Jump to content



The ATI 2900 Series thread... (2900XT, 2900PRO,...)


Linos801442169065

Recommended Posts

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply
Συντομα που θα δεις τα "δοντια" της θα τριβεις τα ματια σου...:D

Άσε ξέρεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί να αλλαξοπιστήσω από to geforce στρατόπεδο??Ειδικά με αυτά που ακούω για τις νέες ATI?

Αλλά μετά όταν ακούω για τα περίεργα control panel των ΑΤΙ, ξενερώνω.Ειδικά από τη στιγμή που στις geforce τα control panel είναι παρόμοια εδώ και χρόνια.

Ελπίζω να στρώσουν πάντως οι drivers και να κάνει δουλειά η κάρτα σου.

Αλήθεια πόσο έχει?

Link to comment
Share on other sites

Άσε ξέρεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί να αλλαξοπιστήσω από to geforce στρατόπεδο??Ειδικά με αυτά που ακούω για τις νέες ATI?

Αλλά μετά όταν ακούω για τα περίεργα control panel των ΑΤΙ, ξενερώνω.Ειδικά από τη στιγμή που στις geforce τα control panel είναι παρόμοια εδώ και χρόνια.

Ελπίζω να στρώσουν πάντως οι drivers και να κάνει δουλειά η κάρτα σου.

Αλήθεια πόσο έχει?

Με την ATi έχεις την πολύ καλή εναλλακτική των ATi TrayTools.

Πολύ καλό προγραμματάκι που σου δίνει πολλές επιλογές overclocking (voltages, fan speed control κλπ) και έχει όλες τις επιλογές για quality settings (+ μερικά που δεν έχει καν το Catalyst Control Center).

Έτσι μπορείς να μην εγκαθιστάς καν το CCC και να δουλεύεις μόνο το ATI Tray Tools.

Αν και προσωπικά ποτέ δεν είχα προβλήματα με το CCC, προτείνω το ATT μόνο και μόνο γιατί το CCC είναι "memory-hungry".

Link to comment
Share on other sites

Το ζητημα ειναι οτι ο driver περασε αλλα το Ati Catalyst Control Center ειτε δεν παιζει (δεν ανοιγει καν) ειτε ανοιγει και μου βγαζει μηνυμα οτι δεν εχω δικαιωματα (μη με ρωτησει κανεις αν ειμαι admin στο pc μου).

Γνωστό πρόβλημα (και όχι μόνο της 2900).

Δοκίμασε να το ανοίξεις από το tray και όχι με δεξί κλικ στο desktop.

Σε εμένα πάντως λύθηκε μόνο με format.

Link to comment
Share on other sites

Thanx for the info spc.

Απ' οτι καταλαβα μαλλον ΑΝ θελω να το δω "σωστο" θα χρειαστει format.

Για την ωρα πειραματιζομαι με το Ati Tray Tools που ειχα περασει χτες -και ανεφερε ο JimmyFox- μεχρι να γινει το format.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε άλλη μία προσπάθεια να καθαρίσεις το σύστημα από τα περιττά αρχεία.

Απεγκατάσταση όλους τους παλαιότερους οδηγούς και ειδικά ότι μπορεί να έχει σχέση με Nvidia (όπως το nTune).

Απεγκατάσταση το Frameworks.

Τρέχεις driver cleaner

Τρέχεις registry cleaner

Εγκατάσταση frameworks

Εγκατάσταση catalyst 7.5

....αν δέν δουλέψει η παραπάνω διαδικασία...τότε format.

Link to comment
Share on other sites

Xμμ εμένα πάλι σήμερα σε σύστημα με GB 965P DQ6, 2 x X2900XT σε Crossfire και PSU Tagan 800w,

σε καθαρή εγκατάσταση Windows με σωστή εγκατάσταση .Net framework 2 και Catalyst 7.5 o CCC ανοίγει και κλείνει κατ' ευθείαν.

Μόνο με τον DNA 7.5 και ΑΤΙ tray Tools παίζει οκ.

Επίσης το 3dmark 2006 δεν παίζει καθόλου.

Wtf ? :102:

Link to comment
Share on other sites

Xμμ εμένα πάλι σήμερα σε σύστημα με GB 965P DQ6, 2 x X2900XT σε Crossfire και PSU Tagan 800w,

σε καθαρή εγκατάσταση Windows με σωστή εγκατάσταση .Net framework 2 και Catalyst 7.5 o CCC ανοίγει και κλείνει κατ' ευθείαν.

Μόνο με τον DNA 7.5 και ΑΤΙ tray Tools παίζει οκ.

Επίσης το 3dmark 2006 δεν παίζει καθόλου.

Wtf ? :102:

Νίκο, στην θέση σου θα του έκανα ένα ακόμα φορμάτ και θα τα ξαναπαιρνούσα όλα από την αρχή. Ή αν δεν έχεις το κουράγιο για φορμάτ κάνε ενα πλήρες uninstall και τρέξε ενα ccleaner για να καθαρίσει η registry και ξαναπαίρνα τους 7,5. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το 3dmark 2006 δεν παίζει καθόλου.

Wtf ? :102:

Κατέβασε το παρακάτω αρχείο.

http://www.sapphiretech.com/en/downloads/3dmark/updated-direcpll-dll.zip

Ξεζιπάρεις

Πηγαίνεις .... Windows/System32/Futuremark/MSC και κάνεις αντικατάσταση το direcpll.dll με το ήδη υπάρχον.

Επίσης την ίδια διαδικασία μπορούμε να κάνουμε και για το Aquamark3.

Program Files/Aquamark3

Link to comment
Share on other sites

Drivers και benchmarks εχω κανονικα.

Το χαζο CCC δεν παιζει με τιποτα.:D

Με βλεπω για φορματ αν και προβληματιστικα που ο φιλος manik ακομα και σε νεα εγκατασταση εχει προβλημα με το ccc...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το παρακάτω αρχείο.

http://www.sapphiretech.com/en/downloads/3dmark/updated-direcpll-dll.zip

Ξεζιπάρεις

Πηγαίνεις .... Windows/System32/Futuremark/MSC και κάνεις αντικατάσταση το direcpll.dll με το ήδη υπάρχον.

Επίσης την ίδια διαδικασία μπορούμε να κάνουμε και για το Aquamark3.

Program Files/Aquamark3

ή πηγαίνεις ... Windows/System32/Futuremark/MSC και κάνεις delete το Direcpll.dll ...ή δεξί κλίκ στο εικονίδιο του 3dmark και στο .exe πατάς :κενό -nosysteminfo και apply...αλλά μετά δεν σε αφήνει να κάνεις Submit τα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Τάκη δουλεύεις σε Vista ή σε XP?

Για τα XP (32+64) η ATi έχει βγάλει ένα hotfix (τι hotfix δηλαδή, ολόκληρος driver είναι...) που μπορείς να βρεις εδώ -> http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&task=knowledge&questionID=27293

Ουσιαστικά πρόκειται για τους Catalyst 7.5 αλλά είναι μια ελαφρώς πιο ενημερωμένη έκδοση που ίσως τελικά σε γλυτώσει από το format.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.