Jump to content



ABIT IP35 PRO ... Preview & συναφή θέματα


TASOS

Recommended Posts

Aλλού το πόσταρα τέλος πάντως εδώ.

Τsif κάνε ένα κόπο να δεις που πάνε οι μνήμες σου.

D9GKX ή D9GMH;

Tάσο έχεις πάει πάνω από 550 με τις μνήμες D9GKX

και διαιρέτη (εκτός αν έπαιξαν 1:1);

Έχω φαγωθεί να δω τι φταίει εκεί πάνω γιατί από τάσεις έδωσα παντού...

Οχι

Το έχω ξαναγράψει.

Εμένα μόνο ο 1:1 μου δούλευε σωστά στην Abit

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 292
  • Created
  • Last Reply

Εμένα δουλεύει και ο 4:5 αλλά για 550 σταθερά οι μνήμες με τίποτα.

Πάντως με τίποτα δεν κατεβαίνουν τα 4-4-4-12 ούτε καν το 12άρι.

Με 5-5-5-14 είναι το πιο σφιχτό που μπορώ να βάλω.

Πολύ περίεργα πράματα.

έχω δει τις δικές σου και ballistix να παίζουν στα 4-4-4-4 και 5-4-4-4 και αυτές εδώ

τίποτα. Κρατάνε tRFC πολύ καλά (24 με 4-4-4-12 ακόμα και στα 520 και στα 545 με 30@5-5-5-15).Δε ξέρω αν είναι οι μνήμες ή η μητρική θα δοκιμάσω άλλες να δω συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ... ότι όλα αυτά τα "κόλπα" τα κάνει ο διαιρέτης

Πιστεύω ότι άν είχες ένα τεσταρισμένο σύστημα (board & cpu) να παίζει στα 550+ ... θα έβλεπες στην πράξη τι κάνουν οι μνήμες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω όμως να δοκιμάσω άλλες μνήμες ή cpu.

Θα δούμε στο μέλλον.

Έβαλα πάνω το τελευταίο beta 04 δε βλέπω κάποια διαφορά

μόνο ότι δεν κλείνει αν αλλάξεις κάποιες ρυθμίσεις αλλά

αν αφορούν μνήμες κλείνει. Έκανα κανονικά μέσα από windows.

Επίσης φαίνεται να έχει φτιαχτεί και το πρόβλημα να χάνεται ο

έλεγχος των στροφών της cpu που εγώ το έλυνα μόνο αν έκλεινα

το τροφοδοτικό....ελπίζω να έχετε βάλει τους νέους drivers για κάρτα ήχου,

Uguru νέο, ethernet κλπ.

Ευχαριστώ Τάσο για τις συμβουλές

Αν και από 2.0 σε 2.2 τάση κέρδισα 5 ΜΗζ στις μνήμες δε μου φαίνεται λογικό να περνάνε στα 550 με 2.0 και στα 555 με 2.2,

αν ναι τότε αναιρούνται όλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Τάσο για τις συμβουλές

Αν και από 2.0 σε 2.2 τάση κέρδισα 5 ΜΗζ στις μνήμες δε μου φαίνεται λογικό να περνάνε στα 550 με 2.0 και στα 555 με 2.2,

αν ναι τότε αναιρούνται όλα

Σπύρο έχε υπόψιν το εξής.

Τα σύν +5 MHZ ... δέν ζορίζουν μόνο τις μνήμες σου,όπως πιστεύεις.

Αμμεση σχέση έχει και το chipset.

π.χ.

Στα 550 με 2,3Vmem και 1,40Vmch ... μπορεί να είσαι ασταθής.

Αλλά με 1,52Vmch και ίδιο Vmem ... να είσαι σταθερός.

Θέλει δοκιμές.

edit

Τι 2,2 ? ... χαμηλά τις έχεις

2,30++

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις δοκιμές με τις μνήμες μου ....

έχει πέσει τρελή δουλειά και δεν μπορώ να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο .....

530 τις έχω καθημερινά με 4-4-4-4 5:4

Ελπίζω μέσα στις γιορτές να ασχοληθώ παραπάνω ..και να σου πω .

Τάσο πάντος στην δική μου μητρική δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με διαιρέτες τουλάχιστο μέχρι εδώ που είμαι ...@3.96mhz o quad και με 550 οι μνήμες..

Link to comment
Share on other sites

Nίωθω νοομπας με όλες αυτές τις τάσεις...τι ωραία που ήταν με την dfi μόνο vcore vdimm και ένα δυο διαιρέτες που έπαιζαν...οκ συνεχίζω το ψάξιμο...

