Jump to content



ABIT IP35 PRO ... Preview & συναφή θέματα


TASOS

Recommended Posts

  • Replies 292
  • Created
  • Last Reply
Μια χαρά δουλεύει το vdroop mod.

Τώρα αν δεν είσαι για high OC, με watercooling έστω, τότε δεν αξίζει κατά την γνώμη μου.

Νερο υπαρχει το προβλημα ειναι με εναν q6600(g0) ο οποιος στα 3,6 με 1.55 ρευμα σε full load χτυπαει restart κατω απο full load και εικαζω οτι φταιει το vdroop μιας και το 1,55 σε πληρες φορτιο φτανει κοντα και στο 1,46 απο το guru τουλαχιστον και οχι πολυμετρημενο.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλή πρόταση και σκέφτομαι να την χτυπήσω για να κοτσάρω έναν Q6600 απάνω (όλα stock, καθόλου κλοκάρισμα) με 2 x 2GB μνήμες 800άρες.

Ο μόνος προβληματισμός μου έγκειται στα ethernet interfaces (Realtek 8169 ουσιαστικά). Ναι, την κάνουν τη δουλειά τους, αλλά από μία motherboard τέτοιας ποιότητας, και που προορίζεται και για έντονο multi-tasking θα περίμενα κάτι καλύτερο, είτε από Intel μεριά είτε έστω από Marvell Yukon.

Γενικά επειδή θα λειτουργεί σχεδόν αποκλειστικά σε Linux amd64, την έχει λειτουργήσει κάποιος εκεί πέρα για να πει εντυπώσεις και συμπεριφορά;

Επίσης θα με ενδιέφερε όσοι την έχουν να μου πουν πόσο καλά απομονωμένο είναι το on-board κύκλωμα ήχου της μητρικής από τον "ηλεκτρικό" θόρυβο των υπόλοιπων υποσυστημάτων της (διότι απ' όσα on-board audio έχω ακούσει, πολύ λίγα έχουν καλή απομόνωση "ηλεκτρικών" θορύβων - μεταξύ αυτών και οι 2 DFI LANParty που έχω).

Link to comment
Share on other sites

Σταθερη αντισταση Τασο η variable?Ποια ηταν η καλυτερη τιμη σε ohms?

Μεταβλητή...τριμεράκι.

Δέν υπάρχει κάποια τιμή στάνταρ σε ohm...γιατί από μητρική σε μητρική υπάρχουν διαφορές....δέν κάνουν όλες το ίδιο droop.

Εγώ άν θυμάμαι καλά .... κάπου στα 690ohm την είχα.

Εδώ είναι το mod από τον Johnny Bravo στο XS

http://www.itsjohnnybravo.com/Overclocking/IP35%20PRO/Photos/vdroop.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά με αέρα δεν πάω πάνω από 4GHZ καθώς όταν βάζω πάνω από 1.63V κάνω save στο bios σβήνει το PC και όταν πάει να ανοίξει πάλι, ανοίγει για μισό δευτερόλεπτο και μετά νεκρό. Όταν το ανοίξω πάλι ναι μεν με έχει στα 4GHZ, αλλά δεν με τη παλιά τάση των 1,6V. Το ίδιο μου κάνει και με τη νυδρόψυξη. Πάνω από 1,63 δεν με αφήνει να βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά με αέρα δεν πάω πάνω από 4GHZ καθώς όταν βάζω πάνω από 1.63V κάνω save στο bios σβήνει το PC και όταν πάει να ανοίξει πάλι, ανοίγει για μισό δευτερόλεπτο και μετά νεκρό. Όταν το ανοίξω πάλι ναι μεν με έχει στα 4GHZ, αλλά δεν με τη παλιά τάση των 1,6V. Το ίδιο μου κάνει και με τη νυδρόψυξη. Πάνω από 1,63 δεν με αφήνει να βάλω.

lafas1987 στα ποσα Ghz παιζεις 24/7 και με τι ρευμα (ποσο εχεις βαλει και ποσο δινει το guru)????

Link to comment
Share on other sites

........Επίσης θα με ενδιέφερε όσοι την έχουν να μου πουν πόσο καλά απομονωμένο είναι το on-board κύκλωμα ήχου της μητρικής από τον "ηλεκτρικό" θόρυβο των υπόλοιπων υποσυστημάτων της (διότι απ' όσα on-board audio έχω ακούσει, πολύ λίγα έχουν καλή απομόνωση "ηλεκτρικών" θορύβων - μεταξύ αυτών και οι 2 DFI LANParty που έχω).

