Jump to content



Prime95 + winchester overclock


Alexandros

Recommended Posts

Παιδες...οταν βρισκετε το μαξ σημειο σταθεροτητας του επεξεργαστη σας χρησιμοποιειτε μονο πριμε ή και αλλες εφαρμογες ? Μου παρουσιαζεται το παραδοξο καποιοι επεξεργαστες να "κοβουν" μολις βαζω πριμε και μαλιστα να μου πετανε λαθος στο πρωτο δευτερολεπτο. :unsure:

Π.χ στα 2500. Οταν το βαζω ομως στα 2600, 2650 μου βγαζει χαλαρα λουπες 2003, σουπερΠι,σαντρα και ενα σωρο αλλα με απολυτη σταθεροτητα. Υπαρχει περιπτωση το πριμε να ειναι "ευαισθητο" ?

Τι αλλο θα προτεινατε επιπλεον του 95 ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όποτε προσπαθούσα να ανέβω περισσότερο και το prime95 πετούσε λάθη, αργά ή γρήγορα μου δημιουργούσε πρόβλημα και μέσα στα Windows. Όσο το prime95 ήταν σταθερό, όλο το σύστημα ήταν όντως σταθερό.

’λλοι λένε ότι δεν παίζει και τόσο ρόλο, ουσιαστικά δοκίμαζε τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς. Βασικά πρέπει να προσέξεις και τα λάθη που ίσως προκαλούνται από άλλες αιτίες (μνήμες, υψηλό HTT κτλ.)

Νομίζω θα σου απαντήσουνε και οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

απλα εχουμε αναφερη οτι καμια φορα το prime σε μερικα setup ενω το μηχανημα ειναι οκ βγαζει περιεργα λαθη δλδ το συστημα δουλευει ολες τις εφαρμογες που τρεχουμε καθημερινα κανουμε τα παντα αλλα στο δευτερολεπτο χτυπαει το prime στο συγγεκριμενο setup καλο θα ειναι να μπη αλλο μετρο για να βρη τη σταθεροτητα. παιζουν πολλα ρολο εγω το prime το τρεχω και ακολουθο αυτο που εγραψα πιο πανο. πιστευο οαν τρεχεις το 32m στο Pi δεν μπορεις να αποκαλης οτι το συστημα ειναι σταθερο απλα ειναι δειγμα οτι πας καλα. και εξαρτατε το set up ο Α64 ειναι πιο εβαιστητος στο spi απο οτι ηταν ο barton

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το μηχάνημα δεν βγάζει πρόβλημα μετά απο απειρο gaming μόνο αν εινα prime stable.

Το κουλό που εχω δει στο prime είναι ότι μπορει να το τρέξω και να βγάλει πρόβλημα στα πρώτα 2 λεπτά και μετά να το ξανατρέξω στο καπάκι και να τρεχει για ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αποψεις γιατι με εχει προβληματισει παρα πολυ. Ειναι κομματια που βγαζουν λαθος στο πριμε και οντως παραπανω π.χ δεν ειναι σταθερο το πισι. ΚΑι αλλα παλι βγαζουν λαθος αλλα ειναι σταθεροτατο.

Βασικα μου κινησε την υποψια οτι εβγαλε λαθος στο πρωτο δευτερολεπτο, ενω π.χ 20Mhz χαμηλοτερα ηταν βραχος στο πριμε95...

Το σουπερ πι καλο ειναι σαν μια πρωτη ενδειξη αλλα δε μπορω να το εμπιστευτω για απολυτη σταθεροτητα. Σκεφτομαι να βαλω λουπες απο 3dmark 2001 :...: που ξερω οτι στρεσαρει περισσοτερο τον επεξεργαστη και οχι τη καρτα γραφικων :...:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα ποτέ δεν εμπιστευτηκα το prime. ποτέ δεν ετρεξε στο nf2, κι οταν καποια στιγμη καταφερα να το κανω να τρεξει 12ωρο, δεν ετρεχε το photoshop.

αν πραγματικα θελεις stress, κοιτα το s&n. ειδικα το τελευταιο, κρασαει το msi, ενω το Prime τρεχει μερονυχτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τρεις μερες τωρα κανω αυτην την δουλεια...Δεν ξερω αν φταιει το πριμε σαν προγραμμα αλλα κανει τα κουλα του 100% και το εχω παρατηρησει και σε ιντελ..

Λοιπον δεν ξερω αν ειναι υπερευαισθητο η αν παει με την καθε συνθεση αλλα σας αναφερω ενδεικτικα οτι ο cpu στα 2600 με 1.52 εβγαλε ερορ στις 11 ωρες και 28 λεπτα.Δοκιμασα 2700(και μαλιστα 10Χ270) πριμε με 1.52 και κρασαρε αμεσως(δηάδη 0 λεπτα).Ετρεξα 32μ ΣΠι και κρασαρε και αυτο μετα απο 5 λεπτα.Ετσι λοιπον διατηρωντας το 10Χ270 και αυξανοντας το ρευμα στο 1.58 ετρεξα ξανα πριμε και κρασαρε αμεσως.Αυτο σημαινει 0 μεταβλητοτητα...πραγμα παραξενο δηλάδη ο επεξεργαστης δεν καταλαβε τιποτα οσο αναφορα το πριμε.Ετσι ετρεξα Σπι 32μ και φυσικα το περασε μια χαρα..νομιζω του πηρε 32 λεπτα.Επειτα και ως αυτη την στιγμη που γραφω τρεχω SETI...ο επεξεργαστης ειναι 100% load με μεγιστη θερμοκρασια 51 βαθμους(εχω δει απο 49-51) και τρεχει εδω και 7 ωρες συνεχομενα....

