και όχι επί τούτης. Σε γενικές γραμμές το raid αξίζει αρκεί να συμβιβαστείς στο γεγονός ότι άμα χάσεις τον 1 χάνεις τα πάντα (οπότε χρειάζεσαι και 3ο δίσκο). Είναι περισσότερο "ψυχολογικό" το θέμα και άμα στο μυαλό σου διαγράψεις τον αριθμό 2 και τους "δεις" σαν 1 ταχύτερο, τότε μπορείς να επιτύχεις ένα extra boost σ ένα από τα πιο "αργά" υποσυστήματα του υπολογιστή σου. Αν η τσέπη σου δεν το σηκώνει τότε απλά δεν το υλοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωραία, και?

Το anandtech εκφέρει μια άποψη. Δεν σημαίνει οτι είναι και σωστή ή αποτελεί αξίωμα.

Εμένα τι να μου πει που έχω τόσα χρόνια RAID και το χρησιμοποιώ κάθε μέρα?

Αυτά που γράφω τα αμφισβητείς? Ή δεν τα παίρνεις στα σοβαρά γιατί δεν είμαι το Anandtech?

Ρε Jimmy, αντικειμενικά μιλώντας, όταν ένα σοβαρό site όπως το anandtech γράφει ένα τόσο απαξιωτικό άρθρο, θεωρείς ότι υπερβάλλω; Εν πάσει περιπτώσει, στην τελική είναι τουλάχιστον άξιο σχολιασμού.

Εκτός αν θεωρείς ότι το άρθρο δεν ήταν απαξιωτικό ή αν θεωρείς το συγκεκριμένο site αναξιόπιστο, οπότε σε αυτήν την περίπτωση είναι άλλο θέμα.

Το thread το άνοιξα για να λυθούν απορίες. Και πότε σε αμφισβήτησα που λες, δεν το κατάλαβα. Εγώ αντιθέτως νομίζω ότι είμαι ιδιαίτερα αντικειμενικός.

Link to comment
Share on other sites

Το anandtech εκφέρει μια άποψη. Δεν σημαίνει οτι είναι και σωστή ή αποτελεί αξίωμα.

Όπως βλέπεις, μιλάω για καθαρά καθημερινές εργασίες και αγνοώ παντελώς τα benchmarks.

.

Οικιακό σύστημα για χρήση γραφείου, ιντερνετ (που είναι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που κυκλοφορούν) που να θέλει επιδόσεις ειλικρινά πρώτη φορά ακούω. Να κάνει τι ακριβώς? Να ανοίγει την σελίδα σε 0.5s αντί για 0.7s?

Όσο για τον anand είχε πολύ ενδιαφέρον γιατί τα ίδια έλεγε και το storagereview. Να κάνουν λάθος αυτοί και να είσαι εσύ σωστός μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Τα μετροπρογράμματα που χρησιμοποιούν για εξομοίωση των συνθηκών εργασίας (με εφαρμογές που χρησιμοποιούν ΟΛΟΙ οι χρήστες σε καθημερινή βάση) δεν έδειξαν καμμία σημαντική διαφορά και αυτό για εμένα (που είμαι πχ ένας κοινός χρήστης όπως το 90% αυτών που χρησιμοποιούν υπολογιστή) φτάνει και περισσεύει.

Link to comment
Share on other sites

Οικιακό σύστημα για χρήση γραφείου, ιντερνετ (που είναι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που κυκλοφορούν) που να θέλει επιδόσεις ειλικρινά πρώτη φορά ακούω. Να κάνει τι ακριβώς? Να ανοίγει την σελίδα σε 0.5s αντί για 0.7s?

Όσο για τον anand είχε πολύ ενδιαφέρον γιατί τα ίδια έλεγε και το storagereview. Να κάνουν λάθος αυτοί και να είσαι εσύ σωστός μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Τα μετροπρογράμματα που χρησιμοποιούν για εξομοίωση των συνθηκών εργασίας (με εφαρμογές που χρησιμοποιούν ΟΛΟΙ οι χρήστες σε καθημερινή βάση) δεν έδειξαν καμμία σημαντική διαφορά και αυτό για εμένα (που είμαι πχ ένας κοινός χρήστης όπως το 90% αυτών που χρησιμοποιούν υπολογιστή) φτάνει και περισσεύει.

