Jump to content



Αγορά αθόρυβου σκληρού δίσκου


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ένα αθόρυβο σκληρό δίσκο για μηχάνημα Pemitum III με chipset i815e (αναφέρω το chipset σε περίπτωση που υπάρχει κάποια ασυμβατότητα) και έχω καταλήξει σε αυτούς:

MAXTOR DIAMONDMAX 20 80GB ATA100

HITACHI 80GB HDS728080-PLAT20 ΑΤΑ133

HITACHI 80GB HDS721680PLAT80 ATA-133

Από προσωπική εμπειρία προτιμώ Maxtor αλλά διάβασα καλά σχόλια και για Hitachi, σκληροί δίσκοι Seagate και Western Digital αποκλείονται.

Θα ήθελα τις γνώμες όσων έχουν προσωπική εμπειρία από αυτούς τους δίσκους ή της σειράς τους.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από Maxtor. H εταιρία έχει περάσει στα χέρια της Seagate. Καλύτερα να αγοράσεις μεγαλύτερο σε μέγεθος σκληρό με το σκεπτικό του ότι θα είναι πιο σύγχρονος και νομίζω πιο αξιόπιστος. Οι Hitachi δεν είναι αθόρυβοι σκληροί.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα αθόρυβο σκληρό δίσκο για μηχάνημα Pemitum III με chipset i815e (αναφέρω το chipset σε περίπτωση που υπάρχει κάποια ασυμβατότητα) και έχω καταλήξει σε αυτούς:

Η μητρική σου αναγνωρίζει δίσκους μεγαλύτερους από 32GB?

Link to comment
Share on other sites

svizi

Το ότι η Maxtor εξαγοράστηκε από την Seagate δεν λέει κάτι. Δεν θέλω να περάσω το όριο των 128GB για να έχω πλήρη συμβατότητα. Έχω ακούσει σε λειτουργία δίσκο Hitachi (βλ. SPCR) και είναι αρκετά αθόρυβος. Έχεις προσωπική εμπειρία από αυτή τη σειρά δίσκων;

tristeno

Δεν διαφωνώ αλλά ανεβαίνει το κόστος.

john_dr

Ναι βλέπει μέχρι 128GB.

thanos21unoDK

Έχω έναν Samsung 80GB SATA και ακούγεται ένα βουητό (βαθύς ήχος) πολύ εκνευριστικό, οπότε λέω να μην το ρισκάρω.

slaughterer

Και εγώ σε άλλα δύο μηχανήματα έχω βάλει Maxtor γι'αυτό το λόγο, αλλά έλεγα σε αυτό να έβαζα Hitachi λόγω power concuption, αν φυσικά είναι αθόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

beisnikos_spi σίγουρα μιλάς για 160-320GB γιατί στα 40 και 80GB είναι τα ίδια μοντέλα που είχε πριν μερικά χρόνια και ένας 40άρης που είχα σφύριζε σαν τρελός. Όπως λέω και παραπάνω δεν θέλω να περάσω τα 120GB για λόγους συμβατότητας.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σήμερα δίσκος με θόρυβο στην περιστροφή δίσκων εκτός από ορισμένες εξαιρέσεις όπως παλιό μοντέλο και τύπος μοτέρ.

Συγκριτικά θορύβου κεφαλών:

Seagate = Κεφαλές να βαράνε σαν τύμπανα.

Western Digital = Κεφαλές σχετικά αθόρυβες ανάλογα το κουτί και τον περιβάλλοντα θόρυβο.

Samsung = Κεφαλές σχετικά αθόρυβες ανάλογα το κουτί και τον περιβάλλοντα θόρυβο.

Maxtor = Αθόρυβες κεφαλές. Παρά την εξαγορά της από την Seagate εξακολουθεί να παράγει δίσκους στα ίδια εργοστάσια με τα ίδια σχέδια μηχανικής για όσο θα υπάρχει ακόμα (Maxtor) κατόπιν συμφωνίας που δρομολογήθηκε κατά την εξαγορά. Αλλαγή υπάρχει στα ηλεκτρονικά (πλακέτα δίσκου).