από ότι κατάλαβα πάντως και από άλλα παιδιά στην Abit δύσκολα τα 1200 όταν σε άλλες μητρικές οι ίδιες μνήμες πάνε άνετα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν μπορω να κλοκαρω τον e2160 Μ0 stepping πανω απο 3ghz

Tι κι αν προσπαθησα με voltage και σωστο χρονισμο στις μνημες μου(800mhz), πανω που μπουταρε, μετα απο λιγο εσβηνε

Μηπως παιζουν ρολο οι pci καρτες που εχω?(audugy2zs & linksys network card)

Mηπως να βαλω τις μνημες 1:1 και να αρχισω ετσι?

Αλλα ετσι κι αλλιως οταν εβαλα πανω απο 330mhz fsb, οι μνημες ηταν ηδη ετσι

Βοηθηστε plz

Πειτε αν μπορειτε δικου σας χρονισμους/voltage

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και έτσι από ότι κατάλαβα αλλά ποντάκια θα έδωσε δεν μπορεί...

Έψαξα λίγο τις μνήμες δεν ξέρω αν φταίει το 16 bios (ακόμα δεν λύνει το πρόβλημα με το να χάνεις τον έλεγχο των στροφών του ανεμιστήρα - λύση κλείσιμο psu)...

αλλά είχα update στις μνήμες όχι δεν πήγα ψηλότερα αλλά πήγαν στα ίδια με λίγη τάση ακόμα και με πιο σφιχτά timings....

Spyrus added 2 Minutes and 6 Seconds later...

Να το αφήσω εδώ για 24/7 ή είναι πολύ η τάση; 2.25V

1e07l66ko68dkvmj12hf_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην Abit ανάλογα με τον διαιρέτη παίζει και το strap όταν είναι 1:1 είναι 1333 και όταν είναι 1:2 800 πάρα πολύ ποιο σφικτό...

Στους δύο πρώτους από την επιλογή του bios είναι 1333, στους επόμενους δύο 1066, και στους δύο τελευταιους 800...

Link to comment
Share on other sites

@after

Περίμενες περισσότερα από το CPU η τη μητρική?

Πρέπει να είμαστε λίγο λογικοί. Φυσικά καταλαβαίνεις ότι μπορείς να πιάσεις και παραπάνω FSB με τη μητρική αυτή. Από την άλλη μεριά δεν νομίζω ότι μπορείς να έχεις την απαίτηση να ανέβεις και άλλο με αυτό το CPU... Το ότι μπορεί να πηγαίνει και άλλο σε κάποιους άλλους δεν σημαίνει ότι το δικό σου δεν είναι καλό. Και γενικότερα θα πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο με το OC. Το έχει μάθει και η κουτσή Μαρία (Φυσικά και δεν το λέω για εσένα) και έχει βγει η φήμη ότι το Overclockability που έχουν τα Hardware και συγκερκιμένα τα CPU, τείνει προς το άπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Στην Abit ανάλογα με τον διαιρέτη παίζει και το strap όταν είναι 1:1 είναι 1333 και όταν είναι 1:2 800 πάρα πολύ ποιο σφικτό...

Στους δύο πρώτους από την επιλογή του bios είναι 1333, στους επόμενους δύο 1066, και στους δύο τελευταιους 800...

Γνωστό αυτό αλλά πως κατάφερες να τις τρέξεις στα 1100+ και με τι τάση

και διαιρέτη; Αυτό ψάχνω αν και καταλήγω ότι φταίνε οι μνήμες γιατί

φαίνεται με 5άρια δεν ακούν στο ρεύμα μετά τα 2.0Volt αν και λέει ο Τάσος

πως είναι λογικό.

Απλά ήλπιζα μιας και στα 540 παίζουν σταθερά με 2.0 να παίξω με το 1000 στραπ

στα 562.5 και τάση 2.2. Αλλά αυτός ο διαιρέτης πάνω από 520 δεν αφήνει τις μνήμες και ας παίζουν με τον 1:1.2 στα 540 οπότε εδώ φταίει η μητρική.

Στον διαιρέτη 1333 στραπ 1:1.2 με 2.3 δεν τα καταφέρνουν να περάσουν τα 550.

Link to comment
Share on other sites

@after

Περίμενες περισσότερα από το CPU η τη μητρική?