Λίγη υπομονή σε λίγες μέρες θα στήσω ξανά ένα debian και θα μπορώ να σου πω με σιγουριά τί παίζει με ip35pro + Q6600.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από ότι καταλαβαίνω δεν είναι το παν η ψύξη. Στα 3,5GHZ έπαιζα κάθε μέρα στα 1,45V (BIOS - Not Real). Σε Full Load με τη Zalman άγγιζα τους 80C.

Με την υδρόψυξη τα πράγματα είναι ακριβώς όπως με τη Zalman αλλά με μικρότερες θερμοκρασίες. Για Παράδειγμα αν έκανα στα 3,7GHZ Orthos με τη Zalman θα με πέταγε αμέσως έξω, ενώ με την υδόψυξη είμαι για καμιά ώρα. Γενικά νομίζω ότι το CPU για κάθε μέρα έχει μια συγκεκριμένη συχνότητα. Σε εμένα είναι 3,5GHZ 1,45V. Τι να το κάνω να το έχω στα 3,6 με 1,51V++!!!???

Link to comment
Share on other sites

Tsif τελικά μην πεις στον κόπο γιατί θα την αποφύγω αυτήν την motherboard.

Διότι για μένα, δεν τόσο προσεγμένη όσο θα έπρεπε.

Διότι αν και δεν θα ασχοληθώ ποτέ με κλοκάρισμα (αλλά γνωρίζω πόσο καλές είναι όλες αυτές οι επιλογές γιατί προσφέρουν σταθερότητα, αξιοπιστία και μελλοντικές δυνατότητες αναβάθμισης πέρα από τα τυπικά specs και "χαρτιά" - έχω μία Abit του 1999 και 2 διαδοχικές DFI LANParty - αν και με τις αλητείες της Intel τα τελευταία 7 χρόνια έχει χάσει κάθε ίχνος αξιοπιστίας σχετικά με την αναβαθμισιμότητα των προϊόντων της), ωστόσο θεωρώ ότι έχει ανεπίτρεπτα χαμηλών προδιαγραφών ethernet interfaces.

Το gigabit ethernet Realtek 8110 (aka 8169) που είναι πάνω σε PCI bus, είναι καλό, για motherboard ΟΧΙ SMP, και του 2004.

Για SMP motherboard όμως του 2007, που υποτίθεται ότι προορίζεται και για βαρύ multitasking, κάτι τέτοιο είναι ανεπίτρεπτο.

Εδώ ήδη από το 2005, σε SMP motherboards, θεωρείται standard το gigabit ethernet πάνω σε PCI-e bus (nForce4-Ultra & SLI).

Θα έπρεπε να είναι τουλάχιστο ένα 8111 που είναι πάνω σε PCI-e bus, ή ακόμα καλύτερα κάτι από τη σειρά 885xx της Marvell Yukon (πάλι σε PCI-e).

Μα καλά σε ποιούς νομίζει ότι απευθύνεται η Abit;

Σε 12χρονα κλοκοπαιδάκια;

Link to comment
Share on other sites

Tsif τελικά μην πεις στον κόπο γιατί θα την αποφύγω αυτήν την motherboard.

Διότι για μένα, δεν τόσο προσεγμένη όσο θα έπρεπε.

Διότι αν και δεν θα ασχοληθώ ποτέ με κλοκάρισμα (αλλά γνωρίζω πόσο καλές είναι όλες αυτές οι επιλογές γιατί προσφέρουν σταθερότητα, αξιοπιστία και μελλοντικές δυνατότητες αναβάθμισης πέρα από τα τυπικά specs και "χαρτιά" - έχω μία Abit του 1999 και 2 διαδοχικές DFI LANParty - αν και με τις αλητείες της Intel τα τελευταία 7 χρόνια έχει χάσει κάθε ίχνος αξιοπιστίας σχετικά με την αναβαθμισιμότητα των προϊόντων της), ωστόσο θεωρώ ότι έχει ανεπίτρεπτα χαμηλών προδιαγραφών ethernet interfaces.

Το gigabit ethernet Realtek 8110 (aka 8169) που είναι πάνω σε PCI bus, είναι καλό, για motherboard ΟΧΙ SMP, και του 2004.

Για SMP motherboard όμως του 2007, που υποτίθεται ότι προορίζεται και για βαρύ multitasking, κάτι τέτοιο είναι ανεπίτρεπτο.

Εδώ ήδη από το 2005, σε SMP motherboards, θεωρείται standard το gigabit ethernet πάνω σε PCI-e bus (nForce4-Ultra & SLI).

Θα έπρεπε να είναι τουλάχιστο ένα 8111 που είναι πάνω σε PCI-e bus, ή ακόμα καλύτερα κάτι από τη σειρά 885xx της Marvell Yukon (πάλι σε PCI-e).

