Jump to content



DFI nF4 Ultra-D (Oc και σχόλια)


Borg

Recommended Posts

  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply

Ξέρω ότι είμαι λιγάκι OFF Topic αλλά δεν πειράζει....

Εγώ πάλι με Single Channel προσπαθώ να φτάσω σιγά - σιγά σε Benchable και γιατί όχι σταθερά 300 1:1 @ 2x512MB 1T @ 3-4-4-11..

Aυτή τη στιγμή με 3.2 VDDR έχω 290 με 150 λάθη ανά loop στο Memtest 5o test...

Eκείνο που με έχει ξαφνιάσει είναι το γεγονός ότι οι HYNIX D-5 που έχω φαίνεται να ακούνε στα VOLT Και αυτό είναι ένα πρώτο θετικό στοιχείο .....

Εχω την δυνατότητα να δώσω μέχρι 3,8VDDR και ελπίζω να αντέξουν μνήμες - Cpu Memcontroller...

Πάντως με 3.2VDDR και ένα FAN πάνω από τις μνήμες αυτές είναι κρύες, γεγονός πολύ θετικό για περισσότερο ζουμί..... :D;)

post-153-1416071717,3509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 18:28]

attachment.php?s=&postid=183560

SLN με ποιό bios είναι αυτό; Το DQS skew control που αναφέρεται δυο φορές, το 2ο προς τα κάτω έπρεπε να λεει DRAM drive strength. Δοκίμασε στο 7 για tccd. Το tras πιο κάτω δε πάει;

To Tras παει και 6 (ετσι το ειχα αρχικα). Μετα ο Φαρμας ειπε για 11. Το ειχαμε δοκιμασει και ειχα ξεπερασει τα 300 με 11 αντι για 6 και ειχα χαρει. Μετα το ξεχασα στο 11....επειδη σταματησα το "ψαχουλεμα". :whistling :o

Σχετικα με το DRAM drive strength που λες δεν εννοεις αυτο που ειναι απο κατω ακριβως ετσι?

Επρεπε να το λεει στην θεση του 2ου skew control??

Χμμμ:wassat: :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

To Tras παει και 6 (ετσι το ειχα αρχικα). Μετα ο Φαρμας ειπε για 11. Το ειχαμε δοκιμασει και ειχα ξεπερασει τα 300 με 11 αντι για 6 και ειχα χαρει. Μετα το ξεχασα στο 11....επειδη σταματησα το "ψαχουλεμα". :whistling :o

Σχετικα με το DRAM drive strength που λες δεν εννοεις αυτο που ειναι απο κατω ακριβως ετσι?

Επρεπε να το λεει στην θεση του 2ου skew control??

Χμμμ:wassat: :hmm:

κατι παιζει οντως SLN, κοιτα τι τιμες παιρνει το 2ο DQS αν ειναι level 1-8 τοτε απλα εχει λαθος ονομα τo timing, αν ειναι auto-increase-decrease κανε ενα BIOS update (μουχαχαχαχ)

θα σου ελεγα να το κανεις το update ετσι και αλλιως (στο 0201 τουλαχιστον) γιατι παρα πολοι λενε οτι τους εδωσε στις μνημες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 22:53]

dag το ξερω οτι θα το εχεις δοκιμασει αλλα πιο χαλαρα timmings κανουν τιποτα?

δεν εχω και hynix για να ξερω ακριβως!

(πχ tras 14-16?)

Κοίτα ΔΕΝ ΘΕΛΩ να σκοτώσω εντελώς τις μνήμες για να πάρω κούφια ΜΗΖ ....

Τα settings που έχω είναι το ελάχιστο που θέλω να κρατήσω μέχρι τα 300 MHZ....

Σε δοκιμές που είχα κάνει με 1Χ512 είχα καταφέρει να έχω bootable στα 308 1:1 στα ίδια timmings αλλά τι να λέει αφού 1GB είναι MUST για τα παιχνίδια....

Παρακάτω βλέπετε τα timmings που κρατώ σαν κόρη οφθαλμού...... :D

post-153-1416071719,6902_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Κοίτα ΔΕΝ ΘΕΛΩ να σκοτώσω εντελώς τις μνήμες για να πάρω κούφια ΜΗΖ ....

Τα settings που έχω είναι το ελάχιστο που θέλω να κρατήσω μέχρι τα 300 MHZ....

Σε δοκιμές που είχα κάνει με 1Χ512 είχα καταφέρει να έχω bootable στα 308 1:1 στα ίδια timmings αλλά τι να λέει αφού 1GB είναι MUST για τα παιχνίδια....