Πρέπει να είμαστε λίγο λογικοί. Φυσικά καταλαβαίνεις ότι μπορείς να πιάσεις και παραπάνω FSB με τη μητρική αυτή. Από την άλλη μεριά δεν νομίζω ότι μπορείς να έχεις την απαίτηση να ανέβεις και άλλο με αυτό το CPU... Το ότι μπορεί να πηγαίνει και άλλο σε κάποιους άλλους δεν σημαίνει ότι το δικό σου δεν είναι καλό. Και γενικότερα θα πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο με το OC. Το έχει μάθει και η κουτσή Μαρία (Φυσικά και δεν το λέω για εσένα) και έχει βγει η φήμη ότι το Overclockability που έχουν τα Hardware και συγκερκιμένα τα CPU, τείνει προς το άπειρο.

Εχεις δικιο για αυτο με την υπερβολη, απο 1.8 στα 3.3 και να εχω και παραπονο!!!!!

Ειμαι παλιος overclocker, απο τοτε που χρονιζαμε τους celeron 333 στα 450 και ηταν φοβερο o/c για την εποχη

Τωρα με το ξεχωριστο FSB σε συγκριση με το pci, η κατασταση εχει ξεφυγει

Παρολα αυτα ο M0 stepping Ε2160 μου, σε οσους εχω δει, πιανει 3.6, ισως να θελει και αλλη ταση

Για την ωρα ομως παω σημερα κιολας να παρω και μια ψυχτρα της προκοπης, γιατι η μαμα ειναι για τα μπαζα

Δυστυχως, επειδη δεν θελω να λυνω το mobo, θα παρω την arctic cooler frezer 7 pro, η οποια μπαινει ευκολα, και οπως ειδα σε reviews εχει τα ιδια αποτελεσματα με πολυ ακριβοτερες,οπως η thermalright 120, και ειναι και αθορυβη

Oι μνημες μου ειναι 800αρες και τωρα τις τρεχω στα 740

Ειναι αναγκη να εχω το ddr volt στα 2.15, ή μπορω να το ριξω στα 1.8

Ή να κρατησω την ταση και να αυξησω τον διαιρετη?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εμένα μου κάνει κάτι κουλά με τον διαιρέτη... τώρα τις έχω με 1:2 στα 532 και μπορεί με 1:1 να μην παίξουν... αλλά δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά αν φταίνε οι μνήμες οι η μητρική ή και το cpu.

Εγώ έχω έναν 4600 που ως γνωστό δεν ανεβαίνουν και τόσο και επίσης, έχω τις axeram που με αυτή τη μητρική δεν παίζουν και τόσο καλά... κάτι το οποίο είναι τσεκαρισμένο δια στόματος tranced και abit...

Δύο μέρες το έχω στήσει το pc και δεν το έχω μάθει και τόσο καλά, από εχτές που του έβαλα το τελευταίο bios, παίζει πολύ καλύτερα, πριν δυστυχώς μπορούσα να το δουλεύψω μόνο σε 1:2... κουφό αλλά έτσι είναι...

Μέχρι τώρα τις έχω φτάσει 580 με 5άρια σε 1:2, στα 1200 δεν παίζουν με τίποτα ακόμα και αν τους βάλω 8άρια... παίζουν όμως στα 480+ με τεσσάρια ανετότατα, περιμένω κάποιο καινούριο bios μπας και βγάλω άκρη....

Αλλά και να παίζουν δεν νομίζω να καταφέρω να πάω το cpu 550 fsb οπότε μέχρι να τον αλλάξω το Γενάρη με τον 8400 θα είμαι με την απορία...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίξεις στα 450 FSB;

Αν ναι κάνε μια δοκιμή με 1:1.2 και 1:1.25 για να δω τι φταίει;

Το τελευταίο bios που έβαλες εννοείς το official 14 ή κάποιο 16 beta;

450 fsb με τον 4600 σε καμία περίπτωση ακόμα και αν του κάνω ηλεκτροσόκ!!!

παίζει βέβαια να φταίει και το τροφοδοτικό μου (14Amps στην 12άρα) οπότε εν αναμονή αγοράς καινούριου μένω με την απορία... (ψάχνω για ένα με μονό 12v rail)

Bios έχω το 14... από την Abit

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα πηρα την arctic cooling

freezer 7pro και μου παρει 70 βαθμους σε full load με 1.6350 ταση και 3330mhz

rock stable, την προτεινω αυτην την ψυχτρα, στα 23€ μονο

Το επομενο βημα, ειναι να δοκιμασω τις μνημες μου, να αλλαξω διαιρετη, γιατι τωρα δουλευουν στα 740, ενω ειναι 800αρες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.