Ε τωρα τι να πω εγω δεν ειναι σταθερος???Δηλαδη το 100% load του SETI δεν ειναι ιδιο με το 100% load του πριμε???

Τελικα επειδη δεν τρεχει πριμε μηπως ειναι 99% σταθερος η να το αφησουμε deafult???Και κατι αλλο γιατι τρεχει πριμε σε αλλες συχνοτητες και ρευματα??Καπου μπερδευται το πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

Το SETI δεν πετάει λάθη και είναι πολύ ανεκτικό σε μη σταθερά συστήματα... Και ναι το 100% load του SETI δεν ειναι ιδιο με το 100% load του prime. Δες το και στις θερμοκρασίες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Nos-Dio για τις παρατηρησεις σου...σχεδον καρμπον εχω παρομοια παραδειγματα. Με Ιντελ το πριμε μου φαινοταν λιγο πολυ αξιοπιστο αλλα με Α64 μου κανει νερα και χαιρομαι που δεν ειμαι ο πρωτος-μονος που το προσεξε :) ...κατι στραβωνει στις υψηλες συχνοτητες, μπας και ειναι κανα bug ? :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros [Σήμερα, στις 01:29]

SETI δε χρησιμοποιω αλλα το σαντρα burn in π.χ μου βγαζει ιδιες θερμοκρασιες με το πριμε... μηπως ειναι προτιμοτερο ? ;)

Προτιμότερο σε τι? Δεν πετάει λάθη το Sandra. ;)

Link to comment
Share on other sites

To s&n μάλλον αποδεινύεται το πιο σκληρό καρύδι (βλέπε FPU test) αλλά η σταθερότητα πρέπει να υπόκειται σε κριτική ανάλογα με το τι κάνεις στο μηχάνημα.Αν τρέχεις πολύ επεξεργασία φωτογραφίας πρέπει να βρεις τα όρια με τα προγράμματα στρεσαρίσματος αλλά μετά να δουλέψεις ώρες με το φότοσοπ.Αν για αυτά που κάνεις το μηχάνημα είναι σταθερό 100 ΜΗΖ πάνω από το prime stable or s&n stable τι σε νοιάζει?

Στο σετάπ που είμαι τώρα είναι περίπου 50-60 ΜΗΖ πάνω από το prime+s&n stable αλλά τι να με πειράξει αν φολντάρω 3 βδομάδες και δεν έχω φάει επανεκκίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 01:18]

Δηλαδη το 100% load του SETI δεν ειναι ιδιο με το 100% load του πριμε???

μπορει να εχουν και τα δυο 100% cpu time (usage), αλλα νομιζω πως πουθενα δε φαινεται το Load.

Στο σετάπ που είμαι τώρα είναι περίπου 50-60 ΜΗΖ πάνω από το prime+s&n stable αλλά τι να με πειράξει αν φολντάρω 3 βδομάδες και δεν έχω φάει επανεκκίνηση?

καπως ετσι. απο τη στιγμη που ολα δουλευουν, δε βρισκω το νοημα των διαφορων xxxxxxxxx stable

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το Σ&Μ. Ο επεξεργαστης πιανει την μαξ θερμοκρασια σε ελαχιστο χρονο και στρεσαρεται πολυ καθως ολο το συστημα δειχνει πολυ αργο οταν πας να εκτελεσεις αλλη εργασια. Επισης βγαζει πολυ γρηγορα ερρορ (δευτερολεπτα ή 2-3 λεπτα) οταν κατι δεν παει καλα.

Ποση ωρα πιστευετε χρειαζεται για να βγαλει ο επεξεργαστης για πολυ μεγαλη σταθεροτητα? 60 λεπτα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Το SETI δεν πετάει λάθη και είναι πολύ ανεκτικό σε μη σταθερά συστήματα... Και ναι το 100% load του SETI δεν ειναι ιδιο με το 100% load του prime. Δες το και στις θερμοκρασίες... ;)

τωρα κανονικα ταιριαζαν τα 2 @ αλλα δεν τα βαζω και στο λεω εντελως φιλικα!!ΟΛΟΙΔΙΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ!

Τωρα αυτο που λες για το σετι δεν το ξερω και σιγουρα οτι λεω δεν ειναι για να αποδειξω κατι για το οβερκλοκ..εγω πρωτος ειπα οτι αφου πεταξε ερορ στο πριμε δεν ειναι σταθερος στα 2600 και οι αλλοι μου ειπαν...τωρα σιγα 11 ωρες..Αραγε αν τον βαλω μαμα ποσες ωρες πριμε θα αντεξει??Στο tomshardware που εκαναν αυτο το πραγμα στις 3 μερες το ενα πισι εκανε ρεσταρτ και τελικα το απεδωσαν στο ταγκαν...εγω τι μπορω να κανω ομως??;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.