Jump to content



ABIT IP35 PRO ... Preview & συναφή θέματα


TASOS

Recommended Posts

  • Replies 292
  • Created
  • Last Reply
  • 3 months later...

Παιδιά μια χαρά! Τούμπανο το MOBO! Το πήρα και εγώ σήμερα και έφτασα τα 3.8!!!

Βέβαια για να το κάνω αυτό έκλεψα τις τάσεις από κάποιο άλλον Overclocker και τώρα δεν μπορώ να τις βρω. Μήπως σας είναι εύκολο να με βοηθήσετε λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά οι τάσεις που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος....

Vcore=1.45 έως 1,50 max για aircooling και πάντα ανάλογα τον επεξεργαστή του (πόσο καλός είναι).

cpu vtt=1.27 έως 1,35 (ισχύει ότι και παραπάνω).

Vmem= ανάλογα με τις μνήμες του καθενός

Vmch=1.52 έως 1,56 max άν ο στόχος σας είναι 500+ FSB

Οι ICH τάσεις των (1,05 & 1,50) δέν είδα κάποια διαφορά στο O/C ... αλλά ενδεικτικά μπορείτε να δοκιμάσετε έως 1,12 και 1,60 αντίστοιχα.

Το Pcie clock = 114 έως 120 άν έχετε SATA δίσκους (με IDE πάμε για 140+)

Το EIST οπωσδήποτε disable

Οι μνήμες πάντα στο 1:1 (με τους άλλους διαιρέτες είχα προβλήματα).

Επίσης από τις δοκιμές που έχω κάνει διαπίστωσα ότι η συγκεκριμένη μητρική είναι ελαφρώς επιλεκτική όσον αφορά τις μνήμες.

Δέν δουλεύουν σωστά και απροβλημάτιστα όλες οι μνήμες που κυκλοφορούν στο εμπόριο...θέλει αρκετό ψάξιμο και manual ρυθμίσεις στα timings & subtimings των μνημών στο bios.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να πάρω τη συγκεκριμένη μητρική με έναν Q6600 και τις Mushkin 2x1GB DDR-800 5-5-5 (99ευρώ στο πλαίσιο). Θεωρείτε καλός συνδιασμός ?

Τί θα πρέπει να προσέξω στη CPU για να έχει δυνατότητες να πάει καλά με το OC ?

Υπάρχουν καλύτερες μνήμες μέχρι 120-130 ευρώ τα 2GB ??

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να πάρω τη συγκεκριμένη μητρική με έναν Q6600 και τις Mushkin 2x1GB DDR-800 5-5-5 (99ευρώ στο πλαίσιο). Θεωρείτε καλός συνδιασμός ?

Τί θα πρέπει να προσέξω στη CPU για να έχει δυνατότητες να πάει καλά με το OC ?

Υπάρχουν καλύτερες μνήμες μέχρι 120-130 ευρώ τα 2GB ??

Ευχαριστώ πολύ.

Πρόσεξε να είναι G0, είναι το καινούριο revision το οποίο γενικά είναι ψυχρότερο και καλύτερο στο o/cing.

Επίσης από μνήμες κοίτα και τις Ballistix τις 800άρες (115€, eshop) ή αν σε παίρνει να ανέβεις λίγο τις 800άρες Cellshock οι οποίες αν είσαι λιγάκι τυχερός, χτυπάνε ακόμα και 1000+ με 4άρια.

Και ποσο τιμαται η συγκεκριμενη "μαμα"??

:115: click me :115:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε να είναι G0, είναι το καινούριο revision το οποίο γενικά είναι ψυχρότερο και καλύτερο στο o/cing.

Το G0 το γράφει πάνω στο κουτί ή αμα είμαι τυχερός ??

Επίσης από μνήμες κοίτα και τις Ballistix τις 800άρες (115€, eshop) ή αν σε παίρνει να ανέβεις λίγο τις 800άρες Cellshock οι οποίες αν είσαι λιγάκι τυχερός, χτυπάνε ακόμα και 1000+ με 4άρια.

Τις Ballistix δε τις βρήκα στο eshop...

Τις CellShock τις V2 (800/4-4-4-12) λές (πλαίσιο 129ευρώ) ?

Έχουν χαμηλώτερα timmings απο τις mushkin αλλα είναι καλές (δε τη ξέρω την εταιρία).

Επίσης βρήκα τις Geil B-Dragon (800/4-4-4-12) με 79ευρώ (πλαίσιο), καλές ?

Link to comment
Share on other sites

Το G0 το γράφει πάνω στο κουτί ή αμα είμαι τυχερός ??

Τις Ballistix δε τις βρήκα στο eshop...

Τις CellShock τις V2 (800/4-4-4-12) λές (πλαίσιο 129ευρώ) ?