Θα συμφωνήσω, οι home users ασχολούνται κατά 99% κατά τη γνώμη μου με μικρά και 1% με μεγάλα αρχεία, εννοώ ότι η μετακίνηση μεγάλων αρχείων συμβαίνει σχετικά σπάνια, επίσης δεν έχει πρακτική σημασία το αν ανοίγει μια εφαρμογή ένα κλάσμα γρηγορότερα. Βεβαίως κάποιος με raid-0 που προνοεί να παίρνει τακτικά backup τότε μάλλον κινδυνεύει το ίδιο με έναν άλλο χωρίς raid.

Link to comment
Share on other sites

...ένα σοβαρό site όπως το anandtech...

Το αν είναι αξιόπιστο δεν μπορεί να μας το διαβεβαιώσει κανένας. :018: Αυτός που το διαβάζει πρέπει να τηρεί επιφυλάξεις, όπως πρέπει να γίνεται πάντα από τους σοβαρούς ανθρώπους όταν διαβάζουν ή ακούν κάτι.

Εγώ προσωπικά το anandtech και το tomshardware π.χ. τα θεωρώ ολίγον αναξιόπιστα και προτιμώ συμπεράσματα από...ταπεινούς φυσιολογικούς συνανθρώπους μου :112:, και φυσικά πιστεύω περισσότερο τα μάτια μου :071:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Jimmy, αντικειμενικά μιλώντας, όταν ένα σοβαρό site όπως το anandtech γράφει ένα τόσο απαξιωτικό άρθρο, θεωρείς ότι υπερβάλλω; Εν πάσει περιπτώσει, στην τελική είναι τουλάχιστον άξιο σχολιασμού.

Εκτός αν θεωρείς ότι το άρθρο δεν ήταν απαξιωτικό ή αν θεωρείς το συγκεκριμένο site αναξιόπιστο, οπότε σε αυτήν την περίπτωση είναι άλλο θέμα.

Το thread το άνοιξα για να λυθούν απορίες. Και πότε σε αμφισβήτησα που λες, δεν το κατάλαβα. Εγώ αντιθέτως νομίζω ότι είμαι ιδιαίτερα αντικειμενικός.

Αντικειμενικά μιλώντας, χωρίς να έχεις δοκιμάσει RAID σε βάθος χρόνου δε μπορεί κανείς να είναι.

Αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάναδυο παραγματάκια.

Το οτι το anandtech γράφει κάτι. Δε σημαίνει οτι αυτό αποτελεί γενική αλήθεια.

Το άρθρο, προσωπικά μιλώντας, δεν με ενδιαφέρει. Διότι έχω ήδη RAID αλλά και να μην είχα, δεν θα βασιζόμουν σε review. Αυτοί έτρεξαν κάποια benchmarks και έγραψαν τη γνώμη τους. Εγώ παρέθεσα πραγματικές εργασίες και είδα διαφορές μη αμελητέες.

Δεν είπα οτι με αμφισβήτησες, αλλά παρέθεσα μια γνώμη με την οποία συμφωνούν όλοι όσοι έχουν RAID. Και αυτό πιστεύω έχει μεγαλύτερη αξία από τα γραφόμενα ενός site (πραγματική εμπειρία > site review).

Οικιακό σύστημα για χρήση γραφείου, ιντερνετ (που είναι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που κυκλοφορούν) που να θέλει επιδόσεις ειλικρινά πρώτη φορά ακούω. Να κάνει τι ακριβώς? Να ανοίγει την σελίδα σε 0.5s αντί για 0.7s?

Όσο για τον anand είχε πολύ ενδιαφέρον γιατί τα ίδια έλεγε και το storagereview. Να κάνουν λάθος αυτοί και να είσαι εσύ σωστός μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Τα μετροπρογράμματα που χρησιμοποιούν για εξομοίωση των συνθηκών εργασίας (με εφαρμογές που χρησιμοποιούν ΟΛΟΙ οι χρήστες σε καθημερινή βάση) δεν έδειξαν καμμία σημαντική διαφορά και αυτό για εμένα (που είμαι πχ ένας κοινός χρήστης όπως το 90% αυτών που χρησιμοποιούν υπολογιστή) φτάνει και περισσεύει.

