Jump to content



ABIT IP35 PRO ... Preview & συναφή θέματα


TASOS

Recommended Posts

Το Vcore είναι όντως αρκετά ανεβασμένο για aircooling και καθημερινή χρήση.

Βέβαια το 1,60 δέν είναι πραγματικό...περίπου 1,56-1,57 είναι...αλλά και πάλι είναι τσιμπημένο.

Πιστεύω ότι τα 3,8GHZ μπορεί να είναι stable με αρκετά χαμηλότερη τάση (εκτός και άν η cpu είναι μπανάνα).

Αρχισε να χαμηλώνεις το Vcore και κάνε δοκιμές με stability progs (πχ Orthos)

μέχρι να βρείς την πιό βολική ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 292
  • Created
  • Last Reply

Θα βάλω τις τάσεις που λέει ο Βασίλης και αν και θα βάλω να δω που παίζει με 3,8GHZ.

Φυσικά και δεν είμαι για καθημερινή χρήση. Στα 3,5GHZ είμαι για κάθε μέρα.

Είναι εύκολο να γράψει κάποιος στο περίπου πως παίζουν οι τάσεις ανάλογα με το Overclock?

Ποια βάζουμε DISABLED και ποια ENABLED στο CPU στο BIOS?

Edit: Ok, έβαλα τις τάσεις που μου είπατε και τώρα σας γράφω το παρακάτω μήνυμα, οπότε και είμαι Ok (φυσικά όχι stable - Orthos, 3D stable ...)

2004044070406105558_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στην Abit ( IP35 Pro ) τα NIC είναι:

2* Realtek RTL8110SC { σε PCI δίαυλο } { όχι PCI-Express }

Ναι Βασιλη , αυτο ακριβως θελαμε .

intel λεει το διαγραμμα...

ΑΑΑΑΑΑΑΑ...και εγω που χαρηκα..

Στελιο realmoufa εχει??

Εδω γελανε ... αλλα μην πτοεισαι . Ισως παιζει απροβληματιστα στην περιπτωση σου! :115:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βασιλη , αυτο ακριβως θελαμε .

Εδω γελανε ... αλλα μην πτοεισαι . Ισως παιζει απροβληματιστα στην περιπτωση σου! :115:

το lol θα ειναι να παιζει σωστα τωρα και να μην παιζει με το νεο μοντεμ...:063:

Παρεπιπτοντως ουτε φωνη ουτε ακροαση απο "δαυτους"...

Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα bios η abit δεν έχει επιλογή για strap που είναι απότι έχω καταλάβει κάτι σαν τα εσωτερικά timings του chipset και επιρεάζει μνήμες. Όσο μικρότερο το strap τόσο πιο ζόρικα είναι για chipset/μνήμες και τόσο καλύτερες επιδόσεις έχεις.

Η abit λοιπόν, σύμφωνα με το διαιρέτη που επιλέγεις σου βάζει αυτόματα το κατάλληλο strap και πιστέυω αυτό γίνεται για να διατηρεί το "καλό" oc της σε όλες τις συνθήκες. Στην asus π.χ που έχω έχει επιλογή, αλλά σου δίνει κάποιους συγκεκριμένους διαιρέτες(3) σε κάθε strap. Και η επιλογή δική σου. Βέβαια πρέπει να ξέρεις οτι στα mhz του fsb που είσαι η μητρική σηκώνει το τάδε strap αλλιώς no boot.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θέλω κάτι. Απλά κουβεντιάζαμε με ένα φίλο για το strap της ΙP35 και λέγαμε διάφορες εικασίες για το πώς δουλεύει. Τελικά η εικόνα μας έλυσε τις απορίες γι'αυτό και την πόσταρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα και πάλι τι είναι αυτό. Έτσι όπως το είπες NoDSL, μου θυμίζει το EPP για της μνήμες που όταν κάποιο mobo το έχει βάζει τα πιο σφιχτά και ασφαλέστερα timings στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.