Jump to content



ABIT IP35 PRO ... Preview & συναφή θέματα


TASOS

Recommended Posts

Τσιφ είσαι σίγουρος ότι είναι 1.01;

Γιατί και αυτή μου γράφει 1.1 revision.

Στο κουτί γράφει 1.1ver αλλά στο cd ip35-1.01 μάλλον το cd με μπέρδεψε ...

αυτή τη στιγμή είμαι με 1 gb ..... το άλλο πέθανε .....:087: :087: :087:

σε αυτό υπήρχε το πρόβλημα μάλλον . αλλά μετά που δοκιμάστηκαν τα dimms σε ακόμα μία μητρική το ένα ΔΕΝ bootαρε καν ..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 292
  • Created
  • Last Reply

Εγώ έχω αλλάξει τρεις! Η πρώτη ήταν χρησιμοποιημένη με θερμοαγώγιμες πάστες παντού. Η δεύτερη που χτύπησε Sata Controller. Το καλό είναι ότι τσίμπησα ολοκαίνουριο RaptrorX, γιατί νόμιζα ότι στην αρχή τα έπαιξε ο δίσκος, καθώς μόνο αυτόν δεν έβλεπε. Και όταν πήρα το καινούριο πάλι αυτόν δεν έβλεπε. Φυσικά δοκίμασα και σε άλλα Sata. Σε καλό μου βγήκε όλη αυή η υπόθεση, αφού που έπεσε και πολύ καλό κομμάτι μητρικής. 530+FSB χωρίς να πειράξω GTRL Voltages και με Quad! Πραγματικά τη μητρική θα τη κρατήσω για πολύ καιρό ακόμα!

@Spyrus

Τελικά τι έγινε με τη τρύπα στα 500FSB? Η καινούρια πως αντιδρά?

Link to comment
Share on other sites

Με πόση τάση τις είχες για κάθε μέρα;

Κανά 2.3 να υποθέσω;

τόσο ειχε... η πλακα ειναι τι μιλαμαγε στο msn για να φτιαξει raid 0, και πανω στη διαδικασια παλι του λόλλησε, οπότε τον ρωταω : ρε με ποσο ρευμα εισαι στις μνημες, 2,3 μου λεει.

Χαιρέτατες του λεω :p

Link to comment
Share on other sites

τόσο ειχε... η πλακα ειναι τι μιλαμαγε στο msn για να φτιαξει raid 0, και πανω στη διαδικασια παλι του λόλλησε, οπότε τον ρωταω : ρε με ποσο ρευμα εισαι στις μνημες, 2,3 μου λεει.

Χαιρέτατες του λεω :p

Ειναι θέμα Cellshock ???Παλία είχαμε κρούσμα πάλι με Cellshock (ξεχείλισμα ) αγωγών .....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αλλάξει τρεις! Η πρώτη ήταν χρησιμοποιημένη με θερμοαγώγιμες πάστες παντού. Η δεύτερη που χτύπησε Sata Controller. Το καλό είναι ότι τσίμπησα ολοκαίνουριο RaptrorX, γιατί νόμιζα ότι στην αρχή τα έπαιξε ο δίσκος, καθώς μόνο αυτόν δεν έβλεπε. Και όταν πήρα το καινούριο πάλι αυτόν δεν έβλεπε. Φυσικά δοκίμασα και σε άλλα Sata. Σε καλό μου βγήκε όλη αυή η υπόθεση, αφού που έπεσε και πολύ καλό κομμάτι μητρικής. 530+FSB χωρίς να πειράξω GTRL Voltages και με Quad! Πραγματικά τη μητρική θα τη κρατήσω για πολύ καιρό ακόμα!

@Spyrus

Τελικά τι έγινε με τη τρύπα στα 500FSB? Η καινούρια πως αντιδρά?

Δεν είχα τρύπα στα 500. Όσον αφορά τις τάσεις παίζει ακριβώς τα ίδια,

αλλά για παράδειγμα στο vdimm έπαιζει 1.98-2.0V ενώ αυτή το έχει σταθερά στα 2.0. Το ίδιο +0.001 το vcore,vmch.

Στα 540 fsb κολλάει με το ίδιο ακριβώς τόπο όπως η προηγούμενη.

Spyrus added 0 Minutes and 50 Seconds later...

τόσο ειχε... η πλακα ειναι τι μιλαμαγε στο msn για να φτιαξει raid 0, και πανω στη διαδικασια παλι του λόλλησε, οπότε τον ρωταω : ρε με ποσο ρευμα εισαι στις μνημες, 2,3 μου λεει.

Χαιρέτατες του λεω :p

:046:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2684664&postcount=4429

Πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για το επερχόμενο bios 16

16.b03 was memory improvement...16.b04 was updated to allow Penryn cpu's to be ID properly...i tried both and i experienced improvement in memory speeds.

Για speeds δεν είδα διαφορά αλλά ναι παίζει πιο 'σκληρά' τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Aπο πλευρας τασης στο NB μετα τα 1.65 πιστευω θα χρειαζεται μια καλυτερη ψυξη του αλλα συνηθως πρωτα οι CPU δεν ανεβαζουν αλλο FSB...

εγω με 490 FSB (7Χ multi) περναει ολα τα τεστ (prime spi32 κλπ) με 1.48 αλλα κολλαει συχνα στα παραθυρα, ιδιες ρυθμισεις αλλα με 1.52 δεινχει πιο σταθερο αλλα κολλησε παλι, τωρα ειμαι με 1.56 και περιμενω να δω αν θα κολλησει.