Toν παράγοντα "οικιακό σύστημα για word και office" εσύ τον ανέφερες. Εγώ δεν μίλησα για τέτοιο σύστημα και πραγματικά δεν αφορά κανέναν εδώ μέσα.

Εγώ δηλαδή που έχω το σύστημα της υπογραφής τι σύστημα έχω? Δεν είναι οικιακό? Είναι οικιακό και έχω απαιτήσεις για επιδόσεις. Ακριβώς όπως η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών αυτού το forum.

Οικιακά συστήματα που κοιτάμε πως να τα κάνουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Πραγματικά δε βλέπω που βλέπεις το παράξενο σε αυτό.

Στο 2o ΡC μου που το έχω κυρίως για browsing και ΔΕΝ έχω απαιτήσεις για επιδόσεις, ΔΕΝ έχω RAID. Όπως ακριβώς οι χρήστες που αναφέρεις εσύ.

Όπως έγραψα και πριν παρά πολλές φορές, αλλά προφανώς αγνόησες, το RAID αφορά home users που θέλουν επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Anand και storagereview. Αναξιόπιστα και τα δυο? Ας σοβαρευτούμε.

Το ότι με εσένα συμφωνούν

όλοι όσοι έχουν RAID
τι ακριβώς θέλεις να μας πεις ότι δείχνει γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω?

Το τι θεωρώ εγώ οικιακό σύστημα το έχω πει παραπάνω. Είναι αυτό που θα πάει να αγοράσει ο πατέρας σου ή η φίλη σου από το πανεπιστήμιο για να κάνει ότι κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών παγκοσμίως (σερφάρισμα, επ. κειμένου και να ακούει και κανένα τραγουδάκι).

Ίσως πρέπει να κοιτάς και λίγο παραέξω από τα στενά όρια της παρέας ενός forum.

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες, τα στενα ορια της παρέας των forum οδηγουν την αγορα,,, (βλεπε πχ spi + c2d), απλα γιατι ειναι πιο εμπειροι και καλυτερα ενημερωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα και εγώ ότι έχασα σε επιδόσεις τώρα που είπα αντίο στο RAID αλλά προφανώς θα έχω λάθος.

Νομίζω ότι είστε υπερβολικοί και απορώ πως απαξιώνετε εμπειρίες χρηστών την ίδια στιγμή που σε άλλα threads θα ζητάτε τις εμπειρίες των ίδιων χρηστών για να τεκμηριώσετε αυτά που διαβάζετε στα reviews.

Στο link από το Tom's Hardware λοιπόν(αν είναι να μιλάμε με reviews) το συμπέρασμα είναι

The conclusion for our reissued battle between the current 150 GB WD Raptor and the pair of 400 GB WD4000KD hard drives in RAID 0 is surprising. Although the WD Raptor clearly remains the fastest Serial ATA desktop hard drive, the RAID 0 array beats it in most benchmarks except access time and I/O performance.

Οπότε ένα RAID με δύο κλασικούς δίσκους κερδίζει σε πολλές περιπτώσεις έναν Raptor.

Το ερώτημα είναι απλά αν ένας Raptor είναι καλύτερος από έναν τυπικό δίσκο στις 7200 στροφές παντού.

Σε αυτή την περίπτωση μήπως θα έπρεπε και το RAID να χάνει παντού?

Link to comment
Share on other sites

Άντε και το storagereview

To summarize, RAID 0 offers generally minimal performance gains, significantly increased risk of data loss, and greater cost. That said, it offers the ability to have one large partition using the combined space of your identical drives, and there are situations where the benefit of the benefits outweight the disadvantages. It is your computer: The choice is up to you.

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που το χρειάζονται πραγματικά. Μόνο που αυτοί δεν θα στήσουν RAID0

Link to comment
Share on other sites

Anand και storagereview. Αναξιόπιστα και τα δυο? Ας σοβαρευτούμε.

Ελπίζω να μην αποδίδεις αυτή την φανταστική φράση σε εμένα. Διότι απλά ουδέποτε είπα ή υποννόησα κάτι τέτοιο.