Έχουν χαμηλώτερα timmings απο τις mushkin αλλα είναι καλές (δε τη ξέρω την εταιρία).

Επίσης βρήκα τις Geil B-Dragon (800/4-4-4-12) με 79ευρώ (πλαίσιο), καλές ?

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το λέει στο κουτί. Κοίτα να λέει "PROD. CODE:BX80562Q6600SLACR". Δες και εδώ

Δες τις Crucial Ballistix για τις οποίες άκουσα πρόσφατα ότι είναι ίδιες με τις 1000άρες της ίδιας εταιρίας και τις Cellshock , τις οποίες και προτείνω. Όχι όμως τις V2.

Για τις Geil δεν ξέρω καθόλου, αλλά από την τιμή υποθέτω ότι φοράνε elpida chips που δεν τα θες...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το λέει στο κουτί. Κοίτα να λέει "PROD. CODE:BX80562Q6600SLACR". Δες και εδώ

Δες τις Crucial Ballistix για τις οποίες άκουσα πρόσφατα ότι είναι ίδιες με τις 1000άρες της ίδιας εταιρίας και τις Cellshock , τις οποίες και προτείνω. Όχι όμως τις V2.

Για τις Geil δεν ξέρω καθόλου, αλλά από την τιμή υποθέτω ότι φοράνε elpida chips που δεν τα θες...

Δηλαδή αν έχει το SLACR στο prod.code είναι G0 ??

Επειδή οι CellShock πάνε αρκετά, θα πάω για τις ballistix μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Για μνήμες το έχω γράψει πάρα πολλές φορές...σε διάφορα πόστ

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=33999

Με 2,3volt παίζουν 1066++ Cas 4-4-3-9 1T και trfc 21-24 σε P35 chipset.

Οσον αφορά τη μητρική....για Quad o/c .... καλύτερα πήγαινε σε Asus P5K series ή την Formula.

Link to comment
Share on other sites

Για μνήμες το έχω γράψει πάρα πολλές φορές...σε διάφορα πόστ

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=33999

Με 2,3volt παίζουν 1066++ Cas 4-4-3-9 1T και trfc 21-24 σε P35 chipset.

Οσον αφορά τη μητρική....για Quad o/c .... καλύτερα πήγαινε σε Asus P5K series ή την Formula.

Κάποιο παιδί νομίζω είπε ότι δεν βρίσκονται πια...Γιαυτό δεν τις πρότεινα...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τη μητρική....για Quad o/c .... καλύτερα πήγαινε σε Asus P5K series ή την Formula.

Δεν τα πάει και άσχημα η mobo και με τους Quad.

Τον Q6600 που στην P5K3 Deluxe πήγε 500MHz FSB max stable, στην IP35 Pro του Αριστείδη πήγε 492MHz max stable [ και δίχως να ανεβάσω το GTL Voltage ].

Not bad at all.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τη μητρική....για Quad o/c .... καλύτερα πήγαινε σε Asus P5K series ή την Formula.

Μιλάω για OC με αέρα πάντα και όχι κάτι extreme. Πιστεύεις οτι με αυτές τις συνθήκες θα με κρατήσει η Abit IP35pro πολύ πιο πίσω απο την ASUS ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πάει και άσχημα η mobo και με τους Quad.

Τον Q6600 που στην P5K3 Deluxe πήγε 500MHz FSB max stable, στην IP35 Pro του Αριστείδη πήγε 492MHz max stable [ και δίχως να ανεβάσω το GTL Voltage ].

Not bad at all.

Πολύ σωστά το έγραψες ... περίπου τόσο είναι η διαφορά της Abit με την Asus

Μιλάω για OC με αέρα πάντα και όχι κάτι extreme. Πιστεύεις οτι με αυτές τις συνθήκες θα με κρατήσει η Abit IP35pro πολύ πιο πίσω απο την ASUS ??

Αν είναι έτσι....ναί πάρε την Abit.

Θα σε σταματήσουν οι θερμοκρασίες πολύ πρίν οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω πάθει πλάκα με αυτό το θυρίο! Μιλάμε ότι είναι διαμάντι! Άκουγα παντού καλά λόγια, αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ!!!!

Για τα τα αποτελέσματα τις υπογραφής μου χρησιμοποιώ τις παρακάτω τάσεις:

2004790925339986767_rs.jpg

Το μόνο που αλλάζω είναι το CPU Voltage που το πάω λίγο πιο κάτω όταν τρέχω 3Dmark και είμαι στα 3.6GHZ.

Μπορώ να κατεβάσω λίγο τις τάσεις της μητρικής λέτε?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω στο BIOS εκεί που είναι για τη CPU, δεν θυμάμαι τώρα, στα DISABLED ENABLED, εκεί που είναι και το thermal control , πως πρέπει να τα έχουμε αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.