ο cpu ειναι στα 3430 με 1.425 απο bios (1,38 πραγματικα) και οι μνημες στα 970 4-4-4-12 με 2.15, εδωσα παραπανω σε cpu και μνημες μπας και δοκιμασα αρκετους συνδιασμους αλλα παντα κολλαγε μετα απο λιγο με mch 1.48 + 1.52, αρα θαρρω ειναι θεμα mch.

οι μνημες παιζοθουν και 2.1 στα 970 αλλά τις αφησα ετσι για να ειμαι σιγουρος οτι δε φταινε αυτες. (περασα ολοκληρο βραδυ memtest για πολλοστη φορα :p)

o cpu παει ανετα πανω (τον δουλευα στα 3744 με 468 Χ 8, 1.555vcore και 1.48 mch) οποτε δε νομιζω οτι φταει αυτος.

(ειπα να κανω την ανατροπη μπας και δουλεψει με 1.42 αλλα δε φορτωνει καν παραθυρα :p )

Link to comment
Share on other sites

Η τάση στο mch παίζει ρόλο ανάλογα με το αν τρέχεις 1:1 ή με διαιρέτη,

πόσο fsb έχεις και πόσα dimms έχεις πάνω.

Δεν ξέρω αν ο quad χρειάζεται περισσότερο από έναν dual στα ίδια ακριβώς

ρολόγια.

Θα σου πω τις δικές μου και ότι συμπεράσματα βγάλεις:

1)8x480@1:1@1.33MCH (default)

2)8x485@1:1@1.37MCH

3)8x500@1:1@1.41MCH

4)8x510@1:1@1.48MCH

4)8x520+@1:1@1.56MCH

1)8x450@1:1.2@1.41MCH

2)8x470@1:1.2@1.48MCH

Eγώ θα έλεγα να δοκιμάσει και ICHIO,ICH +0.1V. Σε εμένα δεν είδα διαφορά πάντως.

Με πάνω από 1.58ΜCH παγώνει ακόμα και στο μεμτέστ που σημαίνει ότι ζεσταίνεται αρκετά.

Για πάνω από 1.48 για κάθε μέρα με στοκ ψύξη στο southbridge δεν στο προτείνω. Θα δεις και pwm θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παιξεις λιγο με τα GTLREF και το CPU VTT ειδικα με το πρωτο μπορεις να δεις διαφορα.

cpu VTT εχω 1.31

GTLREF ειναι 67% δεν εχω καταλαβει τι κανει, τι τιμη να του δωσω?

panoc added 4 Minutes and 7 Seconds later...

Η τάση στο mch παίζει ρόλο ανάλογα με το αν τρέχεις 1:1 ή με διαιρέτη,

πόσο fsb έχεις και πόσα dimms έχεις πάνω.

Δεν ξέρω αν ο quad χρειάζεται περισσότερο από έναν dual στα ίδια ακριβώς

ρολόγια.

Θα σου πω τις δικές μου και ότι συμπεράσματα βγάλεις:

1)8x480@1:1@1.33MCH (default)

2)8x485@1:1@1.37MCH

3)8x500@1:1@1.41MCH

4)8x510@1:1@1.48MCH

4)8x520+@1:1@1.56MCH

Eγώ θα έλεγα να δοκιμάσει και ICHIO,ICH +0.1V. Σε εμένα δεν είδα διαφορά πάντως.

1)8x450@1:1.2@1.41MCH

2)8x470@1:1.2@1.48MCH

παντα παιζω με 1:1 ειναι πολυ πολυ πιο γρηγορο απο οτι με περισσότερα mhz και 1:1.2 ή 1:1.25

αυτη τη στιγμη ειμαι παιζω

7 Χ 490, 1.425vcore, 1,56 mch, 1.31 vtt, 1.55 ichio, 2.15 vmem, gtlref 67%

2 dimm crucial D9GKX

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πιστεύω είναι ότι ζορίζεται το fsb του quad.

Καλύτερα να σου πει κάποιος με quad τάσεις.

Γιατί για ακριβώς τα ίδια με εσένα οι μόνες τάσεις

που χρειάζεται να πειράξω (ακόμα και για Orthos είναι)

Vcore,Vmch 1.37-1.41 και Vdimm.

Όλα τα άλλα default.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες δεν πανε προς τα κατω σε κανενα chipest,πολυ μεγαλη ταση εχεις στα ΜCH,ICHIO και ICH 1.4 και τα default στα αλλα δυο αρκουνε για 412MHz οπως βλεπω.Παραπανω μονο αν παει ο CPU χαλαρωνεις τις μνημες λιγο και βλεπεις η μητρικη παει ανετα παντως...

Link to comment
Share on other sites

του βαζω να περασει ορθος και το περναει...σε ακυρες στιγμες παγωνει το συστημα ομως...τι του φταιει?

τις μνημες τις εχει μονο του στο auto 5-5-5-15 να χαλαρωσω κι αλλο?

οσο για τις τασεις δεχομαι προτασεις....:033:

post-2444-1442174908,3355_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάνο

Μήπως να το μεταφέραμε (ένωση) το συγκεκριμένο thread ... με το παρακάτω.

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=34013

TASOS added 2 Minutes and 23 Seconds later...

του βαζω να περασει ορθος και το περναει...σε ακυρες στιγμες παγωνει το συστημα ομως...τι του φταιει?

τις μνημες τις εχει μονο του στο auto 5-5-5-15 να χαλαρωσω κι αλλο?

οσο για τις τασεις δεχομαι προτασεις....:033:

Εχεις βάλει πολύ υψηλές τάσεις γενικά.

Θέλουν χαμήλωμα.

Ρίξε μιά ματιά στο link με το preview της Abit ... πιστεύω θα βρείς ενδιαφέροντα πόστ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.