Jump to content



The ATI 2900 Series thread... (2900XT, 2900PRO,...)


Linos801442169065

Recommended Posts

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply
..Επίσεις μπορεί να είναι αυτό το thread για ΧΤ μόνο, αλλά οι καινούργιες 2900 PRO μόνο PRO δεν είναι!!!825/1980 stable!Εδώ

Νομίζω ότι δικαιωματικά οι καινούργιες Pro, μπορούν να ανήκουν πλέον εδώ έτσι???Link

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τσιμπησα και εγω μια.Εχει πλακα να παιζεις bioshock στα πρωτα επιπεδα με 1920χ1200 και ολα full!

Ειναι και σχετικα αθορυβη (ειδικα σε 2d)

Πλακα με κανεις????Αθορυβη????Τι καρτα πηρες εσυ??Γιατι η Sapphire που πηρα εγω ηταν βαβουριαρα...Βεβαια εγω ειχα συνηθησει στα 19-20db της 8800GTS που οτι και να τις εκανες (ακομα και overclock-που εκανε μια χαρα) δεν στροφαρε(Αρε nvidia...)

Προσωπικα εγω χωρισα απο την 2900ΧΤ μεσα σε 8 μερες...εχουν το hardware και δεν εχουν software...GTP ειναι τα ατομα!Δεν με νοιαζουν τα bench,στα παιχνιδια δεν ειναι 100% καλυτερη απο GTS 640.

ΑΛΛΑ οφειλω να ομολογησω οτι πλεον στα 199 που εχει η 2900PRO 512 δεν παιζεται δεδομενου οτι η καρτα ειναι 20mhz κατω σε μνημες και 100 νομιζω σε πυρηνα,κατα τα αλλα ειναι ιδια με την ΧΤ.Εχει super τιμη...αλλα η τελευταια ΑΤΙ μου μαλλον θα ειναι η 9700προ-9800προ...

Link to comment
Share on other sites

άντε να φέρει και το e-shop τις pro(κ να μν τις αργήσει όπως έκανε με τις πρώτες 2900!)γ να αξιοποιήσω το πιστωτικό μου καταλλήλως!!!Άκουσα ότι η 1gb δν αξίζει τα 50 ευρώ που έχει διαφορά με την 512mb έκδοση...Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και γω μια απο το Πλαισιο...

Εβαλα νερο πανω κατευθειαν. Τι βαθμους εχει σε idle κατασταση?

Το 1GB νομιζω αξιζει μονο αν πας για Crossfire και πολυ μεγαλες αναλυσεις.

Κατι αλλο...

Οτι driver και να δοκιμασα δεν καταφερα να περασω driver για τον secondary adapter.

Link to comment
Share on other sites

To universal μπλοκ του eleven μπηκε χωρις κανενα προβλημα...

43 βαθμους idle λογικα 50-55 σε load.

Μήπως δέν κάθεται σωστά το μπλόκ ?

Είναι λιγάκι ανεβασμένες σε σχέση με αυτές που βλέπω στη δικιά μου.

Maze4 1/2" με μονό ψυγείο και ένα 12άρη Delta ... έχω 39C σε bench.

Link to comment
Share on other sites

Το εστησα αρκετα προχειρα μπορω να πω...δεν μου αρεσε πως απλωθηκε η παστα βασικα.

Αυτη την στιγμη εχω την 2900 μαζι με εναν 6400 παλι με eleven μπλοκ στα 3.2 σε τριπλο Swiftech με 3 Coolermaster με μια L30.

Ειχα την 7900gt πριν ειχα περιπου τις ιδιες θερμοκρασιες...40-42 idle και 47-48 load.

Με το backplate εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ισως ηδη παρατηρησατε, ο τιτλος του thread αλλαξε για να καλυψει ολες τις επερχομενες καρτες της σειρας 29ΧΧ της ATI.

Σημερα κιολας, στο παιχνιδι ερχεται μια "καρτουλα" για την οποια δεν εγινε πολυς ντορος αλλα στις συζητησεις μεταξυ πολλων φιλων ακουγεται ως φοβερη value for money επιλογη.

Ο λογος γινεται για την 2900pro που εκ πρωτης οψεως δεν ειναι τιποτε αλλο παρα μια 2900xt οχι κουτσουρεμενη αλλα απλα χαμηλοτερα κλοκαρισμενη.

Για πολλους απο εμας, που συνηθως ξεζουμιζουμε το hardware μας δεν ακουγεται δυσκολο ιδιαιτερα το να φτασουν τα ρολογια της σε χρονισμους XT.

Ειναι αραγε εφικτο κατι τετοιο?

Η πορεια θα δειξει...

Η προκληση ομως ηταν μεγαλη οταν η τιμη μιας PRO ειναι λιγο παραπανω απο την μιση μιας XT. Ακομα κι αν η επιδοσεις ειναι ελαφρως χειροτερες, σιγουρα αποτελει μια πολυ καλη επιλογη.

Να και μια πρωτη γευση απο την υλοποιηση της Sapphire που εχω στα χερια μου...:D

attachment.php?attachmentid=17356&stc=1&d=1192195062

Υ.Γ. Σιγουρα καποιοι (ονομα δε λεμε) θα με "βριζουν" που προλαβα ενα κομματακι τετοιο.Ακουτε JimmyFox και Tsif?:p

post-3-1442174799,2987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπετε στην επομενη φωτογραφια, εκτος απο τα διαφορετικα χρωματα του κουτιου συσκευασιας, υπαρχει μια σημαντικη διαφορα.

Η καρτα ΔΕΝ φαινεται. Μεγαλη ζημια...:p

Φανταζομαι οτι αυτο συμβαινει γιατι σε περιπτωση που φαινοταν, και καποιος διαβαζε τα χαρακτηριστικα στο κουτι μιας XT και μιας PRO, δυσκολα θα εβρισκε λογο να παρει την XT δινοντας σχεδον διπλασια χρηματα.:)

attachment.php?attachmentid=17357&stc=1&d=1192196292

Τουλαχιστον τωρα ξεχωριζουν, και αν μη τι αλλο η εντυπωσιακη XT κανει μπαμ απο μακρια ωστε να δικαολογει και τα λεφτα της.

Τι γινεται ομως μεσα στο κουτι της PRO?

Ειναι καποια "αλλη" καρτα οσον αφορα την εμφανιση και την υλοποιηση?

Η απαντηση ειναι απλη και μονολεκτικη: ΟΧΙ.

Ιδιο βαρος, ιδιες διαστασεις, ιδιο fan.

Να και μια φωτογραφια...

attachment.php?attachmentid=17359&stc=1&d=1192196431

post-3-1442174799,3872_thumb.jpg

post-3-1442174799,5024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μεγεια μεγεια , μηπως θα δοκιμασεις αν παιζει σε crossfire με την XT??

Αυτο ειναι κατι που περασε πριν λιγο απο το μυαλο μου κι εμενα.

Να γινεται αραγε?

Καποιο "πουλακι" μου ειπε οτι flashαρετε με bios ΧΤ.

Αν ισχυει κατι τετοιο, τοτε δεν αποκλειεται να μπορει να παιξει και Crossfire με μια XT.

Για να απαντησουμε σιγουρα, πρεπει καποιος με XT να μας την παραχωρησει για δοκιμες.:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.