Το κάθε site εκφέρει την άποψή του. Όπως και κάθε χρήστης.

Τίποτα από αυτά δεν αποτελεί αξίωμα.

Ας σοβαρευτούμε λοιπόν και να καταλαβαίνουμε τι γράφουμε και διαβάζουμε.

Το ότι με εσένα συμφωνούν τι ακριβώς θέλεις να μας πεις ότι δείχνει γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω?

Μας δείχνει οτι οι χρήστες που έχουν πραγματική εμπειρία από το RAID-0 εξακολουθούν να το προτιμούν και ακριβώς λόγω της εμπειρίας τους η γνώμη τους έχει μεγαλύτερη σημασία από οποιοδήποτε άρθρο ή χρήστες που προσεγγίζουν το ζήτημα θεωρητικά και συνεπώς μονόπλευρα.

Το τι θεωρώ εγώ οικιακό σύστημα το έχω πει παραπάνω. Είναι αυτό που θα πάει να αγοράσει ο πατέρας σου ή η φίλη σου από το πανεπιστήμιο για να κάνει ότι κάνει η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών παγκοσμίως (σερφάρισμα, επ. κειμένου και να ακούει και κανένα τραγουδάκι).

Ίσως πρέπει να κοιτάς και λίγο παραέξω από τα στενά όρια της παρέας ενός forum.

Δεν διαφωνώ. Αλλά home users δεν είναι μόνο αυτοί που λες και δεν είναι μόνο αυτοί που λέω. Είναι όλοι όσοι έχουν PC στο σπίτι τους. Προφανώς δεν τα βλέπω μόνο εγώ σε στενά όρια όπως χαρακτηριστικά είπες.

Home PC είναι οποιοδήποτε PC που έχει ώς έδρα το σπίτι. Απλά πράγματα.

Κάποιοι θέλουν επιδόσεις, κάποιοι όχι. Αυτό είναι κάτι που δεν μας ενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Πόσο μάλλον σε ένα forum με χρήστες που ως επι το πλείστον ζητούν και ψάχνονται για επιδόσεις.

Όπως έχω γράψει ΠΟΛΛΕΣ φορές αλλά εξακολουθείς να το αγνοείς είναι οτι το RAID-0 απευθύνεται στους οικιακούς χρήστες που απαιτούν υψηλές επιδόσεις.

Και συνεχίζεις να μη μου απαντάς. Εγώ είμαι home user? Ναι ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Originally Posted by tristeno

Το ότι με εσένα συμφωνούν τι ακριβώς θέλεις να μας πεις ότι δείχνει γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω?

Μας δείχνει οτι οι χρήστες που έχουν πραγματική εμπειρία από το RAID-0 εξακολουθούν να το προτιμούν και ακριβώς λόγω της εμπειρίας τους η γνώμη τους έχει μεγαλύτερη σημασία από οποιοδήποτε άρθρο ή χρήστες που προσεγγίζουν το ζήτημα θεωρητικά και συνεπώς μονόπλευρα

και η αντίθετη πλευρά για να καταλάβεις για ποιό λόγο δεν σημαίνει τίποτα ο ισχυρισμός σου καθώς στην αντίθετη περίπτωση (έχω RAID αλλά δεν συμφωνώ) θα αυτοαναιρούνταν

Μας δείχνει οτι η γνώμη των χρηστών που έχουν πραγματική εμπειρία από το RAID-0 (δεν πιστεύω να υποστηρίζεις ότι οι δοκιμαστές στο SW δεν έχουν εμπειρία) και εξακολουθούν να ΜΗΝ το προτιμούν/συνιστούν λόγω της εμπειρίας τους, έχει μεγαλύτερη σημασία από οποιοδήποτε άρθρο ή χρήστες που προσεγγίζουν το ζήτημα θεωρητικά και συνεπώς μονόπλευρα.

Όσο για το home users.

Μέσα στο σπίτι είμαστε όλοι home users. Αν πιστεύεις ότι η πλειοψηφία αυτών έχουν ήδη ή επιθυμούν να αποκτήσουν μια συστοιχία RAID ή έστω ξέρουν τι σημαίνει τότε μάλλον έχεις μείνει στα στενά όρια μιας ειδικής ομάδας χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.