Jump to content



The ATI 2900 Series thread... (2900XT, 2900PRO,...)


Linos801442169065

Recommended Posts

Λεω να πειραματιστουμε ξεκινωντας ενα thread για μια συγκεκριμενη κατηγορια προιοντος και να δουμε την ανταποκριση των φιλων που ειτε το εχουν αποκτησει ηδη ειτε σκοπευουν να το αποκτησουν προσεχως.

Ελπιζω να αποτελεσει πολο ελξης για ολους ακομα και για τους κατοχους καρτων γραφικων της nvidia.

Με αφορμη λοιπον την sapphire 2900XT που περιμενει να μπει στο κουτι μου μολις βρω χρονο -ελπιζω μεσα στο ΣΚ- και παραλληλα τα οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα σχετικα με bugs, drivers , θερμοκρασιες, διαφορες στις υλοποιησεις καθε κατασκευαστη κλπ αποφασισα να δημιουργησω ενα thread για τη γενια καρτων 2900ΧΤ.

Θα ηθελα να αναφερω οτι με το που αγοραστηκε η καρτα τοποθετηθηκε σε συστημα Α64 με DFI μητρικη reviewer του site, οπου θα αποτελουσε το πρωτο μερος δοκιμων του review που σκοπευουμε να ετοιμασουμε

, το οποιο δυστυχως δεν προλαβε να τρεξει κανενος ειδους benchmark αφου η DFI εβγαλε καπνους και πεθανε.:p

Ελπιζουμε την επομενη εβδομαδα να πανε ολα καλα και να την δουμε τοσο στο C2D συστημα της υπογραφης οσο και στο, απο RΜΑ, AMD συστημα σε ενα ολοκληρωμενο review.

Προς το παρον παραθετω μια φωτογραφια της υλοποιησης και περιμενω τις οποιες συστασεις σας για πιθανους "μπελαδες" καθοτι πανε χροοοονια (τελευταια ati vga ηταν με 16MB RAM) που ειχα καρτα γραφικων της ATI.:118:

attachment.php?attachmentid=16113&stc=1&d=1181940769

post-3-1442174690,867_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

σαν πρωτη παρατηρηση μπορω να πω πως οι επιδοσεις πεφτουν κατακορυφα με την χρηση AA,παραθέτω φωτο

drivers 7.5,patch 1.7 ολα τσιτα και ΑΑ none !!

attachment.php?attachmentid=16119&d=1181980154

ολες οι ρυθμισεις ιδιες με 4χ ΑΑ

attachment.php?attachmentid=16120&d=1181980235

απλα μου κανει εντυπωση γιατι η ΑΤΙ δεν μας ειχε συνηθησει σε τετοια πτωση επιδωσεων χρησιμοποιωντας φιλτρα!!ευελπιστω να ειναι θεμα drivers!!!

post-881-1442174691,6672_thumb.jpg

post-881-1442174691,8012_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης 3 tips.

1)Η κάρτα παίζει κανονικά...και κλοκάρει αρκετά ακόμη και με 2 x 6pin τροφοδοσία...οπότε να μήν προβληματίζονται αυτοί που δέν έχουν τελευταίου τύπου τροφοδοτικά με το εξτρά 8pin.

2)Για τους φίλους της υδρόψυξης...

Οσοι έχουν Dangerden Maze4 block ... ταιριάζει άψογα.

3)Οι βίδες του εργοστασιακού συστήματος ψύξης δέν είναι καλά σφιγμένες και μετά από μερικές ώρες λειτουργίας έχουν την τάση να χαλαρώνουν αρκετά...ρίξτε μιά ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Τασο πολυ καλες οι "εσωτερικες" φωτογραφιες.

Εχουμε κι εμεις εδω ενα σετ απο αυτες για το επερχομενο review.

Οσον αφορα την υδροψυξη τωρα, εχω ακουσει οτι η καρτα ειναι αρκετα ζεστη και επιπλεον οτι το θηριωδες συστημα ψυξης της sapphire κανει αρκετο θορυβο.

Θα τα δω στην πραξη σημερα-αυριο. Σε περιπτωση υδροψυξης, για τις μνημες της υπαρχει καποια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση υδροψυξης, για τις μνημες της υπαρχει καποια προταση?

