Jump to content



Ησυχος 12αρης?


kv3d

Recommended Posts

Ενας φιλος θελει να αντικαταστησει τους ανεμιστηρες σα ενα κουτι 6Α19

Θελει οσο το δυνατον να 'ναι αθορυβοι

Τι να του προτεινω?Ακασα, Ζαλμαν ,Coolermaster

Ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω, τους ανεμιστηρες που εχει ο φιλος σου ειναι τα πιο αθορυβα 12αρια που εχω δει επειδη στη κυριλε θερμοκραια τρεχουν 1000-1500rpm, αμα τα θελει ακομα πιο αθοριβα τοτε τι δουλεια θα κανουν:hmm:

Link to comment
Share on other sites

αθορυβα δεν ειναι...μεχρι 1100-1200 στροφες ειναι ησυχα...

πες του φιλου σου να κανει τα εξης....

στον μπροστα ανεμιστηρα να βγαλει αυτο το μωβ που κραταει τον ανεμιστηρα και με μια πενσουλανα κοψει τα ποδαρακια μεσα στον κυκλο ωστε να μεινει μονο το πλαισιο...για τον πισω δεν πολυχρειαζεται...πιθανοτατα να ακουγεται πολυ ο μπροστινος ανεμιστηρας μονο...πες του να τον απομονωσει και να σου πει αν κανει μεγαλη διαφορα...και αν κανει κανε το παραπανω...

μετα να κοψει τους αισθητηρες θερμοκρασιας και να βραχυκυκλωσει τα καλωδιακια...

και τελος να βαλει ενα fanbus να ελεγχει τους ανεμιστηρες...

εχω παρομοιο κουτακι...μονο που το δικο μου ειναι με πορτακι μπροστα...

εγω αυτα εχω κανει και εχω βρει την ησυχια μου....

οι συγκεκριμενοι μεχρι 900-1000 στροφες δεν ακουγονται καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ , στο 69U6 , τους άλλαξα με Papst (1600 στροφές) , τους οποίους έχω χαμηλώσει με ποτενσιόμετρα σε τριψήφιο αριθμό στροφών , οπότε είναι πολύ ήσυχοι.

Αλλά , οι Papst είναι ελάχιστα πιο ήσυχοι από τους global που φοράει το heroichi από φυσικού του (και είναι και ΑΚΡΙΒΟΙ).

Δοκίμασε καλύτερα την λύση του haris1984.

Link to comment
Share on other sites

Ευκολο...Περνεις ενα mollex του τροφοδοτικου και συνδεεις το μαυρο καλωδιο του ανεμιστηρα στο κοκκινο του mollex και το κοκκινο του ανεμιστηρα στο κιτρινο του mollex και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

... ή πολύ απλά, κόψε με ένα ψαλίδι το άσπρο καλώδιο του sensora, καμμία 10αριά εκατοστά από το σένσορα, για να μην αχρηστευτεί και να το ξαναενώσεις αν θες αργότερα..

έτσι θα γυρνάει κάπου στις 1000 στροφές, και φυσικά δεν θα ακούγεται καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχετε χρόνο και ρίξτε μια μάτια εδώ: http://www.nvnews.net/reviews/silenx_ixtrema_fans/index.shtml

Μιλάει για κάποιους 12ριδες που δίνουν 58 CFM και από θόρυβο είναι στα 14 dBA το οποίο αν ισχύει είναι εξωφρενικά χαμηλό και παίζουν στις 1600 στροφές. Οι οποίοι με ενδιαφέρουν αλλά δεν ξέρω που μπορώ να τους βρω. Αν ξέρεις κάποιος κάτι ας στείλει ένα ΠΜ. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

εδώ κάνει λόγο για 37 CFM

http://www.glacialtech.com/pdf/1225EBDL.pdf

όχι και άσχημα αν συγκριθεί με τα 41 που δίνει ο SilenX 120mm

http://www.kustompcs.co.uk/acatalog/info_2533.html

Δεν είναι βέβαια 58 όπως το fan που αναφέρει ο Psychokiller. Ξέρει κανείς να μας φωτίσει πόσα CFM είναι ικανοποιητικά για ένα μέτριων δυνατοτήτων σύστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και αλλη λυση και πολυ οικονομικη κιολας. Παρε απο το ε-σοπ οτι πιο φτηνο βρεις, αρκει βεβαια να εχει βυσμα για να ρυθμιζεται απο τη μαμα, και μετα ελεγχεις τις στροφες με το θαυματουργο προγραμματακι που λεγεται speedfan (freeware).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.