Hitachi = Μάλλον θα το μάθω από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Στις χωρητικότητες που κοιτάς μπορείς να βρεις και 2.5" και να μην ακούγεται τίποτα.

Η μόνη εγγυημένη λύση. Αλλιώς ψάξε να βρεις ποια μοντέλα βγήκαν πρόσφατα και αν αυτά τα μοντέλα βγαίνουν και στις χαμηλές χωρητικότητες που σε ενδιαφέρουν.

Maxtor = Αθόρυβες κεφαλές.

Μάλλον κάπου κάνεις λάθος. Αν νομίζεις πως όχι σίγουρα δεν έχεις ακούσει DiamondMax Plus 9, οι οποίοι κάνουν σαν τσουγκράνες που σέρνονται πάνω σε τσιμέντο. Η μόνη λύση η ενεργοποίηση του accoustick management που ναι μεν τους κάνει ποιο αθόρυβους από οτιδήποτε άλλο, αλλά το access time πάει στα 20ms.

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω και εγώ στην επιλογή του σκληρού επισυνάπτω συγκριτικό

με 23 σκληρούς IDE , η κατάταξή τους γίνεται με βάση τα επίπεδα θορύβου.

Ο σκληρός με το λιγότερο θόρυβο στο συγκριτικό είναι ο

Hitachi Deskstar T7K500 (HDT725025VLAT80) με 250GB και συγκεντρώνει 100 πόντους.

Ο Western Digital Caviar WD1200BB με 120GB συγκεντρώνει 56 πόντους

δηλαδή έχει σχεδόν τα διπλάσια επίπεδα θορύβου.

Το πρόβλημα των 128GB μπορείς εύκολα να το ξεπεράσεις με το partition magic.

Και έτσι να πας σε αγορά σκληρού των 250 GB.

23 Σκληροί IDE.xls

Link to comment
Share on other sites

Λογικά και έναν 250άρη δίσκονα πάρεις δε θα έχεις πρόβλημα. Έχω έναν σε παλιό σύστημα και το λειτουργικό το βλέπει ολόκληρο το σκληρό. Μέχρις στιγμής είναι οκ. Μη πάρεις έναν μικρό και έχεις πρόβληα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για χρήση desktop μην παρεις λιγοτερα απο 250gb. οι μικρότεροι ειναι ασυμφοροι σε Gb/euro.

Για κατεβαστήρι, και αν το επιπλέον κόστος δεν ειναι πρόβλημα, βάλε εναν 2,5'' 60-100 Gb, με adaptor 2.5-to-ide. αλλα προσοχή όχι στα 4200 και οχι λιγοτερα απο 8mb cache.

Link to comment
Share on other sites

john_dr ο ένας μου Maxtor είναι DiamondMax Plus 9 και δεν κάνει σαν τσουγκράνα όπως λες και με το AAM κλειστό. Ακούγεται όπως οι άλλοι ανάλογα με τα επίπεδα θορύβου του συστήματος. Συμφωνούμε όμως ότι αν ενεργοποιήσεις το AAM δεν μπορείς να καταλάβεις αν έχεις σκληρό στο σύστημα ή όχι, αντίθετα με τους άλλους που κάτι θα βρεθεί να στο θυμήσει.

gfk ευχαριστώ για το συγκριτικό.

Για τους 2.5" έχω αναφέρει ότι ανεβαίνει το κόστος.

Τελικά θα πάρω τον Hitachi με τα 8MB cache μιας που είναι και πιο καινούριο μοντέλο από τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε αντιστοιχο προβληματισμο κατεληξα σε Samsung και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ελλειψη θορυβου.

Και με εναν 80αρη ΡΑΤΑ και με εναν 250αρη sata

θα συμφωνησω για τον samsung, 8 500αρηδες και 2 250αρηδες (sata 2 όλοι) που εχω ειναι απλα οτι πιο αθορυβο εχω δει αναμεσα σε KS, 7000.9 - 7000.10, diamond max 9, συναμα ειναι και οι πιο γρηγοροι στη κατηγορια τους (αναμεσα παλι σε αυτους που εχω) με τους 500αρηδες να βλεπουν τα 80+ΜΒ/s και τους 250αρηδες τα 72+ ΜΒ/s.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.