Δέν έχω στα υπόψιν κάτι για τις μνήμες (wc)

Αλλά μπορείς να κάνεις ότι και εγώ...block στον πυρήνα...και αφήνεις το μεταλλικό "σαντουιτς" πάνω στην κάρτα να ψύχει τις μνήμες και τα chip τροφοδοσίας με την επιπλέον βοήθεια ενός ανεμιστήρα σε κάθε πλευρά ή άν υπάρχει χώρος στο κουτί του συστήματος να κάνεις προσθήκη των pci-slot ανεμηστήρων που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

π.χ.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174034&product=972436

Link to comment
Share on other sites

σαν πρωτη παρατηρηση μπορω να πω πως οι επιδοσεις πεφτουν κατακορυφα με την χρηση AA,παραθέτω φωτο

απλα μου κανει εντυπωση γιατι η ΑΤΙ δεν μας ειχε συνηθησει σε τετοια πτωση επιδωσεων χρησιμοποιωντας φιλτρα!!ευελπιστω να ειναι θεμα drivers!!!

Οσο περνάει ο καιρός θα βελτιώνονται οι drivers και η κάρτα θα παίζει πολύ καλύτερα.

Σε τι ανάλυση οθόνης δοκίμασες ??

Link to comment
Share on other sites

Οσο περνάει ο καιρός θα βελτιώνονται οι drivers και η κάρτα θα παίζει πολύ καλύτερα.

Σε τι ανάλυση οθόνης δοκίμασες ??

1280x1024,ναι αυτο με τους drivers ειναι must φαινεται για την ati και με την χ1900χτ ετσι ηταν στην αρχη(και χειροτερα),ειμαι σχεδον σιγουρος οτι με την παροδο του χρονου θα τα σπαει η καρτα :)

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη βοηθεια απο τους κατοχους ATI που ισως εχουν αντιμετωπισει αναλογο προβλημα.

Εχω ταλαιπωρηθει τις τελευταιες μερες αρκετα με το θεμα των drivers.

Χρησιμοποιησα μεχρι και το driver cleaner utility μετα απο παραπομπη του Τασου για να διωξω απο το συστημα αρχεια τοσο απο nvidia οσο και απο ATI που ειχαν παραμεινει στο συστημα μου.

Το ζητημα ειναι οτι ο driver περασε αλλα το Ati Catalyst Control Center ειτε δεν παιζει (δεν ανοιγει καν) ειτε ανοιγει και μου βγαζει μηνυμα οτι δεν εχω δικαιωματα (μη με ρωτησει κανεις αν ειμαι admin στο pc μου).

Εχω την εντυπωση οτι και format να κανω, τσαμπα θα το κανω. Καμια βοηθεια?

Υ.Γ. Παρεπιπτοντως ενα πρωτο τρεξιμο Aquamark με default την καρτα (και αμφιβολη την κατασταση του software-drivers) μου εδωσε 186000 αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι λίγο offtopic, αλλά τελικά ποια 2900 είναι το TOYMΠANO? Με όλα τα ΧΤ, ΧΤΧ, GTX, PFG sensor 3 έχω μπερδευτεί! :o

Και μια δεύτερη ερώτηση: Η τούμπανο 2900 τελικά φτάνει τις 8800? Πείτε μου "ναι" σας παρακαλώ!

(Είμαι ΑΤΙ-man)

Σόρρυ αν σας διέκοψα τον ειρμό!

Link to comment
Share on other sites

@ beisnikos_spi : Sapphire 2900XT δοκιμαζω εγω που φαινεται να ξεπερνα χαλαρα τις 8800GTS των 320 και 640MB. Για την 8800GTX θελει ακομα ψαξιμο το θεμα.

@ giorgos th. : Γιωργο αν δεν κανω λαθος χτες καποια στιγμη εβαλα και το .net framework 3 χωρις αποτελεσμα. Τωρα που το θυμαμαι, στην αρχη μια και μοναδικη φορα πρεπει να επαιξε το CCC (Catalyst Control Center) αλλα τοτε προσπαθουσα να βαλω τον driver και απο τοτε δεν το ξαναειδα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οχι γιατι το CCC μου εμφανιζεται σαν πρωτη επιλογη οταν κανω δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας. Αλλα οταν ζηταω την εκκινηση του ειτε δεν ξεκιναει ειτε μου βγαζει μηνυμα οτι δεν εχω δικαιωματα σε αυτο.

Κουλα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.