Jump to content



ABIT IP35 PRO ... Preview & συναφή θέματα


TASOS

Recommended Posts

  • Replies 292
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά εμένα μου χτύπησε Sata Controller το MOBO και πήρα το ίδιο σήμερα από RMA.

Φταίει το PCI-E OC που έκανα, καθώς το πήγα 115ΜΗΖ? Δεν χάλασε από τότε, αλλά μετά από ένα Format που έκανα. Ξέρετε τι μπορεί να έπαιξε? Κονόμισα και ολοκαίνουριο raptor χ καθώς νόμιζα ότι έφταιγε ο δίσκος και τον έκανα RMA...

Edit: Ρε παιδιά κάνει και SLI το MOBO?

http://www.abit.com.tw/test-report/ip35-pro.htm?2

Link to comment
Share on other sites

BIOS v14 ( non Beta λέει ο τυπάς ) βρέθηκε στο forum της Abit ( στο BIOS Section ).

Και όχι, το PCI Express BUS και στα 150MHz να το πας δεν μπορεί να χαλάσει τον controller...απλά δεν θα τον έβλεπες να λειτουργεί εκτός και αν κατέβαζες το BUS σε ανεκτά επίπεδα.

Οι περισσότερες μητρικές μου τρέχουν το PCI Express BUS στα 120MHz και 150MHz ( ανάλογα το μοντέλο, κάποιες χάνουν τον SATA Controller @ 120MHz )

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είναι κάτι τυχαίο έτσι? Τι να πω... Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μου λύσετε τις παρακάτω απορίες.

2001690095343535137_rs.jpg

1) Για τα στοιχεία που σας δίνω παραπάνω ποιες είναι οι ιδανικές τάσεις για να δουλεύει το MOBO? Αν όχι ακριβώς ένα εύρος περιοχών θα ήθελα να μου πείτε.

2) Λέω αύριο μεθαύριο να βάλω έναν Q6600, αλλά έχω μία φοβία ότι δεν θα κλοκάρει. Σωστά την έχω? Να υπογραμίσω και να τονίσω ότι για εμένα OC είναι το σύστημα να είναι 100%stable με 10+ ώρες Orthos!

Στα 3,4GHZ δεν μπορώ να είμαι stable όσο θέλω. Στα 3,6GHz ναι μεν βγάζω 3D, αλλά και πάλι αν βάλω για αρκετή ώρα Orthos θα βγάλει λάθος. Στα 3,3 το παλεύω τώρα με πάρα πολύ μικρό strap (800) και τις μνήμες αρκετά ψηλά. Τις μνήμες φυσικά τις τέσταρα ξεχωριστά και εκεί που τις έχω είναι σταθερές χωρίς λάθη.

3) Πως είναι καλό να κάνουμε BIOS update στην Abit?

4) 500FSB δεν μπορώ να φτάσω με τίποτα. Και με τη προηγούμενη και με αυτή τώρα. Άρα ή με κόβει το CPU, ή δεν κάνω κάτι σωστά έτσι? Πως γίνεται να με κόβει το CPU, από τη στιγμή που ρίχνω τον πολλαπλασιαστή?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές τις ρυθμίσεις....έκανα άνετα 7x533 (και με παραπάνω Vcore 8x533) air-cooled.

Ενδεικτικά οι τάσεις που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος....

Vcore=1.45 έως 1,50 max για aircooling και πάντα ανάλογα τον επεξεργαστή του (πόσο καλός είναι).

cpu vtt=1.27 έως 1,35 (ισχύει ότι και παραπάνω).

Vmem= ανάλογα με τις μνήμες του καθενός

Vmch=1.52 έως 1,56 max άν ο στόχος σας είναι 500+ FSB

Οι ICH τάσεις των (1,05 & 1,50) δέν είδα κάποια διαφορά στο O/C ... αλλά ενδεικτικά μπορείτε να δοκιμάσετε έως 1,12 και 1,60 αντίστοιχα.

Το Pcie clock = 114 έως 120 άν έχετε SATA δίσκους (με IDE πάμε για 140+)

Το EIST οπωσδήποτε disable

Οι μνήμες πάντα στο 1:1 (με τους άλλους διαιρέτες είχα προβλήματα).

Επίσης από τις δοκιμές που έχω κάνει διαπίστωσα ότι η συγκεκριμένη μητρική είναι ελαφρώς επιλεκτική όσον αφορά τις μνήμες.

Δέν δουλεύουν σωστά και απροβλημάτιστα όλες οι μνήμες που κυκλοφορούν στο εμπόριο...θέλει αρκετό ψάξιμο και manual ρυθμίσεις στα timings & subtimings των μνημών στο bios.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ???? εμένα ο 6300 έχει μουλαρώσει ....... δεν πάει πάνω απο 506..... με τίποτα ...:(

Ξέρεις ότι το max fsb περιορίζεται κατά κόρον από την CPU και κατά δεύτερον από τον συνδυασμό CPU + Motherboard έτσι ?

Και εμένα ο Core 2 Extreme X6800 δεν πηγαίνει σε καμμία από τις μητρικές που έχω εδώ πάνω από 515MHz FSB, ενώ οι ίδιες μητρικές με έναν E6420 πηγαίνουνε *****ντας, ξεπερνόντας τα 570MHz FSB.

Κανείς εδώ πέρα με q6600 και την Abit, να μας πει FSB και voltages που έχει φτάσει;

~500MHz FSB με διάφορους Core 2 Quad.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μου λένε να μην δουλεύω με 1:1, αλλά με άλλους διαιρέτες. Με 1:1 δεν έχεις σφιχτό strap. Τις μνήμες προτειμώ να τις έχω αρκετά ψιλά. Μιλάω για καθημερινή χρήση ROCK STABLE πάντα. Για Bench OC, ok τα έχω βρει πάνω κάτω.

Σαν τι προβλήματα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω το Uguru σας δουλευει???Γιατι εμενα δεν....

Επισης με 5:6 μπορω να τεσταρω μνημες αν ανεβαινουν η δεν εχει νοημα??

Απο το 2Τ ξεκολλαει η μητρικη??

το τελευταιο bios που εχει στο site το δοκιμασα αλλα ειναι βλαμμενο τελειως...

Link to comment
Share on other sites

1T κυριλέ το έχω παίξει μέχρι και τα 1050~

Με τους διαιρέτες δεν έχω ψάξει να δω που τερματίζει ο καθένας ακόμα.

Για BIOS βάλε το 16 Beta 1 από το BIOS section στο forum της Abit USA.

Uguru working fine for me ;)

Link to comment
Share on other sites

Φοράω το πρώτο BIOS (ID:10), αξίζει να βάλω το τελευταίο (BIOS ID:14

1. Fixed the POST will show CPU has been changed message when first time SAVE & EXIT BIOS menu.

2. Enhanced the S3 compatibility with abitEQ utility.

3. BIOS compiled date: 09/06/2007.)

ή να κάτσω στα αυγά μου? Θα έχω πρόβλημα με το OC?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.