Μα καλά σε ποιούς νομίζει ότι απευθύνεται η Abit;

Σε 12χρονα κλοκοπαιδάκια;

Πάνω σε αυτά που λες δεν μπορώ να απαντήσω μια και ΔΕΝ ΕΧΩ τέτοιου είδους γνώσεις ....

Οσο για το τελευταίο ...... η σιωπή νομίζω ότι είναι η καλύτερη απάντηση ..... :011: :011: :011: :011: :011: :011: κρίμα ........

edit: Οσο για τον αν θα μπω στον κόπο ή όχι αυτό είναι δικό μου θέμα και δεν σε αφορά ΚΑΘΟΛΟΥ .. να βοηθήσω ήθελα .....

ΠΑΛΙ ΚΡΙΜΑ............πραγματικά........ κρίμα......

Link to comment
Share on other sites

edit: Οσο για τον αν θα μπω στον κόπο ή όχι αυτό είναι δικό μου θέμα και δεν σε αφορά ΚΑΘΟΛΟΥ .. να βοηθήσω ήθελα .....

Παρανόησες.

Δεν έχω καμμία αντίρρηση.

Απλά είπα να μην μπεις στον κόπο μόνο για μένα.

Link to comment
Share on other sites

........Απλά είπα να μην μπεις στον κόπο μόνο για μένα.
Μια χαρά έπεζε με το 965 και τον c2d ο ήχος...

Δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να έχω γνώμη διότι αφενός είμαι με p35 και Q6600 αφετέρου δεν έχω ΑΚΟΜΑ φτιάξει το grub για να μπω σε debian :011: :011: :011: :011:

...........

...

..

.

edit: Ευτυχώς που δεν είμαι 12 .....ετών...

Link to comment
Share on other sites

Aπορίες περί bios settings και drivers-utilities:

Πάμε εδώ

http://www.abit.com.tw/banner/bios-guide/index.htm

CPU Features:

Τhermal Control:it controls the multiplier and the voltage of you CPU automatically when cpu core temperature is over the highest limitation

C1E Function:it controls the multiplier and the voltage of you CPU automatically when the cpu is idle

EIST Function:t controls the multiplier and the voltage of you CPU automatically according to the CPU's loading

Εγώ για να παίξω με Multi 7 (6-8) έπρεπε να κάνω disabled το EIST και Thermal Control. Χωρίς αυτά αν και έβαζα 7άρι στο bios μου το ανέβαζε στο 8.

Πηγαίνοντας εδώ

http://www.uabit.com/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=48&page=3&model=381

είδα ότι έχω το τελευταίο Official 14 φορεμένο. Υπάρχει νεότερο;

Εδώ http://www.uabit.com/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=48&page=5&model=381

λέει έκδοση uGuru 3.1.0.4

Όταν έκανα about στο uGuru που ήρθε με το cd έλεγε exe version 3.0.2.3

Άντε να το κατεβάσω λέω...πήγα όμως στο cd και στο αρχείο version text έλεγε abit uGuru V3.1.0.5! Ότι να ναι δηλαδή έχω νεότερο από αυτό του site.

Mη μπω για τους drivers εδώ:

http://www.uabit.com/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=48&page=4&model=381

Στο cd λέει:

Intel® Chipset

8.3.0.1013 και στο site Revision v 8.3.0.1011 αλλά έχουν την ίδια ημερομηνία!

Υπάρχει και αυτό το Link στην Taiwan που είναι πιο αναλυτικό:

http://www.abit.com.tw/page/en/motherboard/motherboard_detail.php?pMODEL_NAME=IP35+Pro&fMTYPE=LGA775&pPRODINFO=Driver

Ψάχνω να βρω τα τελευταία σε drivers-bios-utilities και δε βγάζω άκρη.

SATA Mode και στο Intel και στο JMicron υπάρχει και το AHCI. Τι ειν τουτο μωρέ;

Link to comment
Share on other sites

CPU Features:

Τhermal Control:it controls the multiplier and the voltage of you CPU automatically when cpu core temperature is over the highest limitation

C1E Function:it controls the multiplier and the voltage of you CPU automatically when the cpu is idle

EIST Function:t controls the multiplier and the voltage of you CPU automatically according to the CPU's loading

Αν θές να κλοκάρεις....και τις τρείς επιλογές disable.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του Windows Update υπάρχουν νεότεροι drivers για τα ethernet.

Intel Chipset & Storage Manager

http://support.intel.com/support/chipsets/sb/CS-026488.htm

Έχω πρόβλημα αυτή τη στιγμή να παίξω FSB στα 485.

Σε αυτήν την περίπτωση ποια τάση να ανεβάσω;

post-33-1442174818,2352_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.