Παρακάτω βλέπετε τα timmings που κρατώ σαν κόρη οφθαλμού...... :D

δεν εχεις αδικο, αρκετα ψαγμενα timmings :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 22:59]

κατι παιζει οντως SLN,

Η ατακα ειναι Copyright by the greatest troubleshooter in the world

unstoppable

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 22:59]

θα σου ελεγα να το κανεις το update ετσι και αλλιως (στο 0201 τουλαχιστον) γιατι παρα πολοι λενε οτι τους εδωσε στις μνημες

To θεμα ειναι απλο... Ακομα και αν κερδισω στις μνημες ΔΕΝ παει παραπανω ο επεξεργαστης. Η επομενη βαθμιδα για μενα ειναι τα 313MHz για τα 2500 (313*8 αντι για 280*9) που ειναι ο τοιχος του cpu μου. Οι μνημες ειναι καρασταθερες μεχρι τα 293 2.5-3-3. τα 20 αυτα MHz (293-313) δεν νομιζω να τα παρω με αναβαθμιση bios και δεν θελω να πεσω στα "4"-αρια.

Οταν αλλαξω σε Ε0 θα γινει παλι ψαχουλεμα. Θα κανω update οταν βγει ενα bios που να εχει νοημα να κανω update. Εδω θα ειμαστε και σε 2 μηνες να τα ξαναλεμε με τον Ε0... :D

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έμεινα στα 250, όπου είμαι σταθερός, με τις εξής ρυθμίσεις:

Mνήμες (OCZ 2x512 platinum rev2 pc3200) 2.9v, 2,5-3-3-7 1T

CPU (athlon 64 3200+) 10x (2500 MHz) 1,525v

chipset 1.6v

ΗΤΤ link 4x (4x250=1000)

Παράθυρα δουλεύω απροβλημάτιστα. sandra 6500 bandwidth

Πάω μέχρι 263 αλλά με 3.2v στις μνήμες και 1,6 στον επεξεργαστή οπότε μάλλον δεν αξίζει τον κόπο. Πολύς θόρυβος και θερμοκρασία υψηλή. Και να κατεβάσω cpu multiplier, οι μνήμες δεν πάνε παραπάνω. Ισως φταίει η απλή αερόψυξη που έχω...

Oλα ΟΚ αλλά δεν είμαι σίγουρος για θερμοκρασία chipset. 52 βαθμοί. Ψηλά είναι?

Ο επεξεργαστής φτάνει μέχρι 57 βαθμούς full load (στο prime).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [01-03-2005 10:16]

Tελικά έμεινα στα 250, όπου είμαι σταθερός, με τις εξής ρυθμίσεις:

Mνήμες (OCZ 2x512 platinum rev2 pc3200) 2.9v, 2,5-3-3-7 1T

CPU (athlon 64 3200+) 10x (2500 MHz) 1,525v

chipset 1.6v

ΗΤΤ link 4x (4x250=1000)

Παράθυρα δουλεύω απροβλημάτιστα. sandra 6500 bandwidth

Πάω μέχρι 263 αλλά με 3.2v στις μνήμες και 1,6 στον επεξεργαστή οπότε μάλλον δεν αξίζει τον κόπο. Πολύς θόρυβος και θερμοκρασία υψηλή. Και να κατεβάσω cpu multiplier, οι μνήμες δεν πάνε παραπάνω. Ισως φταίει η απλή αερόψυξη που έχω...

Oλα ΟΚ αλλά δεν είμαι σίγουρος για θερμοκρασία chipset. 52 βαθμοί. Ψηλά είναι?

Ο επεξεργαστής φτάνει μέχρι 57 βαθμούς full load (στο prime).

Τον δικο μου τον δουλευα καθε μερα στα παρακατω settings

Ocz rev2 2-3-5-3 1T HT4X -Winchester 3500

1,475V CPU 2,85V Μνημες 11X255FSB agp1,6

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender

Γίνεται για το πρόβλήμα της εγκατάστασης να φταίνε το cd των win ή το ότι εγκαταστώ τα win σε SATA??

Δες και με ένα άλλο cd και εγώ ανεξήγητα πρόβλήματα είχα να περάσω τα 64ρια ΧΡ μέχρι που δοκίμασα άλλο cd :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα:

Πέρασα 310βιος και είδα φως!

Πάω 310 με 2,5-4-4-10 1Τ και:

CPU 6x

ldt/fsb 3

cpu 1.67v

ldt 1.40v

chipset 1.70v

dram 3.25v

memtest error free. windows κανονικά. Αν ανεβάσω το cpu/fsb τρώω λάθη στο memtest86 στο τεστ 8.

Αυτά βέβαια δεν μου δίνουν πολύ καλά σκορ (sandra) διότι προφανώς το 3χ ldt και το 6x CPU είναι χαμηλά... Πρέπει μάλλον να τα παίζει ο mem controller στα ψηλά MHz μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.